Zencefilin Faydaları - Zencefil Faydaları

Zencefilin Faydaları - Zencefil Faydaları
Zencefil, vücudunuz ve beyniniz için güçlü faydaları olan besinler ve biyoaktif bileşiklerle doludur.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Zencefil nedir? Zencefil, Güneydoğu Asya'da ortaya çıkan çiçekli bir bitkidir. Gezegendeki en sağlıklı (ve en lezzetli) baharatlardan biridir.

 

Zingiberaceae ailesine aittir ve zerdeçal, kakule ve havlıcan ile yakından ilgilidir.

 

Köksap (kökün yer altı kısmı), yaygın olarak baharat olarak kullanılan kısımdır. Genellikle zencefil kökü veya kısaca zencefil olarak adlandırılır.

 

Zencefil nasıl kullanılır? Zencefil taze, kurutulmuş, toz halinde veya yağ veya zencefil çayı, meyve suyu olarak kullanılabilir. Tariflerde çok yaygın bir içeriktir. Bazen işlenmiş gıdalara ve kozmetik ürünlere eklenir.

 

İşte zencefilin bilimsel araştırmalarla desteklenen 11 sağlık faydası.

 

1. Güçlü Tıbbi Özelliklere Sahip Olan Gingerol İçerir

 

Zencefil, geleneksel ve alternatif tıbbın çeşitli biçimlerinde çok uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Amaçlarından birkaçını saymak gerekirse, sindirime yardımcı olmak, mide bulantısını azaltmak, grip ve soğuk algınlığı ile mücadeleye yardımcı olmak için kullanılmıştır.

 

Zencefilin eşsiz kokusu ve tadı vardır, en önemlisi zencefil olan doğal yağlarından gelir.

 

Gingerol, zencefildeki ana biyoaktif bileşiktir. Zencefilin tıbbi özelliklerinin çoğundan sorumludur.

 

Araştırmaya göre Gingerol, güçlü anti-enflamatuar ve antioksidan etkilere sahiptir. Örneğin, vücutta aşırı miktarda serbest radikal bulunmasının bir sonucu olan oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilir (1 , 2 ).

 

Özet: Zencefil, güçlü antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip bir madde olan gingerol bakımından yüksektir.


2. Özellikle Sabah Bulantısı Olmak Üzere Birçok Mide Bulantısını Tedavi Edebilir

 

Sabahları mide bulantısıyla uyanmak güne kötü başlamanıza neden olsa da zencefil mide bulantısına karşı oldukça etkili görünmektedir (3 ).

 

Belirli ameliyat türlerini geçiren kişilerde bulantı ve kusmayı hafifletmeye yardımcı olabilir. Zencefil ayrıca kemoterapiye bağlı mide bulantısına da yardımcı olabilir, ancak insanlar üzerinde yapılan daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır (4 , 5 , 6 , 7).

 

Bununla birlikte, sabah bulantısı gibi hamilelikle ilgili mide bulantısı söz konusu olduğunda en etkili olabilir.

 

Toplam 1.278 gebe kadını içeren 12 çalışmanın gözden geçirilmesine göre, 1.1-1.5 gram zencefil mide bulantısı semptomlarını önemli ölçüde azaltabilir.

 

Bununla birlikte, bu inceleme zencefilin kusma olayları üzerinde hiçbir etkisi olmadığı sonucuna varmıştır (8 ).

 

Zencefil güvenli kabul edilse de, hamileyseniz çok miktarda almadan önce doktorunuzla konuşun.

 

Doğuma yakın veya düşük yapmış hamile kadınların zencefilden kaçınmaları önerilir (9 ).

 

Reflü zencefil tedavisinde işe yarar mı? Öğrenmek için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (zencefil).

 

Özet: Sadece 1–1,5 gram zencefil kemoterapiye bağlı mide bulantısı, ameliyat sonrası bulantı ve sabah bulantısı gibi çeşitli mide bulantısını önlemeye yardımcı olabilir.

 

3. Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

 

Zencefil kilo verdirir mi? İnsanlarda ve hayvanlarda yapılan araştırmalara göre zencefil kilo vermede rol oynayabilir.

 

2019'da yapılan bir literatür incelemesi, zencefil takviyesinin aşırı kilolu veya obezite hastalarında vücut ağırlığını, bel-kalça oranını ve kalça oranını önemli ölçüde azalttığı sonucuna varmıştır (10 ).

 

Obeziteye sahip 80 kadın üzerinde 2016 yılında yapılan bir araştırma, zencefilin vücut kitle indeksini (VKİ) ve kan insülin seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini buldu. Yüksek kan insülin seviyeleri obezite ile ilişkilidir.

 

Çalışma katılımcıları, 12 hafta boyunca nispeten yüksek günlük dozlar - 2 gram - zencefil tozu aldı (11, 12).

 

Fonksiyonel gıdaların 2019'da yapılan bir literatür incelemesi, zencefilin obezite ve kilo kaybı üzerinde çok olumlu bir etkisi olduğu sonucuna varmıştır. Ancak ek çalışmalara ihtiyaç vardır (13).

 

Zencefilin obeziteyi önlemedeki rolünü destekleyen kanıtlar, hayvan çalışmalarında daha güçlüdür. Zencefil suyu veya zencefil özü tüketen sıçanlar ve fareler, aynı zamanda yüksek yağlı diyetlerle beslendikleri durumlarda bile vücut ağırlıklarında sürekli düşüşler gördü (14 , 15, 16).

 

Zencefilin kilo vermeyi etkileme yeteneği, yakılan kalori miktarını artırmaya veya iltihabı azaltmaya yardımcı olma potansiyeli gibi belirli mekanizmalarla ilişkili olabilir (13, 16).

 

"Zayıflamak için zayıflama kürleri denedim ancak ideal kiloma ulaşamadım." diyorsanız eğer hayal ettiğiniz sağlıklı bedene kavuşmak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Özet: Hayvanlarda ve insanlarda yapılan araştırmalara göre zencefil, kiloyla ilgili ölçümleri iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bunlar vücut ağırlığı ve bel-kalça oranını içerir.

 

4. Osteoartrite Yardımcı Olabilir

 

Osteoartrit nedir? Osteoartrit (OA) yaygın bir sağlık sorunudur.

 

Vücuttaki eklemlerin dejenerasyonunu, eklem ağrısı ve sertliği gibi semptomlara yol açar.

 

Bir literatür taraması, OA'larını tedavi etmek için zencefil kullanan kişilerin ağrı ve sakatlıkta önemli düşüşler gördüklerini buldu (17).

 

Zencefilin tadı ile ilgili tatminsizlik gibi sadece hafif yan etkiler gözlendi. Bununla birlikte, mide rahatsızlığının yanı sıra zencefilin tadı, çalışmaya katılanların yaklaşık % 22'sinin bırakmasına neden oldu.

 

Çalışma katılımcıları, 3 ila 12 hafta boyunca her gün 500 miligram (mg) ve 1 gram zencefil aldı. Çoğuna diz OA tanısı konmuştur (17).

 

2011'de yapılan bir başka çalışma, topikal zencefil, sakız, tarçın ve susam yağı kombinasyonunun diz OA'si olan kişilerde ağrı ve sertliği azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu (18 ).

 

Özet: Zencefilin osteoartrit semptomlarını, özellikle diz osteoartritini azaltmada etkili olduğunu gösteren bazı çalışmalar vardır.


5. Kan Şekerini Büyük Ölçüde Düşürebilir ve Kalp Hastalığı Risk Faktörlerini İyileştirebilir

 

Bu araştırma alanı nispeten yenidir, ancak zencefil güçlü anti-diyabetik özelliklere sahip olabilir.

 

2015 yılında, tip 2 diyabetli 41 katılımcı üzerinde yapılan bir çalışmada, günde 2 gram zencefil tozu, açlık kan şekerini % 12 oranında düşürdü (19 ).

 

Aynı zamanda, uzun vadeli kan şekeri seviyeleri için bir işaret olan hemoglobin A1c'yi (HbA1c) önemli ölçüde iyileştirdi. HbA1c, 12 haftalık bir süre içinde % 10 azaldı.

 

Ayrıca, Apolipoprotein B / ApolipoproteinA-I oranında % 28'lik bir azalma ve oksidatif stresin bir yan ürünü olan malondialdehitte (MDA) % 23'lük bir azalma vardı. Yüksek ApoB / ApoA-I oranı ve yüksek MDA seviyeleri, kalp hastalığı için önemli risk faktörleridir (19 ).

 

Ancak, bunun sadece küçük bir çalışma olduğunu unutmayın. Sonuçlar inanılmaz derecede etkileyici, ancak herhangi bir öneride bulunmadan önce daha büyük çalışmalarda doğrulanmaları gerekiyor.

 

Biraz cesaret verici bir haberde, 2019 literatür taraması ayrıca zencefilin tip 2 diyabetli kişilerde HbA1c'yi önemli ölçüde azalttığı sonucuna vardı. Bununla birlikte, zencefilin açlık kan şekeri üzerinde hiçbir etkisi olmadığını da buldu (20).

 

Özet: Zencefilin kan şekeri düzeylerini düşürdüğü ve tip 2 diyabetli kişilerde çeşitli kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirdiği gösterilmiştir.

 

6. Kronik Hazımsızlığın Tedavisine Yardımcı Olabilir

 

Kronik hazımsızlık, midenin üst kısmında tekrarlayan ağrı ve rahatsızlık ile karakterizedir.

 

Gecikmiş midenin boşalmasının hazımsızlığın başlıca sebebi olduğuna inanılıyor. İlginç bir şekilde, zencefilin midenin boşalmasını hızlandırdığı gösterilmiştir (21 ).

 

Bilinen bir nedeni olmayan hazımsızlık olan fonksiyonel dispepsi hastalarına, 2011 yılında yapılan küçük bir çalışmada zencefil kapsülleri veya plasebo verildi. Bir saat sonra hepsine çorba verildi.

 

Zencefil alan kişilerde midenin boşalması 12,3 dakika sürdü. Plasebo alanlarda 16.1 dakika sürdü (22 ).

 

Bu etkiler hazımsızlık sorunu olmayan kişilerde de görülmüştür. Aynı araştırma ekibinin bazı üyeleri tarafından 2008 yılında yapılan bir çalışmada, 24 sağlıklı kişiye zencefil kapsülleri veya bir plasebo verildi. Hepsine bir saat sonra çorba verildi.

 

Plaseboya kıyasla zencefil tüketmek midenin boşalmasını önemli ölçüde hızlandırdı. Zencefil alan kişiler için 13,1 dakika ve plasebo alan kişiler için 26,7 dakika sürdü (23 ).

 

Mide, bağırsak problemleri nedeniyle standart diyet listesine uyum sağlayamıyorsanız eğer zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz. Aklınızdaki sorular için DiyetAsistan instagram ve whatsapp hattı üzerinden diyetisyenlerimizle iletişim kurabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

 

Özet: Zencefil midenin boşalmasını hızlandırıyor gibi görünüyor, bu da hazımsızlık ve buna bağlı mide rahatsızlığı olan insanlar için faydalı olabilir.


7. Adet Ağrısını Önemli Ölçüde Azaltabilir

 

Dismenore nedir? Dismenore, adet döngüsü sırasında hissedilen ağrıyı ifade eder.

 

Zencefilin geleneksel kullanımlarından biri, adet ağrısı da dahil olmak üzere ağrı kesici içindir.

 

2009 yılında yapılan bir çalışmada, 150 kadına menstrüel dönemin ilk 3 günü için zencefil veya nonsteroid antiinflamatuvar ilaç (NSAID) almaları talimatı verildi.

 

Üç grup, günde dört doz zencefil tozu (250 mg), mefenamik asit (250 mg) veya ibuprofen (400 mg) aldı. Zencefil, ağrıyı iki NSAID kadar etkili bir şekilde azaltmayı başardı (24 ).

 

Daha yeni çalışmalar ayrıca zencefilin bir plasebodan daha etkili olduğu ve mefenamik asit ve asetaminofen / kafein / ibuprofen (Novafen) gibi ilaçlar kadar etkili olduğu sonucuna varmıştır (25, 26, 27 ).

 

Bu bulgular umut verici olsa da, daha fazla sayıda çalışma katılımcısı ile daha yüksek kaliteli çalışmalara hala ihtiyaç vardır (27 ).

 

Özet: Zencefil adet döneminin başında alındığında adet sancısına karşı çok etkili görünmektedir.

 

8. Kolesterol Seviyelerini Düşürmeye Yardımcı Olabilir

 

Yüksek LDL (kötü) kolesterol seviyeleri, artmış kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır.

 

Yediğiniz yiyeceklerin LDL seviyeleri üzerinde güçlü bir etkisi olabilir.

 

Hiperlipidemili 60 kişiden oluşan bir 2018 çalışmasında, her gün 5 gram zencefilli toz alan 30 kişi LDL (kötü) kolesterol seviyelerinin 3 aylık bir süre içinde % 17.4 düştüğünü gördü (28).

 

LDL'deki düşüş etkileyici olsa da, çalışma katılımcılarının çok yüksek dozda zencefil aldığını dikkate almak önemlidir.

 

Birçoğu, 500 mg-1 gram zencefil dozları aldıkları bir OA çalışmasından ayrılmalarının nedeni olarak ağızlarında kötü bir tat olduğunu belirtti (17).

 

Hiperlipidemi çalışması sırasında alınan dozlar 5-10 kat daha yüksektir. Çoğu insan, sonuçları görecek kadar uzun süre 5 gramlık bir doz almakta zorluk çekebilir (28).

 

2008'den daha eski bir çalışmada, her gün 3 gram zencefil tozu (kapsül şeklinde) alan kişiler de çoğu kolesterol belirtecinde önemli düşüşler gördüler. LDL (kötü) kolesterol seviyeleri 45 günde % 10 düştü (29).

 

Bu bulgular, hipotiroidizm veya diyabetli sıçanlarda yapılan bir çalışma ile desteklenmektedir. Zencefil özü, LDL (kötü) kolesterolü, kolesterol düşürücü ilaç atorvastatin ile benzer şekilde düşürdü (30 ).

 

Her 3 çalışmanın denekleri de toplam kolesterolde düşüşler yaşadı. 2008 çalışmasına katılanların yanı sıra laboratuvar fareleri de kan trigliseritlerinde azalma gördüler (28, 29, 30).

 

Özet: Hem insanlarda hem de hayvanlarda zencefilin LDL (kötü) kolesterol, toplam kolesterol ve kan trigliserid düzeylerinde önemli düşüşlere yol açabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

 

9. Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilecek Bir Madde İçerir

 

Zencefil, çeşitli kanser türleri için alternatif bir çare olarak incelenmiştir.

 

Kanser önleyici özellikler, ham zencefilde büyük miktarlarda bulunan gingerole atfedilir. [6] -gingerol olarak bilinen bir form özellikle güçlü olarak görülmektedir (31 , 32).

 

Kolorektal kanser için normal risk altındaki bireylerin 28 günlük bir çalışmasında, günde 2 gram zencefil özü, kolondaki pro-inflamatuar sinyal moleküllerini önemli ölçüde azalttı (33).

 

Bununla birlikte, yüksek kolorektal kanser riski taşıyan kişilerde yapılan bir takip çalışması aynı sonuçları vermedi (34 ).

 

Zencefilin pankreas kanseri ve karaciğer kanseri gibi diğer gastrointestinal kanserlere karşı etkili olabileceğine dair sınırlı da olsa bazı kanıtlar var (35 , 36 ).

 

Meme kanseri ve yumurtalık kanserine karşı da etkili olabilir. Genel olarak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (37 , 38 ).

 

Özet: Zencefil, kansere karşı koruyucu etkileri olduğu görülen zencefilol maddesini içerir. Ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

10. Beyin İşlevini İyileştirebilir ve Alzheimer Hastalığına Karşı Koruma Sağlayabilir

 

Oksidatif stres ve kronik iltihaplanma yaşlanma sürecini hızlandırabilir.

 

Alzheimer hastalığının ve yaşa bağlı bilişsel gerilemenin temel itici güçlerinden olduklarına inanılıyor.

 

Bazı hayvan çalışmaları, zencefildeki antioksidanların ve biyoaktif bileşiklerin beyinde meydana gelen enflamatuar tepkileri engelleyebileceğini düşündürmektedir (39 ).

 

Zencefilin doğrudan beyin işlevini geliştirmeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da var. Sağlıklı orta yaşlı kadınlarla 2012 yılında yapılan bir çalışmada, günlük zencefil özü dozlarının reaksiyon süresini ve çalışma belleğini iyileştirdiği gösterilmiştir (40 ).

 

Ek olarak, hayvanlarda yapılan çok sayıda çalışma, zencefilin beyin fonksiyonunda yaşa bağlı düşüşe karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir (41 , 42 ​​, 43 ).

 

Zencefil migren ağrısına iyi gelir mi? Öğrenmek için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (migren).

 

Özet: Hayvan çalışmaları, zencefilin beyindeki yaşa bağlı hasarlara karşı koruyabileceğini göstermektedir. Ayrıca orta yaşlı kadınlarda beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesine de yardımcı olabilir.

 

11. Enfeksiyonlarla Savaşmaya Yardımcı Olabilir

 

Gingerol, enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Aslında, zencefil özü birçok farklı bakteri türünün büyümesini engelleyebilir (44 , 45 ).

 

2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre, diş eti iltihabı ve periodontitis ile bağlantılı oral bakterilere karşı çok etkilidir. Bunların her ikisi de iltihaplı diş eti hastalıklarıdır (46 ).

 

Taze zencefil, solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın bir nedeni olan solunum sinsitiyal virüsüne (RSV) karşı da etkili olabilir (47 ).

 

Zencefil shot nedir? Öğrenmek için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (zencefil shot).

 

Özet: Zencefil, zararlı bakteri ve virüslerle savaşabilir ve bu da enfeksiyon riskinizi azaltabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Zencefil, vücudunuz ve beyniniz için güçlü faydaları olan besinler ve biyoaktif bileşiklerle doludur.

 

Aslında bu terime layık olan çok az sayıda süper besinden biridir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler