İdeal Kilo Hesaplama

 

''İdeal Kilo Hesaplama'' aracımızla yaşınıza ve boyunuza göre olmanız gereken en uygun kiloyu kolayca hesaplayabilirsiniz. Eğer siz de ideal kilo hesaplama nasıl yapılır? Boyuma göre kilom kaç olmalı? Kaç kilo olmalıyım? İdeal kilom kaç? diye merak ediyorsanız tek yapmanız gereken ideal kilo hesaplama aracımıza şu anki yaşınızı ve boyunuzu girmek ve ardından hesapla butonuna basmak.  Böylelikle yaşa göre boy kilo, boya göre kilo sonucuna ulaşmış olacaksınız. Çıkan sonuç sizi doğru kilonuza yönlendirecektir.

Bu ideal kilo hesaplama aracının tahmini sonuçlar verdiğini ve bir öneri niteliği taşıdığını lütfen unutmayınız.

Hedeflediğiniz kiloya bir diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenme programı ile daha sağlıklı bir yoldan ulaşabilirsiniz.

 

Sitene Ekle

 

İdeal Kilo Nedir? İdeal Kilo Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

Kaç kilo olmanız gerektiğini merak ederseniz cevap her zaman bir bir hesaplama aracına bakmak kadar kolay olmayabilir.

 

İdeal kilo hesaplama yaş boy kilo gibi birçok faktöre bağlıdır. 

 • boy
 • cinsiyet
 • yağ ve kas bileşimi
 • vücut şekli
 • diğer faktörler

 

Beden Kitle İndeksi (Vücut Kitle İndeksi)

 

Beden kitle indeksi (BKİ) ideal bir kilo aralığını hesaplamanın en popüler yollarından biridir. Beden kitle indeksinizi hesaplamak için araçlar sayfamızda bulunan ‘Beden Kitle Endeksi Hesaplama Aracı’’ kullanabilirsiniz (Tıkla)

 

18.5 ve 24.9 arasındaki bir sonuç, boyunuz için “normal” kilo aralığında olduğunuz anlamına gelir. Sonuç 18.5'in altındaysa, zayıf olduğunuzu düşünürsünüz. Değeriniz 25 ve 29.9 arasında fazla kilolu olduğunuzu gösterir. 30 ila 34.9 veya daha fazla ise, obez olarak kabul edilirsiniz.

 • <18.5: zayıf
 • 18.5 ila 24.9: normal
 • 25 ila 29.9: aşırı kilolu
 • 30 ila 34.9: obez
 • 35 veya üstü: aşırı (morbid) obezite

 


 

Daha yüksek BMI değerine sahip olmak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi sağlık koşulları riskinizi artırır:

 

 • kalp hastalığı
 • yüksek tansiyon
 • yüksek kolesterol
 • safra kesesi taşları
 • 2 tip diyabet
 • solunum problemleri
 • belirli kanser türleri

 

Bununla birlikte, BMI her zaman doğru değildir bazı dezavantajları vardır, çünkü vücut şekli ve kas bileşimi gibi tüm değişken faktörleri hesaba katmaz.

 

Örneğin, yaşlı yetişkinler genellikle genç yetişkinlerden daha fazla vücut yağı depolarlar. Kadınlar genellikle erkeklerden daha yüksek vücut yağına sahiptir. Sporcular daha fazla ağırlığa katkıda bulunan yoğun kaslara sahip olabilir.

 

Tüm bu örneklerde görüldüğü gibi, BMI değeri bir kişinin ideal kilosunda olup olmadığının en iyi göstergesi olmayabilir.

 

Rush Üniversitesi Kilo Kaybı ve Yaşam Tarzı Tıbbı tıbbi direktörü Dr. Naomi Parrella, “Yaşlandıkça, egzersiz yapmadığımız sürece, yağsız doku kütlesini kaybederiz (genellikle kas, aynı zamanda kemik ve organ ağırlığı) ve yağ alırız. Kadınlar erkeklerden daha fazla yağ kütlesine sahiptir. Daha fazla kasınız varsa, BMI'nız sizi fazla kilolu veya obez olarak sınıflandırabilir ”diyor.

 

Sağlıklı İdeal Kilo Hesaplamak için Başka Yöntemler Nelerdir?

 

Kilonuzun ne kadar olması gerektiğini öğrenmek için kullanabileceğiniz başka yöntemler de vardır.

 

Bel-Kalça Oranı

 

Bel çevrenizin ve kalça çevresinin oranı bel / kalça oranınızı (WHR) oluşturur. Bu sayı, yağınızın ne kadarının bel ve kalçalarınızı içeren alt vücudunuzda depolandığını gösterir.

 

Doktorunuz WHR'nizi bulmanıza yardımcı olabilir. Evde kendiniz yapmak istiyorsanız, araçlar sayfamızda bulunan Bel Kalça Oranı Hesaplama(İdeal Ölçüler) aracını kullanabilirsiniz (Tıkla).

 

Bu aracı kullanabilmeniz için doğru bir şekilde bel ve kalça ölçümünü almanız gerekmektedir. Bunu aşağıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz.

 

 1. Nefes alın ve göbek deliğinizin üzerindeki en dar alan olan belinizin etrafını ölçmek için bir mezura kullanın. Bu sayı bel çevrenizdir.
 2. Sonra mezuranızı alın ve  kalçalarınızın en geniş bölümünü ölçün. Bu sayı kalça çevrenizdir.
 3. Aracı kullanmadan sonuca ulaşmak isterseniz WHR'nizi bulmak için bel çevrenizi kalça çevrenize bölün.

 

İdeal olarak, belinizin kalçalarınızdan daha küçük bir çevresi olmalıdır. WHR'niz ne kadar büyük olursa, ilgili sağlık sorunları riski de o kadar yüksek olur.

 

Kadınlar için sağlıklı bir oran 0,85 veya daha azdır. Erkekler için 0.9 veya daha azdır. 1'den yüksek bir WHR, hem erkek hem de kadınlar için kalp hastalığı ve ilgili koşulların artmış riskini gösterebilir.

 

Bazı uzmanlar WHR oranının sağlık risklerini değerlendirmede BMI'den daha doğru olabileceğine inanmaktadır. 15.000'den fazla yetişkine yönelik 2015 yılında yapılan bir araştırma, normal BMI olan ancak WHR'si yüksek olan insanların erken ölme olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Bu özellikle erkekler için geçerliydi.

 

Bu grafik WHR'nizi okuma hakkında daha fazla bilgi sağlar:

 

Sağlık Riski            Kadınlar                         Erkekler

düşük            0.80 veya daha düşük       0.95 veya daha düşük

orta                    0,81 - 0,85                       0.96 ila 1.0

yüksek                0,86 veya üstü               1.0 veya üstü

 

Bu yöntemin de dezavantajları vardır. Özellikle kendinizi ölçüyorsanız, en doğru ölçümleri kaydetmek her zaman kolay değildir.

 

Vücut kompozisyonu da çeşitli nedenlerden dolayı değişir. Örneğin kaslı kalçalarınız varsa bu değer yanlış bir bir okuma olabilir.

 

WHR ile doğru sonuçlar elde edemeyecek insanlar vardır. Bu, 152.4 cm’den daha kısa veya BMI'si 35 veya daha fazla olan kişileri içerir. Bu yöntem çocuklar için de önerilmez.

 

Vücut Yağ Yüzdesi

 

Kilonuz vücudunuzda ne kadar yağ olduğuna dair tek gösterge değildir. Yaşam tarzınıza, diyetinize ve yaptığınız etkinliklere bağlı olarak, vücudunuzun farklı bir bileşimi olacaktır.

 

Kas ve yağ farklı miktarlardadır. Atletik bir kişi, vücutları çoğunlukla kastan yapılmışsa yanlış bir BMI alabilir, çünkü daha fazla kiloya neden olur. Bu nedenle vücut yağ ölçümü daha etkili olabilir.

 

Vücudunuzun yağ yüzdesini almak için doktorunuzla veya kişisel antrenörünüzle görüşebilirsiniz. İhtiyacınız olan ölçümler boyunuzu, kilonuzu, bel ve kalça çevrenizi, bilek ve ön kol çevrenizi içerir.

 

Vücut yağ oranınızı öğrendikten sonra, cinsiyet ve yaşa göre sağlıklı aralıkları gösteren bu grafikle karşılaştırabilirsiniz:

 


İdeal Kilo Hesaplama Erkekler ve Kadınlar için Nedir? 

İdeal vücut ağırlığı yüzdelerinin erkekler ve kadınlar için farklı olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Çünkü kadınlar genellikle erkeklerden daha fazla vücut yağına sahiptir.

 

Kadınlar kalçalara ve uyluklara daha fazla depolanma eğilimi gösterdiğinden yağ da vücuda farklı şekilde dağıtılır. Kadınlar için, genellikle yüzde 21 ila 24 arasında vücut yağına sahip olmak sağlıklı kabul edilir. Erkekler için yüzde 14 ila 17 genellikle sağlıklı aralıktır.

 

Bilim adamları kadınların neden erkeklerden daha fazla yağ depoladığını tam olarak bilmiyorlar. Bazıları bunun bir hormon, hormon reseptörü ve farklı enzim konsantrasyonları karışımı ile ilgili olduğuna inanıyor.

 

Kilomu Nasıl Kontrol Edebilirim?

 

Kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak sihirli bir hap, gizli diyet veya özel egzersiz planı yoktur. Bunun yerine, sağlıklı alışkanlıkları korumak, sağlıklı bir kiloda kalmanın anahtarıdır.

 

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Bu yöntemleri de deneyebilirsiniz:

 

 • Sağlıklı, bütün yiyeceklerden oluşan bir diyet tüketin: Taze meyve ve sebzeler, az yağlı süt, yağsız protein, kepekli tahıllar ve sert kabuklu yemişler iyi seçimlerdir. 
 • Düzenli egzersiz yapın: Her hafta, yürüyüş gibi 150 dakika orta derecede fiziksel aktivite veya koşu gibi 75 dakika daha güçlü aktivite yapmayı hedefleyin.
 • Kalorileri izlemek için bir yiyecek günlüğü tutun: Aldığınızdan daha fazla kalori yakmak kilo vermenin anahtarıdır. TV izlerken dikkatsizce atıştırdığınızı veya restoranlarda dışarıdayken çok büyük porsiyonlar yiyebileceğinizi fark edebilirsiniz. Bir günlük, bu kalıpları fark etmenize yardımcı olacaktır.

Uzun Lafın Kısası

 

İdeal kilonuzu hesaplamanın birçok farklı yolu vardır. Çoğu, özellikle evde yapıldığında bazı hata paylarına sahiptir.

 

Kilonuz hakkında endişeleriniz varsa, iyi yemek ve vücudunuzu daha fazla hareket ettirmek, bugün daha sağlıklı bir vücuda doğru yolculuğunuza başlamak için basit yollardır.

 

“Sağlıklı bir yaşam tarzınız varsa vücudunuz sizin için en uygun ağırlığa ulaşacaktır.”