Hastalıktan Kurtulmak İçin Yiyecekler, İyileşmede Etkili Besinler

İster bir hastalıktan sonra ister ameliyattan sonra iyileşmeye çalışıyor olun, tükettiğiniz yiyecek ve içecekler iyileşmenize yardımcı olabilir veya iyileşmenize engel olabilir.

İster bir hastalıktan sonra ister ameliyattan sonra iyileşmeye çalışıyor olun, tükettiğiniz yiyecek ve içecekler iyileşmenize yardımcı olabilir veya iyileşmenize engel olabilir.

Meyveler, sebzeler, sağlıklı yağlar ve protein kaynakları dahil olmak üzere birçok yiyeceğin iltihabı azalttığı, bağışıklık fonksiyonunu iyileştirdiği, iyileşmeyi desteklediği ve iyileşmeniz için gerekli olan enerjiyi sağladığı gösterilmiştir.

İşte vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olabilecek, hastalıktan kurtulmak, sağlığı geliştirmek için 10 şifalı yiyecek.

Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)

1. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Lahana, ıspanak, roka, hardal yeşillikleri ve pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler, iltihaplanmayı azaltan, bağışıklık fonksiyonunu geliştiren ve yara iyileşmesini iyileştiren besinlerle doludur, bu da onları iyileşmeyi desteklemek için mükemmel bir seçim haline getirir.

Yeşil yapraklı sebzeler, tümü bağışıklık fonksiyonu ve genel sağlık için gerekli olan C vitamini, manganez, magnezyum, folat ve provitamin A bakımından yüksektir (1, 2, 3).

Ayrıca güçlü antienflamatuvar ve bağışıklığı destekleyici özelliklere sahip polifenol antioksidanlar açısından da zengindirler (3, 4).

Aslında araştırmalar, yeşil yapraklı sebzelerde yoğunlaşan antioksidan kuersetin de dahil olmak üzere bazı polifenollerin, TNF-alfa gibi iltihaplı proteinlerin üretimini bastırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir (5).

Dahası, C vitamini yara iyileşmesi için çok önemlidir ve yeşil yapraklı bitkileri ameliyattan sonra iyileşirken iyi bir seçim haline getirir (6).

En Sağlıklı 13 Yeşil Yapraklı Sebze konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek yeşil yapraklı sebzelerin iyileştirici etkisi dışındaki faydalarını da öğrenebilirsiniz.

2. Yumurta


Ameliyattan sonra vücudunuzun, vücut ağırlığının kilogramı başına 0,8 gram olan mevcut önerilen günlük alım miktarından (RDA) önemli ölçüde daha fazla proteine ihtiyacı vardır.

American Society for Enhanced Recovery, ameliyattan sonra vücut ağırlığının kilogramı başına 1.5-2 gram önermektedir. Bu, 68 kg ağırlığındaki bir kişi için 105-135 grama eşittir ( 7 ).

Yumurtalar, sadece büyük yumurta (50 gram) başına 6 gram protein sağlayan mükemmel bir emilebilir protein kaynağı değil, aynı zamanda bağışıklık sağlığını ve yara iyileşmesini destekleyen besinlerdir (8).

Günlük Alınması Gereken Protein Miktarını Kaç Yumurta Karşılar? blog yazımızı inceleyerek yumurta ve protein ihtiyacı hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bütün yumurtalar, tümü hayati bağışıklık rolleri oynayan A ve B12 vitaminlerinin yanı sıra çinko, demir ve selenyum içerir (1).

3. Somon 

Somon protein, B vitaminleri, selenyum, demir, çinko ve omega-3 yağlarıyla doludur (9).

Dahası, araştırmalar, omega-3 yağlarının yara iyileşmesini destekleyebileceğini, bağışıklık tepkisini artırabileceğini ve ek formda alındığında iltihabı azaltabileceğini göstermektedir (10).

Ayrıca, yalnızca 85 gram doğal olarak yakalanmış somon, iltihaplanma ve bağışıklık tepkisini düzenleyen bir mineral olan selenyum için günlük ihtiyaçlarınızın %70'inden fazlasını karşılar (11).

Somon yemek muhtemelen güvenli olsa da, ameliyattan önce veya sonra balık yağı takviyesi almadan önce sağlık uzmanınızla konuşmalısınız. Son araştırmalar, bu takviyelerin kanama riskini artırmadığını gösteriyor, ancak bazı cerrahlar yine de balık yağını kullanmama yönünde tavsiyede bulunuyor (12).

4. Çilek, Kiraz gibi Küçük Kabuksuz Meyveler 


Orman meyveleri olarak da adlandırılan bu meyveler, vücudunuzun iyileşmesini desteklemeye yardımcı olabilecek besinler ve bitki bileşikleriyle doludur.

Örneğin, vücudunuzdaki en bol protein olan kolajen üretimini uyararak yara iyileşmesini teşvik eden bol miktarda C vitamini sağlar (13).

Ayrıca, anti-enflamatuar, antiviral ve bağışıklık destekleyici etkilere ek olarak, meyvelere canlı rengini veren bitki pigmentleri olan antosiyaninler gibi antioksidanları da içerirler (14, 15, 16, 17).

5. Kuru Yemiş ve Tohumlar

Badem, pikan cevizi, ceviz, ayçiçeği tohumu (çekirdek) ve kenevir tohumu gibi kuru yemiş ve tohumlar, iyileşme sürecinde vücudunuzu beslemek için mükemmel bir seçimdir. Bu besinler bitki bazlı protein, sağlıklı yağlar ve iyileşmeyi destekleyen vitamin ve mineraller sağlar.

Örneğin, kuru yemişler ve tohumlar iyi bir çinko, E vitamini, manganez ve magnezyum kaynağıdır. E Vitamini, vücudunuzda hücresel hasara karşı koruyan bir antioksidan görevi görür. Bağışıklık sağlığı için de kritiktir(18).

Bazı araştırmalar, sağlıklı E vitamini seviyelerinin, enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan doğal öldürücü hücreler (NK hücreleri) gibi koruyucu bağışıklık hücrelerinin işlevini iyileştirebileceğini belirtmektedir (19, 20, 21).

E Vitamini Zengini 20 Yiyecek Günlük İhtiyacınızı Ne Kadar Karşıladıkları? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek E vitamini içeren diğer besinler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi aşırı kısıtlayıcı ve sağlığa zararlı online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

6. Kümes Hayvanları 


Proteinin yapı taşları olan spesifik amino asitler, yara iyileşmesinde ve bağışıklık fonksiyonunda önemli rol oynarlar.

Tavuk ve hindi dahil olmak üzere kümes hayvanları, iyileşmeye ve iyileşmeye yardımcı olabilecek iki amino asit olan glutamin ve arginin paketler (22).

Glutamin, hastalık ve yaralanma gibi stres zamanlarında hücresel koruma sağlarken, arginin kolajen üretimine ve yara iyileşmesine yardımcı olur (23).

Dahası, arginin stres, yaralanma ve hastalık zamanlarında hızla tükenir ve bu amino asidin yeterli alımını daha da önemli hale getirir (23).

7. Sakatat

Sakatatlar yiyebileceğiniz en besleyici gıdalardan bazılarıdır. Bağ dokusu ve kolajen üretimi için gerekli olan A vitamini, demir, çinko, B vitaminleri ve bakır dahil olmak üzere birçok bağışıklığı destekleyici besin maddesine sahiptirler (24, 25).

Doğru bağışıklık hücresi tepkisi için gerekli olan A vitamini, iltihaplı hücrelerin inhibe edilmesine yardımcı olur, cilt sağlığı ve yara iyileşmesi için kritik öneme sahiptir (26).

Ek olarak, sakatatlar ameliyat ve hastalık sonrası iyileşme için gerekli olan mükemmel bir protein kaynağıdır.

Sakatat Tüketmek Sağlıklı Mı? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek sakatat tüketimi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

8. Turpgil Sebzeler


Karnabahar, brokoli, Brüksel lahanası ve karalahana gibi turpgillerden sebzeler, etkileyici sağlık yararları ile bilinir. Çok çeşitli vitaminleri, mineralleri ve antioksidanları sayesinde iyileşmeyi destekleyebilirler.

Turpgil sebzeler, vücudunuzun izotiyosiyanatlara dönüştürdüğü bileşikler olan glukozinolatlar içerir. İzotiyosiyanatların, enflamasyonu baskılayarak, bağışıklık savunmalarını aktive ederek ve enfekte hücrelerde ölümü tetikleyerek bağışıklık sağlığını geliştirdiği gösterilmiştir (27).

Ayrıca bu sebzeler, vücudunuzun iyileşme sırasında çok ihtiyacı olan C vitamini ve B vitaminleri gibi bir dizi besin içerir (28).

Brokoli Ve Karnabahar Hangisi Daha Sağlıklı?

9. Kabuklu Deniz Ürünleri 

İstiridye, midye ve deniz tarağı gibi kabuklu deniz ürünleri, iyileşmeyi destekleyebilecek besinlerle (özellikle çinko) yüklenir.

Çinko, sağlıklı bağışıklık fonksiyonu için çok önemlidir. Bu mineral aynı zamanda iyileşmeyi hızlandırmaya ve yara iyileşmesini desteklemeye yardımcı olabilir, kabuklu deniz hayvanlarını ameliyattan sonra iyileşmek için harika kılar (29, 30, 31).

Sadece 6 orta boy istiridye (59 gram) çinko için Günlük Değerin (DV) %300'ünden fazlasını sağlar (32).

10. Tatlı Patates


Tatlı patates gibi sağlıklı yüksek karbonhidratlı yiyecekler yemek, iyileşme için önemlidir. Karbonhidratlar yalnızca hücrelerinizin iyileşmesi için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yara onarımına yardımcı olan heksokinaz ve sitrat sentaz gibi enzimleri de sağlar (33).

Aslında, yetersiz karbonhidrat alımı yara iyileşmesini olumsuz anlamda etkileyebilir ve iyileşmeyi geciktirebilir (34).

Tatlı patatesler, bağışıklık tepkisini optimize edebilen ve vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olabilecek, anti-enflamatuar bitki bileşikleri, vitaminler ve minerallerle (C vitamini, karotenoidler ve manganez dahil) dolu besleyici karbonhidrat kaynaklarıdır (35).

Vücudunuzun İyileşmesine Yardımcı Olmanın Diğer Yolları

Besin değeri yüksek yiyeceklerle dolu sağlıklı bir diyet izlemenin yanı sıra, diğer yaşam tarzı değişiklikleri iyileşmeyi destekleyebilir.

Bir hastalıktan, yaralanmadan veya ameliyattan sonra iyileşirken dinlenmek çok önemlidir. Ayrıca, yeterince uyumak vücudunuzun onarım sürecini destekler.

Aslında uyku eksikliği bağışıklık fonksiyonuna zarar verebilir ve iyileşmeyi geciktirebilir (36, 37).

Sıvı alma, iyileşme ve iyileşmenin her yönü, özellikle uygun yara bakımı için de önemlidir. Ayrıca ateş ve ishali içeren hastalıklar sıvı alımı ihtiyaçlarınızı artırabilir (38, 39).

Ek olarak, hastalık veya yaralanma sonrası iyileşirken sigara ve alkolden uzak durmalısınız. Sigara içmek iyileşmeyi geciktirebilir, yara iyileşmesini olumsuz etkileyebilir ve bağışıklık sisteminizi baskılayabilir (40, 41, 42, 43).

Çinko, B12 ve A vitaminlerindeki eksiklikler de iyileşmeyi engelleyebilir. Besin eksikliği konusunda endişeleriniz varsa, sağlık uzmanınızla konuşun (23).

Uzun Lafın Kısası

Hastalıktan veya ameliyattan sonra iyileşirken, vücudunuzu besin değeri yüksek yiyecekler ve iyileşmeyi destekleyen bileşiklerle beslemelisiniz.

Somon, kuru yemiş, turpgil sebzeler ve bazı yiyecekler iyileşmeyi optimize etmeye yardımcı olabilir.

Bol bol dinlenmek, susuz kalmamak, sigara ve alkolden kaçınmak da optimal iyileşmeyi teşvik eder.

Kuru yemişler gibi sayısız sağlıklı gıda bulunmaktadır. Bu sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın