Tuz Çeşitleri Nelerdir? Himalaya Tuzu - Koşer Tuzu - Softa Tuzu - Deniz Tuzu - Kelt Tuzu

Tuz Çeşitleri Nelerdir? Himalaya Tuzu - Koşer Tuzu - Softa Tuzu - Deniz Tuzu - Kelt Tuzu

Tuz çeşitleri nelerdir? Hangi tuz daha sağlıklı? Tuz, belki de dünyada en çok kullanılan baharattır. Peki tuz çeşitleri farkları nelerdir?

 

Tuz nedir? Her gün sofralarımıza gelen tuz, yiyecekleri tatlandırmak amacıyla kullandığımız bir mineraldir. Tuz neyden yapılır? Sodyum ve klorun birleşiminden elde edilir. Tuz nasıl oluşur? Tuz nerede çıkarılır? Tuzun çoğu, tuz madenlerinden veya denizdeki suların buharlaşmasından oluşur. Tuz işe yarar? Yiyeceklere lezzet katmanın yanı sıra beyninizin elektriksel uyarılar göndermesine yardımcı olur. Tuz çeşitleri nelerdir? Tuz çeşitlerinden en bilineni sofra tuzudur. Ayrıca deniz tuzu, Himalaya tuzu, koşer tuzu, Kelt tuzu türleri de vardır. Tuz çeşitleri ve faydaları değişkenlik gösterebilmektedir. Tuz çeşitleri ve kullanım alanları hakkında bilgi için okumaya devam edin.

 

Tuz, dünyanın tartışmasız en önemli pişirme malzemelerinden biridir.

 

Tuz olmayan birçok yemek tatsız ve lezzetsizdir.

 

Ancak, tüm tuzlar eşit yaratılmamıştır. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok çeşit tuz vardır.

 

Bunlar arasında sofra tuzu, Himalaya pembe tuzu, koşer tuzu, deniz tuzu ve Kelt tuzu sayılabilir.

 

Sadece tat ve doku bakımından değil, aynı zamanda mineral ve sodyum içeriğinde de farklılık gösterirler.

 

Tuz çeşitleri nelerdir? Tuz çeşitleri ve özellikleri nelerdir? Hangi tuz daha sağlıklı? Hangi tuzda iyot vardır? Tuz çeşitleri isimleri nelerdir? ve daha fazlasının cevabı. Bu makale en popüler tuz çeşitlerini araştırmakta ve besinsel özelliklerini karşılaştırmaktadır.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Sağlıklı Beslen!)

 

Tuz Nedir? Tuz Çeşitleri ve Kullanım Alanları

 

Tuzun kimyasal formülü nedir? Tuz, sodyum (Na) ve klor (Cl) olmak üzere iki elementten oluşan kristal bir mineraldir. (NaCl)

 

Sodyum ve klor, beyninizin ve sinirlerinizin elektriksel uyarılar göndermesine yardımcı oldukları için vücudunuz açısından gereklidir.

 

Dünyadaki tuzun çoğu, tuz madenlerinden veya deniz suyu ve diğer mineral bakımından zengin suların buharlaşmasıyla elde edilir.

 

Tuzun çeşitli kullanımları vardır, en yaygın olanı yiyecekleri tatlandırmaktır. Bakteriler, tuz açısından zengin bir ortamda büyümekte sorun yaşadığından, tuz bir gıda koruyucu olarak da kullanılır.

 

Tuzun genellikle büyük miktarlarda sağlıksız sayılmasının nedeni, tansiyonu yükseltebilmesidir.

 

Ancak çalışmalar, tuz alımını düşürmenin kan basıncını 1-5,4 mm / Hg azaltabileceğini öne sürse de tuz alımını düşürmenin kalp krizi, felç veya ölümü önlediğine dair hiçbir kanıt yoktur (1, 2).

 

Batı diyetindeki sodyumun büyük çoğunluğu işlenmiş gıdalardan gelir. Çoğunlukla işlenmemiş yiyecekleri tüketiyorsanız, öğünlerinize biraz tuz eklemek konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

 

Özet: Tuz, insan yaşamı için gerekli olan sodyum ve klorür olmak üzere iki mineralden oluşur. Çok fazla tuz kan basıncını yükseltebilir, ancak daha az tuz yemenin sağlığı iyileştirebileceğine dair çok az kanıt vardır.

 

Günde Ne Kadar Sodyum Tüketebilirsiniz? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek günlük sodyum tüketiminiz hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Rafine Tuz, Sofra Tuzu Nedir?

 

 

En yaygın tuz, normal sofra tuzudur.

 

Bu tuz genellikle yüksek oranda rafine edilmiştir. Rafine edilmiş tuz nedir? Safsızlıklarının ve iz minerallerinin çoğu uzaklaştırılarak yoğun şekilde öğütülmüş demektir.

 

Aşırı öğütülmüş tuzla ilgili sorun, bir araya toplanabilmesidir. Bu nedenle, topaklanmayı önleyici maddeler olarak adlandırılan çeşitli maddeler, tuzun rahat bir şekilde akması için eklenir.

 

Sofra tuzu hangi minarelden yapılır? Gıdaya uygun sofra tuzu neredeyse saf sodyum klorürdür -% 97 veya daha yüksektir - ancak birçok ülkede ayrıca ilave iyot içerir.

 

Sofra tuzuna iyot ilavesi, dünyanın birçok yerinde yaygın olan iyot eksikliğine karşı başarılı bir halk sağlığı önleyici tedbirin sonucudur.

 

İyot eksikliği, hipotiroidizm, zihinsel engellilik ve diğer çeşitli sağlık sorunlarının önde gelen nedenidir (3, 4).

 

Bu nedenle, iyotla zenginleştirilmiş normal sofra tuzu tüketmemeyi seçerseniz, balık, süt ürünleri, yumurta ve deniz yosunu gibi iyot içeriği yüksek diğer yiyecekleri yediğinizden emin olun.

 

Özet: Rafine sofra tuzu, çoğunlukla sodyum klorürden oluşur ve topaklanmayı önlemek için katılaşmayı önleyici maddeler eklenir. Sofra tuzuna genellikle iyot da eklenir.

 

Deniz Tuzu Nedir? 

 

 

Deniz tuzu nasıl oluşur? Deniz tuzu nerede bulunur? Deniz tuzu, deniz suyunun buharlaşmasıyla elde edilir.

 

Sofra tuzu gibi, çoğunlukla sadece sodyum klorürdür. Bununla birlikte, kaynağına ve nasıl işlendiğine bağlı olarak genellikle potasyum, demir ve çinko gibi çeşitli iz mineraller içerir.

 

Deniz tuzu ne kadar koyu olursa, safsızlık ve eser miktarda besin maddesi konsantrasyonu o kadar yüksek olur. Bununla birlikte, okyanus kirliliği nedeniyle deniz tuzu, kurşun gibi eser miktarda ağır metal de barındırabilir.

 

Deniz tuzu ayrıca mikroplastikler içerir - mikroskobik plastik atık kalıntıları. Gıdalardaki mikroplastiklerin sağlık üzerindeki etkileri hala belirsizdir, ancak bazı araştırmacılar sağlık risklerinin mevcut düzeylerde düşük olduğuna inanmaktadır (5).

 

Normal rafine tuzun aksine, deniz tuzu daha az öğütülmüş olduğundan genellikle iridir. Pişirdikten sonra yemeğinizin üzerine serpiştirirseniz, farklı bir damak tadı hissi olabilir ve rafine tuzdan daha güçlü bir lezzetle sonuçlanabilir.

 

Deniz tuzunda bulunan eser mineraller ve safsızlıklar tadı da etkileyebilir. Ancak bu durum markalar arasında büyük ölçüde değişir.

 

Özet: Deniz tuzu, deniz suyunun buharlaşmasıyla elde edilir. Normal tuza çok benzese de az miktarda mineral içerebilir. Ayrıca eser miktarda ağır metaller ve mikroplastikler içerir.

 

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi aşırı kısıtlayıcı ve sağlığa zararlı online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun diyet ücreti ile diyetisyenlerimizin sizin için hazırladığı diyet listelerini satın alın (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

 

Himalaya Pembe Tuzu Nedir? 

 

 

Himalaya tuzu Pakistan'da çıkarılıyor.

 

Dünyanın en büyük ikinci tuz madeni olan Khewra Tuz Madeni'nden geliyor.

 

Himalaya tuzu genellikle eser miktarda demir oksit (pas) içerir ve bu da ona pembe bir renk verir.

 

Aynı zamanda az miktarda kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum içerir. Bu da onu normal sofra tuzundan biraz daha düşük sodyumlu yapar.

 

Birçok insan Himalaya tuzunun lezzetini diğer türlere tercih eder.

 

Bununla birlikte, temel fark, herhangi bir yemeği görsel olarak çekici kılan rengidir.

 

Özet: Himalaya tuzu, Pakistan'daki büyük bir tuz madeninden toplanıyor. Demir oksit varlığından dolayı pembe renge sahiptir. Ayrıca eser miktarda kalsiyum, potasyum ve magnezyum içerir.

 

Himalaya tuzu beslenme dışında da sıklıkla kullanılmaktadır. Himalaya tuzu lambaları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Himalaya Tuz Lambası Faydaları ve Himalaya Tuz Lambaları Gerçekten Çalışıyor Mu? konu başlıklı blog yazlarımızı inceleyebilirsiniz. Himalaya tuz lambası faydaları için incelediğiniz bu blog yazılarında 'Himalaya tuzu lambası nasıl kullanılır? Himalaya tuzu lambası ne işe yarar?' gibi aklınıza gelen sorulara da cevap bulabilirsiniz.

 

Koşer Tuzu Nedir?

 

 

Koşer tuzu, koshering işlemi (Yahudi inançlarına uygun olarak hazırlama) için uygun büyük tane boyutuna sahiptir.

 

Geleneksel Yahudi kuralları, etten yenmeden önce kanın çıkarılmasını gerektirir. Koşer tuzu pul pul ve iri bir yapıya sahip olduğu için özellikle kanın alınmasında etkilidir.

 

Normal tuz ile koşer tuzu arasındaki temel fark, pulların yapısıdır. Şefler, büyük pul boyutundan dolayı koşer tuzu parmaklarınızla almanın ve yiyeceklerin üzerine yaymanın daha kolay olduğunu söylerler.

 

Koşer tuzunun farklı bir dokusu ve tadı vardır, ancak tuzun yiyecek içinde çözünmesine izin verirseniz, normal sofra tuzuna kıyasla gerçekten bir fark yoktur.

 

Bununla birlikte, koşer tuzunun topaklanmayı önleyici maddeler ve iyot gibi katkı maddeleri içermesi daha az olasıdır.

 

Yine de, bir çay kaşığı koşer tuzunun bir çay kaşığı normal tuzdan çok daha hafif olduğunu unutmayın. Birini 1:1 oranında diğerinin yerine koymayın, aksi takdirde yemeğiniz çok tuzlu veya çok tuzsuz olabilir.

 

Özet: Koşer tuz, yemeğinizin üzerine yayılmasını kolaylaştıran pul pul bir yapıya sahiptir. Normal tuzdan çok farklı olmasa da topaklanmayı önleyici maddeler ve ilave iyot içermesi daha az olasıdır.

 

İyotlu Tuz Kullanmalı mısınız? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek iyotlu tuz hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Kelt Tuzu, Kelt Deniz Tuzu Nedir?

 

 

Kelt tuzu, başlangıçta Fransa'da popüler hale gelen bir tür deniz tuzudur.

 

Grimsi bir renge sahiptir ve biraz su içerir, bu da onun oldukça nemli bir yapıda olmasına neden olur.

 

Kelt tuzu, eser miktarda mineral içerir ve sodyum içeriği olarak sade sofra tuzundan biraz daha düşüktür.

 

Özet: Kelt tuzu açık grimsi bir renge sahiptir ve oldukça nemlidir. Deniz suyundan yapılır ve eser miktarda mineral içerir.

 

Tuz Çeşitlerinin Lezzet Farklılıkları

 

Yemek meraklıları ve şefler tuzlarını öncelikle tadı, dokusu, rengi ve rahatlığına göre seçerler.

 

Safsızlıklar - eser mineraller dahil - tuzun hem rengini hem de tadını etkileyebilir.

 

Tane boyutu da tuzlu tadın damağınıza nasıl vuracağını etkiler. Daha büyük tane büyüklüğüne sahip tuz, daha güçlü bir tada sahip olabilir ve dilinizde daha uzun süre dayanabilir.

 

Bununla birlikte, tuzun yemeğinizde çözülmesine izin verirseniz, sade rafine tuz ile diğer gurme tuzları arasında büyük bir tat farkı olmamalıdır.

 

Yiyeceklerin üzerine tuz serpmek için parmaklarınızı kullanmayı seviyorsanız, daha büyük tanecikli kuru tuzların kullanımı çok daha kolaydır.

 

Özet: Tuzlar arasındaki temel farklar lezzet, renk, doku ve rahatlıktır.

 

Tuz Çeşitlerinin Mineral İçeriği

 

Bir çalışma, farklı tuz türlerinin mineral içeriğini belirledi (6).

 

Aşağıdaki tablo sofra tuzu, Maldon tuzu (tipik bir deniz tuzu), Himalaya tuzu ve Kelt tuzu arasındaki bir karşılaştırmayı göstermektedir:

 

 

Gördüğünüz gibi, Kelt tuzu en az miktarda sodyum ve en yüksek miktarda kalsiyum ve magnezyum içerir. Himalaya tuzu biraz potasyum içerir.

 

Ancak, bunların eser miktarlar olduğunu unutmayın. Örneğin, Kelt tuzu için %0.3 magnezyum içeriği, RDI'ye ulaşmak için 100 gram tuz tüketmeniz gerektiği anlamına gelir.

 

Bu nedenle, çeşitli tuzların mineral içeriği, bir tuzu diğerine tercih etmek için zorlayıcı bir nedenden uzaktır. Bu seviyeler, yiyeceklerden elde ettiğinize kıyasla önemsizdir.

 

Özet: Tuz sadece eser miktarda mineral içerir. Sonuç olarak, bir tür tuzun yerine diğerinin seçilmesi sağlığınızı önemli ölçüde etkilemez.

 

En Sağlıklı Tuz Çeşidi Hangisi? Sağlıklı Tuz Çeşitleri Nelerdir? Hangi Tuz Daha Sağlıklı

 

 

Şimdiye kadar, farklı tuz türlerinin sağlık üzerindeki etkilerini karşılaştıran hiçbir çalışma yoktur.

 

Bununla birlikte, böyle bir çalışma yapılsaydı, büyük farkların bulunması olası değildir. Çoğu tuz, sodyum klorür ve küçük miktarlarda minerallerden oluşur.

 

Daha az işlenmiş tuzları seçmenin ana yararı, genellikle normal sofra tuzunda bulunan katkı maddeleri ve topaklanma önleyici maddelerden kaçınmanızdır.

 

Günün sonunda tuz tuzdur. Asıl kullanım amacı lezzet katmaktır, ancak sağlık için bir çare değildir.

 

Özet: Farklı tuz türlerinin sağlık yararlarını karşılaştıran hiçbir çalışma bulunmamaktadır. Bununla birlikte, daha az işlenmiş tuzlar genellikle katkı maddesi içermez.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Tuz, belki de dünyada en çok kullanılan baharattır.

 

Bazı insanlar tuzun sizin için kötü olduğuna inanıyor, ancak gerçek o kadar basit değil.

 

Rafine sofra tuzu Batı'da en yaygın tür olmasına rağmen, bir dizi başka çeşit de mevcuttur. Bunlara Kelt, Himalaya, koşer ve deniz tuzu dahildir.

 

Bununla birlikte, bu çeşitli türler arasında çok az besin içeriği farklılığı vardır. Rafine edilmemiş tuzlar daha az katkı maddesi içerirken, ana ayrımlar doku, tane boyutu ve lezzettir.

 

Sizin için doğru olan tuzu denemekten ve seçmekten çekinmeyin.

 

Hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın