Domatesin Faydaları Ve Besin Değerleri

Domatesin Faydaları Ve Besin Değerleri
Domatesler sulu ve tatlıdır, antioksidanlarla doludur, çeşitli hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Domates ( Solanum lycopersicum ), Güney Amerika'ya özgü bir meyvedir.

 

Botanik olarak meyve olmasına rağmen, genellikle bir sebze gibi yenir ve hazırlanır.

 

Domatesler, kalp hastalığı ve kanser riskini azaltmak da dahil olmak üzere birçok sağlık yararına bağlı olan antioksidan likopenin başlıca diyet kaynağıdır.

 

Ayrıca harika bir C vitamini, potasyum, folat ve K vitamini kaynağıdır.

 

Genellikle olgunlaştığında kırmızı olan domatesler, sarı, turuncu, yeşil ve mor gibi çeşitli renklerde de bulunabilir. Dahası, farklı şekillerde ve lezzetlerde bir çok domates alt türü vardır.

 

Bu makale size domates hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor.

 

Besin Değerleri

 

Domateslerin su içeriği % 95 civarındadır. Diğer % 5, esas olarak karbonhidrat ve elyaftan oluşmaktadır.

 

İşte küçük (100 gram) çiğ domates içindeki besinler (1 ):

 

 • Kalori: 18
 • Su: % 95
 • Protein: 0.9 gram
 • Karbonhidrat: 3,9 gram
 • Şeker: 2.6 gram
 • Lif: 1,2 gram
 • Yağ: 0,2 gram

 

Karbonhidrat

 

Karbonhidratlar % 4 çiğ domates içerir. Bu da (123 gram) 5 gramdan az karbonhidrattır.

 

Glikoz ve fruktoz gibi basit şekerler, karbonhidrat içeriğinin neredeyse % 70'ini oluşturur.

 

Lif

 

Domates, ortalama büyüklükte domates başına yaklaşık 1.5 gram sağlayan iyi bir lif kaynağıdır.

 

Domateslerdeki liflerin çoğu (% 87) hemiselüloz, selüloz ve lignin formunda çözünmezdir ( 2).

 

Özet: Taze domateslerin karbonhidratı azdır. Karbonhidrat içeriği temel olarak basit şekerler ve çözünmeyen liflerden oluşur. Bu meyveler çoğunlukla sudan yapılır.

 

Vitaminler ve Mineraller

 

Domates, çeşitli vitamin ve minerallerin iyi bir kaynağıdır:

 

 • C vitamini. Bu vitamin, temel bir besin ve antioksidandır. Orta büyüklükte bir domates, Referans Günlük Alım Miktarının (RDI) yaklaşık % 28'ini sağlayabilir.
 • Potasyum. Esansiyel bir mineral olan potasyum, kan basıncı kontrolü ve kalp hastalıklarının önlenmesi için faydalıdır (3 ).
 • K1 vitamini. Phylloquinone olarak da bilinen K vitamini kanın pıhtılaşması ve kemik sağlığı için önemlidir ( 4 ,5 ).
 • Folat (B9 vitamini). B vitaminlerinden biri olan folat normal doku büyümesi ve hücre fonksiyonu için önemlidir. Hamile kadınlar için özellikle önemlidir (6 , 7 ).

 

Özet: Domates, C vitamini, potasyum, K vitamini ve folat gibi birçok vitamin ve mineral kaynağıdır.

 

Diğer Bitki Bileşikleri

 

Domateslerdeki vitamin ve bitki bileşiklerinin içeriği çeşitler ve örnekleme süreleri arasında büyük farklılıklar gösterebilir ( 8 ,9 , 10 ).

 

Domateslerdeki ana bitki bileşikleri:

 

 • Likopen. Kırmızı bir pigment ve antioksidan, likopen, sağlığa faydalı etkileri bakımından kapsamlı bir şekilde çalışılmıştır (11 ).
 • Beta karoten. Besinlere sarı veya turuncu bir renk tonu veren bir antioksidan olan beta karoten vücudunuzdaki A vitaminine dönüşür.
 • Narenferin. Domates derisinde bulunan bu flavonoidin, enflamasyonu azalttığı ve farelerde çeşitli hastalıklara karşı koruduğu gösterilmiştir (12 ).
 • Klorojenik asit. Güçlü bir antioksidan bileşik olan klorojenik asit, yüksek seviyedeki kişilerde kan basıncını düşürebilir (13 , 14 ).

Domatesin zengin renginden klorofiller ve likopen gibi karotenoidler sorumludur.

 

Olgunlaşma süreci başladığında klorofil (yeşil) bozunur ve karotenoidler (kırmızı) sentezlenir (15, 16 ).

 

Likopen

 

Likopen - olgunlaşmış domateslerde en bol bulunan karotenoid - meyvenin bitki bileşimlerine gelince özellikle dikkat çekicidir.

 

Genel olarak, domates ne kadar kırmızıysa, o kadar fazla likopen (19 ).

 

Domates ürünleri - ketçap, domates suyu , domates salçası ve domates sosları gibi - Batı diyetinde en zengin diyetin kaynağı olup, ABD'deki diyet likopeninin % 80'inden fazlasını sağlar (20 , 21 ).

 

Gram için, işlenmiş domates ürünlerindeki likopen miktarı genellikle taze domateslerden çok daha fazladır (22 , 23 ).

 

Örneğin ketçap, 3.5 ons (100 gram) başına 10–14 mg likopen içerirken, küçük, taze bir domates (100 gram) sadece 1-8 mg tutar  ( 24 ).

 

Bununla birlikte, ketçabın çok az miktarda tüketildiğini unutmayın. Böylece, likopen alımınızı artırarak işlenmemiş domatesleri yiyerek daha kolay alabilirsiniz - bunlar da ketçaptan çok daha az şekere sahiptir.

 

Diyetinizdeki diğer yiyeceklerin likopen emiliminde güçlü bir etkisi olabilir. Bu bitki bileşiğinin bir yağ kaynağı ile tüketilmesi, emilimini dört kata kadar artırabilir (25 ).

 

Ancak, herkes aynı oranda likopen emmez (26 ).

 

İşlenmiş domates ürünlerinin likopende daha yüksek olmasına rağmen, mümkün olduğunda taze domateslerin tüketilmesi önerilir.

 

Özet: Likopen, domateslerde en bol bulunan bitki bileşiklerinden biridir. Ketçap, meyve suyu, salça ve sos gibi domates ürünlerinde en yüksek konsantrasyonlarda bulunur.

 

Domatesin Sağlığa Yararları

 

Domates ve domates bazlı ürünlerin tüketimi, cilt sağlığının iyileştirilmesi ve düşük kalp hastalığı ve kanser riski ile ilişkilendirilmiştir.

 

Kalp Sağlığı

 

Kalp hastalıkları - kalp krizi ve felç dahil - dünyanın en yaygın ölüm nedenidir.

 

Orta yaşlı erkeklerde yapılan bir çalışmada, kanda düşük likopen ve beta-karoten düzeyleri, kalp krizi ve felç riskini arttırmıştır (27 , 28 ).

 

Klinik çalışmalardan elde edilen kanıtların arttırılması, likopenle takviyenin LDL (kötü) kolesterolün düşürülmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir (29 ).

 

Domates ürünlerinin klinik çalışmaları, iltihaplanma ve oksidatif stresin belirteçlerine karşı yararları göstermektedir (30 , 31 ).

 

Ayrıca kan damarlarının iç tabakası üzerinde koruyucu bir etki gösterirler ve kanın pıhtılaşma riskini azaltabilirler (32 , 33 ).

 

Kanser Önleme

 

Kanser normal sınırlarının ötesine yayılan ve genellikle vücudun diğer kısımlarını istila eden anormal hücrelerin kontrolsüz büyümesidir.

 

Gözlemsel çalışmalar domates - ve domates ürünleri - ve daha az prostat, akciğer ve mide kanseri insidansı arasındaki bağlantıları göstermiştir (34 , 35 ).

 

Yüksek likopen içeriğinin sorumlu olduğuna inanılmakla birlikte, bu yararların nedenini doğrulamak için yüksek kaliteli insan araştırmalarına ihtiyaç duyulmaktadır (36 , 37 , 38 ).

 

Kadınlarda yapılan bir araştırma, yüksek miktarda karotenoidlerin - domateslerde yüksek miktarlarda bulunur - meme kanserine karşı koruyabileceğini göstermektedir (39 , 40 ).

 

Cilt Sağlığı

 

Domates cilt sağlığı için yararlı olarak kabul edilir.

 

Likopen ve diğer bitkisel bileşiklerden zengin domates bazlı gıdalar güneş yanığına karşı koruma sağlayabilir (41 , 42 ).

 

Bir araştırmaya göre, 1.3 ons (40 gram) domates salçası - 16 mg likopen sağlayan - 10 hafta boyunca her gün zeytinyağı tüketen insanlar % 40 daha az güneş yanığı yaşadılar (43 ).

 

Özet: Çalışmalar, domates ve domates ürünlerinin kalp hastalığı riskini ve çeşitli kanserleri azaltabileceğini göstermektedir. Bu meyve ayrıca güneş yanıklarına karşı koruyabileceğinden cilt sağlığı için de faydalıdır.

 

Ticari Olgunlaşma Süreci

 

Domates olgunlaşmaya başladığında, etilen adı verilen gazlı bir hormon üretirler (44 , 45 ).

 

Ticari olarak yetiştirilen domatesler hala yeşil ve olgunlaşmamış halde toplanır ve taşınır. Satış öncesi onları kırmızı yapmak için, gıda şirketleri onlara yapay etilen gazı sıktılar.

 

Bu işlem doğal lezzet gelişimini engeller ve tatsız domateslerle sonuçlanabilir ( 46 ).

 

Bu nedenle, yerel olarak yetiştirilen domateslerin tadı daha iyi olabilir. Çünkü doğal olarak olgunlaşmasına izin verilir.

 

Eğer olgunlaşmamış domatesleri satın alırsanız, olgunlaşma işlemini bir gazete kağıdına sararak ve mutfak tezgahında birkaç gün bekleterek hızlandırabilirsiniz. Bunları günlük olarak olgunluk açısından kontrol ettiğinizden emin olun.

 

Özet: Domatesler hala yeşil ve olgunlaşmamış halde toplanır. Daha sonra yapay olarak etilen gazı ile olgunlaştırılır. Bu, daha az lezzet gelişmesine neden olarak yumuşak domateslere neden olabilir.

 

Güvenlik ve Yan Etkiler

 

Domates genellikle iyi tolere edilir ve domates alerjisi çok nadirdir (47 , 48 ).

 

Alerji

 

Domates alerjisi nadir olmakla birlikte, ot polenine alerjisi olan bireylerin domateslere alerjisi daha fazladır.

 

Bu duruma polen-gıda alerji sendromu veya oral alerji sendromu denir (49 ).

 

Oral alerji sendromunda, bağışıklık sisteminiz polene benzer meyve ve sebze proteinlerine saldırır. Bu da ağızda kaşıntı, kaşıntılı boğaz veya ağız veya boğazda şişlik gibi alerjik reaksiyonlara yol açar (50 ).

 

Lateks alerjisi olan kişilerde domateslere çapraz reaktivite de olabilir (51 , 52 ).

 

Özet: Domates genellikle iyi tolere edilir. Ancak çimen polenlerine alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Domatesler sulu ve tatlıdır, antioksidanlarla doludur, çeşitli hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilir.

 

Özellikle kalp sağlığına, kanserden korunmaya ve güneş yanıklarına karşı korunmaya bağlı bir bitki bileşiği olan likopen bakımından yüksektir.

 

Domates sağlıklı bir diyetin değerli bir parçası olabilir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler