Yulaf ve Yulaf Ezmesi Gluten İçerir Mi?

Yulaf ve Yulaf Ezmesi Gluten İçerir Mi?
Yulaf, birçok sağlık faydası olan son derece besleyici bir besindir. Bununla birlikte, yulaf ve yulaf ezmesinin gluten içerip içermediğini merak edebilirsiniz.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Yulaf, birçok sağlık faydası olan son derece besleyici bir besindir.

 

Popüler bir kahvaltı püresi olup granola, müsli ve diğer yiyecek ve atıştırmalıklarda da bulunurlar.

 

Bununla birlikte, yulaf ve yulaf ezmesinin gluten içerip içermediğini merak edebilirsiniz.

 

Bu makale, glutensiz bir diyete yulaf ekleyip ekleyemeyeceğinizi araştırıyor.

 

Gluten ile İlgili Sorun Nedir?

 

Glutensiz diyetler çok popülerdir.

 

Aslında, anketler, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki insanların % 15-30'unun bir nedenden ötürü glütenden kaçınmaya çalıştığını ortaya koyuyor.

 

Gluten, buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunan bir protein ailesidir. Bu proteinler ekmek ve makarnaya esnek, çiğnenebilir dokuları verir (1 , 2 , 3 , 4 ).

 

Çoğu insan herhangi bir yan etkisi olmadan glüteni yiyebilir. Ancak bu proteinler bazı kişiler için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

 

Gluten, bazı popülasyonlarda sindirim sorunlarına neden olabilir. Çünkü benzersiz amino asit yapısı bağırsaklarınızdaki sindirim enzimlerini engelleyebilir (1 , 2 , 3 , 4 ).

 

Çölyak hastalığınız varsa, vücudunuz glutene otoimmün bir yanıt vererek bağırsak astarınıza zarar verir (5 ).

 

Glutene karşı intoleransınız varsa, küçük bir miktar bile zararlıdır ve glutensiz bir diyet yapmak ciddi sağlık sorunlarından kaçınmanın tek yoludur (5 , 6 , 7 , 8 ).

 

Özet: Gluten, buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir proteindir. Çoğu insan buna tahammül edebilir, ancak bazı bireylere zarar verebilir.

 

Yulaf Glutensiz Mi?

 

Saf yulaf glutensizdir ve gluten intoleransı olan çoğu insan için güvenlidir.

 

Bununla birlikte, yulaf genellikle gluten ile kontamine olur. Çünkü buğday, çavdar ve arpa gibi glüten içeren tahıllarla aynı tesislerde işlenebilirler.

 

Çalışmalar, çölyak hastalığı veya buğday alerjisi olan çoğu insanın olumsuz etkiler olmaksızın günde 50-100 gram saf yulaf yiyebileceğini göstermektedir (9 , 10 , 11 , 12 , 13 ).

 

Çölyak hastalığı olan 106 kişide yapılan 8 yıllık bir çalışma, yarısının günde yulaf yediğini ve hiçbirinin olumsuz etki yaşamadığını ortaya koydu (10 , 14 ).

 

Ayrıca, bazı ülkeler glütensiz bir diyete yulaf eklenmesini önermektedir. Birkaç çalışma, bu ülkelerde yaşayan çölyak hastalığı olan kişilerin diğer ülkelerde yaşayan insanlardan daha fazla bağırsak iyileşmesine sahip olmadığını buldu (10 , 15 ).

 

Saf, kirlenmemiş yulaf, buğday alerjisi olan insanlar için de güvenlidir.

 

Özet: Çölyak hastalığı olanlar da dahil olmak üzere glütene karşı toleranssız olan çoğu insan saf yulafları güvenle yiyebilir.

 

Yulaf Genellikle Gluten ile Kontamine Olur

 

Yulafın kendileri glüten içermese de, genellikle diğer mahsullerin yanında yetiştirilirler.

 

Aynı ekipman tipik olarak komşu alanlardaki bitkileri hasat etmek için kullanılır. Bu da bu ürünlerden biri glüten içeriyorsa çapraz kontaminasyona neden olur.

 

Ekim tohumu da az miktarda buğday, çavdar veya arpa tohumu barındıran saf olmayan bir tohum olabilir.

 

Ek olarak, yulaf ile yapılan ürünler genellikle glüten içeren ürünlerle aynı tesislerde işlenir, hazırlanır ve paketlenir.

 

Bu nedenle, düzenli yulaf ürünlerini analiz eden çalışmaların, glütensiz gıdalar standardını aşan gluten seviyelerini belirlediği şaşırtıcı değildir (16 , 17 ,18 ).

 

Kuzey Amerika ve Avrupa'daki pazardaki 109 yulaf içeren üründe yapılan bir çalışmada, ürünlerin ortalama olarak milyonda 200 parçanın (ppm) üzerinde glüten içerdiği bulunmuştur (16 , 19).

 

Çölyak hastalığı olan bir kişide reaksiyona neden olmak için sadece 20 ppm gluten yeterli olabilir (16 ).

 

Bu yüksek kontaminasyon riski, katı bir glütensiz diyete geleneksel olarak yetiştirilen yulafları dahil etmenin güvenli olmadığı anlamına gelir.

 

Özellikle, bazı şirketler yulafları temiz ekipmanlarla işlemeye ve glutensiz olarak belirlenen alanlarda yetiştirmeye başladı. Bu yulaf glutensiz olarak pazarlanabilir ve 20 ppm'den az gluten içermelidir ( 20 ).

 

Yine de, glutensiz etiketler bile tamamen güvenilir olmayabilir. Bir çalışma, glütensiz olarak etiketlenen ürünlerin % 5'inde gluten seviyelerinin güvenlik sınırlarını aştığını keşfetti.

 

Bununla birlikte, yulaf ürünlerinin % 100'ü testi geçti ve yulaf ve yulaf ezmesini glutensiz olarak onaylayan etiketlerin çoğu durumda güvenilir olabileceğini ima ediyor (16 , 21 ).

 

Özet: Yulaf genellikle hasat veya işleme sırasında gluten ile kontamine olur, ancak birçok şirket artık kirlenmemiş ürünler satmaktadır.

 

Diğer Potansiyel Yulaf Olumsuzlukları

 

Çölyak hastalığı olan çok az sayıda insan (ve muhtemelen diğer durumlar) hala saf, kirlenmemiş yulafları tolere edemeyebilir.

 

Saf yulaf, glütene benzer bir amino asit yapısına sahip olduğu için sorunlara neden olabilecek bir protein olan avenin içerir.

 

Duyarlı insanların çoğunluğu glutene avenin tepki vermedi. Kirlenmemiş yulafları sorunsuz yiyebilirler (22 ).

 

Bununla birlikte, çölyak hastalığı olan insanların küçük bir yüzdesi avenine tepki gösterebilir. Bu az insan için sertifikalı glutensiz yulaf bile güvensiz olabilir (16 ,23).

 

Bir çalışma, çölyak hastalığı olan çoğu insanın avenine tepki verme potansiyeline sahip olduğunu keşfetti. Bununla birlikte, katılımcıların sadece % 8'i çok miktarda yulaf yedikten sonra gerçek bir yanıt verdi (24 ).

 

Bu durumlarda yanıtlar küçüktü ve klinik semptomlara veya nüksetmeye neden olmadı. Bu nedenle, araştırmacılar çölyak hastalığı olan kişilerin hala günde 100 gram saf yulaf yiyebileceği sonucuna vardı (24 ).

 

Ek olarak, diğer iki küçük çalışma, çölyak hastalığı olan bazı kişilerin yulaf yerken geleneksel glutensiz diyete göre daha küçük bir bağışıklık yanıtı ve daha fazla bağırsak semptomları yaşadığını buldu (25 , 26 ).

 

Bu etkilere rağmen, bu çalışmalardaki hiçbir insan yulaftan bağırsak hasarı yaşamamıştır (25 , 26 ).

 

Özet: Yulaf, avenin adı verilen bir protein içerir. Çölyak hastalığı olan kişilerin küçük bir yüzdesi avenine tepki gösterir ve saf yulafları tolere edemeyebilir.

 

Yulafın Birçok Sağlık Yararı Vardır

 

Glutensiz diyetler, özellikle tahıllar ve nişastalı yiyecekler açısından genellikle az yemek seçeneğine sahiptir.

 

Yulaf ve yulaf ezmesi dahil olmak üzere çok ihtiyaç duyulan çeşitlilik ekleyebilirsiniz.

 

Dahası, birkaç çalışma glutensiz bir diyetin uygulanmasının lif, B vitaminleri, folat ve demir, magnezyum, selenyum, manganez ve çinko gibi minerallerin yetersiz alımıyla sonuçlanabileceğini göstermektedir (10 , 27 , 28 , 29 ).

 

Yulaf, tüm bu vitamin ve minerallerin iyi bir kaynağıdır. Aynı zamanda harika bir lif kaynağıdır.

 

Ek olarak, yulaf çeşitli etkileyici sağlık yararları sağlar:

 

  • Kalp sağlığı: Yulaf, LDL (kötü) kolesterolü düşürerek ve HDL (iyi) kolesterolü yükselterek kalp hastalığı için risk faktörlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir (30 ).
  • Kilo kaybı Yulaf ve yulaf ezmesi, iştahı kontrol etmeye ve doygunluğu artırmaya yardımcı olarak kilo kaybına yardımcı olabilir (31 , 32 , 33 ).
  • Diyabet kontrolü: Yulaf, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolünü, kan yağ seviyelerini ve insülin duyarlılığını geliştirmeye yardımcı olabilir (34 ).

 

Özet: Yulaf, glutensiz bir diyette eksik olan birçok besin maddesi için iyi bir kaynaktır. Ayrıca çeşitlilik ekleyebilir ve çeşitli sağlık yararları sağlayabilirler.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Yulaf glutensiz birçok üründe kullanılır ve yulaf unu glutensiz fırınlarda popülerdir. Yulaf ezmesi de birçok insan için favori bir kahvaltıdır.

 

Glutensiz diyetinize yulaf eklemenin birçok faydası olsa da, yalnızca glutensiz olarak etiketlenmiş veya sertifikalandırılmış ürünler satın almak önemlidir. Bu, yulafın saf olmasını kirlenmemesini sağlar.

 

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da, glütensiz sertifikalı ürünlerin 20 ppm'den az glütene sahip olmaları gerekmektedir. Bu miktardan daha düşük olan yiyecekler genellikle güvenli kabul edilir (20).

 

Yulaf ekleme kararı bireysel olarak verilmelidir.

 

Avenine tepki verip vermeyeceğinizi bilmek mümkün olmadığından, glutensiz bir diyete yulaf eklemeden önce doktorunuza danışmak isteyebilirsiniz.

 

Bununla birlikte, insanların büyük çoğunluğu yulafın ve onlarla yapılan tüm lezzetli yiyeceklerin tadını çıkarabilir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler