Karpuz Kaç Kalori

Karpuz Kaç Kalori

30 kcal 100 gram(g)
Miktar Birim
Glisemik Indeks (GI):
76 Yüksek

Besinin Sağlık Puanı

Zayıflamak İçin:
Dengeli Beslenmek İçin:
Kilo Almak İçin:

İyi: "Karpuz" Vitamin A, Vitamin C, Potasyum, Magnezyum için iyi bir besin kaynağıdır.

Besin Denge Skoru

47 Denge Skoru

Besin Denge Skoru için kullanılan besin yoğunlukları, gıdaların 1000 kalorili kısmında bulunan Günlük Değerlerinin yüzdelerinden elde edilir.

Daha yüksek Besin Denge Skoru için çabalamak iyi bir fikirdir, ancak bu sayıya takıntılı olmayın. Unutmayın ki bu puan gıdadaki 1.000 kaloride bulunan besin maddelerine dayanmaktadır. Tek bir günde, muhtemelen bu miktarın iki katını tüketmeniz olasıdır, bu yüzden diyetiniz için toplam Besin Denge Skoru 100'ün altında olsa bile tam olarak beslenmeniz mümkündür.

Tokluk Faktörü

4.50
4.50
0 5

Tokluk Faktörü hemen hemen her tür diyet veya gıda listesi ile birlikte kullanılabilir. Daha yüksek Tokluk Faktörü olan yiyecekleri seçerek, daha az kalori tüketme şansınızı artırırken, aynı zamanda açlığınızı en aza indirirsiniz. Tokluk Faktörü gıdanın 100 gramında bulunan kalori, protein, lif ve yağ miktarları üzerinden yapılan hesaplama ile oluşur ve 0 ile 5 arasında bir değer alır. Daha Fazla...

Karpuz Glisemik Indeksi

Glisemik Indeks (GI):
76 Yüksek
Glisemik Yük (GL):
6 Düşük

 • Glisemik indeks, gıdalara 0 ile 100 arasında verilen bir değerdir. Glisemik indeksin yüksek olması bu gıdanın kan şekerini hızlı yükselteceğini gösterir.
 • Çok tatlı ve şekerli yiyecekler yüksek Glisemik İndekslere sahip olsa da, patates veya beyaz ekmek gibi nişastalı yiyecekler baldan veya sofra şekerinden bile daha yüksek puan alır.
 • Vücudunuzun glisemik cevabı hem tüketilen karbohidratın türüne hem de miktarına bağlıdır. Bu durumu da Glisemik Yük iyi bir şekilde açıklar. Glisemik yükü hesaplamak için gıdada bulunan karbonhidrat miktarının glisemik indeks ile çarpıp 100'e bölün.

Glisemik Indeks (GI)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
56
69
100
Glisemik Yük (GL)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
10
19
100

Kalori Dağılımı

%89 %4 %7
Karbonhidrat Yağ Protein

(*) Bu gıdadaki kalorinin büyük bir kısmı Karbonhidrat'dan geliyor.

30 Kaloriyi Nasıl Yakarım?

Karpuz kaç kaloridir? 1 Dilim Karpuz Kaç Kalori? Bir Dilim Karpuz Kaç Kalori? Karpuz kalori, Karpuz kalorisi Karpuz Kac Kalori? Karpuz Kalori, 100 gram Karpuz Besin Değeri, Karpuz besin değerleri nelerdir?


Kilo vermek için 10 kilo verdiren diyet listesine dahi uymaya çalıştım. Ancak istediğim sonuca ulaşamıyorum diyorsanız eğer kısıtlayıcı diyetlerin olmadığı, online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz (Tıkla ve Zayıfla!).


Karpuz ile İlgili Bilgiler - Karpuz Hakkında Bilgi

 • Karpuz Nedir? Güney Afrika'ya özgü yeşil kabuklu, kırmızı sulu ve siyah çekirdekli, tatlı bol sulu, yüksek glisemik indekse sahip bir meyvedir. Bu nedenle eğer tip 2 diyabet hastasıysanız tüketim miktarına dikkat etmelisiniz. 
 • Bir öğünde karpuz tüketecekseniz yanında tükettiğiniz diğer gıdaların düşük glisemik indeksli olmasına özen gösterin. 
 • Tüketim miktarını dikkat edin, miktar arttıkça glisemik yük değeri normal değerden yüksek değere çıkacaktır.

Örneğin: 

100 gram karpuz için glisemik yük: 6 Düşük

400 gram karpuz için glisemik yük: 23 Yüksek

500 gram karpuz için glisemik yük: 29 Yüksek


Karpuzun Faydaları ve Karpuzun Zararları, Karpuzun Faydaları Nelerdir? Karpuz Faydaları

 • Karpuz ( Citrullus lanatus ) aslen Güney Afrika'dan gelen büyük, tatlı bir meyvedir. Karpuz hangi bölgede yetişir? Karpuz ülkemizin neredeyse tüm bölgelerinde yetişmektedir. En çok  Güneydoğu Anadolu bölgesinde Diyarbakır, Akdeniz bölgesinde Adana, İç Anadolu bölgemizde ise Ankara ve Çankırı' da yetişmektedir.
 • Kavun, kabak, bal kabağı ve salatalık ile aynı ailedendir.
 • Karpuz su ve besinlerle doludur, çok az kalori içerir ve olağanüstü serinleticidir. Karpuzun %91,45'i sudur.
 • Dahası, içerdiği iki güçlü bitki bileşiği olan sitrülinin ve likopenin için iyi bir kaynaktır.
 • Karpuz faydaları, düşük kan basıncı ve azaltılmış kas ağrıları dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahip olabilir.
 • Karpuzlar ağırlıklı olarak taze yenir, dondurulabilir, meyve suyu olarak hazırlanabilir veya smoothie'lere eklenebilir.


Bu blog yazımız size karpuz hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor. Karpuzun faydaları maddeler halinde öğrenebilirsiniz.


Karpuz nasıl seçilir? Karpuzun iyisi nasıl anlaşılır? Karpuzun iyisi nasıl seçilir öğrenmek için tıklayın. 


Karpuz tek başına tüketilmeyip, karpuz reçeli, karpuz kabuğu reçeli şeklinde de tüketilebilir.


Besin İçeriği - Karpuz Besin Değeri - Karpuz Kalori - Karpuz Kilo Yapar Mı?

Karpuz çoğunlukla su (%91) ve karbonhidrat (%7.5) içermektedir. Çok az miktarda protein veya yağ içerir ve kalorisi çok düşüktür.

Karpuz kilo yapar mı? Karpuz fazla tüketilmediği sürece kilo aldırmaz.


100 gr karpuz kaç kalori? 100 gram karpuz kalorisi ve besin değerleri:

 • Karpuz Kalori: 30
 • Su: %91
 • Protein: 0.61 gram
 • Karbonhidrat: 7,55 gram
 • Şeker: 6.2 gram
 • Lif: 0,4 gram
 • Yağ: 0,15 gram

1 dilim karpuz kaç kalori var? 1 dilim karpuz 121.20 kalori içerir.


Kilo vermek istiyorum diyorsanız zayıflamak için günlük ihtiyacınız doğrultusunda kalori ve makro mikro besin değeri hesabı yaparak online diyetisyenler tarafından sizin için oluşturulan online diyet listesi satın almak için tıklayın (Hadi Zayıfla!)


Karpuz İçindeki Karbonhidratlar

Karbonhidratlar çoğunlukla glikoz, fruktoz ve sukroz gibi basit şekerlerdir. Karpuz ayrıca az miktarda lif içerir.

Glisemik indeks (GI) - yemeklerin yemekten sonra kan şekeri seviyesini ne kadar hızlı yükselttiğinin bir ölçüsü - karpuzların 72-80 arasında değişen yüksek glisemik indekse sahiptir.

Bununla birlikte, karpuzun her porsiyonu karbonhidrat açısından nispeten düşüktür, çünkü çoğunlu sudan oluşmaktadır. Ancak 400 - 500 gram tüketildiğinde kan şekeri seviyelerini fazla yükseltebilir.


Lifler

Karpuz, zayıf bir lif kaynağıdır ve 100 gram başına sadece 0.4 gram lif içerir.

Bununla birlikte, fruktoz içeriği nedeniyle, FODMAP'ler açısından veya mayalanabilir kısa zincirli karbonhidratlar açısından yüksek olarak kabul edilir.

Yüksek miktarda fruktoz tüketmek, fruktoz malabsorpsiyonu olanlar gibi, onları tamamen sindiremeyen bireylerde rahatsız edici sindirim semptomlarına neden olabilir.Karpuz Faydaları, Karpuzdaki Vitaminler, Karpuzun Vitaminleri, Vitamin ve Mineraller, Karpuzun Faydaları Nelerdir? Karpuzun Yararları

Karpuzda ne vitamini var? Karpuzda hangi vitamin var? Karpuzun yararları. Karpuz iyi bir C vitamini kaynağı ve iyi bir miktar diğer vitamin ve mineral kaynağıdır.

 • C vitamini: Bu antioksidan, cilt sağlığı ve bağışıklık fonksiyonu için gereklidir.
 • Potasyum: Bu mineral tansiyon kontrolü ve kalp sağlığı için önemlidir.
 • Bakır: Bu mineral bitkisel gıdalarda en fazla miktarda bulunur ve çok az tüketilen bir mineraldir.
 • Pantotenik Asit (B5 Vitamini): Pantotenik asit olarak da bilinen bu vitamin, neredeyse bir bütün yiyeceklerde bulunur.
 • A Vitamini: Karpuz vücudunuzun A vitamini alabileceği beta karoten içerir.

Karpuzun Diğer Bitki Bileşikleri

Karpuz diğer meyvelerle karşılaştırıldığında zayıf bir antioksidan kaynağıdır.

Bununla birlikte, amino asit sitrülin ve sağlık için çok sayıda faydası olan antioksidan likopen bakımından zengindir. ( 1 )


Sitrülin

Karpuz, amino asit sitrülinin bilinen en zengin diyet kaynağıdır. En yüksek miktar eti saran beyaz kabuğunda bulunur.

Vücudunuzda sitrülin, esansiyel amino asit argininine dönüşür.

Hem sitrulin hem de arginin, nitrik oksit sentezinde önemli bir rol oynar; bu, kan damarlarınızı dilate ederek ve gevşeterek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

Arginin, akciğerleriniz, böbrekleriniz, karaciğeriniz, bağışıklık ve üreme sistemleri gibi birçok organ için de önemlidir ve yara iyileşmesini kolaylaştırdığı biliniyor.

Araştırmalar, karpuz suyunun iyi bir sitrülin kaynağı olduğunu ve hem sitrülinin hem de argininin kan seviyelerini önemli ölçüde artırabileceğini not eder.

Karpuz, en iyi diyet citrulline kaynaklarından biri olmasına rağmen, arginin Günlük Tavsiye Alımını  karşılamak için bir seferde yaklaşık 2.3 kg tüketmeniz gerekir. Bu tüketim miktarı da başka sorunlara neden olabilir. 


Likopen

Karpuzun, kırmızı renginden sorumlu, güçlü bir antioksidan olan likopen için karpuz bilinen en iyi kaynaktır.

Aslında taze karpuz, domateslerden daha iyi bir likopen kaynağıdır.

İnsan çalışmaları, taze karpuz suyunun hem likopen hem de beta karoten için kan seviyelerini yükseltmede etkili olduğunu göstermiştir.

Vücudunuz bir dereceye kadar beta karoten oluşturmak için likopen kullanır, daha sonra likopen A vitaminine dönüşür.Karpuz hakkında hadis bulunmaktadır. Ebu Davud ve Tirmizînin rivayetlerine göre Hz. Peygamber -sallallâhu aleyhi vesellem-, karpuzu yaş olgun hurma ile yer ve:

“Bunun hararetini bunun soğukluğu ile bunun soğukluğunu da bunun harareti ile kırarız.” derdi.


Siz de karpuz görünce dayanamayanlardansanız veya karpuz resmi görmek bile canınızın çekmesine yetiyorsa eğer müjde! Ülkemizde eğlenceli karpuz festivalleri yapılmaktadır. İnternet üzerinden bu konu hakkında daha fazla bilgi alabilir ve bir gün boyunca karpuza doyabilirsiniz.


Sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).


Karpuzun Faydaları Nedir? Karpuz Faydaları - Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Karpuzun faydaları karpuz ve suyu ile ilişkilendirilir. İşte karpuzun faydaları nelerdir:


Karpuz Düşük Kan Basıncını Önler

Yüksek tansiyon kronik hastalık ve erken ölüm için majör bir risk faktörüdür.

Karpuz, vücudunuzdaki arginine dönüşen iyi bir sitrülin kaynağıdır. Bu amino asitlerin her ikisi de nitrik oksit üretimine yardımcı olmaktadır.

Nitrik oksit, kan damarlarınızdaki küçük kasların gevşemesine ve genişlemesine neden olan bir gaz molekülüdür. Bu, kan basıncında bir azalmaya yol açar. ( 2 )

Karpuz veya suyuyla takviye etmek, kan basıncı yüksek olan kişilerde kan basıncını ve arter sertliğini azaltabilir.


Karpuz, Egzersiz Sonrası Kas Ağrısına İyi Gelir

Kas ağrısı, kuvvetli egzersiz sonrası oluşan ve iyi bilinen bir durumdur.

Karpuzun faydalari ile ilgili yapılan bir çalışma, karpuz suyunun egzersiz sonrası kas ağrısını azaltmada etkili olduğunu göstermiştir. ( 3 )

Karpuz suyunun benzer etkisinin araştırılması karışık sonuçlar verdi. Bazı kişilerde kas ağrılarına iyi gelirken bazılarında hiçbir sonuç vermemiştir.


Karpuz Çekirdeği Faydaları - Karpuz Çekirdeği Hakkında Bilgi - Karpuz Hakkında Bilgi

Karpuz çekirdeği diyabeti kontrol altında tutuyor ve diyabete bağlı semptomları hafifletiyor. Karpuz çekirdeğinde bulunan bir amino asit damarları açıp oksidatif stresi azaltır. Ayrıca içeriğindeki magnezyum karbonhidrat metabolizmasını düzenler


Hamilelikte Karpuzun Faydaları

Karpuzun hamileler için faydaları şu şekildedir.

 • Karpuz, mide yanmasını önler.
 • Karpuz yemek, vücutta su toplamasını, ödem yapmasını engeller.
 • Karpuz bulantıyı önler.
 • Karpuz vücudun susuz kalmamasında yardım eder.


Karpuzun Zararları

Karpuz çoğu insan tarafından sevilen ve iyi sindirilen bir meyvedir.

Bununla birlikte, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara veya sindirim sorunlarına neden olabilir.


Alerji

Karpuz alerjisi nadirdir ve genellikle polene duyarlı bireylerde oral alerji sendromu ile ilişkilidir.

Belirtileri kaşıntılı ağız ve boğazın yanı sıra dudak, ağız, dil, boğaz ve / veya kulakların şişmesini de içerir. ( 4 )


FODMAPs

Karpuz, bazılarının tamamen sindiremediği bir tür FODMAP türü olan fruktozu nispeten yüksek miktarda içerir.

Fruktoz gibi FODMAP'ler şişkinlik, gaz, mide krampları, ishal ve kabızlık gibi rahatsız edici sindirim sorunlarına neden olabilir.

İrritabl Bağırsak sendromu (IBS) gibi FODMAP'lara duyarlı kişiler, karpuz tüketmekten kaçınmayı tercih etmelidir.


Bütün bunların dışında diyette karpuz ne kadar yenmeli? Karpuz kilo aldırır mı? sorularına ayrıntılı bir cevap arıyorsanız 'Karpuz Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?' konu başlıklı blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 • 1 orta boy dilim 2 cm kalınlık 290 gram, 87.00 kcal 

 • Yarım dilim (2 cm kalınlık) Karpuz 43.80 kcal 146.00 Gram
 • 1 büyük dilim (3 cm kalınlık) Karpuz 121.20 kcal 404.00 Gram
 • 1 kibrit kutusu büyüklüğünde Karpuz 10.50 kcal 35.00 Gram
 • *Alerjen: Karpuz içerir.

Benzer Gıdalar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Harcanan Kalori Hesaplama

Sitene Ekle