Salatalık Kaç Kalori

Salatalık Kaç Kalori

15 kcal 100 gram(g)
Miktar Birim
Glisemik Indeks (GI):
15 Düşük

Besinin Sağlık Puanı

Zayıflamak İçin:
Dengeli Beslenmek İçin:
Kilo Almak İçin:

İyi: "Salatalık" Lif, Protein, Vitamin A, Vitamin C, Vitamin K, Thiamin (B1), Riboflavin (B2), Vitamin B6, Folat, Pantotenik Asit, Mangan, Demir, Bakır, Çinko, Potasyum, Fosfor, Magnezyum, Kalsiyum için iyi bir besin kaynağıdır.

Besin Denge Skoru

81 Denge Skoru

Besin Denge Skoru için kullanılan besin yoğunlukları, gıdaların 1000 kalorili kısmında bulunan Günlük Değerlerinin yüzdelerinden elde edilir.

Daha yüksek Besin Denge Skoru için çabalamak iyi bir fikirdir, ancak bu sayıya takıntılı olmayın. Unutmayın ki bu puan gıdadaki 1.000 kaloride bulunan besin maddelerine dayanmaktadır. Tek bir günde, muhtemelen bu miktarın iki katını tüketmeniz olasıdır, bu yüzden diyetiniz için toplam Besin Denge Skoru 100'ün altında olsa bile tam olarak beslenmeniz mümkündür.

Tokluk Faktörü

5.00
5.00
0 5

Tokluk Faktörü hemen hemen her tür diyet veya gıda listesi ile birlikte kullanılabilir. Daha yüksek Tokluk Faktörü olan yiyecekleri seçerek, daha az kalori tüketme şansınızı artırırken, aynı zamanda açlığınızı en aza indirirsiniz. Tokluk Faktörü gıdanın 100 gramında bulunan kalori, protein, lif ve yağ miktarları üzerinden yapılan hesaplama ile oluşur ve 0 ile 5 arasında bir değer alır. Daha Fazla...

Salatalık Glisemik Indeksi

Glisemik Indeks (GI):
15 Düşük
Glisemik Yük (GL):
1 Yüksek

 • Glisemik indeks, gıdalara 0 ile 100 arasında verilen bir değerdir. Glisemik indeksin yüksek olması bu gıdanın kan şekerini hızlı yükselteceğini gösterir.
 • Çok tatlı ve şekerli yiyecekler yüksek Glisemik İndekslere sahip olsa da, patates veya beyaz ekmek gibi nişastalı yiyecekler baldan veya sofra şekerinden bile daha yüksek puan alır.
 • Vücudunuzun glisemik cevabı hem tüketilen karbohidratın türüne hem de miktarına bağlıdır. Bu durumu da Glisemik Yük iyi bir şekilde açıklar. Glisemik yükü hesaplamak için gıdada bulunan karbonhidrat miktarının glisemik indeks ile çarpıp 100'e bölün.

Glisemik Indeks (GI)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
56
69
100
Glisemik Yük (GL)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
10
19
100

Kalori Dağılımı

%80 %5 %14
Karbonhidrat Yağ Protein

(*) Bu gıdadaki kalorinin büyük bir kısmı Karbonhidrat'dan geliyor.

15 Kaloriyi Nasıl Yakarım?

Salatalık kaç kaloridir? Salatalık kalori, salata kalori, salatalik kac kalori, salatalık kalorisi, 1 salatalık kaç kalori? Salatalık besin değeri, 100 gram salatalık içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir?


Kilo vermek istiyorum, hızlı kilo verme yöntemlerini deneyip duruyorum ama sonuç aynı diyorsanız eğer sağlıklı şekilde kilo vermek için online diyetisyenlerden size uygun biçimde hazırlanan diyet listesini satın alabilirsiniz (Hadi Zayıfla!)


Salatalık canlandırıcı, besleyici bir gıda olmasının yanı sıra ve her türlü diyetin aranan parçalarından biri olarak kendine yer bulmaktadır. Hatta 'Salatalık Diyeti' adı verilen bir diyet bile bulunmaktadır. Salatalık diyeti hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Salatalık Diyeti ve Diyet Listesi konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca cilde de çok faydası bulunduğu için salatalık maskesi oldukça popülerdir.


Salatalık Faydası - Salatalık Faydaları - Salatalığın Faydaları Nelerdir? Salatalığın Cilde Faydaları

Salatalık Besin Değeri Yüksektir

 • Salatalık kalorisi düşüktür. Fakat içerdiği su oranı yüksektir, birçok önemli vitamin ve mineral içerir. Salatalığı kabuğu ile yemek, maksimum miktarda besin değeri sağlayacaktır.

Salatalık Antioksidanlar İçerir

 • Salatalıklar, zararlı serbest radikallerin birikmesini önleyen ve kronik hastalık riskini azaltabilecek flavonoidler ve tanenler dahil olmak üzere antioksidanlar içerir.Salatalık Vücudun Su İhtiyacını Gidermesine Yardımcı Olur

 • Salatalığın bir diğer adı da hıyardır. Hıyar kaç kalori? Hıyar besin değeri için de aynı sonuçlar geçerlidir. Hıyar kalorisi düşüktür ve %96 oranında sudan oluşur. Yani salatalığın içi salatalık suyu doludur, bol su içerir. Bu yüzden hidrasyonu artırabilir ve günlük sıvı ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.

Salatalık faydalarının daha detaylı işlendiği Salatalığın Faydaları Besin Değeri ve Kan Şekerine Etkisi konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz


Salatalık Zayıflatır mı? Salatalık Kilo Kaybına Yardımcı Olur

 • Salatalık zayıflatır mı?sorusu sürekli olarak sorulan sorulardan biridir. Çünkü salatalar türlü diyetlerle birlikte anılmaktadır. Salatalar yüksek su içeriği ve düşük kalorisi ile kilo kaybına yardımcı olabilmektedir. Öyle ki salatalık diyeti yapanlar bile vardır. Tek tip diyetlerin sağlıksız olmasının yanı sıra verdiğiniz kiloları daha fazla şekilde geri almanızı sağlayacaktır, unutmayın.

Salatalık namıdiğer hıyar kaç kalori ve besin değerleri ile, sağlıklı beslenme düzeninde vazgeçilmez gıdalardan biri olabilmektedir. Salatalık dışında da sayısız sağlıklı gıda bulunmaktadır. Bu sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Hıyar / Salatalık Kan Şekerini Düşürebilir

 • Test tüpü ve hayvan çalışmaları, salatalığın, kan şekerinin düşürülmesine ve diyabetle ilgili komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabileceğini ve ek araştırmalara ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.

Salatalık Bağırsak Hareketlerinizi Düzenler

 • Salatalık bağırsakları çalıştırır mı? sorusu salatalıkla ilgili olarak akıllara gelen bir diğer sorudur. Bu soruya cevap vermek gerekirse salatalıklar, kabızlığın önlenmesine ve düzenliliğin artmasına yardımcı olabilecek iyi miktarda lif ve su içerir. Yani bağırsak hareketlerini düzenlemede etkin rol alırlar.

Salatalığı Diyetinize Kolaylıkla Ekleyebilirsiniz - Salatalığın Cilde Faydaları

 • Salatalık çok yönlüdür. Salataları çeşitli tariflerle diyetinize çok kolay ekleyebileceğiniz gibi salatalık maskesi yapmak gibi cilt sağlığı alanlarında da kullanabilirsiniz.  Ayrıca, salatalık tohumu, salatalık fidesi alarak balkonunuzda, bahçenizde salatalık ekimi yaparak doğal salatalıklar yetiştirebilirsiniz. Salatalık bakımı oldukça önemlidir, salatalık budamaya da dikkat etmenizi öneririz. Kendi yetiştirdiğiniz salatalıktan yaptığınız salatalık turşusunun lezzetine de doyum olmaz tabi.


Salatalığın faydaları dışında en merak edilen konulardan biri de salatalığın meyve mi sebze mi olduğudur. Salatalık kimilerine göre bir meyve kimilerine göre bir sebzedir. Salatalık Meyve Mi Yoksa Sebze Midir? Yaratıcı Kullanım Alanları konu başlıklı blog yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.Genellikle sıklıkla kullanılan gramajlarda salatalığın kalorisi şu şekildedir:


1 Salatalık Kaç Kalori? / Hıyar Kaç Kalori?

 • Salatalığın kalorisi büyüklüğüne bağlı olarak değişmekle birlikte 1 Salatalık 13.50 kaloridir. 90 gramlık bir salatalık kalorisidir. 90 gramdan küçük salatalık ya da 90 gramdan büyük salatalık gramajına göre farklı kalori değerleri almaktadır. Salata kalori değeri hesaplamasını gramajını değiştirerek farklı boyutlardaki salatalar için sorgulayabilirsiniz.

Aç Karnına Salatalık Yemenin Faydaları - Salatalık Yemenin Faydaları - Aç Karna Salatalık Yemek

 • Aç karnına salatalık yeek vuücuttaki tokinleri atılmasını sağlar ve kilo vermeye yardımcı olur bunla başta olan maddeleridir. Sabah aç karnına salatalık yemenin çok faydaları vardır.

Günde Kaç Tane Salatalık Yenmeli?

 • Salatalığı, salatalık mevsiminde, günde 2-4 adet tüketilmesi önerilir.

Salatalık Zararları - Salatalık Zararlıları - Salatalığın Zararları

 • Salatalığın kabuğunda bulunan toksinler zehirlenmeye yol açabilir. Salatalık tadı acı ise cilt alerjisine sebep olabilir.

Salatalığın Yüzde Kaçı Su?

 • Salatanın %95'i sudur. Salataık bol su içerdiğinden susuzluğu gidermesiyle bilinir.

Turşuların vazgeçilmezlerinden biri olan salatalık turşusu kalorisini merak ediyorsanız tıklayabilirisiniz (Salatalık Turşusu Kalori).


Her öğünde ayrı güzel olan salatalığın da baş kahramanlarından biri olduğu bir kase salata kaç kalori merak ediyorsanız tıklayabilirsiniz (Çoban Salata Kalori)


Salatalık Turşusu Nasıl Kurulur? Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır? Salatalık Turşusu Tarifi, Salatalık Turşusu Yapımı

Bir tencerenin içerisine kaya tuzu, limon tuzu ve sirkeyi aktarıp karıştırın. Tuz eriyince ocaktan alın, tam kaynama noktasına gelmemelerine tuzun içerisinde erimesine dikkat edin. Ardından da hazırladığınız bu karışımı kavanozun içerisine aktarın. Kapağını kapatıp güzelce çalkalayın.


Salatalık Meyve Mi Sebze Mi?

Yediğiniz şey çekirdekliyse meyve, yaprak ya da kökse sebze olarak tanımlanıyor bir başka deyişle. Buna göre pek çoğumuzun sebze olarak isimlendirdiği kabak, domates, salatalık, hatta fasulye gibi yiyecekler meyvedir. Soğan, patates, ıspanak, marul gibi yiyecekler ise sebze sınıfına girer.


Salatalık Çeşitleri

Salatalığın birçok çeşidi bulunmaktadır. Biz biraz örnekler vereceğiz; Kosova milli salatalığı, limon salatalık, kornişon, jawell, flamingo, bahçe salatalık...


Salatalık kaç kalori? Salatalık kalori, salatalık kalorisi, salatalığın kalorisi, salatalık kalorisi, 15.00 kcal

 • yarım su bardağı dilimlenmiş Salatalık 7.80 kcal 52.00 Gram
 • 1 salatalık Salatalık 13.50 kcal 90.00 Gram
 • *Alerjen: Salatalık içerir.

Benzer Gıdalar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Harcanan Kalori Hesaplama

Sitene Ekle