Günlük Alınması Gereken Protein Miktarını Kaç Yumurta Karşılar?

Günlük Alınması Gereken Protein Miktarını Kaç Yumurta Karşılar?

Günlük protein ihtiyacı nasıl karşılanır? Günlük protein ihtiyacı hesaplama nasıl olur? 1 yumurtada kaç gram protein var? sorularını detaylı olarak inceledik. Yumurta akı mı yoksa yumurta sarısı mı protein açısından daha zengindir? İşte cevabı.

 

Kilo vermem durdu, hızlı kilo vermek istiyorum diyorsanız fakat girdiğiniz zayıflama kampları pek etkili olmuyorsa, sağlıklı şekilde kilo vermek için online diyetisyenlerimizden size özel hazırlanan diyet listesini satın alabilirsiniz (Hadi Zayıfla!)

 

Günlük protein ihtiyacı hesaplama nasıl olur? Günlük alınması gereken protein miktarı ne kadar? 

 

Aşağıdaki görselde yumurtanın besin değerlerini görüyorsunuz. Bu blog yazımızda günlük protein ihtiyacı için ne kadar yumurta tüketmemiz gerektiğini inceleyeceğiz. Kaç kalori sayfamızda yumurta kalori, yumurta protein değeri, 1 yumurta protein içeriği, yumurta protein miktarı gibi yumurta besin değerine dair her şeyi öğrenebilirsiniz. 

 

Yumurta kaç kalori merak ediyorsanız daha fazla bilgi için tıklayabilirsiniz.

 

(Haşlanmış Yumurta Kalori) (Kızarmış Yumurta Kalori)

 

Poşe yumurta nedir? Poşe yumurta ne demek? Poşe yumurta nasıl yapılır? Poşe yumurta, Doğu Karadeniz bölgesinin sevilen tariflerinden çılbır olarak da bilinir. Poşe yumurta tarifi, cilbir tarifi, çılbır yapımı için tıklayın. (Çılbır, Yoğurtlu Yumurta Kaç Kalori)

 

 

Yumurtada ne kadar protein var? Haşlanmış yumurtada ne kadar protein var? Görselde de görüldüğü gibi 60 gramlık haşlanmış bir yumurta 7,55 gram protein içeriyor. Bu miktar günlük ihtiyacı 2000 kalori olan ortalama bir insanın protein ihtiyacının %15’ini karşılıyor. Ancak herkesin ihtiyaç duyduğu protein miktarı farklıdır. Bu nedenle öncelikle kendiniz için günlük protein ihtiyacı hesaplama aracımızı kullanın.

 

Kilo vermek istiyorum diyorsanız zayıflamak için günlük almanız gereken kalori ve makro mikro besin hesabı göz önünde bulundurularak online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 
 
Protein ihtiyacı nasıl kaşılanır? Günlük protein ihtiyacı nasıl karşılanır? Günlük protein ihtiyacı karşılama, günlük protein ihtiyacımı nasıl karşılarım? Günlük protein ne kadar alınmalı? Günlük protein ihtiyacımı karşılayamıyorum diyorsanız bloğumuzu okumaya devam edin.
 

 

Günlük Protein İhtiyacı Hesaplama, Günlük Ne Kadar Protein Almalıyım? Günlük Alınması Gereken Protein Miktarı

 

Günlük alınması gereken protein miktarları yaşınız, kilonuz, boyunuz, cinsiyetiniz ve fiziksel aktivite düzeyine göre değişmektedir. Bir sporcunun günlük protein ihtiyacı, kas yapmak isteyen ve hareketsiz bir yaşamı olan birinin günlük protein ihtiyacı birbirlerinden farklılıklar gösterecektir. Bu nedenle protein hesaplama değişkenlik gösterir. Aşağıdaki günlük protein ihtiyacı hesaplama aracı işinizi kolaylaştıracaktır.

 

 

Bir insanın günlük protein ihtiyacı ne kadardır? Günlük kaç gram protein alınmalı?

 

Bu günlük alınması gereken protein ihtiyacı hesaplama aracı ile günlük ne kadar proteine ihtiyaç duyduğunuzu hesaplayabilirsiniz. Peki günlük protein ihtiyacı için ne yemeli? Protein içeriklerine göre dilediğiniz gıdayı tüketmekte özgürsünüz. Biz bu yazımızda protein ihtiyacınızı öğrendikten sonra ne kadar yumurtada bu miktarın bulunduğunu öğreneceğiz. Kaç kalori sayfamızda gıdanın miktarını değiştirerek görebilirsiniz.

 

Ne kadar protein almalıyım? Günlük ne kadar protein almalıyım? Kaç gram protein almalıyım?

 

Bir insanın günlük protein ihtiyacı değişebilir. Ben kendim için hesapladım, günlük protein ihtiyacım 61 gram ediyor.

Protein ihtiyacı için yumurta, 61 gram protein için 8 adet yumurta yemem gerekiyor. 8 adet yumurta 480 gram demek, ben de yumurta miktarını 480 gram olarak seçtim ve işte karşınızda tüm besin değerleri. Böylece 8 adet yumurta ile neredeyse 61 gram protein almış oluyorum.

1 yumurta protein açısından yeterli değil. 1 yumurtada kaç gr protein var? Yumurtada ne kadar protein var?

Aşağıdaki görselde yumurta protein miktarı ile beraber enerji ve diğer besin değerlerini de görebilirsiniz.

 

 

Protein tarafı tamam ancak sekiz yumurta aynı zamanda 50,93 gram toplam yağ ve 15,68 gram doymuş yağ içeriyor. Ayrıca 744 kalori bana biraz fazla geldi.

İşte değerler bunlar siz eğer ben yumurtayı tercih ederim diyorsanız o sizin tercihinizdir. Ancak ben başka arayışlara giriştim.

Günlük protein ihtiyacı nasıl karşılanır, ben yumurta sevmem diyorsanız eğer "Yüksek proteinli yiyecekler" sayfasında 194 farklı yiyecek var. Onları araştırmaya karar verdim.

Yumurtanın faydaları öğrenmek için blog yazımızı okuyabilirsiniz (Oku).

Hızlı kilo verdiren yiyeceklerden, hızlı kilo verdiren kürlere kadar çeşitli hızlı kilo verme yolları denedim. Yine de istediğim sağlıklı bedene kavuşamadım diyorsanız eğer zayıflamak için zayıflama çayları içmek yerine online diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiiz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

İlk Sorum Şöyle: Protein Yumurtanın Sarısında Mı Beyazında Mı? Protein Yumurtanın Neresinde?

 

Haşlanmış yumurta diyeti gerçekten işe yarıyor mu? Öğrenmek için tıklayın.

Sorunun cevabı için yine kaç kalori sayfamıza gittim, yumurta akı ve yumurta sarısı ile arama yaptım. İşte çıkan sonuçlar:

 

Yumurta Akı Besin Değeri ve Kalori - Yumurta Beyazı Protein - Yumurta Beyazı Besin Değeri - Yumurta Beyazı Kalori

 

 

Bir yumurta beyazında ne kadar protein var? Yumurta beyazında kaç gr protein var? Yumurta akı %11 oranında protein içeriyor ve yağ oranı çok düşük dolayısı ile kalori değeri de düşük. 100 gram yumurta akı 3 adet yumurta akı demek ve 52 kalori gayet makul bir seviye. Eğer ben proteini yumurtadan almak istiyorum diyorsanız yumurta akı tam size göre, çok az yağ ve karbonhidrat içeriyor. Kalan kısım ise büyük bir çoğunluğu su, tam oranı 100 gram için %87,57.

İhtiyacım olan tüm proteini yumurta akından karşılamak istersem 560 gram yumurta akı tüketmem gerekir. Bu da en az 20 adet yumurtanın sadece akını tüketmem gerektiği anlamına gelir. 560 gram yumurta akı 291 kalori, 4 gram karbonhidrat ve 1 gram yağ içeriyor.

Yumurta akı hakkında daha fazla bilgi için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).

 

Yumurta Sarısı Besin Değeri ve Kalori -  Yumurta Sarısı Kaç Kalori?

 

 

Protein yumurtanın neresinde? Protein yumurtanın beyazında mı sarısında mı? Protein yumurtanın sarısında mı? Yumurta sarısı da akı da bol miktarda protein içeriyor. Ancak yağ ve karbonhidratın büyük çoğunluğu yumurta sarısında bulunuyor.

İhtiyacım olan 61 gram protein için 390 gram yumurta sarısı tüketmeliyim. Bu kadar yumurta sarısı için 10 adet yumurtanın sadece sarısını tüketmem gerekir. Ancak 10 adet yumurta sarısı 1255 kalori, 14 gram karbonhidrat ve 103,5 gram yağ içeriyor. Doymuş yağ oranı ise 37,25 gram. Bu yağ oranları tüketmeniz gereken günlük yağ oranlarından çok fazladır.

Protein alalım derken daha çok yağ tüketmiş oluruz. Bu veriler yumurta akının sarısından daha iyi olduğunu gösteriyor. Ama günde yirmi adet yumurta akı pek mantıklı gelmiyor.

 

Yumurtanın Kolesterole Etkisi - Yumurta Kolesterolü Etkiler Mi?

 

Yumurta kolesterolü yükseltir mi? Yumurta kolesterol yapar mı? Sağlıklı yetişkinlerin çoğu için, yumurtalar tarafından sağlanan kolesterol kan kolesterol düzeyinizi önemli ölçüde yükseltmez. Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley, Sağlık web sitesi şöyle diyor. "Diyetinizdeki doymuş yağ ve trans yağ miktarının toplamı LDL veya "kötü" kolesterol üzerine daha büyük bir etkisi vardır." Zaten yüksek kolesterolünüz varsa, yumurta yemek kolesterolü daha fazla artırabilir, ancak yalnızca bütün yumurtayı tüketirseniz; herhangi bir yumurta türünde kolesterolün büyük bir kısmı yumurta sarısında yoğunlaşır.

Yumurta kolesterole zararlı mı? Yumurta ve kolesterol arasındaki ilişkiyle ilgili daha fazla bilgi için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).

Düşük kolesterollü yumurta hazırlamanızı sağlayacak şef metotları için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).

 

 

Sürdürülebilir diyetler hakkında bilgi sahibiyim ama yine de kilo veremiyorum, kilo vermek için hızlı kilo verme yöntemleri (zayıflama kürleri, 10 kilo diyeti vb.) deniyorum yine de başarılı olamıyorum diyorsanız, kalori hesabına göre online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Yumurta İçin Tavsiye Edilen Tüketim Miktarı Ne Kadardır? Yumurta Ne Kadar Yenmeli? 

 

Yumurta ne kadar tüketilmeli? Haşlanmış yumurta ne kadar tüketilmeli? ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri, normal kan kolesterolü olan ve hiçbir kalp hastalığı belirtisi olmayan sağlıklı erkeklerin ve kadınların haftada dört yumurtadan fazlasını tüketmemesi gerektiğini bildirmektedir. Kalp hastalığı veya şeker hastalığı olan bireyler kendilerini hafta üç yumurta ile sınırlandırmalıdır. Yumurta ne şekilde tüketilmeli? Kolesterol içermeyen faydalar için, tariflerinizde tüm yumurta yerine sadece yumurta akı kullanın. Bir büyük yumurta yerine iki yumurta akı kullanarak yemeklerinizin eski lezzetini koruyabilirsiniz.

 

Günlük Protein İhtiyacını Karşılayan Besinler - Günlük Protein İhtiyacını Nasıl Karşılarım? 

 

Tavuk Göğsü Kavrulmuş

 •  200 gram tavuk göğsü = 330 kalori + 62,04 gram protein + 7,14 gram yağ ve 0 gram karbonhidrat

Acı Bakla (Termiye)

 • 170 gram acı bakla = 630 kalori + 61,44 gram protein + 16,56 gram yağ ve 68,63 gram karbonhidrat

Soya Fasulyesi

 • 370 gram soya fasulyesi = 640 kalori + 61,57 gram protein + 33,19 gram yağ ve 36,74 gram karbonhidrat

Tavuk Taşlık Haşlanmış

 • 200 gram tavuk taşlık haşlanmış = 308 kalori + 60,78 gram protein + 5,36 gram yağ ve 0,0 gram karbonhidrat

Dana Kuşbaşı (Gerdan)

 • 190 gram dana kuşbaşı (gerdan) = 363 kalori + 61,58 gram protein + 12,96 gram yağ ve 0,0 gram karbonhidrat

Ton Balığı Taze Pişmiş

 • 205 gram taze ton balığı = 377 kalori + 61,32 gram protein + 12,87 gram yağ ve 0,0 gram karbonhidrat

Hamsi Konserve

 • 210 gram hamsi konserve = 441 kalori + 60,67 gram protein + 20,39 gram yağ ve 0,0 gram karbonhidrat

Hindi Bütün Kavurma

 • 210 gram hindi bütün kavurma = 406 kalori + 61,38 gram protein + 15,89 gram yağ ve 0,0 gram karbonhidrat

Dana Yürek Pişmiş

 • 215 gram dana yürek, pişmiş = 354 kalori + 61,23 gram protein + 10,17 gram yağ ve 0,0 gram karbonhidrat

Günümüzde yumurta çok bilinen ve faydalı bir seçenek olduğu için yumurta diyeti yapan kişiler dahi bulunmaktadır. Yumurta diyeti hakkında daha fazla bilgi için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Yumurta Diyeti). Tek tip diyetlerin uzun süreli etki etmeyeceğini ve bir beslenme düzeni oluşturmanız gerektiğini unutmayın. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından günlük alınması gereken besin değerlerinize göre hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

1 Adet Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori? - Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori?

 

 • Orta boy haşlanmış yumurta kalori: 85.25 kaloridir. Orta boy haşlanmış yumurta 55.00 gramdır.
 • Büyük boy haşlanmış yumurta kalori: 93.00 kaloridir. Büyük boy haşlanmış yumurta 60.00 gramdır.

Yumurta kalorisi dışında yumurta tüketimi hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını blog yazılarımızda bulabilirsiniz.

 • Yumurtadaki protein miktarı ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz 'Günlük Alınması Gereken Protein Miktarını Kaç Yumurta Karşılar' konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).
 • Yumurta faydaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz 'Yumurta Yemenin Faydaları' konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).
 • Çiğ yumurta besin değeri dışında 'Çiğ Yumurta Yemek Güvenli Mi?' sorusunun cevabını öğrenmek istiyorsanız Çiğ Yumurta Yemek Güvenli Mi?' konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).

 

Uzun Lafın Kısası

 

Yumurta, protein bakımından zengin bir besindir. Ortalama olarak bir yumurta yaklaşık 6-7 gram protein içerir. Ancak günlük protein ihtiyacı kişinin yaşına, kilosuna, cinsiyetine ve fiziksel aktivite düzeyine göre değişir.

 

Genel olarak yetişkin bir insanın günlük protein ihtiyacı ortalama 50-70 gram arasında olabilir.

 

Bu durumda, günlük protein ihtiyacını tamamen yumurta ile karşılamak için ortalama olarak 8-12 yumurta tüketmek gerekebilir. Tabii ki, protein ihtiyacını farklı besinlerden de karşılamak mümkündür ve dengeli bir beslenme önemlidir.

 

 

Günlük protein ihtiyacınızı kaç yumurtanın karşılayacağı konusunda bilgi sahibi oldunuz. Dilerseniz Günlük Ne Kadar Karbonhidrat, Protein, Yağ Almalıyım? sayfamızı ziyaret ederek günlük alınması gereken protein karbonhidrat ve yağ miktarı hesaplama konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. 

 

 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın