Günlük Protein Miktarını Kaç Yumurta Karşılar?

Günlük Protein Miktarını Kaç Yumurta Karşılar?
Günlük protein miktarını kaç yumurta karşılar sorusunu detaylı olarak incelik yumurta akı mı yumurta sarısı mı hangisi protein açısından daha zengin işte cevabı.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Aşağıdaki görselde yumurtanın besin değerlerini görüyorsunuz? Bu yazımızda günlük protein ihtiyacımız için ne kadar yumurta tüketmemiz gerektiğini inceleyeceğiz. Kaç kalori sayfamızda yumurta için tüm besin değerlerini görebilirsiniz.

 


 

Görselde de görüldüğü gibi 60 gramlık haşlanmış bir yumurta 7,55 gram protein içeriyor. Bu miktar 2000 kalorilik ortalama bir insanın protein ihtiyacının %15’ni karşılıyor.  Ancak herkesin ihtiyaç duyduğu protein miktarı farklıdır. Bu nedenle önce kendiniz için protein ihtiyacı hesaplama aracımızı kullanın.

 

Günlük Protein İhtiyacı Hesaplama

 

Günlük alınması gereken protein miktarları yaşınız, kilonuz, boyunuz, cinsiyetiniz ve fiziksel aktivite düzeyine göre değişmektedir. Aşağıdaki günlük protein ihtiyacı hesaplama aracı işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Sitene Ekle

<iframe width="400" height="600" src="https://www.diyetasistan.com/nekadar_karbonhidrat_protein_almaliyim_embed.html" frameborder="0" allowfullscreen=""> <iframe>

 

Bu hesaplama aracı ile günlük ne kadar proteine ihtiyaç duyduğunuzu hesaplayabilirsiniz. İhtiyacınız öğrendikten sonra ne kadar yumurtada bu miktarın bulunduğunu kaç kalori sayfamızda gıdanın miktarını değiştirerek görebilirsiniz.

 

Ben kendim için hesapladım, günlük 61 gram proteine ihtiyacım var.

 

61 gram protein için 8 adet yumurta yemem gerekiyor. 8 adet yumurta 480 gram demek bende yumurta miktarını 480 gram olarak seçtim ve işte karşınızda tüm besin değerleri... Böylece 8 adet yumurta ile neredeyse 61 gram protein almış oluyorum. Aşağıdaki görselde protein ile beraber enerji ve diğer besin değerlerini de görebilirsiniz.

 


 

Protein tarafı tamam ancak sekiz yumurta aynı zamanda 50,93 gram toplam yağ ve 15,68 gram doymuş yağ içeriyor. Ayrıca 744 kalori bana biraz fazla geldi.

 

İşte değerler bunlar siz eğer ben yumurtayı tercih edecek diyorsanız siz bilirsiniz. Ancak ben başka arayışlara giriştim.

 

Yüksek proteinli yiyecekler sayfasında 194 farklı yiyecek var onları araştırmaya karar verdim.

 

İlk sorum söyle: Protein yumurtanın sarısında mı beyazında mı?

 

Sorunun cevabı için yine kaç kalori sayfamıza gittim, yumurta akı ve yumurta sarısı ile arama yaptım. İşte çıkan sonuçlar:

 

Yumurta Akı Besin Değerleri ve Kalori

 


 

Yumurta akı %11 oranında protein içeriyor ve yağ oranı çok düşük dolayısı ile kalori değeri de düşük. 100 gram yumurta akı 3 adet yumurta akı demek ve 52 kalori gayet makul bir seviye… Eğer ben proteini yumurtadan almak istiyorum diyorsanız yumurta akı tam size göre, çok az yağ ve karbonhidrat içeriyor. Kalan kısım ise büyük bir çoğunluğu su, tam oranı 100 gram için %87,57…

 

İhtiyacım olan tüm proteini yumurta akından karşılamak istersem 560 gram yumurta akı tüketmem gerekir. Buda en az 20 adet yumurtanın sadece akını tüketmem gerektiği anlamına gelir. 560 gram yumurta akı 291 kalori, 4 gram karbonhidrat ve 1 gram yağ içeriyor.

 

Yumurta Sarısı Besin Değerleri ve Kalori

 


 

Yumurta sarısı da akın da bol miktarda protein içeriyor. Ancak yağ ve karbonhidratın büyük çoğunluğu yumurta sarısında bulunuyor.

 

İhtiyacım olan 61 gram protein için 390 gram yumurta sarısı tüketmeliyim. Bu kadar yumurta sarısı için 10 adet yumurtanın sadece sarısı tüketmem gerekir. Ancak 10 adet yumurta sarısı 1255 kalori, 14 gram karbonhidrat ve 103,5 gram yağ içeriyor. Doymuş yağ oranı ise 37,25 gram günlük bu yağ oranları tüketmeniz gereken günlük yağ oranlarından çok fazla…

 

Protein alalım derken daha çok yağ tüketmiş oluruz. Bu veriler yumurta akının sarısından daha iyi olduğunu gösteriyor. Ama günde yirmi adet yumurta akı pek mantıklı gelmiyor bana…

 

Yumurtanın Kan Kolesterolüne Etkisi

 

Sağlıklı yetişkinlerin çoğu için, yumurtalar tarafından sağlanan kolesterol kan kolesterol düzeyinizi önemli ölçüde yükseltmez. Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley, Sağlık web sitesi şöyle diyor. "Diyetinizdeki doymuş yağ ve trans yağ miktarının toplamı LDL veya "kötü" kolesterol üzerine daha büyük bir etkisi vardır." Zaten yüksek kolesterolünüz varsa, yumurta yemek kolesterolü daha fazla artırabilir, ancak yalnızca bütün yumurtayı tüketirseniz; Herhangi bir yumurta türünde kolesterolün büyük bir kısmı yumurta sarısında yoğunlaşır.

 

Yumurta İçin Tavsiye Edilen Alım Miktarı Ne Kadardır

 

Abd Ulusal Sağlık Enstitüleri, normal kan kolesterolü olan ve hiçbir kalp hastalığı belirtisi olmayan sağlıklı erkeklerin ve kadınların haftada dört yumurtadan fazlasını tüketmemesi gerektiğini bildirmektedir. Kalp hastalığı veya şeker hastalığı olan bireyler kendilerini hafta üç yumurta ile sınırlandırmalıdır. Kolesterol içermeyen faydalar için, tariflerinizde tüm yumurta yerine sadece yumurta akı kullanın. Bir büyük yumurta yerine iki yumurta akı kullanarak yemeklerinizin eski lezzetini koruyabilirsiniz.

 

Günlük Protein İhtiyacı İçin En İyi Besinler

 

Tavuk Göğsü Kavrulmuş

 200 gram tavuk göğsü = 330 kalori + 62,04 gram protein + 7,14 gram yağ ve 0 gram karbonhidrat

 

Acı Bakla (Termiye)

170 gram acı bakla = 630 kalori + 61,44 gram protein + 16,56 gram yağ ve 68,63 gram karbonhidrat

 

Soya Fasulyesi

370 gram soya fasulyesi = 640 kalori + 61,57 gram protein + 33,19 gram yağ ve 36,74 gram karbonhidrat

 

Tavuk Taşlık Haşlanmış

200 gram tavuk taşlık haşlanmış = 308 kalori + 60,78 gram protein + 5,36 gram yağ ve 0,0 gram karbonhidrat

 

Dana Kuşbaşı (Gerdan)

190 gram dana kuşbaşı (gerdan) = 363 kalori + 61,58 gram protein + 12,96 gram yağ ve 0,0 gram karbonhidrat

 

Ton Balığı Taze Pişmiş

205 gram taze ton balığı = 377 kalori + 61,32 gram protein + 12,87 gram yağ ve 0,0 gram karbonhidrat

 

Hamsi Konserve

210 gram hamsi konserve = 441 kalori + 60,67 gram protein + 20,39 gram yağ ve 0,0 gram karbonhidrat

 

Hindi Bütün Kavurma

210 gram hindi bütün kavurma = 406 kalori + 61,38 gram protein + 15,89 gram yağ ve 0,0 gram karbonhidrat

 

Dana Yürek Pişmiş

215 gram dana yürek, pişmiş = 354 kalori + 61,23 gram protein + 10,17 gram yağ ve 0,0 gram karbonhidrat

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Cavidceferov 18 Aralık 2019

Salam alekum benim 91 kq cekim var spor yapyorum protein ne kadar almaliyim

Hidayet Barutçu 18 Kasım 2019

Kandaki kolestrol yumurta ile yükselmez. Ama siz yanlış veya doğru, tercüme veya alıntı yazıyorsunuz. Yapmayın.

Misafir 09 Haziran 2019

Çok yararlı oldu. Çok teşekkürler elinize sağlık.
Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler