Hangi Tuz Daha Sağlıklı? Pembe Himalaya Tuzu Normal Tuzdan Sağlıklı mı?

Hangi Tuz Daha Sağlıklı? Pembe Himalaya Tuzu Normal Tuzdan Sağlıklı mı?
Pembe Himalaya tuzu ile normal tuz arasındaki temel farklar nelerdir? Bu makale iki tuz türünü inceliyor ve hangi tür tuzun daha sağlıklı olduğuna karar vermek için kanıtları değerlendiriyor.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Pembe Himalaya tuzu nasıl kullanılır? Pembe Himalaya tuzu yemeklerde kullanılır mı? Pembe Himalaya tuzu yenir mi? Pembe Himalaya tuzunu tek başına tüketebilirsiniz veya yemeklere lezzet katmak amacıyla kullanabilirsiniz. Pembe Himalaya tuzu faydaları hakkında birçok iddia vardır. Solunum yolu hastalıklarını iyileştirmeden, libidoyu artırmaya kadar birçok iddia vardır. Pembe Himalaya tuzunun normal tuzdan farkı, Pembe Himalaya tuzunun daha fazla mineral içermesi ve diğer etkileridir.


Pembe Himalaya tuzu, doğal olarak pembe renkte olan ve Pakistan'daki Himalayalar yakınlarında çıkarılan bir tuz türüdür.

 

Pek çok insan, minerallerle yüklü olduğunu ve inanılmaz sağlık yararları sağladığını iddia ediyor.

 

Bu nedenlerden dolayı, pembe Himalaya tuzunun genellikle normal sofra tuzundan çok daha sağlıklı olduğu düşünülmektedir.

 

Bununla birlikte, pembe Himalaya tuzu hakkında çok az araştırma var ve bazıları bu abartılı sağlık iddialarının spekülasyondan başka bir şey olmadığı konusunda ısrar ediyor.

 

Himalaya tuzu faydaları nelerdir? Himalaya tuzu zararları var mıdır? Himalaya tuzu ve normal tuz farkı nedir? Himalaya tuzu kullananlar vadedilmiş yararları görebilir mi? Bu makale, pembe Himalaya tuzu ile normal tuz arasındaki temel farkları inceliyor ve hangi tür tuzun daha sağlıklı olduğuna karar vermek için kanıtları değerlendiriyor.

 

Günlük almanız gereken makro ve mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz diyet listesini uygun ücreti ile satın alın (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

Tuz Nedir?

 

Tuz, büyük ölçüde sodyum klorür bileşiğinden oluşan bir mineraldir.

 

Tuz o kadar çok sodyum klorür içerir ki - ağırlıkça yaklaşık %98 - çoğu insan "tuz" ve "sodyum" kelimelerini birbirinin yerine kullanır.

 

Tuz, tuzlu suyun buharlaştırılmasıyla veya yer altı tuz madenlerinden katı tuz çıkarılmasıyla üretilebilir.

 

Sofra tuzu, marketinize ulaşmadan önce, safsızlıkları ve sodyum klorür dışındaki diğer mineralleri gidermek için bir arıtma işleminden geçer.

 

Topaklanmayı önleyici maddeler bazen nemi emmeye yardımcı olmak için eklenir. İyot genellikle tüketicilerin iyot eksikliğini önlemelerine yardımcı olmak için eklenir.

 

İnsanlar, binlerce yıldır yiyecekleri tatlandırmak ve korumak için tuzu kullandılar.

 

İlginç bir şekilde, sodyum ayrıca sıvı dengesi, sinir iletimi ve kas kasılması dahil olmak üzere çeşitli biyolojik işlevlerde önemli bir rol oynar (1, 2, 3).

 

Bu nedenle diyetinizde mutlaka tuz veya sodyum bulundurmanız gerekir.

 

Bununla birlikte, birçok sağlık uzmanı, çok fazla sodyumun yüksek tansiyon ve kalp hastalığına yol açabileceğini iddia etse de son araştırmalar bu uzun süredir devam eden inancı sorgulamıştır (4).

 

Çok fazla sofra tuzu tüketmenin potansiyel tehlikeleri nedeniyle, birçok insan daha sağlıklı bir alternatif olduğuna inandığı pembe Himalaya tuzu kullanmaya yöneldi.

 

Özet: Tuz, çoğunlukla sodyum klorürden oluşur ve vücuttaki önemli süreçleri düzenlemeye yardımcı olur. Çok fazla tuzun potansiyel olarak zararlı etkileri, birçok insanın bunun yerine pembe Himalaya tuzu kullanmaya başlamasına neden oldu.

 

Pembe Himalaya Tuzu Nedir?


Pembe Himalaya tuzu, Pakistan'da Himalayalar yakınlarında bulunan Khewra Tuz Madeni'nden çıkarılan pembe renkli bir tuzdur.

 

Khewra Tuz Madeni, dünyanın en eski ve en büyük tuz madenlerinden biridir.

 

Bu madenden toplanan pembe Himalaya tuzunun, antik su kütlelerinin buharlaşmasından milyonlarca yıl önce oluştuğuna inanılıyor.

 

Tuz elle ekstrakte edilir ve asgari düzeyde işlenerek katkı maddesi içermeyen ve sofra tuzundan çok daha doğal olduğu düşünülen rafine edilmemiş bir ürün elde edilir.

 

Sofra tuzu gibi pembe Himalaya tuzu da çoğunlukla sodyum klorürden oluşur.

 

Bununla birlikte, doğal hasat işlemi, pembe Himalaya tuzunun normal sofra tuzunda bulunmayan diğer birçok mineral ve eser elementlere sahip olmasına izin verir.

 

Bazı insanlar, 84 farklı mineral ve eser element içerebileceğini tahmin ediyor. Aslında, ona karakteristik pembe rengini veren bu minerallerdir, özellikle de demirdir.

 

Özet: Pembe Himalaya tuzu, Pakistan'daki Khewra Tuz Madeninden elle toplanıyor. Normal sofra tuzuna doğal bir alternatif sağlamak için minimum düzeyde işlenir.

 

Pembe Himalaya Tuzu Nasıl Kullanılır?

 

Himalaya tuzu yemeklerde kullanılır mı? Pembe Himalaya tuzunun beslenme ve beslenme dışı kullanımları vardır.

 

Tek Başına Tüketebilir veya Yemeklerinizi Onunla Pişirebilirsiniz


Genelde normal sofra tuzunda olduğu gibi pembe Himalaya tuzu ile yemek pişirebilirsiniz. Soslara ve turşulara ekleyebilir veya yemek masasında yemeğinize ekleyebilirsiniz.

 

Hatta bazı insanlar pişirme malzemesi olarak pembe Himalaya tuzu tahtası kullanıyor. Etleri ve diğer yiyecekleri ızgara yapmak, kızartmak ve tuzlu bir tat vermek için kullanılabilir.

 

Pembe Himalaya tuzu, normal sofra tuzu gibi ince öğütülmüş olarak satın alınabilir, ancak daha büyük kristal boyutlarında satılan iri çeşitlerin de bulunması nadir değildir.

 

Yemek Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Hacim olarak herhangi bir tür tuzu ölçtüğünüzde, ne kadar ince öğütüldüğünü düşünmek önemlidir.

 

İnce öğütülmüş tuzun tuzluluğuna uyması için daha büyük miktarlarda kaba tuz kullanmanız gerekebilir. Bunun nedeni, ince öğütülmüş tuzun kaba tuza göre birbirine daha yakın paketlenmiş olmasıdır, bu nedenle belirli bir hacimde ondan daha fazlası bulunur.

 

Örneğin, herhangi bir tür ince öğütülmüş tuzdan 1 çay kaşığı yaklaşık 2.300 mg sodyum içerebilirken, 1 çay kaşığı kaba tuz kristal boyutuna göre değişiklik gösterecektir ancak 2.000 mg'dan az sodyum içerebilir.

 

Ayrıca, pembe Himalaya tuzu, normal sofra tuzundan biraz daha az sodyum klorür içerir, bu durumu da kullanırken hesaba katmanız gerekebilir.

 

ABD'deki mevcut beslenme kuralları, çoğu yetişkinin günde 2.300 mg'dan fazla sodyum tüketmemesini önermektedir. Bu, yaklaşık 1 çay kaşığı (6 gram) ince öğütülmüş tuza eşittir (5).

 

Bununla birlikte, pembe Himalaya tuzu kullanırken, sodyum içeriği markaya bağlı olarak büyük ölçüde değişebileceğinden besin etiketini kontrol etmek en iyisidir.

 

Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)

 

Beslenme Dışı Kullanımlar


Pembe Himalaya tuzunun çeşitli beslenme kullanımları olsa da bunun dışında popüler kullanımları da vardır.

 

Pembe Himalaya tuzu, cilt koşullarını iyileştirdiği ve ağrılı kasları yatıştırdığı iddia edilen bazı banyo tuzlarında kullanılır.

 

Tuz lambaları da genellikle pembe Himalaya tuzundan yapılır ve havayı kirleten maddeleri ortadan kaldırdığı iddia edilir. Bu lambalar, tuzu ısıtan bir iç ışık kaynağına sahip büyük tuz bloklarından oluşur.

 

Himalaya tuzu lambaları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Himalaya Tuz Lambası Faydaları ve Himalaya Tuz Lambaları Gerçekten Çalışıyor Mu? konu başlıklı blog yazlarımızı inceleyebilirsiniz. Himalaya tuz lambası faydaları için incelediğiniz bu blog yazılarında 'Himalaya tuzu lambası nasıl kullanılır? Himalaya tuzu lambası ne işe yarar?' gibi aklınıza gelen sorulara da cevap bulabilirsiniz.

 

Ek olarak, pembe Himalaya tuzundan oluşan insan yapımı tuz mağaralarında vakit geçirmek, cilt ve solunum problemlerini iyileştirmek isteyen insanlar arasında popülerdir.

 

Ancak pembe Himalaya tuzunun beslenme dışı bu üç kullanımını destekleyen araştırma nispeten zayıftır. Bu iddiaları doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Pembe Himalaya tuzunu yemek pişirirken normal tuz gibi kullanabilirsiniz. Banyo tuzları, tuz lambaları ve tuz mağaraları, pembe Himalaya tuzunun diyet dışı popüler kullanımlarıdır.

 

Pembe Himalaya Tuzu Daha Fazla Mineral İçerir

 

Hem sofra tuzu hem de pembe Himalaya tuzu çoğunlukla sodyum klorürden oluşur, ancak pembe Himalaya tuzu 84’e kadar başka mineral ve eser element içerir.

 

Bunlar, potasyum ve kalsiyum gibi yaygın minerallerin yanı sıra stronsiyum ve molibden gibi daha az bilinen mineralleri içerir.

 

Bir çalışma, pembe Himalaya tuzu ve normal sofra tuzu dahil olmak üzere çeşitli tuz türlerinin mineral içeriklerini analiz etti ( 6 ).

 

Aşağıda, iki tuzun bir gramında bulunan iyi bilinen minerallerin bir karşılaştırması bulunmaktadır:

 

                              Pembe Himalaya Tuzu     Sofra Tuzu

Kalsiyum (mg)                1.6                        0.4

Potasyum (mg)                2.8                        0.9

Magnezyum (mg)                1.06                        0,0139

Demir (mg)                        0,0369                     0,0101

Sodyum (mg)                        368                        381

 

Gördüğünüz gibi, sofra tuzunda daha fazla sodyum olabilir, ancak pembe Himalaya tuzu daha fazla kalsiyum, potasyum, magnezyum ve demir içerir ( 6 ).

 

Bununla birlikte, pembe Himalaya tuzundaki bu minerallerin miktarları çok çok azdır.

 

Örneğin, önerilen günlük potasyum miktarını elde etmek için 1,7 kg pembe Himalaya tuzu gerekecek kadar küçük miktarlarda bulunurlar. Söylemeye gerek olmasa da bu tüketilmek için gerçekçi olmayan bir tuz miktarıdır.

 

Çoğunlukla, pembe Himalaya tuzundaki ekstra mineraller o kadar küçük miktarlarda bulunur ki size herhangi bir sağlık yararı sağlama olasılığı düşüktür.

 

Özet: Pembe Himalaya tuzu, normal tuzda bulunmayan birkaç mineral içerir. Bununla birlikte, bu mineraller çok küçük miktarlarda bulunur ve herhangi bir sağlık yararı sağlama olasılığı düşüktür.


Himalaya Tuzu Ne İşe Yarar? Sağlık İddiaları Doğru mu?

 

Pembe Himalaya tuzunun yalnızca küçük miktarlarda ek mineral içermesine rağmen, birçok insan hala bir dizi sağlık yararı sağlayabileceğini iddia ediyor.

 

Gerçek şu ki, bu iddiaların çoğunun onları destekleyecek herhangi bir araştırması yok.

 

Pembe Himalaya tuzunun yaygın olarak teşvik edilen sağlık iddialarından bazıları şunları içerebilir. Himalaya tuzu hangi hastalılara iyi gelir diye sorduğunuzda alacağınız cevaplar şunlardır:

 

  • Solunum yolu hastalıklarını iyileştirin
  • Vücudunuzun pH'ını dengeleyin
  • Yaşlanma belirtilerini azaltın
  • Uyku kalitesini iyileştirin
  • Kan şekerini düzenleyin
  • Libidoyu artırın

 

Pembe Himalaya tuzunun diyet dışı kullanımlarıyla ilgili iddialardan bazıları, genel olarak araştırmaya dayanabilir.

 

Tuz mağaralarının çeşitli akciğer hastalıklarının tedavisi olarak kullanılması birkaç çalışmada değerlendirilmiştir. Sonuçlar, bazı yararlar olabileceğini öne sürüyor, ancak genel olarak, etkinliklerini araştırmak için daha titiz araştırmalara ihtiyaç var (7, 8, 9).

 

Öte yandan, bu sağlık iddialarından bazıları aslında vücuttaki normal sodyum klorür işlevleridir, bu nedenle bu faydaları her türlü tuzdan alırsınız.

 

Örneğin, araştırmacılar çok düşük tuzlu diyetlerin uyku problemlerine katkıda bulunabileceğini bulmuşlardır (10).

 

Bu, kaliteli uyku için yeterli miktarda tuzun gerekli olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, çalışma pembe Himalaya tuzunu incelemedi ve bu durum muhtemelen herhangi bir tuzdaki sodyum klorürün bir işlevi.

 

Ayrıca pembe Himalaya tuzundaki mineraller, vücudun pH'ını dengelemede herhangi bir etkiye sahip olacak kadar büyük miktarlarda mevcut değildir. Akciğerleriniz ve böbrekleriniz, pembe Himalaya tuzunun yardımı olmadan vücudunuzun pH'ını gerektiği şekilde düzenler.

 

Dahası, kan şekeri seviyeleri, yaşlanma ve libido, öncelikle diyetinizdeki tuz dışındaki faktörlerle kontrol edilir ve pembe Himalaya tuzu yemenin sağlığınızın bu yönlerinden herhangi birine fayda sağlayabileceğini öneren hiçbir bilimsel çalışma yoktur.

 

Benzer şekilde, pembe Himalaya tuzu ile normal sofra tuzunun sağlık üzerindeki etkilerini karşılaştıran bir araştırma yoktur. Araştırma varsa, sağlık etkilerinde herhangi bir farklılık bulması olası değildir.

 

Özet: Birçok sağlık iddiası genellikle pembe Himalaya tuzuna bağlıdır. Ancak, bu iddiaların çoğunun onları destekleyecek araştırmaları yok.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Tüm yanlış yönlendirilmiş sağlık iddiaları göz önüne alındığında, bazı insanların neden hangi tür tuz kullanacakları konusunda kafalarının karıştığını anlamak kolaydır.

 

Ancak pembe Himalaya tuzu ile normal sofra tuzunun sağlık üzerindeki etkilerini karşılaştıran hiçbir çalışma yok. Olsaydı, herhangi bir farklılık bildirmeleri pek olası değildi.

 

Bununla birlikte, normal sofra tuzundaki katkı maddelerinden kaçınmak istiyorsanız, pembe Himalaya tuzu harika bir doğal alternatiftir. Ancak, her yerde okuyabileceğiniz başlıca sağlık yararlarını görmeyi beklemeyin.

 

Sofra tuzunun önemli bir iyot kaynağı olduğunu unutmayın, bu nedenle pembe Himalaya tuzu kullanıyorsanız, iyot eksikliğinden kaçınmaya yardımcı olmak için deniz yosunu, süt ürünleri ve balık gibi diğer gıdalardan iyot almanız gerekecektir (11).

 

Himalaya tuzu nerede satılır? Himalaya tuzu Migros, Himalaya tuzu Bim gibi çeşitli marketlerde satılmaktadır. Son olarak, pembe Himalaya tuzu fiyatı genellikle normal tuzdan çok daha pahalıdır.


Tuz miktarına bağlı olarak hm sağlıklı hem de sağlıksız olabilmektedir. Sağlıklı bir şekilde diyetinize ekleyebilmek için destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun ücreti ile diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet listesi satın alın. (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler