Muz Gaz Yapar Mı?

Muz Gaz Yapar Mı?
Muz gaz yapar mı? Muz şişkinlik yapar mı? Muz, bazen ishali veya kabızlığı hafifletmeye yardımcı olmak için yaygın olarak tüketilen bir meyvedir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Muz gaz yapar mı? Muz gaza iyi gelir mi? Muz gaz sancısına iyi gelir mi? Gördüğünüz gibi ikilemli soruların içindeyiz. Kimi insan iyi geldiğini kimi insan ise tam tersi olduğunu düşünüyor. Peki gerçek cevap nedir? Muz kabızlığa iyi gelen sorbitol içerir ve bu müshil etkisi yaratarak kabızlığı giderir. Ancak aynı zamanda muz oldukça lifli bir besindir ve sindirim sorunları yaşayan kişiler fazla lifli gıda tüketirse şişkinlik yaşarlar. “Muz gaz sıkışmasına iyi gelir mi? Muz gazı alıyor mu?” sorularına cevap olarak normalde müshil etkilidir ancak çok lifli gıda tüketmiyorsanız muz şişkinlik yapar diyebiliriz. Muzun gaz yapmaması için, muzun zararlarından korunmak için daha az miktarda tüketmeyi deneyebilir veya yeşil muzlar yerine olgunlaşmış muzları tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Aşağıdaki muz resmi bu konuda size fikir verebilir.

 


 

Sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayabilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

 

Muz, dünya çapında popüler olan kullanışlı ve lezzetli bir meyvedir.

 

Hafif yapıları ve lezzetleri ve iştahsız olduğunda besinleri ve elektrolitleri yeniden içeri sokma yetenekleri nedeniyle genellikle bulantı, kusma veya ishal dönemlerinden sonra yenirler.

 

Bu nedenle muz, pirinç, elma püresi ve kızarmış ekmek anlamına gelen BRAT diyetinin bir parçasıdır. Bu diyet dışkının daha sıkı olmasına yardımcı olur ve hassas dönemlerde midede daha kolay olduğu düşünülmektedir.

 

Egzersiz Sonrası Muz Yemeli Misiniz? Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın.

 

Bununla birlikte, bazı insanlar muz yemenin daha fazla gaz yaşamalarına neden olduğunu bildiriyor.

 

Bu makale muzun gaza ve şişkinlik gibi diğer mide-bağırsak yan etkilerine neden olup olmayacağını incelemektedir.

 

Muz kalori, muz kaç kalori? Muz besin değeri için tıklayın.

 

Muz, Gaz Ve Şişkinlik

 

Günde Kaç Muz Yemelisiniz?

 

Muz, çocuklarda ishal ve kabızlığı hafifletmek için kullanılmıştır . Bununla birlikte, bazı insanlar muz yemenin, gaz ve şişkinlik gibi istenmeyen yan etkilere neden olduğunu bildirmektedir (1).

 

Şişkinlik, bağırsaklarınızda yavaş hareket eden bir gaz birikimi nedeniyle karnınızda gerginlik ve baskı hissettiğiniz yaygın bir durumdur (2).

 

 

Bu yan etkilerin olası bir nedeni, muzun doğal olarak oluşan bir şeker alkolü olan sorbitol içermesidir . Vücudunuz onu yavaşça metabolize eder ve büyük miktarlarda tüketildiğinde müshil etkilere neden olabilir (3).

 

Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir? Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın.

 

Muzlar ayrıca suda çözünen ve artan gaz üretimiyle sonuçlanabilen bir tür karbonhidrat olan çözünür lif bakımından da yüksektir ( 4 ).

 

Hem sorbitol hem de çözünür lif, sindirim işlemi sırasında kalın bağırsağınızdan geçer. Burada bağırsak bakterileri onları parçalamak için çalışır.

 

Sorbitol ve çözünür lifi parçalama işlemi hidrojen, karbondioksit ve metan gazı üretir ve bu da bazı insanlarda şişkinliğin artmasına neden olur (5, 6).

 

Çok miktarda çözünür lif yemek, özellikle sindirim sorunları yaşayan kişilerde kabızlığa, şişkinliğe ve gaza neden olabilir (7, 8, 9, 10).

 

Ayrıca, genel olarak lif açısından zengin bir diyet tüketmeye alışkın değilseniz, muz gibi lif açısından zengin yiyecekler yemek, gaza maruz kalmanıza neden olabilir. Bir orta boy muz yaklaşık 3–5 gram lif içerir (11).

 

Lif, bağırsak mikrobiyomunu değiştirerek, yan ürün olarak gaz üreten lif sindiren bakterilerin sayısını artırıyor gibi görünmektedir (12).

 

Özet: Muz, içerdiği sorbitol ve çözünür lif içeriği nedeniyle bazı kişilerde gaza ve şişkinliğe neden olabilir. Bu, sindirim sorunları olan veya lif açısından zengin bir diyet yemeye alışkın olmayan kişilerde daha olası görünüyor.

Muz Kilo Aldırır Mı? Kilo Verdirir Mi?

 

Muz Gazı Nasıl Önlenir?

 

Muzdaki bileşiklere karşı duyarlı olduğunuzu düşünüyorsanız, gaza neden olan etkilerini potansiyel olarak azaltmanın bir yolu daha küçük porsiyonlar yemektir. Örneğin, büyük bir muzu bir defada yemek yerine, üçte birini ya da yarısını yiyin.

 

Bazı kaynaklar, olgunlaşmamış yeşil muzların, olgun muzlardan daha dirençli nişasta içerdiğini öne sürüyor . Dirençli nişasta, sindirim sisteminizden büyük ölçüde dokunulmadan geçer, çözünür liflere benzer şekilde çalışır ve potansiyel olarak daha fazla gaza neden olur.

 

Yerli Muz - 1 kg. - Bahçeden Sofranıza - Güney Bahçem

 

Muzlar olgunlaştıkça, dirençli nişastaları daha sindirilebilir olan basit şekerlere dönüşür. Bu nedenle, olgun muz yemek gazı ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilir (13).

 

Son olarak, lif bakımından zengin bir diyet yemeye alışkın değilseniz, gaz ve şişkinlik yaşama olasılığınız daha yüksek olabilir.

 

Lif alımını kademeli olarak artırarak (örneğin, daha küçük miktarlarda muz yemek), sindirim sisteminizin daha yüksek lif alımına uyum sağlamasına yardımcı olabilirsiniz.

 

Bol su içmek ayrıca, kabızlık gibi diyet lifi alımınızı artırmanın istenmeyen gastrointestinal yan etkilerini en aza indirmeye yardımcı olabilir(14).

 

Özet: Muz yemekten kaynaklanan sindirim sorunlarını en aza indirmek için olgun muzları seçin, daha küçük porsiyonlarda yiyin ve düzenli olarak yüksek lifli yiyecekler yemeye alışkın değilseniz sulu kaldığınızdan emin olun.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Muz, bazen ishali veya kabızlığı hafifletmeye yardımcı olmak için yaygın olarak tüketilen bir meyvedir. Bununla birlikte, bazı insanlar muz yedikten sonra gazda bir artış ve şişkinlik yaşadıklarını bildirdi.

 

Bu, muzun yüksek lif içeriğinin yanı sıra sorbitol ve dirençli nişasta içeriklerinden kaynaklanıyor olabilir, çünkü bunlar vücudunuzun parçalanması için daha zordur.

 

Muz yemekten kaynaklanan sindirim etkilerini en aza indirmek için, olgunlaşmış olanları seçin ve daha küçük porsiyonlar yiyin. Ek olarak, yüksek lifli bir diyet yemeye alışkın değilseniz, susuz kalmamak, ilgili sindirim sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir.

 

Rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!).

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler