Muz Kaç Kalori

Muz Kaç Kalori

89 kcal 100 gram(g)
Miktar Birim
Glisemik Indeks (GI):
55 Düşük

Besinin Sağlık Puanı

Zayıflamak İçin:
Dengeli Beslenmek İçin:
Kilo Almak İçin:

İyi: "Muz" Lif, Vitamin C, Vitamin B6, Mangan, Potasyum için iyi bir besin kaynağıdır.

Besin Denge Skoru

40 Denge Skoru

Besin Denge Skoru için kullanılan besin yoğunlukları, gıdaların 1000 kalorili kısmında bulunan Günlük Değerlerinin yüzdelerinden elde edilir.

Daha yüksek Besin Denge Skoru için çabalamak iyi bir fikirdir, ancak bu sayıya takıntılı olmayın. Unutmayın ki bu puan gıdadaki 1.000 kaloride bulunan besin maddelerine dayanmaktadır. Tek bir günde, muhtemelen bu miktarın iki katını tüketmeniz olasıdır, bu yüzden diyetiniz için toplam Besin Denge Skoru 100'ün altında olsa bile tam olarak beslenmeniz mümkündür.

Tokluk Faktörü

2.47
2.47
0 5

Tokluk Faktörü hemen hemen her tür diyet veya gıda listesi ile birlikte kullanılabilir. Daha yüksek Tokluk Faktörü olan yiyecekleri seçerek, daha az kalori tüketme şansınızı artırırken, aynı zamanda açlığınızı en aza indirirsiniz. Tokluk Faktörü gıdanın 100 gramında bulunan kalori, protein, lif ve yağ miktarları üzerinden yapılan hesaplama ile oluşur ve 0 ile 5 arasında bir değer alır. Daha Fazla...

Muz Glisemik Indeksi

Glisemik Indeks (GI):
55 Düşük
Glisemik Yük (GL):
13 Normal

 • Glisemik indeks, gıdalara 0 ile 100 arasında verilen bir değerdir. Glisemik indeksin yüksek olması bu gıdanın kan şekerini hızlı yükselteceğini gösterir.
 • Çok tatlı ve şekerli yiyecekler yüksek Glisemik İndekslere sahip olsa da, patates veya beyaz ekmek gibi nişastalı yiyecekler baldan veya sofra şekerinden bile daha yüksek puan alır.
 • Vücudunuzun glisemik cevabı hem tüketilen karbohidratın türüne hem de miktarına bağlıdır. Bu durumu da Glisemik Yük iyi bir şekilde açıklar. Glisemik yükü hesaplamak için gıdada bulunan karbonhidrat miktarının glisemik indeks ile çarpıp 100'e bölün.

Glisemik Indeks (GI)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
56
69
100
Glisemik Yük (GL)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
10
19
100

Kalori Dağılımı

%93 %3 %4
Karbonhidrat Yağ Protein

(*) Bu gıdadaki kalorinin büyük bir kısmı Karbonhidrat'dan geliyor.

89 Kaloriyi Nasıl Yakarım?

Muz kaç kaloridir? Bir Muz Kaç Kalori? 1 Adet Muz Kaç Kalori? 1 Tane Muz Kaç Kalori? 1 Muz Kaç Kalori? 100 gram Muz besin değeri nelerdir?


Muz Besin Değeri (Muz Besin Değerleri) / Muz Faydaları


Muz gezegendeki en önemli bitkisel gıdalardan biridir.


Muz nerede yetişir? Muz hangi bölgede yetişir? Güneydoğu Asya'ya özgü olan ve dünyanın daha çok sıcak bölgelerinde yetişen bir meyve olan muz, muz ağacında yetişir, Musa adında bir bitki ailesinin meyvesidir.


Muzun besin değeri oldukça yüksektir. Muz sağlıklı bir lif, potasyum, B6 vitamini, C vitamini ve çeşitli antioksidanlar ve bitki besinleri kaynağıdır.


Orta boy, taze bir muz besin değeri aşağıdakileri sağlar ( 1 ). Muz kaç kalori? Muzda ne kadar protein var? Muz vitamin değeri? İşte muz besin değerleri:


 • Muz Kalori: 105
 • Muz Karbonhidrat: 27 gram
 • Lif: 3 gram
 • Yağ: 0,3 gram
 • Muz Protein (Muzun Protein Değeri - Muzda Ne Kadar Protein Var?): 1 gram
 • C Vitamini: Günlük Değerin %17'si (DV)
 • B6 Vitamini: DV'nin %22'si
 • Potasyum: DV'nin %12'si
 • Manganez: DV'nin %16'sı
 • Magnezyum: DV'nin %8'i

 

Muz diyetkolik insanların diyetlerinde ara öğün olarak tükettiği besleyici bir meyvedir.


Muz ayrıca stres, iltihap ve kronik hastalık riskinizi azaltabilecek çeşitli bitki bileşikleri içerir (2 ).


Birçok tip ve ebatı mevcuttur. Renkleri genellikle yeşilden sarıya doğru değişir, ancak bazı çeşitleri kırmızı renklidir.


Muz Besin İçerikleri - Muzun Karbonhidrat Değeri


Olgunlaşmamış muzların ana bileşeni nişastadır. Yeşil muzlar kuru ağırlığının %80'i kadar nişasta içerir.


Olgunlaşma sırasında, nişasta şekere dönüşür ve muz tamamen olgunlaştığında %1'den az nişasta içerir.


Olgunlaşmış muzlarda en yaygın şeker türleri sakaroz, fruktoz ve glukozdur. Olgunlaşmış muzlarda, toplam şeker içeriği taze ağırlığın %16'sından fazlasına ulaşabilir.


Muz besin değeri şeker oranı kaçtır? Muzlar, olgunluklarına bağlı olarak, nispeten düşük bir glisemik indekse (GI) 42-58 sahiptir. Glisemik indeks, gıdalardaki karbonhidratların kan dolaşımınıza ne kadar çabuk girip kan şekeri arttırmanın bir ölçüsüdür.


Muzun yüksek dirençli nişasta ve lif içeriği düşük glisemik indekslerini açıklar.


Muz Lifli mi? Muz Lif İçeriği


Muz bağırsaklara iyi gelir mi? sorusuna cevap vermek gerekirse olgunlaşmamış muzlardaki nişastanın yüksek bir kısmı sindirilmeden bağırsağınızdan geçen dirençli nişastadan oluşur.


Kalın bağırsaklarınızda, bu nişasta, bağırsak sağlığına yararlı etkileri olduğu görülen kısa zincirli bir yağ asidi olan butirrat oluşturmak için bakteri ile fermente edilir.


Muzlar ayrıca pektin gibi başka tür lifler için iyi bir kaynaktır. Muzdaki pektinin bazıları suda çözünür.


Muzlar olgunlaştıkça suda çözünür pektin oranı artar, bu da muzların yaşlandıkça yumuşamasının ana nedenlerinden biridir. Muzları sadece soyarak tüketmenin yanı sıra muz reçeli, muz tatlısı, muz kızartması yaparak da tüketebilirsiniz. Muzda kaç kalori var unuttunuz değil mi? Sizce de muzun kalorisi ne olursa olsun bu güzel lezzete değmiyor mu? 


Hem pektin hem de dirençli nişasta, yemekten sonra kan şekeri artışını yavaşlatır.


Muz Vitamin Değeri ve Mineral Değeri


Muzlar, özellikle potasyum, B6 vitamini ve C vitamini gibi birçok vitamin ve mineral için iyi bir kaynağıdır.


 • Potasyum: Muz iyi bir potasyum kaynağıdır. Potasyum açısından zengin bir diyet, yüksek seviyedeki kan basıncını düşürebilir ve kalp sağlığına yarar sağlar.
 • B6 Vitamini: B6 vitamini muzları yüksektir. Bir orta boy muz, bu vitaminin Günlük Değerinin (DV)% 33'ünü sağlayabilir.
 • C vitamini: Çoğu meyve gibi, muzlar da iyi bir C vitamini kaynağıdır.

Muzun faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).


Muzun Diğer Bitki Bileşikleri


Meyve ve sebzelerde çok çeşitli biyoaktif bitki bileşikleri bulunur.


 • Dopamin: Beyninizde önemli bir nörotransmiter olmasına rağmen, muzdan gelen dopamin ruh halini etkilemek için kan-beyin bariyerini geçmez. Aksine, bir antioksidan görevi görür.
 • Catechin: Birkaç antioksidan flavonoid, muzda, en çok da kateşinlerde bulunur. Kalp hastalığı riskini azaltmak da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmişlerdir.


Bununla birlikte, şeker hastalığı olan insanlar çok iyi olgunlaşmış muzları yemekten kaçınmalıdır. Yüksek miktarda şeker ve karbonhidrat tükettikten sonra kan şekeri seviyesini dikkatle izlemek her zaman en iyisidir.


Muz bağırsaklara iyi gelir mi? Muz kabız yapar mı? Bazı çalışmalar bu meyvenin kabızlık için bir risk faktörü olduğunu gösterirken, diğerleri muzların ters etkiye sahip olabileceğini iddia ediyor. Az miktarda tüketildiğinde, muzların herhangi bir ciddi yan etkisi yoktur.

Genellikle sıklıkla kullanılan gramajlarda muz kalori değerleri şu şekildedir:

1 Muz Kaç Kalori? Bir Muzda Kaç Kalori Var?

 • 1 büyük muz kalori: 151.30 kaloridir. Bir büyük muz 170.00 gramdır.
 • 1 adet orta muz kalori: 97.90 kaloridir. Bir orta muz 110.00 gramdır.

Bu gramajların dışında, 'küçük muz kaç kalori?' gibi farklı gramajlardaki muz kalori değeri hesaplamak istiyorsanız, daha farklı gramajlardaki muzun kalorisini merak ediyorsanız, tek yapmanız gereken muzun gramajını ‘muz kaç kalori’ butonuna girmektir. 


Muz Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir


Hiçbir çalışma, muzların kilo kaybı üzerindeki etkilerini doğrudan test etmemiştir. Bununla birlikte, muzların, kilo vermeyi kolaylaştıran bir besin olabileceğini gösteren bazı özellikleri vardır.


Diyete yeni başlayanlar için, muz nispeten az kaloriye sahiptir. Ortalama bir muz kalori değeri olarak yaklaşık 100 kalori içerir - yine de çok besleyici ve doyurucudur.


Muz gibi sebzelerden ve meyvelerden daha fazla lif almak, düşük vücut ağırlığı ve kilo kaybı ile ilişkilendirilmiştir.


Ayrıca, olgunlaşmamış muzlar dirençli nişasta ile doludur, bu yüzden çok doyurucu olma eğilimindedir ve iştahınızı azaltabilir. Muzun protein değerini de unutmamak gerekli.

 

Sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayabilirsiniz (Hadi Zayıfla!).


Muz Böbrek Sağlığını Artırabilir


Potasyum kan basıncı kontrolü ve sağlıklı böbrek fonksiyonu için şarttır.


İyi bir potasyum kaynağı olarak, muzlar sağlıklı böbreklerin korunmasında özellikle yararlı olabilir.


Kadınların katıldığı 13 yıllık bir çalışma, haftada 2-3 kez muz yiyenlerin böbrek hastalığına yakalanma olasılığının %33 daha düşük olduğunu belirledi. ( 1 )


Diğer çalışmalar, haftada 4-6 kez muz yiyenlerin, böbrek hastalığı gelişme ihtimalinin, bu meyveyi yemeyenlere göre neredeyse %50 daha az olduğuna dikkat çekmektedir. ( 2 )


Muz kaç gün dayanır? Olgun bir muz oda sıcaklığında 3-4 gün boyunca bozulmadan kalabilmektedir.


Muz Egzersiz İçin Faydalı Olabilir


Muzlara genellikle mineral içerikleri ve kolayca sindirilen karbonhidratları nedeniyle sporcular için mükemmel bir yiyecektir.


Muz yemek, spor yapan insanların %95'ini etkileyen egzersize bağlı kas kramplarını ve ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir.


Krampların nedeni büyük ölçüde bilinmemektedir, ancak popüler bir teori dehidrasyon ve elektrolit dengesizliği karışımını suçlamaktadır.


Ancak, araştırma muz ve kas krampları hakkında karışık bulgular verir. Bazı çalışmalar onları faydalı bulurken, diğerleri herhangi bir etkisi olmadığını savunuyor.


Bununla birlikte, muzlar dayanıklılık egzersizinden önce, sırasında ve sonrasında mükemmel bir destek sağlarlar.


Tüm bunların yanı sıra muz bakım yapmada kullanılır. Özellikle muz maskesi oldukça popülerdir.
 • 1 adet büyük Muz 151.30 kcal 170.00 Gram
 • 1 su bardağı, dilimlenmiş Muz 133.50 kcal 150.00 Gram
 • 1 adet orta Muz 97.90 kcal 110.00 Gram
 • *Alerjen: Muz içerir.

Benzer Gıdalar

Diyetisyen Misin?

Harcanan Kalori Hesaplama

Sitene Ekle