Hasta Olduğunuzda Tüketebileceğiniz En İyi 15 Yiyecek

Hasta Olduğunuzda Tüketebileceğiniz En İyi 15 Yiyecek
Hastayken ne yenir? Hasta yemekleri nelerdir? Dinlenmek, sıvı almak ve doğru beslenmek, hasta olduğunuzda kendinizi daha iyi hissetmek ve daha hızlı iyileşmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden bazılarıdır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Hipokrat'ın meşhur sözü: "Yiyecekler senin ilacın, ilaç senin yemeğin olsun."

 

Hastayken yemek yenir mi? Hastayken yorgun ve bitkin hissettiğimiz için hiçbir şey yapmak istemeyiz. Ancak hastayken yemek yememek pek doğru değildir. Hastayken ne yapılır? Hastayken yapılacak şeyler güzelce beslenmek ve dinlenmektir, gribe iyi gelen şeylerden biri de bol sıvı almaktır. Hastayken yapılacak yemekler bağışıklık sisteminizi güçlendirici yemekler olmalıdır. Hastayken ne yemek yapılır? Hastayken ne çorbası içilir? Tavuk çorbası ve et suyuna yapılan çorbaları tercih edebilirsiniz. Hastayken ne yenmeli? Hastayken ne yemeliyiz? Sarımsak, bal, zencefil alımını artırabilirsiniz. Daha fazlası için yazımızı okumaya devam edin. 


Yiyeceklerin enerji sağlamaktan çok daha fazlasını yapabileceği doğrudur.

 

Hasta olduğunuzda, doğru yiyecekleri yemek her zamankinden daha önemlidir.

 

Bazı yiyeceklerin, bir hastalıkla savaşırken vücudunuzu destekleyebilecek güçlü özellikleri vardır.

 

Bazı semptomları hafifletebilir ve hatta daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilirler.

 

Hastayken ne yenir? Sağlıklı yemekler, kolay yemekler, sebze yemekleri nelerdir? Hastayken enerji veren içecekler, besinler nelerdir? Soğuk algınlığına iyi gelen yemekler, gribe iyi gelen şeyler, hastayken yenilmesi gerekenler, hastayken yenilecek yemekler ve hastalandığınızda yenebilecek en iyi 15 yiyecek hakkında bilgi almak için okumaya devam edin.

 

1. Tavuk Çorbası

 

Hastayken ne yemek yapılır? Tavuk çorbası, yüzlerce yıldır soğuk algınlığı için bir çare olarak ve iyi bir nedenle önerilmektedir (1 ).

 

Vücudunuzun hastayken daha büyük miktarlarda ihtiyaç duyduğu besinleri içeririr, kolay tüketilir, vitamin, mineral, kalori ve protein kaynağıdır (2 ).

 

Tavuk çorbası aynı zamanda mükemmel bir sıvı ve elektrolit kaynağıdır, banyoya sık sık gidiyorsanız her ikisi de hidrasyon için gereklidir.

 

Ateşin varsa vücudunun da daha fazla sıvıya ihtiyacı olacak (3 ).

 

Dahası, bir çalışma, tavuk çorbasının nazal mukusu temizlemede çalışılan diğer sıvılardan daha etkili olduğunu buldu. Bu, belki de kısmen sıcak buhar yaydığı için doğal bir tıkanıklık giderici olduğu anlamına gelir (4 ).

 

Bu etkinin bir başka nedeni de tavuğun amino asit sistein içermesidir. Bir sistein formu olan N-asetil-sistein, mukusu parçalar ve anti-viral, anti-enflamatuar ve antioksidan etkilere sahiptir (5 , 6 ).

 

Tavuk çorbası ayrıca öksürük ve burun tıkanıklığı gibi semptomlara neden olabilen beyaz kan hücreleri olan nötrofillerin etkisini de engeller.

 

Tavuk çorbasının bu hücreleri engelleme yeteneği, bazı soğuk algınlığı ve grip semptomlarına karşı neden bu kadar etkili olduğunu kısmen açıklayabilir (1 ).

 

Özet: Tavuk çorbası iyi bir sıvı, kalori, protein, vitamin ve mineral kaynağıdır. Aynı zamanda doğal bir dekonjestandır, öksürüğe ve burun tıkanıklığına neden olan hücreleri bloke edebilir.

 

2. Et Suyu

 

Tavuk çorbasına benzer şekilde, et suları hastayken mükemmel hidrasyon kaynaklarıdır.

 

Lezzetlidirler ve magnezyum, kalsiyum, folat ve fosfor gibi kalori, vitamin ve mineral içerebilirler (7, 8).

 

Bunları sıcakken içerseniz, et suyu sıcak buhar nedeniyle doğal bir tıkanıklık giderici görevi görmenin harika faydalarına da sahiptir (4 ).

 

Et suyu içmek, susuz kalmanın iyi bir yoludur ve zengin tatlar tatmin hissetmene yardımcı olabilir. Bu özellikle mideniz huzursuzsa ve katı yiyecekleri tüketemiyorsanız faydalıdır.

 

Tuza duyarlıysanız ve marketten et suyu satın alırsanız, çoğu et suyunun tuz oranı çok yüksek olduğu için düşük sodyumlu bir çeşit satın aldığınızdan emin olun.

 

Sıfırdan et suyu yapıyorsanız, daha yüksek kalori, protein ve besin içeriği dahil olmak üzere daha da fazla faydası olabilir.

 

Pek çok insan kemik suyunun faydalarından övgüyle söz ediyor ve birçok iyileştirici özelliğe sahip olduğunu iddia ediyor, ancak şu anda faydaları hakkında herhangi bir çalışma yok (8).

 

Özet: Et suyu içmek, sulu kalmanın lezzetli ve besleyici bir yoludur ve ayrıca sıcakken doğal bir dekonjestan görevi görür.

 

3. Sarımsak

 

Sarımsak her türlü sağlık yararını sağlayabilir.

 

Yüzyıllardır şifalı bir bitki olarak kullanılmış, antibakteriyel, antiviral ve anti-fungal etkiler göstermiştir (9 , 10 ).

 

Ayrıca bağışıklık sistemini de uyarabilir (11 ).

 

Çok az sayıda yüksek kaliteli insan çalışması, sarımsağın soğuk algınlığı veya grip üzerindeki etkilerini araştırdı, ancak bazıları umut verici sonuçlar elde etti.

 

Bir çalışma, sarımsak alan kişilerin daha az hastalandığını buldu. Genel olarak, sarımsak grubu, plasebo grubundan yaklaşık % 70 daha az hasta gün geçirdi (12).

 

Başka bir çalışmada, sarımsak alan insanlar sadece daha az hastalanmakla kalmadı, aynı zamanda plasebo grubundan ortalama 3,5 gün daha hızlı iyileşti (13 ).

 

Ek olarak, birkaç çalışma, yaşlanmış sarımsak özü takviyelerinin bağışıklık fonksiyonunu artırabileceğini ve soğuk algınlığı ve grip şiddetini azaltabileceğini göstermiştir (14 ).

 

Tavuk çorbasına veya et suyuna sarımsak eklemek hem lezzet katabilir hem de onları soğuk algınlığı veya grip semptomlarıyla mücadelede daha etkili hale getirebilir.

 

Sarımsak griple nasıl savaşır? Öğrenmek için tıklayın (sarımsak).

 

Özet: Sarımsak, bakterilerle, virüslerle savaşabilir ve bağışıklık sistemini harekete geçirebilir. Hastalıklardan kaçınmanıza ve hastalandığınızda daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur.

 

4. Hindistan Cevizi Suyu

 

İyi sıvı almak, hastayken yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir.

 

Hidrasyon özellikle ateşiniz varsa, çok terlemeniz, kusmanız veya ishaliniz varsa çok önemlidir, bu da çok fazla su ve elektrolit kaybetmenize neden olabilir.

 

Hindistan cevizi suyu, hastalandığınızda yudumlayabileceğiniz mükemmel bir içecektir.

 

Tatlı ve aromalı olmasının yanı sıra glikoz ve yeniden hidrasyon için gerekli elektrolitleri içerir.

 

Araştırmalar, Hindistan cevizi suyunun egzersizden ve hafif ishal vakalarından sonra yeniden nemlendirmenize yardımcı olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda benzer içeceklere göre daha az mide rahatsızlığına neden olur (15 , 16 , 17 ).

 

Ek olarak, hayvanlarda yapılan birkaç çalışma, Hindistan cevizi suyunun oksidatif hasara karşı savaşabilecek ve ayrıca kan şekeri kontrolünü iyileştirebilecek antioksidanlar içerdiğini buldu (18 , 19 , 20 , 21 ).

 

Bununla birlikte, bir çalışma, diğer elektrolit içeceklerden daha fazla şişkinliğe neden olduğunu buldu. Hiç denemediyseniz, yavaş başlamak iyi bir fikir olabilir (22 ).

 

Özet: Hindistan cevizi suyunun lezzetli bir tadı vardır. Hastayken ihtiyacınız olan gereken sıvıları ve elektrolitleri sağlar.

 

5. Sıcak Çay

 

Çay, soğuk algınlığı ve griple ilişkili birçok semptom için favori bir çare.

 

Tıpkı tavuk çorbası gibi, sıcak çay da doğal bir tıkanıklık giderici görevi görür ve mukusun sinüslerini temizlemeye yardımcı olur. Çayın tıkanıklık giderici görevi görmesi için sıcak olması gerektiğini, ancak boğazınızı daha fazla tahriş edecek kadar sıcak olmaması gerektiğini unutmayın (4 ).

 

Çayın susuz kalması konusunda endişelenmenize gerek yok. Bazı çaylar kafein içerse de, miktarları su kaybının artmasına neden olmak için çok küçüktür (23 ).

 

Bu, gün boyunca çayı yudumlamanın, aynı zamanda tıkanıklığı giderirken sulu kalmanıza yardımcı olmanın harika bir yolu olduğu anlamına gelir.

 

Çay ayrıca bitkilerde bulunan ve çok sayıda sağlık yararı olabilecek doğal maddeler olan polifenolleri de içerir. Bunlar, antioksidan ve antiinflamatuar etkiden anti-kanser etkilerine kadar uzanır (24 , 25 , 26 , 27 ).

 

Tanenler, çayda bulunan bir tür polifenoldür. Tanenler, antioksidan görevi görmelerine ek olarak, antiviral, antibakteriyel ve anti-fungal özelliklere de sahiptir (28 ).

 

Sıçanlarda yapılan bir araştırma, siyah çaydaki tanik asidin boğazda büyüyen yaygın bir bakteri türünü azaltabileceğini buldu (29 ).

 

Başka bir çalışmada, hibiskus çayı bir test tüpünde kuş gribinin büyümesini azalttı. Ekinezya çayı ayrıca soğuk algınlığı ve grip semptomlarının süresini kısalttı (30 , 31 ).

 

Ek olarak, öksürük veya boğaz ağrısını hafifletmek için özel olarak geliştirilen çeşitli çay türlerinin klinik çalışmalarda etkili olduğu gösterilmiştir (32 , 33 ).

 

Tüm bu etkiler, hasta olduğunuzda çayı diyetinizin önemli bir parçası haline getirir.

 

Ekinezya bitkisinin soğuk algınlığına faydası hakkında bilgi almak için tıklayın (ekinezya).

 

Özet: Çay, iyi bir sıvı kaynağıdır ve sıcakken doğal bir dekonjestan görevi görür. Siyah çay boğazdaki bakteri üremesini azaltabilir ve ekinezya çayı soğuk algınlığı veya gribin süresini kısaltabilir.

 

"Şimdiye kadar denemiş olduğum zayıflama çaylarından sonuç alamadım." diyorsanız eğer sağlıklı beslenme planıyla zayıflamak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

6. Bal

 

Hastayken ne yenmeli? Bal, muhtemelen yüksek antimikrobiyal bileşik içeriği nedeniyle güçlü antibakteriyel etkilere sahiptir.

 

Aslında, o kadar güçlü antibakteriyel etkilere sahiptir ki, eski Mısırlılar tarafından yara sargılarında kullanılmıştır ve bugün hala bu amaçla kullanılmaktadır (34 , 35 , 36 , 37 , 38 ).

 

Bazı kanıtlar, balın bağışıklık sistemini de harekete geçirebileceğini göstermektedir (38 ).

 

Tek başına bu nitelikler balı, özellikle de bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu boğaz ağrınız varsa, hastalandığında yenmesi için mükemmel bir yiyecek haline getirir.

 

Birçok çalışma balın çocuklarda öksürüğü bastırdığını göstermektedir. Bununla birlikte, balın 12 aylıktan küçük çocuklara verilmemesi gerektiğini unutmayın (39 , 40 , 41 , 42 ​​, 43 ).

 

Yarım çay kaşığı (2.5 ml) balı ılık bir bardak süt, su veya bir bardak çay ile karıştırın. Bu nemlendirici, öksürük yatıştırıcı, antibakteriyel bir içecektir (43 ).

 

Balın faydaları hakkında bilgi edinmek için tıklayın (balın faydaları).

 

Özet: Balın antibakteriyel etkileri vardır ve bağışıklık sistemini harekete geçirir. Ayrıca 12 aylıktan büyük çocuklarda öksürüğün hafifletilmesine yardımcı olabilir.

 

7. Zencefil

 

Zencefil muhtemelen bulantı önleyici etkileriyle bilinir.

 

Ayrıca hamilelik ve kanser tedavisi ile ilgili mide bulantısını etkili bir şekilde rahatlattığı da gösterilmiştir (44 , 45 , 46 , 47 ).

 

Dahası, zencefil, steroidal olmayan antienflamatuvar ilaçlara benzer şekilde etki eder. Ayrıca antioksidan, antimikrobiyal ve kanser önleyici etkileri de göstermiştir (44 , 48 ).

 

Bu nedenle, mide bulantısı veya kusma hissediyorsanız, zencefil bu semptomları hafifletmek için mevcut en iyi besindir. Mide bulandırıcı olmasanız bile, zencefilin diğer birçok faydalı etkisi onu hastalandığında en çok yenen gıdalardan biri yapar.

 

Bu faydaları elde etmek için yemek pişirirken taze zencefil kullanın, biraz zencefil çayı hazırlayın veya marketten biraz zencefilli gazoz alın. Kullandığınız her şeyin sadece zencefil aroması değil, gerçek zencefil veya zencefil özü içerdiğinden emin olun.

 

Zencefil faydaları hakkında bilgi edinmek için tıklayın (zencefilin faydaları).

 

Özet: Zencefil mide bulantısını gidermede çok etkilidir. Aynı zamanda antiinflamatuar ve antioksidan etkilere sahiptir.

 

8. Baharatlı Yiyecekler

 

Acı biber gibi baharatlı yiyecekler, dokunulduğunda sıcak, yanma hissine neden olan kapsaisin içerir.

 

Konsantrasyon yeterince yüksek olduğunda, kapsaisin duyarsızlaştırma etkisine sahip olabilir, genellikle ağrı giderici jeller ve yamalarda kullanılır (49).

 

Pek çok insan baharatlı yiyecekler yemenin burun akıntısına, mukusu parçalamasına ve sinüs kanallarını temizlemesine neden olduğunu bildirmektedir.

 

Birkaç çalışma bu etkiyi test ederken, kapsaisin mukusu inceltiyor ve bu da dışarı atılmasını kolaylaştırıyor. Burun kapsaisin spreyleri, tıkanıklığı ve kaşıntıyı hafifletmek için iyi sonuçlarla kullanılmıştır (50 , 51 , 52).

 

Bununla birlikte, kapsaisin ayrıca mukus üretimini de uyarır, bu nedenle doldurulmuş bir burun yerine burun akıntısı ile sonuçlanabilir (51 ).

 

Öksürük kesici, kapsaisinin başka bir yararı olabilir. Bir çalışma, kapsaisin kapsülleri almanın kronik öksürüğü olan kişilerde tahrişe karşı daha az duyarlı hale getirerek semptomları iyileştirdiğini buldu (53 ).

 

Ancak, bu sonuçları elde etmek için muhtemelen birkaç hafta boyunca her gün baharatlı yiyecekler yemelisiniz.

 

Zaten mideniz rahatsızsa baharatlı bir şey denemeyin. Baharatlı yiyecekler bazı insanlarda şişkinliğe, ağrıya ve mide bulantısına neden olabilir (54 ).

 

Özet: Baharatlı yiyecekler, mukusun parçalanmasına yardımcı olan ancak aynı zamanda mukus üretimini teşvik eden kapsaisin içerir. Tahrişin neden olduğu öksürüğü gidermede etkili olabilir.

 

9. Muz

 

Muz, hasta olduğunuzda yemek için harika bir besindir.

 

Çiğnenmesi kolaydır ve tadı hafiftir, ancak aynı zamanda yeterli miktarda kalori ve besin sağlar.

 

Bu nedenlerden dolayı, mide bulantısı için sıklıkla önerilen BRAT diyetinin (muz, pirinç, elma püresi, kızarmış ekmek) bir parçasıdır (55).

 

Muzun bir diğer büyük yararı da içerdiği çözünür liftir. İshaliniz varsa, muz, yiyebileceğiniz en iyi gıdalardan biridir çünkü lif ishali gidermeye yardımcı olabilir (56 , 57 , 58 ).

 

Aslında, bazı hastaneler ishalli hastaları tedavi etmek için muz gevreği kullanır (59 ).

 

Muzun faydaları hakkında bilgi edinmek için tıklayın (muzun faydaları).

 

Özet: Muz, iyi bir kalori ve besin kaynağıdır. Ayrıca mide bulantısı ve ishali gidermeye yardımcı olabilirler.

 

10. Yulaf Ezmesi

 

Muz gibi yulaf ezmesi de yumuşaktır ve hastalandığında ihtiyacınız olan kalori, vitamin ve mineralleri sağlarken yenilmesi kolaydır.

 

Aynı zamanda bir miktar protein içerir - 1/2 bardakta yaklaşık 5 gram (60).

 

Yulaf ezmesinin, bağışıklık sistemini uyarmak ve kan şekeri kontrolünü iyileştirmek de dahil olmak üzere başka bazı güçlü sağlık yararları vardır (61 ).

 

Bir sıçan çalışması, yulafta bulunan bir tür lif olan beta-glukanın bağırsaktaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğunu da gösterdi. Bu, bağırsak krampları, şişkinlik ve ishal gibi semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir (62 ).

 

Bununla birlikte, bol miktarda ilave şeker içeren yapay olarak tatlandırılmış yulaf ezmesi satın almaktan kaçının. Bunun yerine, daha fazla fayda sağlamak için az miktarda bal veya meyve ekleyin.

 

Özet: Yulaf ezmesi iyi bir besin kaynağıdır ve yenmesi kolaydır. Bağışıklık sisteminizi uyarabilir, kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir ve sindirim sistemindeki iltihabı azaltabilir.

 

11. Yoğurt

 

Yoğurt, hastalandığınızda yemek için mükemmel bir besindir.

 

Kupa başına 150 kalori ve 8 gram protein sağlar. Ayrıca soğuktur ve boğazınızı rahatlatabilir.

 

Yoğurt ayrıca kalsiyum açısından zengindir, diğer vitamin ve minerallerle doludur (63).

 

Bazı yoğurtlar ayrıca faydalı probiyotikler içerir.

 

Kanıtlar, probiyotiklerin hem çocukların hem de yetişkinlerin daha az soğuk algınlığına yardımcı olabileceğini, hastalandığında daha hızlı iyileştiğini ve daha az antibiyotik aldığını gösteriyor (64 , 65 , 66 , 67 , 68 ).

 

Bir çalışma, probiyotik alan çocukların ortalama iki gün daha iyi hissettiklerini ve semptomlarının yaklaşık % 55 daha az şiddetli olduğunu buldu (64 ).

 

Bazı insanlar süt alımının mukusu kalınlaştırdığını bildirmiştir. Bununla birlikte, birkaç çalışma, süt ürünleri alımının, hasta olanlar arasında bile öksürük, tıkanıklık veya mukus üretiminde hiçbir değişikliğe neden olmadığını göstermektedir (69 ).

 

Bununla birlikte, günlük ürünlerin tıkanıklığınızı kötüleştirdiğini düşünüyorsanız, bunun yerine probiyotik içeren diğer fermente gıdaları veya bir probiyotik takviyeyi deneyin.

 

Yoğurdun faydaları hakkında bilgi edinmek için tıklayın (yoğurdun faydaları).

 

Özet: Yoğurdun tüketilmesi kolaydır ve iyi bir kalori, protein, vitamin ve mineral kaynağıdır. Bazı yoğurtlar ayrıca daha az hastalanmanıza ve daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilecek probiyotikler içerir.

 

12. Bazı Meyveler

 

Meyveler hastalandığınızda faydalı olabilir.

 

Vücudunuzu ve bağışıklık sisteminizi destekleyen zengin vitamin, mineral ve lif kaynaklarıdır (70 ).

 

Bazı meyveler ayrıca meyvelere kırmızı, mavi ve mor rengini veren flavonoid türleri olan antosiyaninler adı verilen faydalı bileşikler içerir. En iyi kaynaklardan bazıları çilek, kızılcık, yaban mersini ve böğürtlendir (71 ).

 

Antosiyaninler, güçlü anti-enflamatuar, antiviral ve bağışıklık artırıcı etkilere sahip oldukları için, meyveleri hasta olduklarında yenmesi için mükemmel yiyecekler haline getirir.

 

Birkaç çalışma, antosiyanin bakımından yüksek meyve özlerinin, yaygın virüslerin ve bakterilerin hücrelere yapışmasını engelleyebileceğini buldu. Ayrıca vücudun bağışıklık tepkisini de uyarırlar (72 , 73 , 74 , 75 , 76 , 77 ).

 

Özellikle nar, E. coli ve salmonella dahil olmak üzere gıda kaynaklı bakteri ve virüsleri engelleyen güçlü antibakteriyel ve antiviral etkilere sahiptir (78 ).

 

Bu etkiler, vücuttaki enfeksiyonlar üzerinde laboratuvarda olduğu gibi mutlaka aynı etkiye sahip olmasa da, muhtemelen bazı etkileri vardır.

 

Aslında, bir inceleme, flavonoid takviyelerinin, insanların soğuk algınlığı nedeniyle hasta oldukları gün sayısını % 40 oranında azaltabileceğini buldu (79 ).

 

Daha fazla fayda sağlamak için bir kase yulaf ezmesine veya yoğurda biraz meyve ekleyin veya donmuş meyveyi boğazınızı rahatlatan soğuk bir smoothie ile karıştırın.

 

Özet: Çoğu meyve, virüsler ve bakterilerle savaşabilen ve bağışıklık sistemini harekete geçirebilen antosiyaninler adı verilen flavonoidler içerir. Flavonoid takviyeleri de faydalı olabilir.

 

13. Avokado

 

Avokado, karbonhidrat oranı düşük ancak yağ oranı yüksek olduğu için alışılmadık bir meyvedir.

 

Özellikle zeytinyağında bulunan aynı türdeki sağlıklı tekli doymamış yağda yüksektir.

 

Avokado ayrıca iyi bir lif, vitamin ve mineral kaynağıdır (80 , 81).

 

Avokado, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kalori, vitamin ve mineralleri sağladığı için hastalandığında harika bir besindir. Ayrıca yumuşaktırlar, nispeten yumuşaktırlar ve yemeleri kolaydır.

 

Avokadonun içerdiği sağlıklı yağlar, özellikle oleik asit nedeniyle, bağışıklık fonksiyonunda rol oynarken, iltihabı azaltmaya yardımcı olurlar (82 , 83 ).

 

Avokado faydaları hakkında bilgi edinmek için tıklayın (avokado faydaları).

 

Özet: Avokado, iltihabı azaltan ve bağışıklık sistemini harekete geçiren vitaminler, mineraller ve sağlıklı yağlarla doludur.

 

14. Yeşil Yapraklı Sebzeler

 

Hasta iken vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri almanız önemlidir, ancak bunu tipik bir "hastayken yenilecek yiyecekler" diyetiyle yapmak zor olabilir.

 

Ispanak, marul ve lahana gibi yapraklı yeşil sebzeler vitamin, mineral ve lifle doludur. Özellikle iyi A vitamini, C vitamini, K vitamini ve folat kaynaklarıdır (84).

 

Koyu yeşil sebzeler de faydalı bitki bileşikleri ile yüklüdür. Bunlar, hücreleri hasardan korumak ve iltihaplanmaya karşı savaşmaya yardımcı olmak için antioksidan görevi görür (85 ).

 

Yapraklı yeşillikler de antibakteriyel özellikleri için kullanılmıştır (86 ).

 

Hızlı, besin açısından zengin, protein açısından zengin bir yemek için omlete ıspanak ekleyin. Ayrıca bir avuç dolusu lahanayı meyve smoothiesine eklemeyi de deneyebilirsiniz.

 

Özet: Yapraklı yeşil sebzeler, hastayken ihtiyacınız olan lif ve besinlerle doludur. Ayrıca faydalı bitki bileşikleri içerirler.

 

15. Somon

 

Somon, hasta olduğunda yenebilecek en iyi protein kaynaklarından biridir.

 

Yumuşaktır, yemesi kolaydır ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu yüksek kaliteli proteinlerle doludur.

 

Somon, özellikle güçlü antienflamatuvar etkileri olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir (87 ).

 

Somon ayrıca birçok insanın eksik olduğu D vitamini de dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral için iyi bir kaynaktır. D vitamini bağışıklık fonksiyonunda rol oynar (88 ).

 

Özet: Somon, mükemmel bir protein kaynağıdır. Ayrıca iltihaplanmaya karşı savaşan ve bağışıklık fonksiyonunu artıran omega-3 yağ asitleri ve D vitamini içerir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Dinlenmek, sıvı almak ve doğru beslenmek, hasta olduğunuzda kendinizi daha iyi hissetmek ve daha hızlı iyileşmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden bazılarıdır.

 

Ancak bazı yiyeceklerin vücudunuza besin sağlamanın ötesine geçen faydaları vardır.

 

Hiçbir yiyecek tek başına hastalığı tedavi edemezken, doğru yiyecekleri yemek vücudunuzun bağışıklık sistemini destekleyebilir ve belirli semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

Sağlıklı beslenerek bağışıklık sisteminizi güçlendirirken ideal kilonuza ulaşmak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).


 

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler