Düşük Karbonhidrat Yiyecekler: 21 Sebze

Düşük Karbonhidrat Yiyecekler: 21 Sebze

Düşük karbonhidratlı besinler, düşük karbonhidratlı sebzeler nelerdir? Düşük karbonhidrat diyeti yapanların diyet listelerine dahil edilebilecekleri birçok lezzetli sebze vardır.

 

Son dönemlerde trend haline gelen ve duymaya alışık olduğumuz düşük karbonhidrat diyeti nedir? Düşük karbonhidrat diyeti yiyecekleri nelerdir? Düşük karbonhidratlı diyetin sabit bir tanımı yoktur. Basitçe söylemek gerekirse karbonhidrat kısıtlı diyet olarak adlandırılabilir. Düşük karbonhidratlı yiyeceklerin çoğu sağlıklı, besleyici ve inanılmaz lezzetlidir. Düşük karbonhidrat diyeti yaparken çok fazla sebzeden mahrum kalacağınızı düşünmeyin. Düşük karbonhidratlı sebzelere örnek vermek gerekirse biber, brokoli, kuşkonmaz, mantar, kabak, ıspanak ve daha fazlası. Tüm bu sebzeler düşük karbonhidratlı olmasının yanı sıra çeşitli vitaminler bakımından zengin, çeşitli hastalıkları önleyicidirler. Düşük karbonhidrat diyeti yaparken listenize ekleyebileceğiniz sebzeleri öğrenmek için okumaya devam edin.

 

2 haftada yağ yakmak, 3 günde 15 kilo verdiren diyet, 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi sağlıksız diyetlere başvurmadan önce, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Gerçek ideal kilo hesaplama, yaşa göre kilo, yaşa göre kilo boy hesaplama. Gerçek ideal kilo hesaplama için tıklayın.

Sebzeler kalorileri düşük, vitaminler, mineraller ve diğer önemli besinler açısından zengin gıdalardır.

Ek olarak, birçoğunun karbonhidrat oranı düşük ve lif içeriği yüksektir. Bu da düşük karbonhidrat diyeti için idealdir.

Düşük karbonhidrat diyeti tanımı geniş ölçüde değişir. Çoğu günde 150 gram karbonhidratın altında, bazılarında ise günde 20 gram kadar düşüktür.

Düşük karbonhidrat diyeti yapanlardan olun ya da olmayın, daha fazla sebze yemek her zaman harika bir fikirdir.

Kaç kalori almalıyım? Besin kalori hesaplama nasıl olur diye merak ediyorsanız, '' Kalori Hesaplama '' Sayfamızdan aldığınız besinlerin kalorisini hesaplayabilirsiniz.

 

Düşük Karbonhidratlı Sebzeler, Düşük Karbonhidratlı 21 Sebze - Karbonhidrat Seviyesi Düşük Sebzeler - Karbonhidrat Seviyesi Düşük Besinler - Karbonhidrat Oranı Az Besinler

 

1. Biber - Biber Karbonhidrat Mı? Biber Karbonhidrat Var Mı?

 

 

Dolmalık biber de tatlı biber veya kırmızı biber olarak bilinen biber de inanılmaz besleyicidir.

İltihabı, kanser riskini azaltabilecek, kolesterol ve yağları oksidatif hasardan koruyabilecek karotenoidler adı verilen antioksidanlar içerirler (1, 2, 3 ).

Bir bardak (149 gram) doğranmış kırmızı biber, 3 gramı lif olan 9 gram karbonhidrat içerir ( 4 ). (Kırmızı Biber Kaç Kalori?)

A vitamini için günlük ihtiyacınızın %93'ünü sağlar. Genellikle çok düşük karbonhidratlı diyetlerde yoksun olan C vitamini için günlük ihtiyacınızın %317'sini sağlar.

Yeşil, turuncu ve sarı dolmalık biberler benzer besin içeriğine sahiptir. Ancak antioksidan içerikleri değişebilir.

Özet: Biberler iltihap karşıtı özelliklere sahiptir. A ve C vitaminleri bakımından yüksektir. Porsiyon başına 6 gram sindirilebilir (net) karbonhidrat içerirler.

 

2. Brokoli - Brokoli Karbonhidrat Mıdır? Brokoli İçindeki Karbonhidrat

 

 

Brokoli gerçek bir süper besindir.

Lahana, Brüksel lahana, turpu içeren sebze ailesinin bir üyesidir.

Çalışmalar, brokolinin tip 2 diyabetiklerde insülin direncini azalttığını göstermektedir. Ayrıca, prostat kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağlandığı düşünülmektedir (5, 6, 7).

Brokoli karbonhidrat değeri, bir bardak (91 gram) çiğ brokoli, 2 gramı lif olan 6 gram karbonhidrat içerir ( 8 ).  (Brokoli Kaç Kalori?)

Ayrıca C ve K vitaminleri için günlük ihtiyacınızın %100'ünden fazlasını sağlar.

Özet: Brokoli, porsiyon başına 4 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir. C ve K vitaminleri yüksektir, insülin direncini azaltabilir ve kanseri önlemeye yardımcı olabilir.

 

3. Kuşkonmaz

 

 

Kuşkonmaz lezzetli bir bahar sebzesidir.

Bir bardak (180 gram) pişmiş kuşkonmaz, 4 gramı lif olan 8 gram karbonhidrat içerir. Aynı zamanda A, C ve K vitaminlerinin iyi bir kaynağıdır ( 9 ). (Pişmiş Kuşkonmaz Kaç Kalori?)

Test çalışmaları kuşkonmazın çeşitli kanser türlerinin büyümesini durdurmak için yardımcı olabileceğini ve farelerde yapılan çalışmalar ise beyin sağlığını korumaya yardımcı olabileceğini öne sürdü. Aynı zamanda anksiyeteyi azalttığı bulundu (10, 11, 12, 13, 14).

Özet: Kuşkonmaz porsiyon başına 4 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir. Birkaç vitamin için iyi bir kaynaktır ve bazı kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olabilir.

 

4. Mantar - Mantar Karbonhidrat Değeri 

 

 

Mantarlar karbonhidrat açısından son derece düşük değerdedir.

Mantr kaç karbonhidrat? Bir bardak (70 gram) çiğ, beyaz mantar porsiyonu, sadece bir gramı lif olmak üzere 2 gram karbonhidrat içerir (15 ).

Dahası, güçlü iltihap karşıtı özelliklere sahip oldukları gösterilmiştir (16).

Metabolik sendromlu erkeklerde yapılan bir çalışmada, 16 hafta boyunca 100 gram beyaz mantar yemek, antioksidan ve iltihap karşıtı belirteçlerde önemli gelişmelere yol açmıştır (17).

Özet: Mantarlar porsiyon başına 1 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir. Metabolik sendromlu kişilerde iltihabı azaltabilirler.

 

5. Kabak

 

 

Kabak popüler bir sebze ve en yaygın türlerinden biri de yaz kabağıdır. Yaz kabağı, yenebilecek yumuşak bir içi olan uzun bir sebzedir.

Buna karşılık, kış kabağı çeşitli şekillerde olabilir. Yenilmeyen bir kabuğa sahiptir ve karbonhidratlarda yaz çeşitlerinden daha yüksektir.

Kabak karbonhidrat değeri, bir bardak (124 gram) çiğ kabak, 1 gramı lif olan 4 gram karbonhidrat içerir. Porsiyon başına günlük ihtiyacınızın %35'ini sağlayan iyi bir C vitamini kaynağıdır ( 18 ).

Sarı İtalyan kabağı ve diğer yaz kabağı türleri, benzer bir karbonhidrat sayımına ve besin değerlerine sahiptir.

Özet: Kabak ve yaz kabağı türleri, porsiyon başına 3 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir ve C vitamini bakımından değeri yüksektir.

 

6. Ispanak - Ispanak Karbonhidrat Mıdır?

 

 

Ispanak, sağlık açısından önemli yararlar sağlayan yeşil yapraklı bir sebzedir.

Araştırmacılar, DNA'ya verilen zararı azaltmaya yardımcı olabileceğini bildirdi. Aynı zamanda kalp sağlığını korur katarakt ve maküler dejenerasyon gibi sık görülen göz hastalıkları riskini azaltabilir (19, 20, 21).

Dahası, birkaç vitamin ve mineral için mükemmel bir kaynaktır. Bir bardak (180 gram) pişmiş ıspanak, K vitamini için günlük ihtiyacınızın 10 katından fazlasını sağlar ( 22 ).

Ispanak karbonhidrat açısından düşüktür. Fakat karbonhidratlar yapraklar pişirildikçe ve hacmini kaybettikçe daha konsantre hale gelir.

Ispanak karbonhidrat değeri, örneğin, bir bardak pişmiş ıspanak, 4 gram lif içeren 7 gram karbonhidrat içerirken, bir bardak çiğ ıspanak, yaklaşık 1 gram lif içeren 1 gram karbonhidrat içerir ( 22 , 23 ). (Pişmiş Ispanak Kaç Kalori? Ispanak Kaç Kalori?)

Özet: Pişirilmiş ıspanak porsiyon başına 3 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir, K vitamini bakımından çok yüksektir. Kalp ve göz sağlığının korunmasına yardımcı olur.

 

7. Avokado

 

 

Düşük karbonhidrat yüksek yağ denildiği zaman avokadodan bahsetmemek olmaz. Avokado eşsiz ve lezzetli bir besindir.

Teknik olarak bir meyve olmasına rağmen, avokado tipik olarak sebze olarak tüketilmektedir. Ayrıca yağlar açısından da zengindir ve çok az sindirilebilir karbonhidrat içerir.

Avokado karbomhidrat değeri, bir fincan (150 gram)  dilimlenmiş avokado porsiyonu, 10 tanesi lif olan 13 gram karbonhidrat içerir ( 24 ).

Avokadolar ayrıca sağlık üzerinde yararlı etkileri olan bir tür tekli doymamış yağ türü olan oleik asit bakımından da zengindir. Küçük araştırmalar, avokadoların LDL kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur (25, 26).

Ayrıca iyi bir C vitamini, folat ve potasyum kaynağıdır.

Avokadolar oldukça yüksek kalorili yiyecekler olsa da kilo yönetimi için faydalı olabilirler. Bir çalışmada, öğle yemeğine yarım avokado ekleyen aşırı kilolu insanlar daha tok hissettiğini ve ilerleyen beş saat içinde daha az yemek istediklerini bildirdi.

Özet: Avokado, porsiyon başına 3 gram net karbonhidrat sağlar. Tokluk hissini teşvik ederler ve kalp sağlığına uygun yağ ve lif bakımından yüksektirler.

 

8. Karnabahar

 

 

Karnabahar, en çok yönlü ve popüler düşük karbonhidrat sebzelerden biridir.

Çok hafif bir tada sahiptir ve patates, pilav ve diğer yüksek karbonhidratlı yiyeceklerin yerine tüketilebilir.

Karnabahar kaç karbonhidrat? Karnabahar karbonhidrat değeri, bir bardak (100 gram) çiğ karnabahar, 3 tanesi lif olan 5 gram karbonhidrat içerir. Aynı zamanda K vitamini bakımından da yüksektir ve C vitamini için günlük ihtiyacınızın %77'sini sağlar ( 28 ).

Diğer turpgillerde olduğu gibi, kalp hastalığı ve kanser riskinde azalma ile ilişkilidir (29, 30).

Özet: Karnabahar, porsiyon başına 2 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir. Aynı zamanda K ve C vitaminleri de yüksektir ve kalp hastalığının ve kanserin önlenmesine yardımcı olabilir.

 

9. Yeşil Fasulye - Yeşil Fasulye Karbonhidrat Mı?

 

 

Fasulye mercimekle birlikte baklagil ailesinin bir üyesidir. Ancak, çoğu baklagillerden önemli ölçüde daha az karbonhidrat içerir.

Yeşil fasulye karbonhidrat değeri, bir bardak (125 gram) pişmiş yeşil fasulye porsiyonunda 10 karbonhidrat vardır, bunlardan 4'ü liftir ( 31 ).

Hayvan çalışmalarının kansere karşı korunmaya yardımcı olabileceğini öne sürdüğü klorofil bakımından yüksektir (32).

Ayrıca, yaşlanma sırasında gelişmiş beyin fonksiyonlarıyla ilişkili karotenoidler içerirler (33).

Özet: Yeşil fasulye, porsiyon başına 6 gram sindirilebilir karbonhidrat ve bunun yanı sıra, kanseri önlemeye ve beyni korumaya yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir.

 

10. Marul - Marul Karbonhidrat Mıdır? 

 

 

Marul, bulabileceğiniz en düşük karbonhidrat besinlerden biridir.

Marul karbonhidrat değeri, bir bardak (47 gram) marul, 1 gramı lif olan 2 gram karbonhidrat içerir ( 34 ).

Tipine bağlı olarak, bazı vitaminlerin iyi bir kaynağı olabilir.

Örneğin, Roman marulu ve diğer koyu yeşil çeşitler, A, C ve K vitaminleri bakımından zengindir.

Ayrıca folat bakımından zengindirler. Folat, artmış kalp hastalığı riskine bağlı bir bileşik olan homosistein seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olur.

37 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, beş hafta boyunca folat açısından zengin gıda tüketmenin, düşük folatlı bir diyete kıyasla homosistein seviyesini %13 azalttığını göstermiştir (35).

Özet: Marul, porsiyon başına 1 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir. Kalp hastalığı riskini azaltabilecek folat dahil olmak üzere birçok vitaminde yüksektir.

Sayısız sağlıklı gıda bulunmaktadır. Bu sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

 

11. Sarımsak

 

 

Sarımsak, bağışıklılık sisteminiz üzerindeki yararlı etkileri ile bilinir.

Çalışmalar soğuk algınlığı direncini artırdığını ve kan basıncını düşürebileceğini buldu (36, 37, 38).

Ağırlığına göre yüksek karbonhidratlı bir sebze olmasına rağmen, tipik olarak bir oturuşta tüketilen miktar, güçlü tadı ve aroması nedeniyle çok düşüktür.

Sarımsak karbonhidrat değeri, bir diş (3 gram) sarımsak, bir kısmı lif olan 1 gram karbonhidrat içerir ( 39 ).

Özet: Sarımsak, diş başına 1 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir. Tansiyonu düşürebilir ve bağışıklık fonksiyonunu iyileştirebilir.

 

12. Karalahana

 

Karalahana, aynı zamanda besinler açısından aşırı derecede yoğun olan bir sebzedir.

Kuersetin ve kaempferol gibi antioksidanlarla doludur.

Bunların kan basıncını düşürdüğü ve kalp hastalığına, tip 2 diyabet ve diğer hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceği gösterilmiştir (40, 41, 42).

Karalahana kac karbonhidrat? Kara lahana karbonhidrat degeri, bir fincan (67 gram) çiğ lahana, bir gramı lif olan 7 gram karbonhidrat içerir. Aynı zamanda A vitamini için günlük ihtiyacınızın %206'sını ve C vitamini için günlük ihtiyacınızın %134'ünü etkilemektedir ( 43 ).

C vitamini tüketiminin, bağışıklık sistemini iyileştirdiği ve cildin yaşlanma sürecini hızlandırabilecek zararlı serbest radikallerle savaşma kabiliyetini arttırdığı gösterilmiştir (44, 45).

Özet: Karalahana, porsiyon başına 6 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir. Antioksidanları yüksektir ve A ve C vitaminleri için günlük ihtiyacınızın %100'ünden daha fazlasına sahiptir.

 

13. Salatalık - Salata Karbonhidrat Mıdır?

 

 

Düşük karbonhidrat besinler arasında kendine yer bulan bir diğer sebze salatalıktır. Salatalık karbonhidratı düşük ve çok canlandırıcı bir sebzedir.

Salatalık karbonhidrat değeri, bir bardak(104 gram) doğranmış salatalık, 1 gramdan daha az lif olan 4 gram karbonhidrat içerir (46).

Salatalık vitamin veya minerallerde çok yüksek olmasa da, sağlık üzerinde yararlı etkileri olabilecek cucurbitacin E adlı bir bileşik içerir.

Tüp ve hayvan çalışmalarından elde edilen sonuçlar kanser önleyici ve iltihap önleyici özelliklere sahip olduğunu ve beyin sağlığını koruyabileceğini göstermektedir (47, 48, 49).

Özet: Salatalıklar porsiyon başına yaklaşık 4 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir. Kansere karşı korunmaya ve beyin sağlığını desteklemeye yardımcı olabilirler.

 

14. Brüksel Lahanası

 

 

Brüksel lahanası turpgillere ait bir sebzedir.

Brüksel lahanası karbonhidrat değeri, yarım bardak pişmiş Brüksel lahanası (78 gram), 2 gramı lif olan 6 gram karbonhidrat içerir ( 50 ).

Ayrıca C vitamini için günlük ihtiyacınızın %80'ini ve K vitamini için günlük ihtiyacınızın %137'sini sağlıyor.

Dahası, kontrollü insan çalışmaları Brüksel lahanası yemenin kolon kanseri de dahil olmak üzere kanser için risk faktörlerini azaltabileceğini göstermektedir (51, 52).

Özet: Brüksel lahanası porsiyon başına 4 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir. C ve K vitaminleri açısından zengindir ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilirler.

 

15. Kereviz - Kereviz Karbonhidrat Var Mı?

 

 

Kereviz sindirilebilir karbonhidratlar açısından son derece düşüktür.

Kereviz karbonhidrat değeri, bir bardak (101 gram) doğranmış kereviz porsiyonu, 2 gramı lif olan 3 gram karbonhidrat içerir. Günlük ihtiyacınızın %37'sini sağlayan iyi bir K vitamini kaynağıdır ( 53 ).

Ek olarak, kanseri önleme ve yardım etme potansiyeli gösteren bir antioksidan olan luteolin içerir (54).

Özet: Kereviz, porsiyon başına 1 gram sindirilebilir karbonhidrat sağlar. Ayrıca anti-kanser özelliklerine sahip olan luteolin içerir.

 

16. Domates - Domates Karbonhidrat Mıdır?

 

 

Domateslerin etkileyici sağlık yararları vardır.

Avokadolar gibi teknik olarak meyvelerdir. Ancak genellikle sebze olarak tüketilirler.

Ayrıca sindirilebilir karbonhidratları da düşüktür. Domates karbonhidrat değeri, bir bardak (149 gram) çeri domates, 2 gramı lif olan 6 gram karbonhidrat içerir ( 55 ).

Domates iyi bir A, C ve K vitamini kaynağıdır. Ayrıca, potasyum içeriği yüksektir. Bu da kan basıncını düşürür ve inme riskini azaltır (56).

Ayrıca, arterlerinizi kaplayan endotel hücrelerini güçlendirdikleri gösterilmiştir ve yüksek likopen içeriği, prostat kanserini önlemeye yardımcı olabilir (57, 58).

Domatesin pişirilmesi likopen içeriğini arttırır ve pişirme sırasında zeytinyağı gibi yağlar ilave edilmesinin, emilimini arttırdığı gösterilmiştir (59).

Özet: Domates porsiyon başına 4 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir, vitamin ve potasyum bakımından yüksektir. Kalp sağlığının korunmasına ve kanser riskinin azaltılmasına yardımcı olabilirler.

 

17. Turp - Turp Karbonbnhidrat Var Mı?

 

 

Düşük karbonhidrat diyet listelerinde görmeye alışık olduğumuz bir diğer sebze turplardır. Turplar keskin tadı olan Brassica sebzesidir.

Turp karbonhidrat değeri, bir fincan (116 gram) çiğ dilimlenmiş turp, 2 gramı lif olan 4 gram karbonhidrat içerir ( 60 ).

C vitamini bakımından oldukça yüksektirler ve porsiyon başına günlük ihtiyacınızın %29'unu sağlarlar.

Ek olarak, turplar menopoz sonrası kadınlarda meme kanseri riskini azaltarak, vücudun östrojeni metabolize etme şeklini değiştirebilir (61).

Özet: Turp porsiyon başına 2 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir ve yaşlı kadınlarda meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

18. Soğan - Soğan Karbonhidrat Mıdır?

 

 

Soğanlar keskin bir tadı olan, besleyici bir sebzedir.

Ağırlıkları bakımından karbonhidrat oldukça yüksek olsa da, keskin tatları nedeniyle genellikle az miktarda tüketilirler.

Soğan karbonhidrat değeri, yarım bardak (58 gram) dilimlenmiş çiğ soğan, bir gramı lif olan 6 gram karbonhidrat içerir ( 62 ).

Soğan, tansiyonu düşürebilecek antioksidan quercetin içinde yüksektir (63).

Polikistik over sendromu (PKOS) ile aşırı kilolu ve obez kadınlarda yapılan bir çalışmada kırmızı soğan yemenin LDL kolesterol seviyelerini düşürdüğü bulundu (64).

'PCOS ile Kilo Verme Yardımcı İpuçları' konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).

Özet: Soğan, porsiyon başına 5 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir. Kan basıncının ve LDL kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olabilir.

 

19. Patlıcan - Patlıcan Karbonhidrat Mıdır? 

 

 

Patlıcan birçok Asya ve İtalyan yemeklerinde kullanılan bir sebzedir.

Patlıcan karbonhidrat değeri, bir fincan (99 gram) doğranmış, pişmiş patlıcan porsiyonu, 2 gramı lif olan 8 gram karbonhidrat içerir (65).

Çoğu vitamin veya mineral açısından çok zengin değildir. Ancak hayvan araştırmaları patlıcanın kolesterolü düşürmeye ve diğer kalp sağlığı belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor (66).

Ayrıca kabuğunun mor pigmentinde nasunin olarak bilinen bir antioksidan içerir. Araştırmacılar nasuninin serbest radikalleri azaltmaya yardımcı olduğunu ve beyin sağlığını koruyabileceğini bildirmiştir (67).

Özet: Patlıcan her porsiyonda 6 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir, kalp ve beyin sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

 

20. Lahana - Lahana Karbonhidrat Mıdır?

 

 

Lahananın bazı etkileyici sağlık yararları vardır.

Turpgillerden bir sebze olarak, yemek borusu ve mide kanseri de dahil olmak üzere bazı kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir (68, 69).

Lahana karbonhidrat değeri, bir fincan  (89 gram) doğranmış çiğ lahana, 3 gramı lif 5 gram karbonhidrat içerir ( 70 ).

Ayrıca C vitamini için günlük ihtiyacınızın %54'ünü ve K vitamini için günlük ihtiyacınızın %85'ini sağlar.

Özet: Lahana porsiyon başına 2 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir. C ve K vitaminleri yüksektir ve bazı kanser riskini azaltabilir.

 

21. Enginar - Enginar Karbonhidrat Mı?

 

 

Düşük karbonhidrat diyeti yapanların diyet listelerine ekleyebilecekleri bir diğer sebze enginardır. Enginar lezzetli ve besleyicidir.

Orta büyüklükte bir enginar (120 gram), 14 gram karbonhidrat içerir.

Bununla birlikte, 10 gram liften elde edilir. Bu da sindirilebilir (net) karbonhidratlarda çok düşük olmasını sağlar ( 71 ).

Lifin bir kısmı, sağlıklı bağırsak bakterilerini besleyen bir prebiyotik görevi gören inülindir (72).

Dahası, enginar kalp sağlığını koruyabilir. Bir çalışmada, yüksek kolesterolü olan insanlar enginar suyu içtiğinde, iltihaplanma belirtilerinde azalma ve kan damarı işlevinde iyileşme yaşadılar (73).

Özet: Enginar, porsiyon başına 4 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir ve bağırsak ve kalp sağlığını iyileştirebilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Düşük karbonhidrat diyete dahil edilebilecek birçok lezzetli sebze vardır.

Karbonhidrat ve kalorinin düşük olmasının yanı sıra, çeşitli hastalık risklerinizi azaltabilir ve genel sağlık ve sıhhatinizi artırabilir.

'Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır? En Popüler 8 Yol' konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek düşük karbonhidrat diyeti hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. (Oku)

'Sıfır Karbonhidrat Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır? Sıfır Karbonhidrat Diyeti Örnek Liste' konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek ya da tek bir gıdayı şeytanlaştırmak yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın