Vegan Vücut Geliştirme Diyeti

Vegan Vücut Geliştirme Diyeti

Vegan diyetinin artan popülaritesi, vücut geliştirme topluluğundaki olanlar da dahil olmak üzere birçok kişinin dikkat çekti.

 

Vegan diyeti son yıllarda popülerlik kazanmıştır.

 

Sadece genel nüfusun değil, aynı zamanda vücut geliştiriciler dahil sporcuların da ilgisini çekmiştir.

 

Vegan sporcular nasıl beslenir? Veganlar kas yapabilir mi? Bu makale, bu ve bunun gibi sorular ışığında vücut geliştirme için vegan diyetini gözden geçirir, dahil edilmesi ve kaçınılması gereken yiyecekleri listeler ve 5 günlük örnek diyet listesi sunar.

 

Vegan vücut geliştirme diyetinden önce vegan diyet hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz Vegan Ne Demek? Vegan Diyet Nedir? Vegan Diyet Listesi konu başlıklı blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, günlük almanız gereken makro ve mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz diyet listesini uygun ücreti ile satın alın (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

Vegan Vücut Geliştirme Diyeti Nedir?

 

Vücut geliştiriciler,  estetik amaçlar için yoğun direnç eğitimi ile kaslarını geliştirmeye çalışırlar.

 

Beslenme, kas gelişimi sürecinde önemli bir rol oynar. Genel olarak ideal kas büyümesinin gerçekleşmesi için, protein alımının günde vücut ağırlığının kilogramı başına 1,6-2.2 gram civarında oldukça yüksek olması gerektiği kabul edilir (1).

 

%10-20'lik bir kalori fazlası da, özellikle yeni antrenman yapmayanlar için kas kütlesi kazanmak açısından faydalıdır (1).

 

Geleneksel vücut geliştirme diyetleri, yüksek protein ve kalori içeriği nedeniyle birçok hayvansal gıda içerir.

 

Vegan vücut geliştirme diyeti, tüm hayvansal ürünlerden yoksundur ve geleneksel vegan diyetlerinden daha yüksek oranda protein içerir (2).

 

Bitki bazlı proteinler, hayvan bazlı muadillerine göre daha düşük kalitede olma eğiliminde olduğundan vegan diyetini uygulayan vücut geliştiriciler için bir zorluk teşkil eder ve bu da kas kazanımını etkileyebilir (3, 4).

 

Bu nedenle, bir vegan diyetinin eksik olabileceği protein, kalori ve çeşitli mikro besinlerin yeterli miktarda alınmasını sağlamak için dikkatli bir planlama gerekir.

 

Vegan vücut geliştirme diyeti, aynı zamanda, bir vücut geliştiricinin hayatının farklı aşamalarında, örneğin sezon dışı olmaları veya yağ kaybının yaygın olduğu yarışma hazırlık süreçleri gibi, değişir.

 

Özet: Vegan vücut geliştirme diyeti meyve, sebze ve bitki bazlı protein bakımından yüksektir. Hayvansal ürünleri içermez ve genellikle protein açısından geleneksel bir vegan diyetinden daha yüksektir.

 

Vegan Vücut Geliştirme Diyeti Nasıl Uygulanır?

 

Vegan diyeti uygulamak oldukça basit görünse de, eksiksiz yemek yediğinizden emin olmak için çok fazla planlama yapmak gerekir.

 

Vegan vücut geliştirme diyeti, yemeklerin çoğunun dayandığı birkaç temel gıda içerir.

 

Vegan vücut geliştirme diyetine başlamak için, birçok vegan tarifi birkaç öğeye ihtiyaç duyduğundan, tüm malzemelere sahip olduğunuzdan emin olmak açısından 5-7 günlük öğünler planlamak faydalıdır.

 

Geleneksel bir diyetten geçiş yapıyorsanız, tamamen geçiş yapmadan önce daha fazla vegan yiyeceği normal diyetinize yavaşça dahil etmek yardımcı olabilir.

 

Yüksek Proteinli Bitki Besinlerini Doldurun

 

Vegan bir vücut geliştirme diyetini takip ederken, kas geliştirme hedeflerinize yardımcı olmak için yeterli protein almak önemlidir.

 

Birçok vegan protein kaynağının genellikle gerekli amino asitlerin tümünü içermediğini göz önünde bulundurarak, ihtiyaçlarınızı düzenli olarak karşılamak için daha yüksek miktarlarda ve daha geniş bir çeşitlilikte yenilmesi gerekir.

 

Seitan, tofu, baklagiller ve kinoa gibi yüksek proteinli vegan gıdaları doldurmak, kas kazancınızı en üst düzeye çıkarmak için protein ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.

 

Vegan protein tozları ayrıca gün boyunca antrenmanları çevreleyen konsantre protein kaynakları sağlayarak protein ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.

 

Yeterince Yağ Tükettiğinizden Emin Olun

 

Yağ, gram başına karbonhidrat ve proteinin iki katı kadar kalori sağladığından, yeterli miktarda yağ tüketerek kas kazanımını artırmak için gereken kaloriyi elde edersiniz.

 

Sezon dışı vücut geliştiriciler için genel yağ alımı tavsiyesi, günlük vücut ağırlığının kilogramı başına 1 gramdır (1).

 

Bu, 80 kg ağırlığındaki bir erkek vücut geliştiricisi için günde yaklaşık 80 gram yağa eşittir.

 

Vegan vücut geliştirme diyetine başlarken, ihtiyaçlarınızı karşıladığınızdan emin olmak için ilk birkaç hafta boyunca makro besinlerden protein, karbonhidrat ve yağ alımınızı takip etmeniz yardımcı olabilir.

 

Bol Miktarda Sıvı Tüketin

 

Vegan bir vücut geliştirme diyetinin meyveler, sebzeler, tahıllar ve baklagiller açısından yüksek olduğu düşünüldüğünde, lif alımı oldukça yüksek olabilir.

 

Lif alımınızı önemli ölçüde artırdığınızda, şişkinlik ve karın ağrısı gibi bazı yan etkiler ortaya çıkabilir (5).

 

Yeterli su içmek, yüksek lifli vegan diyetinden kaynaklanan komplikasyonları önlemenin bir yoludur. Kalori başına en az 1 ml sıvı başlamak için iyi bir yerdir (6).

 

Örneğin, 2.000 kalorilik bir diyet yapıyorsanız, 2.000 ml sıvı hedefleyin. Yine de, özellikle egzersiz yaparken su ihtiyaçlarınızın değişebileceğini unutmayın.

 

Kendinizi Geliştirin

 

Vegan bir diyetin uygulanmasında eğitim, önemli bir rol oynar ve başarılı bir diyeti başarısız bir diyetten ayırabilir.

 

Vegan diyetinin birkaç gıda grubunun alımını yasakladığı göz önüne alındığında, takipçileri belirli besin eksiklikleri riski altına sokar.

 

Bunları önlemek için, hangi gıdaların diyetin eksik olabileceği temel besinleri sağladığını bilmek çok önemlidir.

 

Neyse ki, vegan diyetinin popülaritesinin artmasıyla, sizi doğru yönde yönlendirebilecek eğitim kaynakları oluşturulmuştur.

 

Özet: Vegan vücut geliştirme diyetinin uygulanması iyi bir planlama ve eğitim gerektirir. Bol miktarda yağ da dahil olmak üzere yeterli protein ve kalori alımının sağlanması ve yeterince su içilmesi, göz ardı edilmemesi gereken üç ana unsurdur.

 

Bütün bunların yanı sıra sağlıklı bir bedene kavuşmak için tek başınıza yol almak yerine sağlıklı bir beslenme programı çok daha etkili olacaktır. Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. (Tıkla ve Sağlıklı Beslen!)

 

Vegan Vücut Geliştirme Diyeti Faydaları

 

Vegan diyet birkaç potansiyel sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir.

 

Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

 

 

Vegan diyetleri takip eden insanlar, kalp hastalığı geliştirme riski açısından daha düşük risk altında gibi görünmektedir (7).

 

Bu kısmen doymuş yağ ve kolesterol alımının azalmasına, daha yüksek lif ve çeşitli bitki bileşiklerinin alımına bağlanabilir.

 

Geleneksel olarak, veganlar genel popülasyondan daha düşük kan basıncına ve toplam ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerine sahip olma eğilimindedir (7).

 

Ayrıca, vegan vücut geliştirme diyeti, iyi miktarda diyet lifi içeren meyve ve sebzelerde yüksektir. Yüksek lif alımı daha düşük inme ve kalp hastalığı insidansı ile ilişkilendirilmiştir (8).

 

Sağlıklı Bir Vücut Ağırlığını Destekleyebilir

 

Vegan diyetini uygulayanlar, geleneksel Batı diyetini uygulayanlara göre tipik olarak daha düşük vücut kitle indeksine (BMI) sahiptir ve bu da çeşitli hastalık faktörlerinin riskini azaltır (7).

 

16 haftalık bir çalışma, vegan diyetinin aşırı kilolu 75 kişi üzerindeki etkilerini inceledi. Vegan diyetinin vücut ağırlığını, yağ kütlesini ve insülin direnci belirteçlerini iyileştirmede kontrol diyetinden daha etkili olduğunu buldu (9).

 

Bu nedenle, vücut geliştirme yolculuğunuza biraz kilo vererek başlamak istiyorsanız, vegan diyet bu açıdan faydalı olabilir.

 

Bazı Kanser Türlerine Karşı Koruma Sağlayabilir

 

Vegan bir diyetin uygulanması, geleneksel Batı diyetine kıyasla çeşitli kanser türlerinin riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir (10).

 

Bu etki muhtemelen vegan diyeti ile ilişkili artan baklagil, meyve ve sebze alımından kaynaklanmaktadır, bu da daha yüksek lif, mikro besin ve bitkisel besin alımına yol açmaktadır (11).

 

Vegan diyeti vücut kitle indeksinde de azalma ile ilişkilendirilmiştir. Yüksek vücut kitle indeksi, belirli kanser türleri için başka bir risk faktörüdür (12).

 

Dahası, vegan diyetinden sonra tipik olan daha fazla soya yemek, kadınlarda meme kanseri riskinde bir azalma ile ilişkilendirilmiştir (13).

 

Son olarak, çeşitli seviyelerde işlenmiş kırmızı et alımı, daha yüksek kolorektal kanser riski ile ilişkilendirilmiştir. Bu artan risk, vegan diyetini uygulayanlar için geçerli değildir (14).

 

Özet: Vegan vücut geliştirme diyeti meyve, sebzeler açısından zengindir ve kalp hastalığı ve kanser riskinizi azaltmanın yanı sıra sağlıklı bir vücut ağırlığını teşvik etmek gibi çeşitli sağlık yararları sağlayabilir.

 

Vegan Vücut Geliştirme Diyeti Zararları

 

Vegan vücut geliştirme diyetinin sayısız potansiyel faydası var gibi görünse de, dikkate alınması gereken bazı dezavantajları vardır.

 

Besin Eksikliği Riskinizi Artırabilir

 

Vegan vücut geliştirme diyetinin ana dezavantajı, çeşitli besin yetersizliği riskinin artmasıdır.

 

Hayvansal ürünleri diyetinizden çıkardığınızda, başta kalsiyum, omega-3'ler, demir, çinko ve B12 ve D vitaminleri olmak üzere çeşitli temel besin maddelerinin alımınız azalır (7).

 

Yukarıdaki besinlerin doğru alımını sağlamak için vegan multivitamin almanız gerekebilir. Genellikle alglerden yapılan vegan omega-3 takviyeleri de mevcuttur.

 

Bu besinler takviye edilmiş vegan gıdalardan elde edilebilirken, vegan diyetine başlarken beslenme eğitimi önemli bir rol oynar.

 

Daha Yüksek Lif Alımı

 

 

Vegan vücut geliştirme diyetinin bir başka potansiyel dezavantajı, aşırı yüksek lif alımıdır.

 

Yüksek lif alımı genellikle sağlıklı kabul edilirken, çok fazla lif tüketmek şişkinlik ve karın ağrısı gibi sindirim sorunlarına neden olabilir (5).

 

Önerilen diyet lifi alımı 1000 kalori başına 14 gramdır, bu da kadınlar için yaklaşık 25 gram ve erkekler için 38 gramdır. Bu miktar vegan diyette kolayca aşılır (15).

 

Aşırı lif alımı, doygunluk hissine ve iştah azalmasına da neden olabilir. Bu, bazı popülasyonlar için faydalı olsa da, yeterli kalori tüketilmezse vücut geliştirme ilerlemesini sınırlayabilir (16, 17).

 

Protein ve Kalori İhtiyaçlarını Karşılamak Zor Olabilir

 

Vegan bir vücut geliştirme diyetinin ağırlıklı olarak besin yoğunluğu yüksek, lifli gıdalardan oluştuğu göz önüne alındığında, uygun planlama olmadan protein ve kalori ihtiyaçlarını karşılamak zor olabilir.

 

Vegan diyetleri, daha yüksek kalorili, hayvansal gıda maddelerinin tüketilmemesi nedeniyle geleneksel diyetlerden daha düşük kalorili olma eğilimindedir.

 

Bu nedenle, vegan vücut geliştirme diyetini takip etmek, vücut geliştirme hedeflerinizi desteklemek için vücudunuzun yaktığı kaloriden daha fazla kalori almayı zorlaştırabilir.

 

Bu, porsiyon boyutlarını arttırarak, öğünlerinize sağlıklı yağlar ekleyerek ve hacimlerini azaltmak için çiğ sebzeler yerine pişmiş sebzeler yiyerek daha fazla yemenizi sağlayarak önlenebilir.

 

Bazı İnsanlar İçin Aşırı Kısıtlayıcı Olabilir

 

Hayvan kaynaklı tüm ürünleri ortadan kaldıran vegan vücut geliştirme diyeti bazı insanlar için çok sınırlayıcı olabilir.

 

Vegan gıdaların seçimi ve bulunabilirliği son yıllarda hızla artmasına rağmen, diyet geleneksel Batı diyetine kıyasla biraz monoton olarak görülebilir.

 

Neyse ki, diyete hayat katabilen ve ilginç tutabilecek yaratıcı vegan tariflerinin sayısı sınırsızdır.

 

Özet: Vegan vücut geliştirme diyeti, besin eksikliği eksikliği, aşırı lif alımı ve protein ve kalori ihtiyaçlarını karşılamada zorluk gibi bazı olası olumsuzluklarla birlikte gelir. Vegan bir diyete başlamadan önce bunlar dikkate alınmalıdır.

 

Vegan Vücut Geliştirmede Nasıl Beslenilmeli? Vegan Vücut Geliştirme Beslenme Programında Neler Var? Vegan Vücut Geliştirme Diyet Listesinde Yer Alan Yiyecekler

 

Vegan vücut geliştirme diyeti genellikle aşağıdaki yiyeceklerin çoğunu içerir:

 

 • Fasulye ve baklagiller. Bunlar iyi bir protein ve lif kaynağı sağlar.
 • Kenevir, keten, ayçiçeği ve chia tohumları. İyi miktarda protein ve omega-3 içerirler.
 • Kinoa ve amaranth. Bu iki sözde tahıl, tam protein kaynakları sağlar.
 • Et alternatifleri. Et gibi görünmesi ve hissettirmesi içim üretilen bu ürünler genellikle soya veya bezelye proteini ile yapılır.
 • Soya ürünleri. Örnekler tofu, tempeh, edamame, soya sütü ve soya proteini tozudur.
 • Kalsiyumla güçlendirilmiş bitkisel sütler ve yoğurtlar. Bu güçlendirilmiş ürünler veganların günlük kalsiyum ve D vitamini gereksinimlerini karşılamasına yardımcı olabilir.
 • Spirulina. Bu mavi-yeşil algler, birçok vitamin ve mineralin yanı sıra çok fazla protein içerir.
 • Vegan protein tozları. En iyi çeşitler genellikle bezelye, kenevir ve kahverengi pirinç gibi protein kaynaklarının bir kombinasyonundan yapılır.
 • Beslenme mayası. Tuzlu lezzeti için vegan pişirmede kullanılan beslenme mayası genellikle B12 vitamini ile güçlendirilir.
 • Filizlenmiş ekmekler. Bunlar iyi bir protein ve kompleks karbonhidrat kaynağı sağlar.
 • Yulaf. Yulaf ezmesi ve yulaf, porsiyon başına iyi miktarda protein ve bazı yararlı lifler sağlar.
 • Meyve ve sebzeler. Bunlar herhangi bir vegan diyetinin önemli bir parçasıdır.
 • Kepekli tahıllar ve tahıllar. Bunlar iyi bir protein, B vitaminleri ve lif kaynağı sağlayabilir.
 • Kuru yemiş ve kuru yemiş ezmesi. Diğer tamamlayıcı proteinlerle birleştirildiğinde iyi bir protein kaynağı sağlayabilirler. Ayrıca, iyi bir sağlıklı yağ kaynağıdır.
 • Tahin. Susam tohumlarından yapılan bu sos, porsiyon başına iyi miktarda yağ ve biraz protein sağlar.
 • Sağlıklı yağlar. Zeytin, avokado ve kenevir tohumu gibi yağlar, iyi bir sağlıklı yağ kaynağı ve bazı temel omega-3'ler sağlar.
 • Vegan bitter çikolata. Yüksek antioksidan içeren vegan bitter çikolata, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum ve A, B ve E vitaminleri gibi bazı temel vitamin ve mineralleri içerir.

 

Vegan Diyet Takviyeleri

 

Vegan vücut geliştirme diyetinin belirli besinlerden yoksun olabileceği düşünüldüğünde, uygulayanların belirli diyet takviyelerinden faydalanması önerilir.

 

Vegan diyetinin son yıllarda popülaritesinin artmasıyla, bunu takip edenlere yönelik beslenme takviyeleri kalite ve lezzet bakımından büyük ölçüde iyileşmiştir.

 

Dikkate alınması gereken ana takviyelerden biri, belirli bir kalori aralığında kalırken vücut geliştirme için önerilen protein alım düzeylerine ulaşmanızı sağlayan vegan protein tozudur.

 

Soya izolatı, bezelye, kenevir ve kahverengi pirinç gibi çok sayıda vegan protein tozu vardır. Tüm gerekli amino asitleri aldığınızdan emin olmak için çeşitli kaynaklara sahip bir toz bulmak en iyisidir.

 

Potansiyel olarak faydalı bir başka takviye, vegan diyetinin tipik olarak eksik olduğu yeterli miktarda besin içeren, örneğin kalsiyum, demir, çinko ve B12 ve D vitaminleri içeren bir vegan multivitamindir.

 

Dikkate alınması gereken diğer bazı takviyeler kreatin ve beta-alanindir. İyi incelenmiş bu iki bileşik doğal olarak et ürünlerinde bulunur ve vegan dostu çeşitlerde bulunur. Enerji metabolizmasında ve kas kazancında rol oynayabilirler.

 

Vegan diyetinde takviye tamamen gerekli olmamakla birlikte, besin eksikliği olasılığını azaltabilir ve diyetinizi vücut geliştirme amaçlarınız için optimize edebilir.

 

Özet: Vegan vücut geliştirme diyeti birkaç besleyici bütün gıdaya dayanmaktadır. Diyet takviyeleri, diyetin eksik olabileceği besinleri telafi etmede de önemli bir rol oynayabilir.

 

Vegan Vücut Geliştirme Beslenme Programında Kaçınılması Gereken Yiyecekler

 

Vegan vücut geliştirme diyeti, aşağıdaki gıdalardan kaçınma veya sınırlama eğilimindedir:

 

 • Hayvansal gıdalar. Et, balık, kümes hayvanları, süt ürünleri, yumurta ve arı ürünleri vegan diyetinde tamamen sınırlıdır. Çeşitli gıdalarda bulunan bazı hayvansal katkı maddeleri de bu kategoriye girmektedir.
 • Vegan olmayan yiyecekler. Bazı ekmekler, derin yağda kızartılmış yiyecekler, şekerleme, patates cipsi, bitter çikolata ve diğer ürünler hayvansal kökenli bileşenler içerebilir.
 • Vegan abur cubur. Şeker, dondurma ve bazı vegan protein barlar, rafine şeker ve kalorilerde yüksek olma eğiliminde oldukları için sınırlandırılmalıdır.
 • Sahte (et olmamasına karşın gıdaya et kokusu ve tadı veren katkı maddesi) etler ve peynirler. Bunlar işlenme eğilimindedir ve katkı maddeleri içerebilir. Ayrıca tüm gıdalardan daha az besin sağlama eğilimindedirler. Bu nedenle, bu ürünler sınırlandırılmalıdır.

 

Özet: Vegan diyetler genellikle hayvansal olmayan işlenmemiş gıdalara dayanırken, diyete başlarken dikkat etmeniz gereken bazı yiyecekler vardır. Bazıları hayvansal kaynaklı içeriklerin izlerini içerebilirken, diğerleri sağlıklı bir besin içeriğine sahip olmayabilir.

 

5 Günlük Örnek Vegan Vücut Geliştirme Beslenme Programı - Örnek Vegan Vücut Geliştirme Diyet Listesi

 

 

Kalori ve makro besin alımları bireysel ve spesifik hedeflere göre büyük ölçüde farklılık gösterse de, burada örnek 5 günlük vegan vücut geliştirme diyet planı bulunmaktadır.

 

1.Gün

 • Kahvaltı: yulaf, vegan protein tozu, soya sütü, muz ve fındık ezmesi ile yapılan protein yulaf ezmesi
 • Öğle yemeği: ekstra sert tofu, vegan makarna, fasulye, kırmızı mercimek, kereviz, soğan ve ıspanak ile yapılan tofu kizartma
 • Akşam yemeği: brokoli ve kinoa ile teriyaki tempeh
 • Aperatif: çilekli muzlu protein içeceği

2. Gün

 • Kahvaltı: Vegan ekmeği üzerinde tofu ve sebzelerle yapılan kahvaltı burritoları
 • Öğle yemeği: mercimek, barbunya, sebzeler ve besleyici maya ile yapılan mercimek ekmeği
 • Akşam yemeği: tatlı patates kızartması ile kara fasulyeli vegan burger
 • Aperatif: fıstık ezmesi ve yulaf ezmesi barları

3 Gün

 • Kahvaltı: Filizlenmiş tahıl ekmeği, humus, kenevir tohumu ve ayçiçeği tohumu ile yapılmış humus tostu
 • Öğle yemeği: pirinç, fasulye ve ev yapımı sahte taco eti ile yapılan vegan burrito kasesi
 • Akşam yemeği: tofu, pirinç eriştesi ve sebze ile yapılan tatlı ve ekşi kızartma
 • Aperatif:  yalancı ton balığı salatası sandviçi

4. Gün

 • Kahvaltı: muz, fıstık ezmesi, badem sütü, vegan protein tozu ve kakao tozu ile yapılmış çikolata-fıstık ezmesi smoothie kasesi
 • Öğle yemeği: tam tahıllı vegan makarna üzerine siyah fasulye ve kinoa topları
 • Akşam yemeği: tofu kıymalı vegan biber, barbunya, domates ve kırmızı mercimek
 • Aperatif: kırmızı biberli kavrulmuş nohut

5. Gün

 • Kahvaltı: tam tahıllı un ile yapılan protein krepleri 
 • Öğle yemeği: tofu, soba erişte ve edamame ile yapılan Hindistan cevizli-tofulu-körili tavada kızartma
 • Akşam yemeği: mercimek ve sebzeler ile yapılan sandviç
 • Aperatif: çikolatalı fıstık ezmeli protein içeceği

 

Özet: Birçok yaratıcı tarifle vegan vücut geliştirme diyetinin sıkıcı olması gerekmez. Tariflerin çoğunun dayandığı birkaç temel bileşen vardır. Alışverişi kolaylaştırmak için birkaç gün yemek planlamak faydalıdır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Vegan diyetinin artan popülaritesi, vücut geliştirme topluluğundaki olanlar da dahil olmak üzere birçok kişinin dikkat çekti.

 

Geleneksel vücut geliştirme diyetleri büyük miktarlarda hayvansal protein içerirken, vegan vücut geliştirme diyeti tüm hayvansal ürünleri ortadan kaldırır ve protein içinde geleneksel vegan diyetinden daha yüksektir.

 

Vegan bir diyetin uygulanması, vücut geliştirme için dikkate alınması gereken bazı dezavantajlara rağmen, çeşitli sağlık yararları sağlayabilir.

 

Vegan bir diyete başlamadan önce sağlık uzmanınıza veya beslenme uzmanınıza danışmak akıllıca olacaktır.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Haftanın 7 günü diyetisyeniz ile istediğiniz sıklıkta Whatsapp hattı yoluyla iletişimde kalacağınız online diyet satın alabilirsiniz. (Diyetasistan ile Zayıfla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın