Neredeyse Sıfır Kalori İçeren 38 Gıda

Az kalorili yemekler, az kalorili tatlılar, az kalorili kahvaltı ve az kalorili atıştırmalıklar nelerdir sizler için derledik. Bunların çoğu sağlığınıza yarar sağlayan besinleri de içeren meyve ve sebzelerdir. Bu yiyeceklerden çeşitli yemekler yemek, minimum miktarda kalori için bol miktarda besin sağlayacaktır.

 

"Kilo vermek istiyorum, ancak kalori hesaplamalar, kürler, lezzetsiz tarifler bana göre değil." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizle anında iletişim kurabilirsiniz, tıklayın.

 

"Yiyeceklerin kalorileri hakkında pek fikrim yok. Kalorisi az olan yiyecekler, düşük kalorili yiyecekler hepsini öğrenmek istiyorum." diyorsanız eğer doğru yazıdasınız. Kilo aldırmayan yiyecekler diyerek kastedilen şey kalorisi çok çok az olduğu için biraz fazla da yeseniz pek etki etmeyeceğidir. Bu yiyecekleri öğrenerek kalorisi az yemekler yani kilo aldırmayan yemekler yapabilirsiniz. Ancak tüm bunların dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeninde olması gerektiğini unutmayın. Her besinin vücuda etkisi ve vücudunuzun ihtiyacı farklıdır.

Az kalorili diyet yemekleri ve az kalorili tariflere sahip olmak, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Kaloriler vücudunuzun çalışması ve hayatta kalması için gereken enerjiyi sağlar.

Düşük kalorili yiyeceklerin sağladıklarından daha fazla kalori yaktığını destekleyen kanıt bulunmamakla birlikte, halihazırda düşük kalorili gıdalar beklenenden daha az kalori sağlayabilir. Bunun nedeni vücudunuzun onları sindirmek için enerji kullanmasıdır.

Toplam kalori alımınızı azaltmaya çalışıyorsanız, belirli meyve ve sebzeler gibi düşük kalorili yiyecekleri yemek, bu hedefe ulaşmak için kolay bir yoldur.

Az kalorili besleyici yiyecekler, az kalorili atıştırmalıklar ve kalorisi az yemekler, kalorisi az yiyecekler nelerdir? Az kalorili lifli yiyecekler. Sizler için bu yazımızda az kalorili yiyecekleri ve az kalorili içecekleri anlattık. İşte neredeyse 0 kalorili içecekler ve az kalorili 38 yiyecek.

Kilo vermek istiyorum diyorsanız eğer büyük ihtimalle ilk yapacaklarınızdan biri kalori hesaplamak olacaktır. Haliyle düşük kalorili yiyecekleri diyetinize dahil etmek isteyecek ve hızlı kilo verdiren yiyecekleri araştıracaksınız. Ancak her zaman bu tarz hesaplarla ilgilenemeyecek gibi hissedebilirsiniz. Böyle bir durumda profesyonel destek en doğru seçim olacaktır. Diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

Hangi yiyeceklerin kalorisi az? Diyet yaparken ne yemeli? Bu sorulara ve buna benzer sorulara cevap olarak blog yazımızı okumaya devam edin.

Diyet Yemekleri - Az Kalorili Atıştırmalıklar - Kalorisi Az Meyveler

1. Elma

Elmanın yararları nelerdir? Elma ile ilgili bilinmesi gerekenler.. - Sağlık  Haberleri

USDA'nın Ekonomik Araştırma Servisi'ne göre elmalar, en popüler meyvelerden biridir ve besleyicidir  ( 1 ).

Bir bardak (125 gram) elma diliminin 57 kalorisi ve neredeyse üç gram diyet lifi vardır ( 2 ).

Vücudunuzun elmaları sindirmek için enerji yakması gerektiğinden, bu meyvenin sağladığı net kalori miktarı muhtemelen bildirilenden daha azdır.

2. Roka

Roka, biberli bir tadı olan koyu, yeşil yapraklardır.

Salatalarda yaygın olarak kullanılır, K vitamini bakımından zengindir. Ayrıca folat, kalsiyum ve potasyum içerir.

Yarım fincan (10 gram) roka sadece üç kaloriye sahiptir( 3 ).

3. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz - Sebze - Sofra

Kuşkonmaz yeşil, beyaz ve mor çeşitleriyle gelen çiçekli bir bitkidir.

Tüm kuşkonmaz türleri sağlıklıdır. Ancak mor kuşkonmaz, kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilecek antosiyaninler denilen bileşiklere sahiptir (4).

Bir fincan (134 gram) kuşkonmaz sadece 27 kaloriye sahiptir ve sırasıyla DV'lerin %70 ve %17'sini sağlayan K vitamini ve folat bakımından zengindir ( 5 ).

Kilo vermem durdu, hızlı kilo vermek istiyorum diyorsanız fakat girdiğiniz zayıflama kampları pek etkili olmuyorsa eğer, sağlıklı şekilde kilo vermek için online diyetisyenlerden size özel hazırlanan diyet listesini satın alabilirsiniz (Hadi Zayıfla!)

4. Pancarlar

Pancar tipik olarak koyu kırmızı veya mor renkte olan kök sebzelerdir. Pancarın en çok araştırılan yararlarından biri, kan basıncını düşürme potansiyelleridir (6 ).

Pancar fincan başına sadece 59 kalori (136 gram) ve potasyum için DV'nin %13'ünü içerir  ( 7 ) .

5. Brokoli

Brokolinin faydaları nelerdir? Brokoli nasıl tüketilmelidir? İşte brokolinin  besin değerleri… - Güncel yaşam haberleri

Brokoli, dünyadaki en besleyici sebzelerden biridir. Kanserle mücadelede yardımcı olabilir (8).

Bir fincan (91 gram) brokolinin yalnızca 31 kalorisi ve çoğu insanın günlük ihtiyaç duyduğu C vitamini miktarının %100'ünden fazlası vardır ( 9 ).

Kilo vermem durdu diyerek kilo vermek için yapmış olduğunuz zayıflama kürleri veya hızlı kilo verdiren diyetler gibi aşırı kısıtlayıcı diyetler vücudunuzda besin eksikliklerine yol açabilir. Besin eksiklikleri de diğer sağlık koşullarını yanında getirecektir. Sağlıklı ve dengeli biçimde kilo vermek için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Şimdi Değilse Ne Zaman?).

6. Et Suyu

Tavuk, sığır eti ve sebze gibi birçok et suyu çeşidi vardır. Tek başına yenilebilir veya çorba, güveç için temel olarak kullanılabilir.

Et suyu türüne bağlı olarak, bir bardak - veya yaklaşık 240 ml - genellikle 7-12 kalori içerir (10 , 11 , 12 ).

7. Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası faydaları nelerdir?

Brüksel lahanası çok besleyici sebzelerdir. Mini lahanalara benzerler, çiğ veya pişmiş olarak yenebilirler.

Araştırmalar Brüksel lahanası yemenin yüksek C vitamini içeriği nedeniyle DNA hasarına karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir (13 ).

Bu beslenme güçleri yalnızca fincan başına 38 kaloriye (88 gram) sahiptir ( 14 ).

Kilo vermek istiyorum, hızlı kilo verme yöntemlerini deneyip duruyorum ama sonuç aynı diyorsanız eğer sağlıklı şekilde kilo vermek için diyetisyenlerimizden size uygun biçimde hazırlanan diyet listesini satın alabilirsiniz (Hadi Zayıfla!)

8. Lahana

Lahana yeşil veya mor yaprakları olan bir sebzedir. Salatalarda yaygın olarak kullanılan bir maddedir. Fermente lahana lahana turşusu olarak bilinir.

Kalorisi çok düşüktür ve fincan başına sadece 22 kalori içerir (89 gram) ( 15 ).

9. Havuç

Havucun Faydaları Nelerdir? - Kivi Tadında

Havuç çok popüler sebzelerdir. Genellikle ince ve turuncu renktedirler. Ancak kırmızı, sarı, mor veya beyaz da olabilirler.

Birçok insan beta-karoten bakımından zengin oldukları için A vitaminine çevrilebileceklerinden, havuç görme ile iyi bir görüş sağlarlar. Uygun görme için yeterli miktarda A vitamini almak gerekir.

Tek bir fincan servis (128 gram) havuç sadece 53 kaloriye ve A vitamini için DV'nin %400'ünden fazlasına sahiptir ( 16 ).

10. Karnabahar

Karnabahar, genellikle yeşil yaprakların içinde beyaz bir kafa olarak görülür. Daha az yaygın olan çeşitlerde mor, turuncu ve sarı renklileri de bulunur.

Son yıllarda karnabahar, yüksek karbonhidratlı sebzelerin veya tahılların yerine geçen bir ürün olarak çok popüler hale geldi.

Bir bardakta (100 gram) karnabahar 25 kaloriye ve sadece beş gram karbonhidrata sahiptir (17 ).

11. Kereviz

Kereviz nasıl yapılır? Kolay kereviz tarifi - Son Dakika Haberleri Milliyet

Kereviz en iyi bilinen, düşük kalorili yiyeceklerden biridir.

Uzun, yeşil sapları vücudunuzda sindirilmeyen, çözünmeyen lif içerir ve böylece kaloriye neden olmaz.

Kereviz aynı zamanda yüksek su içeriğine sahiptir ve kalorisi doğal olarak düşüktür. Kıyılmış kerevizin bir fincanında (110 gram) sadece 18 kalori var ( 18 ).

12. Pazı

Pazı birkaç çeşiti bulunan yeşil yapraklı bir sebzedir. Kan pıhtılaşmasına yardımcı olan bir besin maddesi olan K vitamini oldukça yüksektir.

Bir fincan (36 gram) pazı sadece 7 kaloriye sahiptir ve K vitamini için DV'nin %374'ünü içermektedir  ( 19 ).

13. Klementin

Klementin mini portakala benzer. Atıştırmalıktır ve yüksek C vitamini içeriği ile bilinir.

Bir meyve (74 gram) C vitamini için DV'nin %60'ını ve sadece 35 kalori içerir  ( 20 ).

14. Salatalık

Salatalık, salatalarda yaygın olarak bulunan ferahlatıcı bir sebzedir. Ayrıca meyveler ve bitkilerle birlikte suyu tatmak için kullanılırlar.

Salatalık çoğunlukla su olduğundan, kalorileri çok düşüktür - bir buçuk bardağın (52 gram) yalnızca 8'i  vardır ( 21 ).

Salatalık diyet sürecinin en sevilen ve korkulmadan tüketilen lezzetlerindendir. 10 kilo verdiren diyet listesi gibi ağır diyetler hem kişiyi diyet yapmaktan soğutur hem de sağlık sorunu olanlar için tehlikelidir. Sağlıklı ve dengeli biçimde beslenerek zayıflamak için, sevdiğiniz yiyecekleri tüketebildiğiniz aynı zamanda diyetisyene soru sorabildiğiniz diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanan online diyet listesi için tıklayın (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

15. Rezene

Rezene çayı nasıl demlenir? Rezene çayının faydaları neler?

Rezene, hafif bir meyankökü tadı olan soğanlı bir sebzedir. Kurutulmuş rezene tohumları yemeklere anason aroması eklemek için kullanılır.

Rezene çiğ, kavrulmuş veya kızarmış olarak çıkarılabilir. Bir fincan (87 gram) çiğ rezene içinde 27 kalori vardır (22).

16. Sarımsak

Sarımsak, güçlü bir kokuya ve tada sahiptir ve yemeklere lezzet katmak için yaygın olarak kullanılır.

Sarımsak, yüzyıllar boyunca, çeşitli hastalıklar için bir çare olarak kullanılmıştır. Araştırmalar kan basıncını azaltabileceğini, enfeksiyonlarla ve hatta kanserle mücadele edebileceğini gösteriyor (23).

Bir diş sarımsak (3 gram) sadece 5 kaloriye sahiptir ( 24 ).

17. Greyfurt

Greyfurt en lezzetli ve besleyici turunçgillerden biridir. Tek başlarına veya yoğurt, salata veya hatta balıklar ile birlikte tüketilebilirler.

Greyfurttaki bazı bileşikler kolesterol seviyesini düşürebilir ve metabolizmayı hızlandırabilir ( 25 ).

Yarım greyfurtta (123 gram) 52 kalori vardır ( 26 ).

18. Göbek Marul

Göbek marul, yüksek su içeriği ile bilinir. Genellikle salatalarda ve burger veya sandviçlerin üstünde kullanılır.

Çoğu kişi, diğer marullar kadar besleyici olmadığını düşünmesine rağmen, göbek marul, K vitamini, A vitamini ve folat bakımından zengindir.

Bir fincan (72 gram) göbek marulun sadece 10 kalorisi var ( 27 ).

19. Jicama (Meksika Turpu)

What is Jicama? | Cooking Light

Jicama, beyaz patatese benzeyen yumru bir sebzedir. Bu sebze tipik olarak çiğ yenir ve elmaya benzer bir dokuya sahiptir.

Bir fincan (120 gram) jicama, C vitamini için DV'nin %40'ından fazlasına ve sadece 46 kaloriye sahiptir ( 28 ).

20. Karalahana

Karalahana, etkileyici besinsel faydaları nedeniyle son yıllarda popülerlik kazanan yeşil yapraklı bir sebzedir.

Lahanaları salatalarda ve sebze yemeklerinde bulabilirsiniz.

Karalahana, dünyadaki en zengin K vitamini kaynaklarından biridir. Bir fincan (67 gram), ortalama bir insanın günde ihtiyaç duyduğu K vitamini miktarının yedi katına ve sadece 34 kaloriye sahiptir (29 ).

21. Limonlar 

Limon, limon suyu suyu ve kabuğu, salata soslarını, marine soslarını tatmak için yaygın olarak kullanılır.

Turunçgillerden olan meyve, lezzet katmaktan fazlasını yapar. Araştırmalar limon suyunun vücudunuzdaki hastalıklarla savaşmak ve onları önlemek için antioksidan görevi görebilecek bileşiklere sahip olduğunu göstermektedir ( 30 ).

30 gram limon veya limon suyu sadece 8 kaloriye sahiptir  ( 31 , 32 ).

Zayıflamak için kilo verdiren yöntemleri deniyorum ama herhangi bir verim alamıyorum diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size ve ihtiyaçlarınıza uygun şekilde hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak için tıklayın (Hadi Zayıfla!).

22. Mantar

Mushrooms | SNAP-Ed

Mantar süngerimsi bir yapıya sahiptir. Vejetaryenler ve veganlar bazen onları et yerine kullanır.

Mantarlar birkaç önemli besin maddesi içerir ve bardak başına sadece 15 kaloriye (70 gram) sahiptir ( 34 ).

Kilo vermem durdu, zayıflama çayları deniyorum işe yaramıyor diyorsanız eğer online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanan uygun online diyet ücretlerine sahip diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

23. Soğan

Soğanlar çok popüler bir sebzedir. Soğan çeşitleri arasında kırmızı, beyaz ve sarı ile taze soğan veya yeşil soğan bulunur.

Tadı çeşidine göre değişmekle birlikte, bütün soğanlarda çok az kalori vardır - bir orta boy soğan (110 gram) yaklaşık 44 değerine sahiptir ( 35 ).

24. Biberler

Biberler birçok renk, şekil ve boyuttadırlar. Popüler türleri arasında biberler ve jalapeños bulunur.

Araştırmalar, çanların, biberlerin antioksidanlarda özellikle yüksek olduğunu ve vücudu oksidasyonun zararlı etkilerinden koruyabileceğini göstermektedir ( 36 ).

Bir bardak (149 gram) kıyılmış kırmızı biber içinde sadece 46 kadar kalori mevcut ( 37 ).

25. Papaya

Papaya nedir? Papayanın faydaları neler?

Papaya kavun andıran ve genellikle tropik bölgelerde yetişen siyah tohumları olan turuncu bir meyvedir.

A vitamini açısından çok yüksektir ve iyi bir potasyum kaynağıdır. Bir bardak papaya (140 gram) sadece 55 kaloriye sahiptir ( 38 ).

26. Turplar

Turp biraz baharatlı ısırık ile gevrek kök sebzelerdir.

Bakkallarda genellikle koyu pembe veya kırmızı olarak görülürler. Ancak çeşitli renklerde yetiştirilebilirler.

Turp birkaç faydalı besine sahiptir ve fincan başına sadece 19 kaloriye (116 gram) sahiptir (39 ).

Sizler de kilo vermek için diyet listesi arıyor hızlı kilo verme yolları deneyip duruyorsanız eğer online diyetisyenlerden size özel hazırlanan online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Tıkla ve Zayıfla!)

27. Roman Marulu

Roman marul, salatalarda ve sandviçlerde kullanılan çok popüler yapraklı bir bitkidir.

Marulinin kalori içeriği çok düşük, çünkü su ve lif bakımından zengin. Bir yaprak (6 gram) marul marulunun sadece bir kalori vardır  ( 40 ).

28. Rutabaga

How to Cook Rutabagas + Rutabaga Recipes — The Mom 100

Rutabaga, İsveçli olarak da bilinen bir kök sebzesidir.

Şalgamlara benzer bir tada sahiptir ve karbonhidrat sayısını azaltmak için tariflerdeki patateslerin popüler bir alternatifidir.

Bir fincan (140 gram) rutabaga, 50 kaloriye ve sadece 11 gram karbonhidrata  sahiptir ( 41 ).

29. Çilek

Çilekler çok popüler bir meyvedir. Çok yönlüdürler ve kahvaltı yemeklerinde, unlu mamullerde ve salatalarda görünürler.

Araştırmalar, meyveleri yemenin sizi kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklardan korumanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir (42 ).

Bir bardakta (152 gram) çilekte 50'den az kalori var  ( 43 ).

30. Ispanak

Ispanak, vitamin ve mineral yüklü ve kalorisi çok düşük olan bir başka yeşil yapraktır.

K vitamini, A vitamini ve folatta yüksektir ve diğer bazı yapraklı sebzelerden daha fazla protein içerir.

Bir bardak (30 gram) ıspanak porsiyonunda sadece 7 kalori vardır ( 44 ).

31. Şeker Bezelye

Şeker bezelye lezzetli bir bezelye çeşididir. Kabukları tamamen yenilebilir ve tatlı bir tada sahiptir.

Tipik olarak çiğ olarak kendi başlarına yenilirler. Ancak sebze yemeklerine ve salatalara da eklenebilirler.

Çıtır bezelye oldukça besleyicidir ve bir fincandaki sadece 41 kalori için C vitamini için DV'nin %100'ünü içerir (98 gram) ( 45 ).

Hızlı kilo verdiren şeyleri deneyip duruyorum, hızlı kilo verdiren sporlardan zayıflama ilacına kadar her şeyi denedim ancak istediğim sonucu alamadım diyorsanız eğer sağlıklı ve dengeli beslenme biçimi sayesinde kilo vermek için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Hayalindeki Sağlıklı Bedene Kavuş!).

32. Domates

Domates, dünyanın en popüler sebzelerinden biridir. Domates sosunda çiğ, pişmiş veya saf olarak servis edilebilir.

Aynı zamanda oldukça besleyicidirler ve likopen adı verilen yararlı bir bileşik içerirler. Araştırmalar likopen kanser, iltihaplanma ve kalp hastalıklarına karşı koruyabileceğini göstermiştir (46 ).

Bir bardak (149 gram) çeri domates, 27 kaloriye sahiptir ( 47 ).

33. Şalgam

Şalgam, biraz acı ete sahip beyaz kök sebzeleridir. Genellikle çorba ve güveçlere eklenirler.

Şalgam birkaç faydalı besin içerir ve fincan başına sadece 37 kalori (130 gram) vardır ( 48 ).

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

34. Su Teresi

Su teresi akan suda yetişen yapraklı bir sebzedir. Genellikle salatalarda kullanılır.

Su teresi diğer yeşillikler kadar popüler olmasa da, besleyicidir.

Bu bitkinin bir bardağı (34 gram), K vitamini için DV'nin %106'sını, C vitamini için DV'nin %24'ünü ve A vitamini için DV'nin %22'sini ve 4 kaloride sağlar ( 49 ).

35. Karpuz

Karpuz çok ferahlatıcı bir meyvedir. Tadı tek başına lezzetlidir, taze nane ve beyaz peynir ile birlikte tüketilebilir.

Karpuz, hemen hemen her besin maddesinden bazılarını ve yüksek miktarda C vitamini içerir. Bir bardakta (152 gram) doğranmış karpuzda 46 kalori vardır ( 50 ).

36. Kabak

Kabak yeşil bir yaz kabağı türüdür. Onu tariflere çok yönlü bir katkı yapan hassas bir tada sahiptir.

Son yıllarda, kabakları daha yüksek karbonhidratlı erişteler, makarnalar yerine alternatif olarak kullanmak çok popüler hale geldi.

Kabak da kalori oldukça düşük, fincan başına sadece 18 kalori (124 gram) ( 51 ).

37. İçecekler: Kahve, Bitkisel Çay, Su

Bazı içeceklerin, özellikle de hiçbir şey eklemiyorsanız, kalorileri çok düşüktür.

Sade su kalori içermez. Çoğu bitkisel çay ve maden suları sıfır ila çok az kaloriye sahipken kahve fincan başına sadece 2 kaloriye sahiptir (237 gram) ( 52 ).

Bu içeceklerin ilave şeker, krema veya meyve suyu ile içecekler üzerine seçilmesi kalori alımınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.

38. Otlar ve Baharatlar

Otlar ve baharatlar yiyeceklere lezzet katmak için kullanılır ve kalorileri çok düşüktür.

Taze yenen veya kurutulan yaygın şifalı bitkiler arasında maydanoz, fesleğen, nane, kekik ve kişniş bulunur. Bazı iyi bilinen baharatlar tarçın, kırmızı biber, kimyon ve körilidir.

Çoğu ot ve baharat çay kaşığı başına beşten az kaloriye sahiptir ( 53 ).

Uzun Lafın Kısası

Kalorisi az olan birçok lezzetli yiyecek var.

Bunların çoğu sağlığınıza yarar sağlayan besinleri de içeren meyve ve sebzelerdir.

Bu yiyeceklerden çeşitli yemekler yemek, minimum miktarda kalori için bol miktarda besin sağlayacaktır.

Tüm bunların yanı sıra tükettiğiniz gıdaların kalorilerine sağlıklı bir bedene kavuşmak ve zayıflamak için dikkat ediyorsanız eğer, şimdiye kadar yapmış olduğunuz türlü diyetlerden, zayıflama kürlerinden de sonuç alamadıysanız artık bu durumu bir profesyonele bırakmanın zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu online diyet listeleri işinizi kolaylaştıracaktır. Diyetisyenlerin hazırlamış olduğu diyet listelerini satın almak için tıklayabilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın