Çilek Kaç Kalori

Çilek Kaç Kalori

32 kcal 100 gram(g)
Miktar Birim
Glisemik Indeks (GI):
41 Düşük

Besinin Sağlık Puanı

Zayıflamak İçin:
Dengeli Beslenmek İçin:
Kilo Almak İçin:

İyi: "Çilek" Lif, Vitamin C, Vitamin K, Folat, Mangan, Potasyum, Magnezyum için iyi bir besin kaynağıdır.

Besin Denge Skoru

59 Denge Skoru

Besin Denge Skoru için kullanılan besin yoğunlukları, gıdaların 1000 kalorili kısmında bulunan Günlük Değerlerinin yüzdelerinden elde edilir.

Daha yüksek Besin Denge Skoru için çabalamak iyi bir fikirdir, ancak bu sayıya takıntılı olmayın. Unutmayın ki bu puan gıdadaki 1.000 kaloride bulunan besin maddelerine dayanmaktadır. Tek bir günde, muhtemelen bu miktarın iki katını tüketmeniz olasıdır, bu yüzden diyetiniz için toplam Besin Denge Skoru 100'ün altında olsa bile tam olarak beslenmeniz mümkündür.

Tokluk Faktörü

4.34
4.34
0 5

Tokluk Faktörü hemen hemen her tür diyet veya gıda listesi ile birlikte kullanılabilir. Daha yüksek Tokluk Faktörü olan yiyecekleri seçerek, daha az kalori tüketme şansınızı artırırken, aynı zamanda açlığınızı en aza indirirsiniz. Tokluk Faktörü gıdanın 100 gramında bulunan kalori, protein, lif ve yağ miktarları üzerinden yapılan hesaplama ile oluşur ve 0 ile 5 arasında bir değer alır. Daha Fazla...

Çilek Glisemik Indeksi

Glisemik Indeks (GI):
41 Düşük
Glisemik Yük (GL):
3 Düşük

  • Glisemik indeks, gıdalara 0 ile 100 arasında verilen bir değerdir. Glisemik indeksin yüksek olması bu gıdanın kan şekerini hızlı yükselteceğini gösterir.
  • Çok tatlı ve şekerli yiyecekler yüksek Glisemik İndekslere sahip olsa da, patates veya beyaz ekmek gibi nişastalı yiyecekler baldan veya sofra şekerinden bile daha yüksek puan alır.
  • Vücudunuzun glisemik cevabı hem tüketilen karbohidratın türüne hem de miktarına bağlıdır. Bu durumu da Glisemik Yük iyi bir şekilde açıklar. Glisemik yükü hesaplamak için gıdada bulunan karbonhidrat miktarının glisemik indeks ile çarpıp 100'e bölün.

Glisemik Indeks (GI)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
56
69
100
Glisemik Yük (GL)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
10
19
100

Kalori Dağılımı

%85 %7 %7
Karbonhidrat Yağ Protein

32 Kaloriyi Nasıl Yakarım?

Çilek kalori, cilek kalori, çileğin kalorisi, çilek kaç kaloridir? 1 Çilek Kaç Kalori? Çilek besin değeri, 100 gram çilek besin değerleri nelerdir?


Çilek yaz mevsiminin en sevilen meyvelerindendir diyerek yazıya başlamak isteriz. Ancak çilek meyve mi? İçinde çekirdeği olan besinler meyve olarak kabul ediliyor, fakat çileğin içinde bir tohum yok, bu yüzden çilek sebze olarak sınıflandırılmaktadır. Yine de bazı bilim insanları çilekleri meyve olarak kabul ediyor. Çilek, bitki olarak incelendiği zaman, dişi organ sayesinde gelişemediği için tam anlamı ile bir meyve değil de yalancı meyve olarak adlandırılıyor. Ama biz bırakalım meyve mi sebze mi tartışmalarını. Çilek kokusu güzel, kendisi güzel, çilekli tartı, çilekli parfe, çilek reçeli yapılabilen çocuklarınsa bayıldığı çilekli pastaların olmasını sağlayan mükemmel bir lezzettir. Ayrıca çilek tohumu, çilek fidesi ekerek bahçenizde lezzetli çilekler büyütebilirsiniz. Kendi yetiştirmiş olduğunuz çileklerden yapmış olduğunuz çilekli pasta tarifi gününüzü güzelleştirebilir.


Çilek kullanılarak yapılan birbirinden lezzetli tariflerin kalori değerleri için tıklayınız: çilek parfe kalori, çilek reçeli kalori, çilek komposto kalori


Çilek Nerede Yetişir? Çilek Nasıl Yetiştirilir? Çilek Nasıl Ekilir?


Çilek Türkiye’de ılıman ve karasal iklimin bulunduğu bölgelerde yetişebilir. Bu bölgeler dışında serada yetiştirmek de mümkündür. Böylelikle verimi de artmış olacaktır.


Çilek evde nasıl yetiştirilir? Evde çilek yetiştirmek istiyorsanız, çilek tohumu yerine hazır çilek fidesi almak sizin için daha avantajlı olacaktır. Dış ortama göre ev ortamında çileğin istediği ortam şartlarını sağlamak daha kolay olacaktır. Ek olarak saksılarınıza kil, perlit veya torf ekleyerek çilek verimi arttırmanız mümkündür.


Çilek yetiştireceğiniz saksıyı cam kenarında tutmaya özen göstermeniz önemlidir. Günün en az 8-10 saati güneş alması gerekmektedir. Çilek fidesi sulaması yaparken fısfıs yardımıyla, yaprakların üzerinden değil de toprak hizasından sulama yapmanız önemlidir.Toprağınızın geçirgenliği de bitki kökü oksijen alamadığı için çürümeye başlamasın diye önemlidir.Çileğin Faydaları


Sivilcelerin giderilmesini sağlar, akne oluşumunu önler, doğal şeker içerdiği için diyabet hastaları rahatlıkla tüketebilir. Kemik sağlığını artırır, içerdiği lifler sayesinde kabızlığı giderir. Bağırsak kurtlarını döker, antioksidan özelliği sayesinde iltihap oluşmasını önler.


Çileğin faydaları hakkında daha fazla bilgi almak için blog yazımızı okuyabilirsiniz (Çilek faydaları).


Sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).


  • 1 adet orta Çilek 3.84 kcal 12.00 Gram
  • 1 adet büyük Çilek 5.76 kcal 18.00 Gram
  • 1 su bardağı Çilek 48.64 kcal 152.00 Gram
  • *Alerjen: Çilek içerir.

Benzer Gıdalar

Diyetisyen Misin?

Harcanan Kalori Hesaplama

Sitene Ekle