Hibiskus Çayı Faydaları

Hibiskus Çayı Faydaları
Hibiskus çayı, hibiskus faydaları nelerdir? Hibiskus nedir? Hibiskus çayı, birçok sağlık yararı ile ilişkili bir bitki çayı türüdür.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Hibiskus nedir? Halk arasında ebegümeci adıyla bilinen bir bitkidir. Hibiskus çayı, hibiskus şerbeti gibi birçok şekilde tüketilir. Hibiskus fiyatı, ebegümeci fiyatı alınan miktara ve markaya göre değişiklik gösterebilir. Hibiskus çayı, ebegümeci çayı fiyatı 100 gram için 21 liradır. Hibiskus çayı nasıl demlenir? Ebegümeci çayı nasıl yapılır? Hibiskus çayı tarifi, öncelikle çaydanlığa hibiskus çiçeklerini ekleyin. Ardından kaynar suyu ekleyin. Beş dakika demledikten sonra süzüp, tatlandırıp içebilirsiniz.

 

Hibiskus nedir? Hibiskus çayı, ebegümeci bitkisinin bazı kısımlarının kaynar suda demlenmesiyle elde edilen bir bitki çayıdır. Ebegümeci çayı veya kerkede çayı olarak da bilinir.

 

Kızılcıklara benzer bir ekşi tada sahiptir ve hem sıcak hem de soğuk olarak tüketilebilir.

 

Yetiştikleri yere ve iklime göre değişen birkaç yüz ebegümeci türü vardır, ancak hibiskus sabdariffa en çok ebegümeci çayı yapmak için kullanılır.

 

Araştırmalar, ebegümeci çayı içmeyle bağlantılı bir dizi sağlık yararını ortaya çıkardı ve kan basıncını düşürdüğünü, bakterilerle savaşabileceğini ve hatta kilo vermeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

 

Bu makale, hibiskus faydaları nelerdir? Hibiskus (hibicus) nedir? Hibiskus çayı nasıl yapılır? Hibiskus nasıl kullanılır ve hibiskus çayı nasıl içilir, hibiskus çayı içmenin 8 faydasını gözden geçirmektedir. Ebegümeci çayı faydaları hakkında bilgi için okumaya devam edebilirsiniz.

 

1. Hibiskus Nedir, Faydaları Nelerdir? Hibiskus Çayı Antioksidanlarla Doludur

 

Antioksidanlar, hücrelerinize zarar veren ve serbest radikal adı verilen bileşiklerle savaşmaya yardımcı olan moleküllerdir.

 

Hibiskus çayı, güçlü antioksidanlar bakımından zengindir ve bu nedenle, serbest radikallerin birikmesinden kaynaklanan hasar ve hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

 

Sıçanlarda yapılan bir çalışmada, hibiskus özütü antioksidan enzimlerin sayısını artırdı ve serbest radikallerin zararlı etkilerini % 92'ye kadar azalttı (1 ).

 

Başka bir sıçan çalışmasında, hibiskus bitkisinin yapraklar gibi kısımlarının güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğunu gösteren benzer bulgular vardı (2 ).

 

Bununla birlikte, bunların konsantre dozlarda hibiskus özü kullanan hayvan çalışmaları olduğunu unutmayın. Hibiskus çayındaki antioksidanların insanları nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Hayvan çalışmaları, hibiskus özütünün antioksidan özelliklere sahip olduğunu bulmuştur. Bunun insanlara nasıl tercüme edilebileceğini belirlemek için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

2. Hibiskus Çayı Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olabilir

 

Ebegümeci çayının en etkileyici ve bilinen faydalarından biri tansiyonu düşürmesidir.

 

Zamanla, yüksek tansiyon kalbe fazladan baskı uygulayabilir ve zayıflamasına neden olabilir. Yüksek tansiyon ayrıca artmış kalp hastalığı riski ile ilişkilidir (3 ).

 

Birkaç çalışma, hibiskus çayının hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını düşürebileceğini bulmuştur.

 

Bir çalışmada, yüksek tansiyonu olan 65 kişiye hibiskus çayı veya bir plasebo verildi. Altı hafta sonra, hibiskus çayı içenler, plaseboya kıyasla sistolik kan basıncında önemli bir düşüş yaşadı (4 ).

 

Benzer şekilde, beş çalışmanın 2015 incelemesi, hibiskus çayının hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını sırasıyla ortalama 7.58 mmHg ve 3.53 mmHg azalttığını buldu (5 ).

 

Hibiskus çayı, kan basıncını düşürmenin güvenli ve doğal bir yolu olsa da, yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan bir tür diüretik olan hidroklorotiyazid kullananlara, ilaçla etkileşime girebileceğinden tavsiye edilmez (6).

 

Özet: Bazı çalışmalar, ebegümeci çayının sistolik ve diyastolik kan basıncını düşürdüğünü bulmuştur. Bununla birlikte, bir etkileşimi önlemek için hidroklorotiyazid ile birlikte alınmamalıdır.

 

3. Hibiskus Kan Yağ Seviyelerinin - Kolesterolün Düşürülmesine Yardımcı Olabilir 

 

Kan basıncını düşürmenin yanı sıra, bazı çalışmalar, ebegümeci çayının kalp hastalığı için başka bir risk faktörü olan kan yağ seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

 

Bir çalışmada, diyabetli 60 kişiye ya ebegümeci çayı ya da siyah çay verildi. Bir ay sonra, hibiskus çayı içenler, artmış "iyi" HDL kolesterolü yaşadılar ve toplam kolesterol, "kötü" LDL kolesterolü ve trigliseridleri düşürdüler (7 ).

 

Metabolik sendromlularda yapılan bir başka çalışma, günlük 100 mg hibiskus özütü almanın azalmış toplam kolesterol ve artmış "iyi" HDL kolesterol ile ilişkili olduğunu gösterdi (8 ).

 

Bununla birlikte, diğer çalışmalar, hibiskus çayının kan kolesterolü üzerindeki etkilerine ilişkin çelişkili sonuçlar üretmiştir.

 

Aslında, 474 katılımcıyı içeren altı çalışmanın gözden geçirilmesi, hibiskus çayının kan kolesterolünü veya trigliserit düzeylerini önemli ölçüde düşürmediği sonucuna vardı (9 ).

 

Dahası, hibiskus çayının kolesterol seviyeleri üzerindeki faydasını gösteren çoğu çalışma, metabolik sendrom ve diyabet gibi spesifik rahatsızlıkları olan hastalarla sınırlı kalmıştır.

 

Hibiskus çayının genel popülasyon üzerindeki potansiyel etkilerini belirlemek için kan kolesterolü ve trigliserit seviyeleri üzerindeki etkilerini inceleyen daha büyük ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

Özet: Bazı çalışmalar, hibiskus çayının diyabet ve metabolik sendromu olanlarda kan kolesterolünü ve trigliseridleri azaltabileceğini göstermiştir. Ancak, diğer çalışmalar çelişkili sonuçlar üretmiştir. Genel popülasyonda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

4. Hibiskus Karaciğer Sağlığını Arttırabilir

 

Karaciğer ne işe yarar? Protein üretmekten safra salgılamaya ve yağ parçalamaya kadar, karaciğeriniz genel sağlığınız için çok önemlidir.

 

İlginç bir şekilde, araştırmalar, ebegümecinin karaciğer sağlığını geliştirebileceğini ve verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Aşırı kilolu 19 kişide yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca hibiskus özü almanın karaciğer steatozunu iyileştirdiği bulundu. Bu durum, karaciğerde yağ birikimi ile karakterize edilir ve bu da karaciğer yetmezliğine yol açabilir (10 ).

 

Hamsterlerde yapılan bir çalışma, hibiskus özütünün karaciğeri koruyucu özelliklerini de gösterdi ve hibiskus özü ile tedavinin karaciğer hasarı belirteçlerini azalttığını gösterdi (11 ).

 

Başka bir hayvan çalışması, sıçanlara hibiskus özütü vermenin karaciğerdeki çeşitli ilaç detoksifiye edici enzimlerin konsantrasyonunu % 65'e kadar artırdığını bildirdi (12 ).

 

Bununla birlikte, bu çalışmaların tümü, hibiskus çayı yerine ebegümeci özünün etkilerini değerlendirdi. Hibiskus çayının insanlarda karaciğer sağlığını nasıl etkilediğini bilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: İnsan ve hayvan çalışmaları, hibiskus özütünün ilaç detoksifiye edici enzimleri artırarak ve karaciğer hasarını ve yağlı karaciğeri azaltarak karaciğer sağlığına fayda sağlayabileceğini bulmuştur.

 

5. Hibiskus Çayı ZayıflatırMı? Hibiskus Kilo Kaybını Teşvik Edebilir

 

Ebegümeci çayı zayıflatırmı? Birkaç çalışma, hibiskus çayının kilo kaybı ile ilişkili olabileceğini ve obeziteye karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir.

 

Bir çalışma 36 aşırı kilolu katılımcıya ya hibiskus özü ya da bir plasebo verdi. 12 hafta sonra, ebegümeci özü vücut ağırlığını, vücut yağını, vücut kitle indeksini ve kalça-bel oranını düşürdü (10 ).

 

Bir hayvan araştırması benzer bulgulara sahipti ve obez farelere ebegümeci özü vermenin 60 gün boyunca vücut ağırlığında bir azalmaya yol açtığını bildirdi (13 ).

 

Mevcut araştırma, konsantre dozlarda hibiskus özü kullanan çalışmalarla sınırlıdır. Hibiskus çayının insanlarda kilo kaybını nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

"Kilo vermek için içtiğim zayıflama çaylarından da zayıflama sularından da sonuç alamadım." diyorsanız eğer profesyonel bir destek almak isteyebilirsiniz. Zayıflamak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz  (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

 

Özet: Birkaç insan ve hayvan çalışması, hibiskus özü tüketimini vücut ağırlığı ve vücut yağının azalmasıyla ilişkilendirmiştir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

6. Hibiskus Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilecek Bileşikler İçerir

 

Hibiskus, güçlü anti-kanser özelliklerine sahip olduğu gösterilen bileşikler olan polifenollerde yüksektir (14 ).

 

Test çalışmaları, hibiskus özütünün kanser hücreleri üzerindeki potansiyel etkisine ilişkin etkileyici sonuçlar bulmuştur.

 

Bir test tüpü çalışmasında, hibiskus özütü hücre büyümesini bozdu, ağız ve plazma hücre kanserlerinin yayılmacılığını azalttı (15 ).

 

Başka bir test tüpü çalışması, hibiskus yaprağı ekstresinin insan prostat kanseri hücrelerinin yayılmasını engellediğini bildirdi (16 ).

 

Hibiskus özütünün, diğer test tüpü çalışmalarında mide kanseri hücrelerini % 52'ye kadar engellediği de gösterilmiştir (17 , 18 ).

 

Bunların yüksek miktarda hibiskus özü kullanan test tüpü çalışmaları olduğunu unutmayın. Hibiskus çayının kanser üzerindeki etkisini değerlendirmek için insanlarda araştırmalara ihtiyaç vardır.

 

Özet: Test tüpü çalışmaları, hibiskus özütünün plazma, ağız, prostat ve mide kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını azalttığını bulmuştur. Hibiskus çayının etkisini değerlendirmek için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

 

7. Hibiskus Bakterilerle Mücadeleye Yardımcı Olabilir

 

Bakteriler, bronşitten pnömoniye ve idrar yolu enfeksiyonlarına kadar çeşitli enfeksiyonlara neden olabilen tek hücreli mikroorganizmalardır.

 

Antioksidan ve antikanser özelliklere sahip olmanın yanı sıra, bazı test tüpü çalışmaları, hibiskusun bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

 

Aslında, bir test tüpü çalışması, hibiskus özütünün kramp, gaz ve ishal gibi semptomlara neden olabilen bir bakteri türü olan E. coli'nin aktivitesini inhibe ettiğini buldu (19 ).

 

Başka bir test tüpü çalışması, ekstraktın sekiz bakteri suşuyla savaştığını ve bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar kadar etkili olduğunu gösterdi (20 ).

 

Bununla birlikte, hiçbir insan çalışması, hibiskus çayının antibakteriyel etkilerine bakmamıştır, bu nedenle, bu sonuçların insanlara nasıl çevrilebileceği hala belirsizdir.

 

Özet: Test çalışmaları, ebegümeci özünün belirli bakteri türleriyle savaşabileceğini bulmuştur. Hibiskus çayının insanlarda bakteriyel enfeksiyonları nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

8. Lezzetli ve Yapımı Kolay - Hibiskus Çayı Nasıl Demlenir?

 

Çok sayıda olası sağlık yararının yanı sıra, hibiskus çayı lezzetli ve evde hazırlaması kolaydır.

 

Ebegümeci çayı nasıl yapılır? Taze ebegümeci çayı nasıl yapılır? Ebegümeci çayı nasıl hazırlanır?

 

Bir çaydanlığa kurutulmuş ebegümeci çiçekleri ekleyin ve üzerine kaynar su dökün. Beş dakika demlendirin, sonra süzün, istenirse tatlandırın ve tadını çıkarın.

 

Hibiskus çayı nasıl içilir? Hibiskus çayı sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir ve kızılcıklara benzer ekşi bir tada sahiptir.

 

Bu nedenle, genellikle bal ile tatlandırılır veya ekşiliği dengelemek için sık sık limon suyu ile tatlandırılır.

 

Hibiskus çayı, önceden hazırlanmış çay poşetlerinde de mevcuttur, bu çaylar sıcak suda demlenip çıkarıldıktan sonra içilebilir.

 

Özet: Hibiskus çayı, ebegümeci çiçeklerini kaynar suda beş dakika demleyerek yapılabilir. Sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir, genellikle balla tatlandırılan veya misket limonu ile tatlandırılan ekşi bir tada sahiptir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Hibiskus çayı, birçok sağlık yararı ile ilişkili bir bitki çayı türüdür.

 

Aynı zamanda lezzetli, ekşi bir tada sahiptir ve kendi mutfağınızın konforunda yapılabilir ve tadını çıkarabilirsiniz.

 

Hayvan ve test tüpü çalışmaları, hibiskus çiçeğinin kilo vermeye yardımcı olabileceğini, kalp ve karaciğer sağlığını iyileştirebileceğini, hatta kanser ve bakterilerle savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Bununla birlikte, mevcut araştırmaların çoğu, yüksek miktarda hibiskus özü kullanan test tüpü ve hayvan çalışmaları ile sınırlıdır. Hibiskus çayı içen insanlara bu faydaların nasıl uygulanabileceğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

"Kilo vermek için içtiğim zayıflama çaylarından da uyguladığım hızlı kilo verdiren sporlardan da sonuç alamadım." diyorsanız eğer zayıflamak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler