Günde Kaç Muz Yemelisiniz?

Günde Kaç Muz Yemelisiniz?

Muz faydaları nelerdir? Günde kaç muz yemeliyiz? Her gün muz yemek zararlı mı? Muz, dünyanın en popüler meyvelerinden biridir. Önemli besinlerdendir. Ancak çok fazla yemek yemek yarardan çok zarar verebilir.

Muz inanılmaz derecede popüler bir meyvedir - ve nedenini merak etmeyin. Dünya çapında birçok mutfakta kullanışlı, çok yönlü ve temel bir içeriktir.

Muz sağlıklı, besin açısından yoğun bir atıştırmalık olmasına rağmen, çok fazla yemek zararlı olabilir.

Muz nerede yetişir? Muz hangi mevsimde yetişir? Muz hangi bölgede yetişir? Muz yüksek nem ve sıcaklığa ihtiyaç duyan bir meyvedir. Muz Sonabahar aylarında başlayarak kış mevsimine kadar yetişir. Muz, Honduras, Kenya, Kamerun, Mısır, Vietnam, Kolombiya, Meksika, Ekvator ve Hindistan'da yetişmektedir.

Günde kaç muz yemeliyiz? Her gün muz yenir mi? Çok muz yemek ne yapar? Günde 2 muz yemek sağlıklı mı? Her gün muz yemek zararlımı? Muz kalorisi, muz faydaları nelerdir? Bu makalede günde kaç muz yemeniz gerektiği araştırılmaktadır.

Muzun Faydaları Nelerdir? Muz Son Derece Besleyicidir, Muz Besin Değeri, Muz Kalori

Muzlar elverişli oldukları kadar lezzetlidir. Ancak besin değerleri gerçekten onları parlatan şeydir.

Manganez, potasyum ve C ve B6 vitaminleri de dahil olmak üzere çeşitli temel besinlerin iyi bir kaynağıdır .

Orta boy, taze bir muz (118 gram) aşağıdaki besinleri sağlar ( 1 ):

  • Kalori: 105
  • Karbonhidrat: 27 gram
  • Lif: 3 gram
  • Yağ: 0,3 gram
  • Protein: 1 gram
  • C Vitamini: Günlük Değerin% 17'si (DV)
  • B6 Vitamini: DV'nin% 22'si
  • Potasyum: DV'nin% 12'si
  • Manganez: DV'nin% 16'sı
  • Magnezyum: DV'nin% 8'i

Muz ayrıca stres, iltihap ve kronik hastalık riskinizi azaltabilecek çeşitli bitki bileşikleri içerir (2 ).

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) günde en az beş porsiyon meyve ve sebze yemeyi önerir. Rutinize muz eklemek, tüm meyve alımınızı arttırmanın ve genel sağlığınızı geliştirmenin harika bir yoludur (3 ).

Özet: Muz, çeşitli temel vitaminleri, mineralleri ve sağlığı geliştiren bitki bileşiklerini bir araya getirir.

Protein ve Yağda Oranı Düşük

Muzdaki kalorilerin büyük çoğunluğu karbonhidrattan gelir. Sadece az miktarda protein ve yağ sağlarlar.

Aslında, protein ve yağ kombine bir muzun toplam kalori içeriğinin % 8'inden azını oluşturur (1 ).

Protein vücudunuzun önemli bir yapısal bileşenidir ve uygun bağışıklık fonksiyonu, doku onarımı, kas yapımı ve kemik sağlığı için gereklidir (4 ).

Bu arada, yağlar enerji sağlar, yağda çözünen besinlerin emilimine yardımcı olur. Hormon üretimi ve beyin sağlığında rol oynar (5 , 6 , 7 ).

Muzlar bu hayati besinlerden yoksun oldukları için, besinsel olarak eksiksiz bir yemek olarak kendi başlarına dayanamazlar.

Muz her zamanki atıştırmalıklarınızsa, daha dengeli bir hale getirmek için fıstık ezmesi, bir avuç ceviz veya haşlanmış yumurta gibi sağlıklı bir yağ ve protein kaynağı ile eşleştirmeyi düşünün.

Özet: Muzlar doğal olarak protein ve yağ bakımından çok düşüktür. Böylece, tamamen dengeli bir yemek veya atıştırmalık yapmazlar.

Çok İyi 

Muz hemen hemen her diyete sağlıklı bir ektir. Ancak muz da dahil olmak üzere tek bir yiyeceğin çok fazlası iyiden daha fazla zarar verebilir.

Muzlar tipik olarak yüksek kalorili bir yiyecek olarak kabul edilmez. Ancak, muz alışkanlığınız vücudunuzun ihtiyacı olandan daha fazla kalori almanıza neden oluyorsa, sağlıksız kilo alımına yol açabilir.

Ayrıca, muzdaki kalorilerin % 90'ından fazlası karbonhidrattan gelir

Gelen olgunlaşmamış veya yeşil muz, karbonhidrat ana kaynağıdır nişasta geliyor. Meyve olgunlaştıkça nişasta şekere dönüşür. Böylece, muzunuz yemek için yeterince olgunlaştığında, kalorilerin büyük bir kısmı şekerden gelebilir ( 8 ).

Karbonhidrat aşırı tüketimi - proteinler ve sağlıklı yağlarla dengelenmeden - diyabet veya prediyabet gibi kan şekeri rahatsızlığı olanlar için kan şekeri kontrolünü zorlaştırabilir (9 ).

Ayrıca, çok fazla muz yemek, özellikle muz, protein, yağ, kalsiyum, D vitamini ve demir gibi eksik besinleri içeren yiyeceklere yer açmazsanız, besin eksikliklerine yol açabilir.

Özet: Çok fazla muz yemek kilo alımı, zayıf kan şekeri kontrolü ve besin yetersizliği gibi zararlı sağlık etkilerine neden olabilir.

Kaç Muz Yemelisiniz?

Denge ve çeşitlilik sağlıklı bir diyetin ayırt edici özellikleridir.

Vücudunuz, düzgün çalışması için birçok besin türü gerektiren karmaşık bir sistemdir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu her şeyi almanızı sağlamanın en iyi yolu, her yiyecek grubundan çeşitli yiyecekler yemektir.

Onları otomatik olarak iyi veya kötü yapan belirli bir muz yoktur. Gerçekten benzersiz kalori ve besin gereksinimlerinize bağlıdır.

Teorik olarak, fazla kalori tüketmediğiniz, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu diğer yiyecekleri ve besinleri değiştirmediğiniz veya sağlığınıza başka şekillerde zarar vermediğiniz sürece istediğiniz kadar muz yiyebilirsiniz.

Bununla birlikte, günde bir ila üç muz çoğu sağlıklı insan için ılımlı bir alım olarak kabul edilecektir.

Çeşitli besleyici yoğun meyveler, sebzeler, yağsız proteinler ve sağlıklı yağlar eklemeyi unutmayın.

Özet: Ilımlılık olmak, muzlardan en fazla faydayı sağlamanın en iyi yoludur. Günde bir ila üç muz çoğu sağlıklı insan için uygundur. Muzun eksik olduğu besinleri sağlayan diğer yiyecekleri de dahil ederek diyetinizin dengeli olduğundan emin olun.

Uzun Lafın Kısası

Muz, dünyanın en popüler meyvelerinden biridir.

Önemli besinlerdendir. Ancak çok fazla yemek yemek yarardan çok zarar verebilir.

Tek bir yiyeceğin çok fazlası kilo alımına ve besin eksikliğine neden olabilir .

Günde bir ila üç muz çoğu sağlıklı insan için ılımlı bir alım olarak kabul edilir.

Bu meyveyi, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini sağlayan dengeli bir diyetin parçası olarak yediğinizden emin olun.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın