Düşük Karbonhidrat Diyeti Yapmanın En Popüler 8 Yolu

Düşük Karbonhidrat Diyeti Yapmanın En Popüler 8 Yolu
Düşük karbonhidratlı diyetler son yıllarda popüler hale gelmiş ve birçok farklı yöntemi mevcuttur. Düşük karbonhidrat diyeti yapmanın en popüler 8 yolunu sizin için inceledik.

Düşük karbonhidrat diyeti yıllardır popüler olan bir diyet.

 

Çok tartışmalıydı, ancak son zamanlarda genel kabul gördü.

 

Düşük karbonhidratlı diyetler düşük yağlı diyetlerden daha fazla kilo kaybına neden olur - en azından kısa vadede -(1).

 

Ayrıca kan trigliseritleri, HDL (iyi) kolesterol, kan şekeri ve kan basıncı gibi sayısız sağlık belirtilerini geliştirir (2, 3, 4, 5, 6).

 

Ancak, bu yeme düzeninin birçok türü vardır.

 

 İşte Düşük Karbonhidrat Diyeti Yapmanın 8 Popüler Yolu;

 

1. Tipik Bir Düşük Karbonhidrat Diyeti

 

Düşük karbonhidratlı diyetin sabit bir tanımı yoktur.

 

Basitçe düşük karbonhidrat veya karbonhidrat kısıtlı diyet olarak adlandırılır.

 

Bu yeme düzeni karbonhidratta daha düşük, protein açısından tipik bir Batı diyetinden daha yüksek olma eğilimindedir. Genellikle et, balık, yumurta, fındık, tohum, sebze, meyve ve sağlıklı yağları vurgular.

 

Tahıl, patates, şekerli ve abur cubur gibi yüksek karbonhidratlı yiyecek tüketimini en aza indirmeyi amaçlarsınız.

 

Günlük önerilen karbonhidrat tüketimi genellikle hedeflerinize ve tercihlerinize bağlıdır. Yaygın bir değerlendirme listesi böyle bir şey olabilir:

 

  • 100-150 Gram: Bu aralık, ağırlık bakımı veya sık sık yapılan yoğun egzersizler içindir. Bol miktarda meyve ve hatta patates gibi nişastalı yiyecekler için yer sağlar.

 

  • 50-100 Gram: Bu aralık, yavaş ve sabit kilo kaybı veya ağırlık bakımı için tasarlanmıştır. Bol sebze ve meyve için yer var.

 

  • 50 Gramın Altında: Bu hızlı kilo kaybına yöneliktir . Bol miktarda sebze yiyin, ancak meyve tüketimini glisemik indeksi (GI) düşük meyvelerle sınırlandırın.

 

Özet: Tipik düşük karbonhidrat diyeti karbonhidratlarda çok daha düşük ve protein diyetinde normal bir diyetten daha yüksektir. Önerilen karbonhidrat tüketimi kişisel hedeflere ve tercihlere bağlıdır.

 

2. Ketojenik Diyet

 

Ketojenik diyet, çok düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyettir.

 

Bir keto diyetinin amacı karbonhidratları o kadar düşük tutmaktır ki vücudunuz ketoz denilen metabolik bir duruma geçer.

 

Bu durumda, insülin seviyeniz düşer ve vücudunuz yağ depolarından büyük miktarda yağ asidi bırakır.

 

Bu yağ asitlerinin birçoğu karaciğerinize aktarılır ve bu da ketonlara dönüşür. Ketonlar, kan-beyin bariyerini geçebilen ve beyninize enerji sağlayabilen suda çözünür moleküllerdir.

 

Sonra, karbonhidratlarla çalışmak yerine beyniniz büyük ölçüde ketonlara güvenmeye başlar. Vücudunuz hala beyniniz için hala gerekli olan glikoneogenez adı verilen bir işlemle gereken miktarda glikoz üretebilir.

 

Bu diyetin bazı versiyonları protein alımını da kısıtlar çünkü çok fazla protein ürettiğiniz keton sayısını azaltabilir.

 

Geleneksel olarak çocuklarda ilaca dirençli epilepsiyi tedavi etmek için kullanılan keto diyeti diğer nörolojik bozukluklar ve tip 2 diyabet gibi metabolik problemler için de yararlar sağlayabilir ( 7 ,8, 9, 10).

 

Aynı zamanda yağ kaybı için de popüler hale gelmiştir - bazı vücut geliştiriciler arasında bile - yağ kaybetmenin çok etkili bir yoludur ve iştahta büyük bir düşüşe neden olma eğilimindedir (11, 12).

 

Bir ketojenik diyet, yüksek proteinli , yüksek yağlı yiyecekleri içerir. Karbonhidratlar genellikle 50'den az, bazen de günde 20-30 gram kadardır.

 

Geleneksel bir keto yeme düzenine standart bir ketojenik diyet (SKD) denir.

 

Bununla birlikte, stratejik olarak karbonhidrat ilavesi içeren başka çeşitler de vardır:

 

  • Hedeflenmiş ketojenik diyet (TKD). Bu versiyonda, antrenmanların çevresine az miktarda karbonhidrat ekleyin.

 

  • Döngüsel ketojenik diyet (CKD). Bu tip çoğu günlerde ketojenik bir diyet yiyor, ancak haftada 1-2 gün yüksek karbonhidratlı diyete geçiyor.

 

Özet: Ketojenik (keto) diyet, ketozis adı verilen metabolik bir durumu indüklemek için karbonhidratları yeterince azaltmayı içerir. Yağ kaybetmek ve birçok hastalığa karşı korunmak için çok güçlü bir diyet.

 

3. Düşük Karbonhidrat, Yüksek Yağ (LCHF)

 

LCHF "düşük karbonhidrat, yüksek yağ" anlamına gelir. Oldukça standart, çok düşük karbonhidrat diyeti ama, işlenmemiş gıdaların daha da üstüne gidilir.

 

Çoğunlukla et, balık ve kabuklu deniz ürünleri, yumurta, sağlıklı yağlar, sebzeler, süt ürünleri, kuruyemiş ve meyvelere odaklanır.

 

Bu diyette önerilen karbonhidrat tüketimi günde 20-100 gram arasında değişebilir.

 

Özet: LCHF diyeti, çoğunlukla işlenmemiş gıdalara odaklanan çok düşük karbonhidratlı bir beslenme şeklidir.

 

4. Düşük Karbonhidratlı Paleo Diyeti

 

Paleo diyet anda yeme dünyanın en popüler yollardan biridir. Tarım ve sanayi devrimlerinden önce Paleolitik çağda bulunabilecek yiyecekleri yemeyi teşvik eder.

 

Paleo yandaşlarına göre, tarih öncesi atalarınızın beslenme düzenine geri dönmesi sağlığı iyileştirmeli çünkü iddialara göre insanalar bu tür yiyecekleri yemeye adapte olmuştur.

 

Bazı küçük çalışmalar bir paleo diyetinin kilo kaybına neden olabileceğini, kan şekerlerini azaltabileceğini ve kalp hastalığı için risk faktörlerini iyileştirebileceğini göstermektedir (13, 14, 15).

 

Bir paleo diyeti tanım gereği düşük karbonhidrat değildir, ancak pratikte öyledir.

 

Etleri, balıkları, deniz ürünlerini, yumurtaları, sebzeleri, meyveleri, yumruları, kuruyemişleri ve tohumları vurgular. Sıkı bir paleo diyeti işlenmiş gıdaları, ilave şekerleri, tahılları, baklagilleri ve süt ürünlerini ortadan kaldırır.

 

İlk plan ve mükemmel sağlık diyetleri gibi başka popüler versiyonlar da var. Hepsi karbonhidratlarda tipik bir Batı diyetinden çok daha düşük olma eğilimindedir.

 

Özet: Paleo diyet, Paleolitik atalarınız için muhtemel olan işlenmemiş yiyecekleri yemeyi içerir. Kesinlikle düşük karbonhidrat olmasa da, böyle bir yaşam tarzına uyacak şekilde değiştirilebilir.

 

5. Atkins Diyeti

 

Atkins diyeti en bilinen düşük karbonhidrat yeme planıdır. İstenildiği kadar çok protein ve yağ yerken tüm yüksek karbonhidratlı yiyecekleri azaltmayı içerir.

 

Diyet dört aşamaya ayrılır:

 

  • 1. Aşama: İndüksiyon. 2 hafta boyunca günde 20 gram karbonhidrat alın.

 

  • 2. Aşama: Dengeleme. Yavaş yavaş daha fazla fındık, düşük karbonhidratlı sebze ve meyve ekleyin.

 

  • 3. Aşama: İnce ayar. Kilo hedefinize yaklaştığınızda, kilo kaybınız yavaşlayana kadar daha fazla karbonhidrat ekleyin.

 

  • 4. Aşama: Bakım. Vücudunuzun tolere ettiği kadar sağlıklı karbonhidratlar tüketin, kiloları geri almamak üzere verin.

 

Atkins diyeti aslında şeytanlaştırıldı. Ancak mevcut araştırmalar, lif tüketimi yeterli olduğu sürece güvenli ve etkili olduğunu gösteriyor. Bu diyet bugün hala popüler.

 

Özet: Atkins diyeti 40 yıldan beri popülerdir. Bol miktarda yağ ve protein tüketmenizi sağlayan 4-fazlı, düşük karbonhidratlı bir beslenme şeklidir.

 

6. Eko-Atkins

 

Eko-Atkins olarak adlandırılan bir diyet temel olarak Atkins diyetinin vegan bir versiyonudur.

 

Bitki besinlerini ve glüten, soya, kuruyemiş ve bitki yağları gibi protein ve yağ bakımından yüksek olan bileşenleri içerir.

 

Kalorisinin yaklaşık %25'i karbonhidrat, %30'u protein ve %45'i yağdan gelir.

 

Dolayısıyla, karbonhidratlarda tipik bir Atkins diyetinden daha yüksektir - ancak tipik vegan diyetinden çok daha düşüktür -.

 

Altı aylık bir çalışma, bir Eco-Atkins diyetinin, yüksek karbonhidrat içeren bir vejeteryan diyetinden daha fazla kalp hastalığı risk faktörlerinde daha fazla kilo kaybına ve daha fazla iyileşmeye neden olduğunu gösterdi (16).

 

Özet: Eco-Atkins diyeti, Atkins diyetinin vegan versiyonudur. Karbonhidratlar da tipik bir Atkins diyetinden daha yüksek olsa da, vejeteryan ve vegan diyetlerinin çoğuna kıyasla hala çok düşük karbonhidrattır.

 

7. Sıfır-Karbonhidrat

 

Bazı insanlar tüm karbonhidratları diyetlerinden çıkarmayı tercih eder.

 

Buna sıfır karbonhidrat diyeti denir ve genellikle sadece hayvansal gıdaları içerir.

 

Sıfır karbonhidrat diyeti uygulayanlar et , balık, yumurta ve tereyağı ve domuz yağı gibi hayvansal yağları tüketirler. Bazıları ayrıca tuz ve baharat ekler.

 

Sıfır karbonhidrat diyeti için güvenli olduğunu gösteren son çalışmalar yoktur. Sadece bir vaka çalışması - 1930'dan bu yana, iki erkeğin bir yıl boyunca et ve organlardan başka hiçbir şey yemediği ancak sağlıklı kaldığı ortaya çıktı ( 17 ).

 

C vitamini ve lif gibi bazı önemli besinler sıfır karbonhidrat diyetinde yoktur. Bu nedenle, genellikle tavsiye edilmez.

 

Özet: Bazı insanlar tüm bitki besinlerini dışlayan sıfır karbonhidrat diyeti uygular. Bu yeme düzeninde kalite çalışması yapılmamıştır ve bu genellikle önerilmez.

 

8. Düşük Karbonhidrat Akdeniz Diyeti

 

Akdeniz diyeti özellikle sağlık çalışanları arasında, çok popüler.

 

20. yüzyılın başlarında, Akdeniz ülkelerinin geleneksel gıdalarına dayanmaktadır.

 

Araştırmalar bu diyetin kalp hastalığı, meme kanseri ve tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir ( 18 ,19, 20 ).

 

Düşük karbonhidratlı bir Akdeniz yeme düzeni, adaşlık diyetinden sonra modellenmiştir. Ancak tam tahıllar gibi daha yüksek karbonhidratlı yiyecekleri sınırlar.

 

Düzenli düşük karbonhidrat diyeti aksine, kırmızı et yerine daha fazla yağlı balık ve tereyağı gibi yağ yerine daha fazla sızma zeytinyağı vurgulanmaktadır .

 

Düşük karbonhidratlı bir Akdeniz diyeti kalp hastalıklarının önlenmesi için diğer düşük karbonhidratlı diyetlerden daha iyi olabilir, bununla birlikte çalışmalarda onaylanması gerekir.

 

Özet: Düşük karbonhidratlı bir Akdeniz diyeti normal düşük karbonhidratlı bir diyete benzer. Ancak, daha fazla balık ve sızma zeytinyağı içerir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Düşük karbonhidrat diyetini deneyecekseniz. Yaşam tarzınıza, yemek tercihlerinize ve kişisel sağlık hedeflerinize uygun bir plan seçin.

 

Bir kişi için işe yarayan, bir sonraki için işe yaramayabilir. Bu yüzden sizin için en iyi diyet takip etmekte zorlanmayacağınız bir diyettir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

5 Kolayca Yapılabilen Düşük Kalorili Tatlı Tarifi: Diyet Tatlıları

Diyet yaparken tüketebileceğiniz 5 düşük kalorili tatlıyı sizin için listeledik, fazla yemediğiniz sürece diyetinizi aksatmadan devam edebilirsiniz.

Devamı →

Düşük Karbonhidratlı Diyet Listesi Yemek Planı ve Menü

Düşük karbonhidratlı diyet listesi size karbonhidratı tüketimini günlük 50 gramın altında tutarak daha sağlıklı bir kiloya erişmenizi kolaylaştırır.

Devamı →

Çok Düşük Yağlı Diyetler ve Kilo Kaybı

Normal zayıflama diyetlerinde ve sağlıklı beslenme programlarında yağ içeriği%25-30 civarındadır. İhtiyaca göre bir miktar kısıtlanabilmektedir.Çok düşük yağlı diyetlerde diğer popüler diyetlerde olduğu gibi enerji alımı kıs...

Devamı →

Diyet Listenize Uygun Düşük Karbonhidratlı 21 Sebze

Sebzeler kalorileri düşük, vitaminler, mineraller ve diğer önemli besinler açısından zengindir.Ek olarak, çoğunun karbonhidratı düşük ve lif içeriği yüksektir. Bu da düşük karbonhidrat diyeti için idealdir.Düşük karbonhidrat d...

Devamı →

Diyet Listenize Uygun 43 Düşük Karbonhidratlı Gıda

Tadına Doyamayacağınız Diyet Listenize Uygun 43 Düşük Karbonhidratlı GıdaDaha az sayıda karbonhidrat yemek, etkileyici sağlık yararlarına sahip olabilir.Kalori sayma ihtiyacı olmadan, otomatik kilo kaybına neden olarak açlık seviyele...

Devamı →

Laktozu Düşük Süt Ürünleri

Laktozda Doğal Olarak Düşük 6 Süt ÜrünüLaktoz intoleransı olan kişiler sıklıkla süt ürünleri tüketmekten kaçınırlar.Bunun nedeni genellikle süt ürünü tüketmenin istenmeyen ve utanç verici yan etkilere neden olabileceğinden e...

Devamı →

10 Dakikada Hazırlayabileceğiniz 7 Düşük Karbonhidratlı Öğün

Düşük karbonhidrat diyeti birçok sağlık yararı sağlayabilir. Ancak yoğun programınıza uygun yemek fikirleri bulmakta zorlanabilirsiniz.Mutfaktaki en yaratıcı kişi olmasanız ve elinizde yalnızca birkaç malzeme olsa bile, 10 dakikadan ...

Devamı →

Sıfır Karbonhidrat Diyeti Nedir ve Hangi Yiyecekleri Yiyebilirsiniz?

Sıfır karbonhidrat diyeti nedir, nasıl uygulanabilir, kilo vermeye yardımcı olur mu, yararları, örnek menü ve bilmeniz gereken her şey burada.

Devamı →

Karbonhidrat Tüketiminizi Azaltmanın 15 Kolay Yolu

Karbonhidratları kesmenin sağlığınız için büyük yararları olabilir.Birçok çalışma, düşük karbonhidratlı diyetlerin kilo vermeniz, diyabet veya prediyabeti kontrol etmenize yardımcı olabileceğini göstermiştir (1, 2, 3).Karbonhid...

Devamı →

1 Kilo Vermek İçin Günde Ne Kadar Karbonhidrat Tüketmelisiniz?

Diyette bir miktar karbonhidrat tüketirken zahmetsizce kilo vermek istiyorsanız 50 - 100 gram karbonhidrat aralığı mükemmeldir. Diğer oranlar yazımızda...

Devamı →

DASH Diyeti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yüksek tansiyon hastaları için tasarlanmış olan DASH diyeti hakkında bilmeniz gereken her şey, yararları, diyet listesi örneği ve haftalık beslenme detayı.

Devamı →

Mayo Klinik Diyeti: Kilo Vermek İçin Ne Kadar Etkili?

Mayo Klinik tarafından hazırlanan ve uzun yıllardır birçok kişinin uyguladığı Mayo Klinik Diyetini sizin inceledik, örnek diyet listesi ile bu makalede.

Devamı →

Anti Kanser Diyeti: Kanserle Savaşan Besinler

Tahminlere göre nüfusumuzun yarısı yaşamı boyunca en az bir kanser türüne yakalanacak. Neyse ki kanser karşıtı bir diyet uygulamak, çoğu kanseri önleyecek, hatta tersine çevirecektir.

Devamı →

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır Kilo Vermek Mümkün Mü?

Sıvı diyeti son yıllarda özellikle smoothie yaygınlaşınca daha popüler olmaya başladı. Bugün sıvı diyeti nasıl yapılır, kilo vermeye etkileri nelerdir sizin için inceledik.

Devamı →

Asker Diyeti Bir Haftada 5 Kilo Verin

3 günlük diyet olarak adlandırılan asker diyeti bedir, nasıl uygulanır, kilo vermenize yardımcı olur mu? Tüm bu sorular ışığında diyeti sizin için inceledik.

Devamı →

5 Lokma Diyeti İncelemesi: 5 Lokmada Hızlı Zayıflama Nasıl Olur?

5 lokma diyeti, kilo verme ameliyatına bir alternatif olarak pazarlanan bir diyettir, güvenli ve etkili olup olmadığını ve kilo kaybı için etkilerini gözden geçirdik.

Devamı →

Paleo Diyeti Nedir Örnek Diyet Listesi

Paleo diyetine ilişkin ayrıntılı bir başlangıç ​​kılavuzu. Paleo diyeti nedir, nasıl çalışır, ne yenir, hangi yiyeceklerden kaçınılmalı ve bir örnek paleo diyet listesi bu yazımızda...

Devamı →

Salatalık Diyeti

Salatalık diyeti, hızlı kilo vermek için lanse edilen kısa süreli bir diyettir. Bu makale salatalık diyetinin yararlarını ve olumsuz yönlerini ve kilo verme için iyi bir diyet olup olmadığını incelemektedir.

Devamı →

Lahana Çorbası Diyeti İle Hızlı Zayıflama

Lahana çorbası diyeti kısa süreli kilo verme diyetidir. Adından da anlaşılacağı gibi, büyük miktarda lahana çorbası yemeyi önerir. Lahana çorbası diyeti hakkında her şey bu yazıda.

Devamı →

Keto Diyeti Bağırsak Sağlığınızı Etkiler mi?

Ketojenik diyet, kalpte sağlıklı yağ alımınızı artırırken, karbonhidratı önemli ölçüde kesmeyi içeren popüler bir beslenme planıdır.Vücudunuzdaki karbonhidrattan yoksun bırakarak - birincil enerji kaynağınız - onun yerine yağ...

Devamı →

Kahve Diyeti Zayıflamaya Yarar mı?

Kahve diyeti nispeten yeni bir diyet planıdır, günden güne popülerlik kazanmaktadır.Günde birkaç bardak kahve içmenizi gerektirir. Aynı zamanda kalori alımınızı da sınırlandırır.Bazı insanlar, bu diyeti kullanarak kısa sürede kil...

Devamı →

Teff Tohumunun Faydaları ve Diyetinize Eklemeniz İçin 8 Neden

Teff, boyutu minnacık. Fakat işlevi o kadar da minnacık olmayan bir tahıldır.Etiyopya'da yetişen ve injera (ekşi mayalı bazlama) ekmeği yapmak için kullanılan Teff, uzun bir yararlar listesine sahip küçük bir tahıldır.Toronto'da yaşa...

Devamı →

Ketojenik Diyetinize Uygun Sağlıklı Yağlar

Keto Diyeti için 14 Sağlıklı Yağ (Ve Keto Diyetinizi Sınırlandıran Yağlar)Yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı ketojenik (keto) bir diyet uygularken, tüm yağların eşit yaratılmadığını hatırlamak önemlidir.Bazı yağ kaynaklar...

Devamı →

Bir Diyetisyenle Alışverişe Çıkın: 5 Diyabet Dostu Yemek Tarifi ve Alışveriş Listesi

Diyabetlilerin En Sevdiği Sağlıklı Gıdalar; 5 Diyabet Dostu Yemek Tarifi ve Alışveriş ListesiDiyabetlilerin de Güzel Yemekleri OlabilirDiyabet ile yüksek kan şekeri birbirini tetikleyen hastalıklardır. Sahip olduğunuz rahatsızlık tip ...

Devamı →

Patates Diyeti İncelemesi

Patates diyetinde, üç ila beş gün yalnızca sade patates tüketirsiniz. Kilo kaybına yardımcı olduğu, bağırsak sağlığını iyileştirdiği artırdığı iddia ediliyor.

Devamı →

Uzun Dönemli Kilo Vermenin Bilime Dayanan 9 Yolu

Bu dokuz stratejiyi kullanarak, yağ kaybını kalıcı hale getirmek için sağlam bir temel oluşturabilir ve verdiğiniz kiloları almadan sağlıklı güzel bir hayat yaşayabilirsiniz.

Devamı →

Dünyanın En Sağlıklı Yiyeceği Işkın Mı Sebzelerin Kralı Taze Fasulye Mi?

Prof. Dr. Canan Karatay ışkın dünyanın en sağlıklı yiyeceği diye açıklayınca biraz araştırdık ve taze fasulye ile karşılaştırdık işte sonuçlar:

Devamı →

Okuldan Gelen Çocuğa Ara Beslenme Şart!

Çocuklar sürekli aynı tarz beslenmekten sıkılabilir bu açıdan ara beslenmeyi ve atıştırmalıkları çeşitlendirmek gerekir özellikle okul yemeklerinin protein içeriği açısından zayıf olduğu günler.

Devamı →

En İyi Diyet Listeleri: Sağlıklı Zayıflamak İçin

Son yılların en çok ilgi gören 13 ünlü diyet listelerini bir araya getirip uzman diyetisyen görüşleri ile derledik, belki efsaneler ve gerçekler birbirinden ayrılır.

Devamı →

Detoks Diyetleri Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Detoks diyetleri bu aralar oldukça popüler ve vücuttaki toksinleri temizlediği, sağlığı iyileştirdiği iddia ediliyor. Peki, bu doğru mudur?

Devamı →

Spor Yaparken Sıvı Alımına Dikkat

İnsan vücudunun ortalama %60’ı sudur. Bu suyun %65’i hücre içinde, %35’i hücre dışındadır. Yağ dokularının su miktarı düşük (% 10-15), kas dokularının yüksektir (%70-75).

Devamı →

Günlük Alınması Gereken 2000 Kalori Ve Fast Food Menüleri

Günlük alınması gereken 2000 kalorinin neye benzediğini merak ediyorsanız bu içerik tam size göre fast food menüleri ile karşınızda 2000 kalori

Devamı →

Spor Ne Zaman Yapılmalı? En İyi Zaman Sabah Mı Akşam Mı?

Spor ne zaman yapılırsa daha fazla yarar sağlar diye çokça sorular alıyoruz, tüm sorulara bilimsel araştırmalar ışığında cevaplar vermeye çalıştık.

Devamı →

Hızlı Yağ Yakmanın En İyi 14 Yolu

Hızlı yağ yakma ve hızlıca sağlığınıza kurtulmak için uygulamanız gereken en iyi 14 yöntemi bilimsel araştırmalar ışığında araya getirdik.

Devamı →

Spor Sonrası Beslenme ve Beslenme Listesi

Sporda her zaman iyi performans göstermek ve hedeflerinize ulaşmak için çok çaba sarf ediyor olabilirsiniz ama doğru besleniyor musunuz?spor öncesi öğünlerinizi spordan sonra tüketeceğiniz öğünlerinizden daha fazla düşünüyorsunuz.A...

Devamı →

Sağlıklı Beslenme Nedir? Beslenme Önerileri

Sağlıklı beslenmek ve düzenli olarak fiziksel aktivite yapmak, sağlıklı bir kiloya ulaşmanıza ve korunmanıza yardımcı olacaktır.

Devamı →

Uyguladığımız Diyet Neden Başarılı veya Başarısız Sonuçlar Veriyor

Diyet neden başarılı veya başarısız sonuçlar veriyor, hangi diyet daha başarılı bu çalışma tüm bu soruları katılımcılar ile cevaplıyor.

Devamı →

100 Kalori Neye Benziyor?

Yediğiniz yiyeceklerinin ne kadarının 100 kaloriye denk geldiğini tahmin ederek daha doğru ve sağlıklı tercihler yapabilirsiniz.

Devamı →

Dengeli Beslenme Listesi

Dengeli beslenmenin önemini herkes çok iyi bilir ama bizce bu konu iyi anlaşılan bir konu değildi, besin denge skoru size daha iyi bir fikir verecektir.

Devamı →

Et Pişirmenin En Sağlıklı Yolu Nedir?

Et pişirmenin en sağlıklı yollarını kurban bayramının yaklaşmasıyla sizin için araştırdık her pişirme yöntemini avantaj ve dezavantajları burada.

Devamı →

Böbrek Hastaları İçin En İyi 20 Gıda

Böbrek hastaları için hazırlanan diyetlere alternatif oluşturması ve farklı menüler hazırlanması için böbrek dostu en iyi 20 gıdayı sizin için listeledik.

Devamı →

Basen Eritme: Basenlere Veda Etmenin 10 Efektif Yolu

Basenle vücut yağlarının depolandığı bölgelerden biridir, eğer sizde basenlerinizden memnun değilseniz bu basen eritme hareketlerini mutlaka deneyin.

Devamı →

Şekerden Kurtulma Zamanı

Aşırı şeker tüketimi vücudumuzda nasıl hasarlar oluşturuyor biliyor musunuz? Depresyon, kaygı, üzüntü, mental sağlık ve daha fazlası yazımızda.

Devamı →

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar

Bağışıklık sisteminin güçlü olması için vücudunuzu narenciye, zerdeçal ve zencefil gibi bazı yiyeceklerle beslemek bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasına yardımcı olabilir.

Devamı →

Vejeteryan Beslenme

Vejeteryan beslenme, sebze, meyve, kuru baklagil, tohumlar, tahıllar ve tam tahıllar gibi besinlerin tüketildiği bitkisel temelli beslenme modelidir.

Devamı →

Demir Eksikliği Anemisi ve Beslenme

Demir yetersizliği özellikle kadınlarda yaygın olarak görülen bir sağlık sorunudur.Demir yetersizliğinde bebek ve çocuklarda zeka gelişimi ve koordinasyon bozulur, dikkat ve algılama azalır, büyümede gerilik görülür, enfeksiyonlara ...

Devamı →

İnsülin Direnci ve Kilo Verememe

İnsülin direnci nedir? İnsülin direnci, normal konsantrasyondaki insülinin normalden daha az biyolojik yanıt oluşturması, glikoz kullanımını uyarma etkisinin azalması olarak tanımlanabilir.Başka bir ifadeyle ise; insülin direnci insü...

Devamı →

Hadis-i Şeriflere Göre Günde Kaç Öğün Beslenmeliyiz?

Hadis-i şerifler ışığında günde kaç kez beslenmek gerektiğini inceledik, eskiden günümüze öğün zamanlaması ve sayısı...

Devamı →

İnsülin Direnci ve Zayıflama

Yemek yedikten kısa bir süre sonra
acıkıyor,Sürekli tatlı yeme isteğiniz oluyor,
Bel çevrenizdeki kalınlık gittikçe
artıyor,Dikkat ettiğiniz halde olması
gerektiği kadar kilo veremiyorsanız; insülin direncine sahip olma
ihtimaliniz ...

Devamı →

Hamilelikte Şeker Ve Beslenme

Hamilelikte şeker diyeti ve hamilelikte şeker nasıl düşürülür veya şekerin yükselmesi bebeğe zarar verir mi? Uzman görüşleri bu yazımızda.

Devamı →

ÖDEM VE BESLENME

Ödem, vücutta su tutulması olarak tanımlanabilir. Birçok sağlık sorununa işaret edebilmekle beraber, beslenme değişiklikleri, mevsim, kadınlarda regl dönemleri, hareketsizlik gibi etmenler de ödeme neden olabilmekte.Ödem nedeniyle,...

Devamı →

MCT Yağı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

MCT yağı son yıllarda popüler bir besin takviyesi haline geldi, işte MCT yağının yararları, kaynakları ve mct yağı diyetisyen önerileri.

Devamı →

Kahvaltıda Protein Ağırlıklı Beslenmek Kilo Vermenizi Nasıl Kolaylaştırır?

Protein ağırlıklı beslenenin ilk adımı kahvaltıda başlamalı. Böylece gün içinde daha geç acıkacak ve gün boyu daha aç kalori almış olacaksınız.

Devamı →

En İyi 9 Prebiyotik Gıda

Prebiyotik ve probiyotik besinler hep karıştırılır bu yazımızda en iyi prebiyotik besinleri sizin için listeledik, öğünlerinizde yer verebilirsiniz.

Devamı →

Kol İnceltme İçin En Etkili 9 Yöntem

Kol inceltme hareketleri, egzersizleri, diyeti ve en iyi yöntemleri sizin için bir araya getirdik. Artık sarkık kollar için hiç bir bahane kalmadı.

Devamı →

Gluten Nedir? Glutensiz Ürünler? Glutensiz Diyet Listesi

Gluten nedir? Glutensiz ürünler? Gluten hassasiyeti nedir, nasıl anlaşılır? Glutensiz diyet listesi ve yeni başlayanlar için net bir kılavuz.

Devamı →

Gençler için 16 Hızlı Zayıflama Taktiği

Gençler için 16 Sağlıklı Zayıflama İpucuBiraz kilo vermek her yaştan insanın işine yarayacaktır (özellikle gençlerin).Vücudunuzda ki fazlalıklardan kurtulmak özgüveninizi arttıracak gün içinde kendinizi daha iyi hissetmenize sebep...

Devamı →

Sizi Oruçluyken Tok Tutacak 15 Gıda

Oruçluyken gün boyu ne kadar tok hissedeceğinizi, sahurda yedikleriniz belirler.Bunun nedeni gıdaların tokluk faktörünün farklı olmasıdır.Örneğin haşlanmış patates veya yulaf ezmesi ile az kaloriyle dolabilirsiniz ancak dondurma veya ...

Devamı →

Ketojenik Diyet Nedir Nasıl Yapılır? Ketojenik Diyet Listesi

Ketojenik diyet nedir, örnek diyet listesi, kaçınılması gereken yiyecekler, faydaları, zayıflama üzerine etkileri ve ketojenik diyet hakkında her şey.

Devamı →

Neden Kilo Veremiyorum? Test

Neden kilo veremediğinizi test edin, eğer sağlıklı beslenme bilgi düzeyiniz düşükse bazı yerlerde yanlış yapıyor olabilirsiniz. Yinede 20 nedeni sizin için sıraladık.

Devamı →

Zencefil Baş Ağrısı ve Migreni Tedavi Edebilir mi?

Zencefil akrabası zerdeçal gibi faydalarından dolayı son dönemde ciddi bir hayran kitlesi kazanmıştır. Zencefil hazımsızlık, mide bulantısı gibi mide rahatsızlıkları için rahatlatıcı bir ilaç olarak bilinse de aslında en bü...

Devamı →

En İyi Diyet Yemekleri ve Zayıflama Dostu Yiyecekler

Diyet yemekleri size birçok sağlık yararı sunarken fazla kilolardan daha kolay kurtulmanız sağlayacaktır. Daha sağlıklı tercihler ile kolayca istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.

Devamı →

Detoks Nedir? En Popüler 4 Detoksu İnceliyoruz

Detoks nedir? Kaç gün detoks yapmak gerekir? Hangi detoks daha başarılı? Daha bir çok soru, ama ilk soru detoks işe yarıyor mu olmalı, bugün bunu inceleyeceğiz.

Devamı →

Sağlıklı Beslenme Nedir? Detaylı Bir Rehber

Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanarak hem kolayca ideal kilonuza kavuşun, hem de bir çok olası hastalık riskini en aza indirin. İşte size detaylı bir beslenme rehberi.

Devamı →

Hızlı Yemek Yemenin Zararları Ve Kilo Aldırır Mı?

Hızlı yemek yemenin doğrudan obezite ile ilişkilendirildiğini biliyor musunuz? Hızlıca bir şeyler yemeği alışkanlık haline getirmek kilo almanıza neden olabilir.

Devamı →

Zencefil, Zencefil Çayı, Zencefil Tozunun Faydaları ve Zencefil Zayıflatır Mı?

Zencefil en çok kökü için yetiştirilen, hamur işi ve pişirme işlemlerinde kullanılan çok özel inanılmaz faydalı bir bitkidir. Zencefil iltihabı azaltır, sindirimi düzenler ve iştahınızı bastırır. Bu özellikler sayesinde birçok...

Devamı →

Ketojenik Diyete Uygun Yağlar

Yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı ketojenik bir diyet uygularken, bütün yağların eşit olmadığını bilmek önemlidir. İşte keto diyetinin tadını çıkarmak için 14 sağlıklı yağ kaynağı.

Devamı →

Hindistan Cevizi Yağı Neden En Sağlıklı Yağdır?

Hindistan cevizi yağı geçmişte şeytanlaştırıldı, doymuş yağ oranının yüksek olması nedeniyle. Ancak yeni bilimsel çalışmalar aslında çok yararı olduğunu gösteriyor.

Devamı →

Hamilelikte Beslenme

Gebelikte BeslenmeSağlıklı bir hamilelik diyeti, günlük ortalama 340 ila 450 ek kaloriyle, normal sağlıklı beslenmenizle aynı olmalıdır. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere sağlıklı bir yiyecek karışımı hedefleyin:Kompleks karbonh...

Devamı →

Dikkatli Yemek Diyete Yeni Başlayanlar İçin Bir Rehber

Dikkatli yeme, yeme alışkanlıklarınızı kontrol etmenize yardımcı olan bir tekniktir.Kilo kaybını arttırdığı, sürekli yeme isteğinizi azalttığı ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olduğunu göstermiştir.Bu makale, dikkat...

Devamı →

Saç Gürleştirme İçin Tüketmeniz Gereken En İyi 14 Gıda

Birçok insan, özellikle yaşlandıkça güçlü ve sağlıklı saçlar ister.İlginç bir şekilde, saçınız ayda yaklaşık 1,25 cm ve yılda 15 cm uzar. Ne kadar hızlı büyüdüğü yaş, sağlık, genetik ve diyet gibi faktörlere bağlıdı...

Devamı →

Göz Sağlığı İçin En Önemli 9 Vitamin

Gözleriniz düzgün çalışması için birçok farklı vitamin ve besine ihtiyaç duyan karmaşık organlardır.Diyabetik retinopati, yaşa bağlı maküler dejenerasyon, glokom ve katarakt gibi yaygın durumlar gözlerinizi etkileyebilir.Çeşitli...

Devamı →

Obezite Nedir? Ve Senin Suçun Mu?

Obezitenin Neden Sadece Bir Seçimlere Dayalı Olmadığına Dair 9 SebepDünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre, 2015 yılında Türkiye’deki yetişkinlerin yaklaşık %30'u obez kategorisinde yer almıştır (1).Sağlık Bakanlı...

Devamı →

Kilo Alma Ve Obezitenin Öncü Sebepleri

Kilo Almanın ve Obezitenin 10 Öncü SebebiObezite, dünyanın en büyük sağlık sorunlarından biridir.Topluca metabolik sendrom olarak bilinen birkaç hastalıkla ilişkilendirilir. Bunlara yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ve zayıf kan lip...

Devamı →

İltihapla Mücadele Eden 6 Güçlü Çay

Bitkiler, otlar ve baharatlar yüzyıllardır tıbbi olarak kullanılmıştır.Hücrelerinize oksidatif hasarı önleyen ve iltihabı azaltan güçlü bitki bileşikleri veya fitokimyasalları içerirler.İltihap karşıtı özelliklerinden dolayı, ...

Devamı →

Ketojenik Diyet Listesi

Ketojenik Diyet Listesi Kendinizi diyet veya kilo kaybı hakkında bir konuşmada bulursanız, muhtemelen ketojenik veya keto diyetini duyacaksınız.Çünkü keto diyeti, fazla kilo vermek ve sağlığı geliştirmek için dünya çapında en p...

Devamı →

Kollajenin Faydaları

Kollajen Takviyesi Almanın En Önemli 6 FaydasıKollajen vücudunuzdaki en bol miktarda bulunan proteindir.Tendonlar, bağlar, cilt ve kaslar dahil olmak üzere birkaç vücut parçasını oluşturan bağ dokularının ana bileşenidir (1).Kollajen ...

Devamı →

Günde Kaç Öğün Yemeniz Gerekir?

Optimal Yemek Sıklığı - Günde Kaç Öğün Yemeniz Gerekir?"En uygun" öğün sıklığı hakkında kafa karıştırıcı bir tavsiye var.Birçok uzmana göre, kahvaltıyı atlamak yağ yakmaya başlar ve günde 5-6 küçük öğün yemek metabo...

Devamı →

Kollajen Nedir Deri, Kas ve Bağırsak Sağlığını Nasıl Artırır?

Kollajen vücudun birçok bölümünün yapılanmasına destek sağlayan bir proteindir. Kollajen cilt, kas, bağırsak sağlığını iyileştirir. Kas kireçlenmesini azaltabilir.

Devamı →

48 Saatlik Aralıklı Oruç Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Aralıklı oruç, aç kalma ve yeme periyodları arasında gelip giden bir yeme şeklidir.Son yıllarda popülerlik kazanmıştır ve artan insülin duyarlılığı, hücresel onarım ve kilo kaybı gibi sağlık yararları ile bağlantılıdır (1, ...

Devamı →

Laktoz İntoleransı Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Laktoz İntoleransı  Nedenleri, Belirtileri ve TedavisiLaktoz intoleransı çok yaygındır.Aslında, dünya nüfusunun yaklaşık %75'ini etkilediği düşünülmektedir (1).Laktoz intoleransı olan insanlar, süt içerken sindirim sorunları ...

Devamı →

Kilo Vermeniz Durduysa Tekrar Hızlandırmanın 14 Basit Yolu

Kilo vermeye çalışan herkes ilk önce hızlı bir şekilde kilo verir sonra bir duraksama yaşarlar bu duraksamayı en hızlı geçmenin 14 yolu bu yazımızda...

Devamı →

Enerjik ve Üretken Olmanızı Sağlayan 33 Sağlıklı Ofis Atıştırmalığı

Enerjik ve Üretken Olmanızı Sağlayan 33 Sağlıklı Ofis Atıştırmalığıİşte çalıştığınız süre boyunca yanınızda yemek için besleyici atıştırmalıkların olması, enerjili ve üretken kalmanıza yardımcı olabilir.Yine de, ha...

Devamı →

Bitki Bazlı Beslenme Tip 2 Diyabet Riskinizi Azaltabilir

Bitki Bazlı Beslenme, Doğru Yaparsanız Tip 2 Diyabet Riskinizi AzaltabilirUzmanlar, bitki bazlı diyetlerin hepsinin aynı olmadığını söylüyor. Beslenme planlarınızdan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinize dair özel tavsiyeler sun...

Devamı →

Sentetik vs Doğal Besinler: Fark Ne?

Takviye ve vitamin alımı her gün daha fazla insan tarafından kullanılıyor. Bu besin takviyelerinin doğal besinler arasındaki farkı inceledik.

Devamı →

Denemeniz Gereken 10 Sağlıklı Bitkisel Çay

Denemeniz Gereken 10 Sağlıklı Bitkisel ÇayBitkisel çaylar, yüzyıllardır kullanılmaktadırlar.Ancak, adlarına kıyasla, bitkisel çaylar gerçekten “çay” değildirler. Yeşil çay, siyah çay ve oolong çayı gibi gerçek çaylar, Camel...

Devamı →

Yiyebileceğiniz 9 En Sağlıklı Fasulye ve Baklagiller

Yiyebileceğiniz 9 En Sağlıklı Fasulye ve BaklagillerFasulye ve baklagiller, Fabaceae adı verilen bir bitki ailesinin meyveleri veya tohumlarıdır. Dünya’da yaygın olarak tüketilirler ve zengin bir lif ve B vitamini kaynaklarıdır.Ayrıca,...

Devamı →

Sindiriminizi Doğal Olarak Geliştirmenin En İyi 11 Yolu

Lif, sağlıklı yağ ve besin bakımından zengin bir gıda diyeti uygulamak, sağlıklı sindirime doğru atılan ilk adımdır. Sindirimi geliştirmek için en iyi 11 yol.

Devamı →

Süt Yerine Koyabileceğiniz En İyi 9 Süt Ürünü Olmayan Sütler

İnek sütü birçok insanın diyetinde temel bir madde olarak kabul edilir. İçecek olarak tüketilir, mısır gevreğine dökülür, smoothie'lere, çay veya kahveye eklenir.Birçok kişi için popüler bir seçim olsa da, bazı insanlar kişisel ...

Devamı →

Pırasa ve Yabani Pırasaların Sağlığa ve Beslenmeye 10 Faydası

Pırasalar ve yabani pırasalar, sindiriminizi iyileştiren, kilo kaybını teşvik eden, iltihaplanmayı azaltan, kalp hastalıklarına karşı savaşan faydalı bileşikler içerir.

Devamı →

21 Hızlı ve Besleyici Glutensiz Atıştırmalık

Glutensiz atıştırmalık tarifleri zor olmak zorunda değil. Glutensiz bir diyette bol miktarda lezzetli ve eşsiz atıştırmalık kombinasyonunun tadını çıkarabilirsiniz.

Devamı →

Demir Zengini 21 Vejetaryen Yiyecek

Demir, birçok vücut fonksiyonunda önemli rol oynayan temel bir besindir (1).Demir içermeyen bir diyet düşük enerji seviyesi, nefes darlığı, baş ağrısı, sinirlilik, baş dönmesi veya anemi ile sonuçlanabilir.Demir gıdalarda iki şekil...

Devamı →

Çok Fazla Şeker Neden Kötüdür?

Aşırı şekerli yiyecek ve içecekleri tüketmek, kilo alma, kan şekeri hastalıkları ve kalp rahatsızlığı riskinin artması gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Devamı →

Kalp Hastalıkları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’ne (CDC) göre ABD’de ölümlerin önde gelen nedeni kalp hastalığıdır. Amerika Birleşik Devletleri'nde her 4 ölümden 1'i kalp hastalığının bir sonucudur. Bu, her yıl bu durumdan ölen yaklaşı...

Devamı →

Doğal olarak Kan Şekeri Düzeylerini Düşürmenin 15 Kolay Yolu

Yüksek kan şekeri, vücudunuz şekeri kandan hücrelere etkili bir şekilde aktaramadığında oluşur.Kontrol edilmediğinde, bu diyabete yol açabilir.2012 yılında yapılan bir araştırma, Türkiye’deki yetişkinlerin %11 ila %14'ünün tip ...

Devamı →

Kilo Vermenize Yardımcı Olabilecek 29 Sağlıklı Atıştırmalık

Açlık çarptığında, yüksek oranda işlenmiş gıda seçenekleri yerine gerçek yiyecekleri hedefleyin böylece açlık krizleri zamanla daha hafifleyecektir.

Devamı →

Nasıl Güvenli Bir Biçimde Oruç Tutulur: 10 Faydalı İpuçları

Oruç tutarken sağlıklı kalmak için oruç sürelerini kısa tutmak, yoğun egzersiz yapmaktan kaçınmak ve bol bol sıvı tüketmek en iyisidir.

Devamı →

Yorgunlukla Mücadelenin 15 Yolu

Kronik yorgunluk çağımızın nispetten yeni hastalıklarından biri sayılır birçok nedeni olabilir biz nedenleri ve nasıl kurtulabileceğinizi yazdık.

Devamı →

Gluten Sizin İçin Kötü Mü? Eleştirel Bir Bakış

Glutensiz bir diyet uygulamak bazıları için bir zorunluluk, sizde nasıl sonuçlar verdiğini görmek için belli bir süre glutensiz beslenmeyi deneyebilirsiniz.

Devamı →

Yağda Çözünen Vitaminler: A, D, E ve K

Genellikle A, E ve K vitaminleri takviye edilmesine gerek kalmazken, D vitamini eksikliği çok sık görülür ve iyi takip edilmesi gereken bir vitamindir.

Devamı →

En Sağlıklı 13 Yeşil Yapraklı Sebze

Yeşil yapraklı sebzelerin etkileyici sağlık faydalarından yararlanmak için diyetinize bu sebzelerin her çeşidinden eklediğinizden emin olun.

Devamı →

Otopilotta Kilo Vermenin Kanıta Dayalı 7 Yolu (Kalori Saymadan)

Hormonları optimize eden, açlığı azaltan ve metabolizmayı artıran birkaç basit değişiklik yaparak, tek bir kaloriyi saymadan çok fazla kilo verebilirsiniz.

Devamı →

Balık Yağı Tüketmenin 13 Yararı

Aslında, balığın kendisi de balık yağı kadar etkilidir, balık yemiyorsanız, balık yağı takviyeleri sizin için iyi bir alternatif olabilir.

Devamı →

Antioksidanlar Bakımından Zengin 12 Sağlıklı Gıda

Antioksidanlar vücudunuzu oksidatif stresi biriktiren ve artırabilen serbest radikaller olarak bilinen potansiyel zararlı moleküllerden korurlar.

Devamı →

Bel Ağrısı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bel ağrısını önlemenin birçok yolu vardır. Önleme tekniklerini bilmek, bel ağrınız varsa semptomlarının azaltılmasına da yardımcı olabilir.

Devamı →

Tükenmişlik Sendromu Nedir Belirtileri Nelerdir Nasıl Tedavi Edilir?

Tükenmişlik sendromunu yenmek için yürüyüşe çıkmayı, bir arkadaşınızla konuşmayı veya hoşunuza giden şeyler için zaman ayırın, stresin tükenmişlik gibi daha ciddi bir şeye dönüşmesini engelleyebilir.

Devamı →

Kollajen Hapı Kollajen Takviyesi ve Sıvı Kollajen Almanın En Önemli 6 Faydası

Yeni başlayanlar için takviyeler, kırışıklıkları ve kuruluğu azaltarak cilt sağlığını iyileştirebilir. Ayrıca kas kütlesini arttırmaya, kemik kaybını önlemeye ve eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilirler.

Devamı →

Ketojenik Diyet ve Ketojenik Beslenmek Acaba Güvenli Mi?

Eleştirmenler, keto tipi diyetlerin genellikle sadece kısa vadede çok faydalı olduğunu ancak uzun vadede sağlıksız olabileceğini söylüyor.

Devamı →

Bebeğimin Ne Zaman Uyku Düzeni Olacak?

Bebeğinizin hayatının ilk yılı, uykusuz geçeceğinden ebeveynler için bu durum zor olabilir. Ama bitiş çizgisine varacaksınız, söz veriyoruz.

Devamı →

Stres Fizyolojinizi Nasıl Etkiler Cildinize Zararları Nelerdir ve Nasıl Üstesinden Gelebilirsiniz?

Stres her insanda aynı şeyi göstermez. Ancak her insan sonuçta bir dereceye kadar stres yaşar. Stresinizin “o kadar kötü” olup olmadığını ölçmek için stres düzeylerini başkalarıyla karşılaştırmak yerine, ihtiyacınız olduğunda kendinize özen göstermeyi seçin.

Devamı →

Petek, Bal Peteği Yenilebilir mi? Yararları, Kullanımı ve Tehlikeleri

Hem bal hem de peteği yenilebilir. Enfeksiyonlarla savaşmak ve kalp sağlığını iyileştirmek gibi birçok sağlık yararı sunarlar. Bal peteği ayrıca karaciğer fonksiyonunu artırabilir ve diyabetli insanlar için şekere bir alternatif olarak hizmet edebilir.

Devamı →

Melatonin Nedir Uyumanıza ve Daha İyi Hissetmenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Melatonin, özellikle uykusuzluk ya da jet lag çekiyorsanız, uykuya dalmanıza yardımcı olabilecek etkili bir takviyedir. Başka sağlık yararları da olabilir.

Devamı →

Arı Poleni Faydaları ve Besin Değerleri

Çalışmalar arı polenini ve bileşiklerini, iltihaplanmanın azaltılmasının yanı sıra gelişmiş bağışıklık, menopoz semptomları ve yara iyileşmesi gibi sağlık yararları ile ilişkilendirmiştir.

Devamı →

Güne Enerjik Başlamak İçin 6 En İyi Meyve Kombini

Bu meyve kombinasyonlarının tümü güçlüdür ve çeşitli sağlık yararları sağlar. Antioksidan ve iltihap karşıtı ilaçlardan muhteşem, parlak cilde ve güçlü bağışıklığa kadar, birçok faydası vardır.

Devamı →

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve 29 Akıllı Pratik Kullanma Yolu

Hindistan cevizi yağı faydaları ile nasıl kullanılacağı, cilde ve yüzde nasıl kullanılacağı, saça faydaları, zayıflama için nasıl kullanılacağını sizin için yazdık.

Devamı →

Sperm Sayısını Arttırmanın 10 Yolu

Erkek Verimliliğini Arttırmanın ve Sperm Sayısını Arttırmanın 10 YoluKısırlık dünya çapında büyümekte olan bir sorundur.Her altı çiftten biri kısırlıktan etkileniyor ve araştırmacılar her üç vakadan birinin yalnızca erkek p...

Devamı →

İnsülin Duyarlılığınızı Arttırmanın 14 Doğal Yolu

Bu yazımızda kan şekerini dengeleyen insülin hormonuna karşı duyarlılığı arttırmanın 14 doğal yolunu sizin bilimsel araştırmalar ışığında açıkladık.

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı