Sakatat Tüketmek Sağlıklı mı?

Sakatat Tüketmek Sağlıklı mı?
Sakatat, diğer yiyeceklerden elde edilmesi zor olabilecek birçok vitamin ve mineral kaynağıdır. Sadece size ek bir besin sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda yemesi kolay olacak ve çevreye fayda sağlayacaktır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Sakatat bir zamanlar değerli ve değerli bir gıda kaynağıydı.

 

Günümüzde, sakatat yeme geleneği bir miktar abartılmıştır.

 

Aslında, pek çok insan hiçbir zaman bir hayvanın bu kısımlarını yememiş ve bunu oldukça rahatsız edici buluyor olabilir.

 

Ancak, sakatat aslında oldukça besleyicidir. Bu makale, sakatatlara ve bunların sağlık etkilerine - hem iyi hem de kötü - detaylı bir şekilde bakmaktadır.

 

Sakatat Nedir?

 

Bazen "organ eti" olarak adlandırılan sakatat etleri, insanların hazırladıkları ve yiyecek olarak tüketen hayvanların sakatatlarıdır.

 

En sık tüketilen organlar inek, domuz, kuzu, keçi, tavuk ve ördeklerden gelir.

 

Bugün, çoğu hayvan kas dokuları için doğar ve yetiştirilir. Sakatat çoğu zaman göz ardı edilir, çoğu et genellikle biftek, biftekler veya kıyma olarak tüketilir.

 

Ancak, avcı-toplayıcılar sadece kas eti yememişlerdir. Beyin, bağırsak ve hatta testis gibi organları da yediler. Aslında, organlar çok değerliydi (1 ).

 

Sakatat diyetinize harika bir katkı olabilir. B12 vitamini ve folat gibi besinlerle doludurlar ve aynı zamanda mükemmel bir demir ve protein kaynağıdırlar.

 

Özet: Sakatat yiyecek olarak tüketilen hayvanların organlarını ifade eder. En yaygın organ etleri ineklerden, kuzulardan, keçilerden, tavuklardan ve ördeklerden gelir.

 

Farklı Türler Nelerdir?

 

En yaygın organ eti türleri şunlardır:

 

 • Karaciğer: Karaciğer detoks organıdır. Aynı zamanda sakatatların besleyicilerindendir, bazen "doğanın multivitamin" olarak adlandırılır.
 • Dil: Dil aslında bir kastan daha fazla. Yüksek yağ içeriği nedeniyle yumuşak ve lezzetli bir et kesimdir.
 • Kalp: Kalbin rolü, vücudun etrafına kan pompalamaktır. Yenilebilir görünmeyebilir, ama aslında yağsız ve lezzetli.
 • Böbrekler: İnsanlar gibi, memelilerin de iki böbreği vardır. Rolleri atıkları ve toksinleri kandan çıkarmaktır.
 • Beyin: Beyin birçok kültürde incelik olarak kabul edilir ve zengin bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır.
 • Uykuluk : Uykuluk, ne tatlı ne de bir ekmek türü olduğu için aldatıcı bir isme sahiptir. Timus bezinden ve pankreastan yapılırlar.
 • İşkembe: İşkembe, hayvan midesinin astarıdır. İşkembe en büyükbaş hayvanlardan gelir ve çok çiğnenmesi gerekebilir.

 

Özet: Karaciğer, dil, kalp ve böbrekler dahil olmak üzere birçok farklı organ eti türü vardır. Bunların çoğu, uykuluk ve tripe hariç, organ adlarına göre adlandırılır.

 

Sakatat Çok Besleyicidir

 

Organ etinin beslenme profili, hayvan kaynağına ve organ tipine bağlı olarak biraz değişir.

 

Ancak çoğu organ son derece besleyicidir. Aslında, çoğu kas etinden daha besleyicidir.

 

Özellikle B12 vitamini ve folat gibi B vitaminleri bakımından zengindirler. Ayrıca demir, magnezyum, selenyum ve çinko gibi mineraller ve A, D, E ve K vitaminleri gibi yağda çözünen önemli vitaminler bakımından zengindirler.

 

Ayrıca, sakatat mükemmel bir protein kaynağıdır.

 

Dahası, hayvansal protein, vücudunuzun etkili bir şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu dokuz temel amino asidin hepsini sağlar.

 

Pişmiş dana karaciğer bir 3.5 onsluk (100 gram) bölümü içerir (2 ):

 

 • Kalori: 175
 • Protein: 27 gram
 • B12 Vitamini: RDI’nin % 1.386’sı
 • Bakır: RDI’nın % 730’u
 • A Vitamini: RDI'nin % 522'si
 • Riboflavin: RDI’nın % 201’i
 • Niasin: RDI’nin % 87’si
 • B6 Vitamini: RDI’nin % 51’i
 • Selenyum: RDI'nin % 47'si
 • Çinko: RDI’nin % 35’i
 • Demir: RDI'nin % 34'ü

 

Özet: Sakatat besin açısından yoğundur. İyi bir demir ve protein kaynağıdırlar ve diğer birçok önemli besleyiciye ek olarak A, B12 vitamini ve folat ile doludurlar.

 

Diyetinize Sakatat Eklemenin Yararları

 

Sakatat yemenin birçok faydası vardır:

 

 • Mükemmel demir kaynağı: Ette yüksek oranda biyoyararlanabilen heme demir bulunur. Bu nedenle vücut tarafından bitki besinlerinden elde edilen heme dışı demirden daha iyi emilir (3 , 4 ).
 • Sizi daha uzun süre doyurucu tutar: Birçok araştırma, yüksek proteinli diyetlerin iştahı azaltabildiğini ve dolgunluk hissini artırabildiğini göstermiştir. Metabolik oranınızı artırarak kilo kaybına neden olabilirler (5 , 6 , 7).
 • Kas kütlesinin korunmasına yardımcı olabilir: Sakatat, kas kütlesini oluşturmak ve korumak için önemli olan yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır (8 , 9 , 10 ).
 • Mükemmel kolin kaynağı: Sakatat, birçok insanın yeterince alamadığı beyin, kas ve karaciğer sağlığı için temel bir besin maddesi olan dünyanın en iyi kolin kaynakları arasındadır (11 , 12 ).
 • Daha ucuz kesimler ve daha az atık: Sakatat popüler bir et değildir. Bu nedenle bunları genellikle ucuz bir fiyata alabilirsiniz. Hayvanın bu kısımlarını yemek yemek atıklarını da azaltır.

 

Özet: Sakatatın, daha iyi demir emilimi ve iştahın kontrol edilmesine ve kas kütlesinin korunmasına yardımcı olmak gibi birçok yararı vardır. Ayrıca, bir hayvanın bu kısımları genellikle satın almak için daha ucuzdur ve gıda israfını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Sakatat Kolesterolü Artırıyor mu?

 

Sakatat, hayvansal kaynağa bakılmaksızın kolesterol açısından zengindir.

 

3,5 ons (100 gram) sığır beyni, kolesterol için RDI'nın % 1,033'ünü içerirken, böbrek ve karaciğer sırasıyla % 239 ve % 127'ye sahiptir ( 2 , 13 , 14 ).

 

Birçoğu kolesterolü tıkanmış arterler, ilaçlar ve kalp hastalığı ile ilişkilendirir.

 

Ancak, kolesterol karaciğeriniz tarafından üretilir. Bu da vücudunuzun kolesterol üretimini diyet kolesterol alımınıza göre düzenler (15 ).

 

Kolesterol yönünden zengin besinler yediğinizde karaciğeriniz daha az üreterek cevap verir. Bu nedenle, kolesterolü yüksek yiyeceklerin toplam kan kolesterol seviyelerinizde sadece küçük bir etkisi vardır (16 , 17 ).

 

Dahası, yiyeceklerden alınan kolesterol miktarının, eğer varsa, kalp hastalığı riskiniz üzerinde küçük bir etkisi vardır (18 , 19 ).

 

Yakın tarihli bir analiz, diyet kolesterol tüketimi ve sağlık riski ile ilgili 40 prospektif çalışmaya baktı. Diyet kolesterolünün sağlıklı erişkinlerde kalp hastalığı veya inme ile anlamlı bir ilişkisi olmadığı sonucuna varılmıştır (20 ).

 

Bununla birlikte, diyet kolesterolüne duyarlı bir grup insan - popülasyonun yaklaşık % 30'u - var gibi gözüküyor. Bu insanlar için, kolesterol yönünden zengin besinler tüketmek, toplam kolesterolün yükselmesine neden olabilir (19 , 21 ).

 

Özet: Çoğu organ etinde çok miktarda kolesterol vardır. Bununla birlikte, kolesterol yönünden zengin yiyeceklerin tüketilmesi, doğrudan yüksek kan kolesterolü veya kalp hastalığı riski ile bağlantılı değildir.

 

 Sakatat Yemenin Zararları

 

Sakatatı diyetinize dahil etmenin pek dezavantajı yoktur.

 

Bununla birlikte, bazı insanlar yüksek alımlara karşı daha savunmasız olabilir ve tüketimini sınırlamaları gerekebilir.

 

Gut Hastalığı Olan Kişiler, Ölçülü Tüketmelidir.

 

Gut, yaygın bir artrit türüdür.

 

Kandaki yüksek ürik asit düzeylerinden kaynaklanır. Bu da eklemlerin şişmesine ve hassaslaşmasına neden olur.

 

Diyetteki pürinler vücutta ürik asit oluşturur. Sakatat özellikle purinlerde yüksektir. Bu nedenle gut varsa, bu yiyecekleri ölçülü olarak tüketmeniz önemlidir (22 ).

 

Hamile Kadınlar Alımlarını İzlemelidir

 

Sakatat, özellikle karaciğer olmak üzere zengin A vitamini kaynaklarıdır. Hamilelik sırasında, A vitamini fetal büyüme ve gelişmede önemli bir rol oynar.

 

Bununla birlikte, Ulusal Sağlık Enstitüleri, aşırı alımların ciddi doğum kusurları ve anormallikleri ile ilişkilendirildiği için günlük 10.000 IU A vitamini alımını önermektedir (23 ,24).

 

Bu doğum kusurları arasında kalp, omurilik ve nöral tüp defektleri, göz anormallikleri, kulaklar ve burun ve sindirim sistemi ve böbreklerdeki kusurlar bulunur ( 25 ).

 

Bir çalışma, günde 10.000 IU'dan fazla A vitamini tüketen gebe annelerin, günde 5.000 IU veya daha az tüketen annelere kıyasla, doğum kusurlu bir çocuğa sahip olma riskinin % 80 daha yüksek olduğunu bildirmiştir ( 25 ).

 

Bu nedenle, özellikle A vitamini içeren takviyeleri alıyorsanız, hamilelikte organ et alımınızı izlemek önemlidir.

 

Delidana Hastalığı Hakkında Endişeler

 

Resmen sığır süngerimsi ensefalopati (BSE) olarak bilinen deli inek hastalığı, beynini ve omuriliğin sığırlarını etkiler.

 

Hastalık, insanlara bulaşmış beyinlerde ve omuriliklerde bulunan prion denilen proteinler yoluyla yayılabilir. Yeni varyant Creutzfeldt – Jakob hastalığı (vCJD) adı verilen nadir bir beyin hastalığına neden olur (26 ).

 

Neyse ki, 1996 yılında bir beslenme yasağı getirildiğinden bu yana çılgın inek hastalığı vakalarının sayısında çarpıcı bir azalma olmuştur. Bu yasak, sığır yemlerine herhangi bir et ve hayvan eklenmesi yasadışı kılmıştır (27).

 

ABD'de, yüksek riskli sığırlardan ve BSE belirtileri olan sığırlardan elde edilen beyin etlerinin yiyecek tedarikine girmesine izin verilmemektedir. Diğer ülkeler de benzer önlemler aldı (28).

 

Çoğu ülkede, enfekte olmuş sığırlardan vCJD geliştirme riski çok düşüktür. Ancak, endişeleniyorsanız, sığırların beyinlerini ve omuriliklerini yemekten kaçınabilirsiniz.

 

Özet: Hamile kadınlar ve gut hastaları ılımlı olarak Sakatatı yemelidir. Çılgın inek hastalığı, insanlarda nadir görülen bir beyin hastalığına neden olabilir, ancak bildirilen vakalar son on yılda çarpıcı bir şekilde düştü.

 

Sakatat İçin Bir Tat Geliştirmek

 

Sakatat, kaliteli ve eşsiz lezzetleri nedeniyle kaliteli restoranlarda giderek daha popüler hale geliyor.

 

Sakatat için bir tat geliştirmek biraz zaman alabildiğinden, dil ve kalp gibi daha hafif aromalı organlarla başlamak en iyisi olabilir.

 

Ayrıca, karaciğer ve böbrekleri öğütmeyi ve onları Bolognese gibi yemeklerde sığır eti veya domuz kıyması ile birleştirmeyi deneyebilirsiniz.

 

Alternatif olarak, kuzu incik gibi diğer etlerle birlikte yavaş pişirilmiş bir güveçte ekleyin. Bu, bu daha güçlü tatlar için yavaş yavaş bir tat geliştirmenize yardımcı olabilir.

 

Özet: Sakatat, alışması gereken güçlü ve belirgin bir tada sahiptir. Organları daha fazla bilinen kas etleriyle birleştirmek tada uyum sağlamanıza yardımcı olabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Sakatat, diğer yiyeceklerden elde edilmesi zor olabilecek birçok vitamin ve mineral kaynağıdır.

 

Sadece size ek bir besin sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda yemesi kolay olacak ve çevreye fayda sağlayacaktır.

 

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler