Kalsiyum Eksikliği ve Kalsiyum İçeren Gıdalar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kalsiyum Eksikliği ve Kalsiyum İçeren Gıdalar Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Kalsiyum genel sağlığınız için çok önemlidir. Kalsiyum içeren gıdalar ve kalsiyum eksikliği hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kalsiyum nedir? Kemikler ve dişlerde oldukça fazla bulunan mineraldir. Vücudun birçok farklı temel işlevi için gereklidir. Kalsiyum eksikliğinde vücut ihtiyacını kemiklerdeki kalsiyumdan aldığı için kemik güçsüzlüğüne neden olabilir. Kalsiyum eksikliği yetişkinlerde görülen osteoporoz hastalığı ve çocuklarda görülen büyüme geriliği nedeniyle önemlidir. Bu nedenle süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyum içeren besinleri diyetinize dahil etmek isteyebilirsiniz. Kalsiyum eksikliği olduğu gibi kalsiyum yüksekliği de bir sorundur. Böbrek taşı ve hiperkalsemi durumuna yol açabilir.


Kalsiyum nedir? Kalsiyum ne demek? Kalsiyum, vücudunuzun birçok temel işlev için ihtiyaç duyduğu önemli bir besindir. Bu mineral ve bu minerali ne kadar almanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. 

 

1. Kalsiyum Vücudunuzun Temel İşlevlerinde Rol Oynar

 

Kalsiyum ne işe yarar? Kalsiyum nerelerde kullanılır? Kalsiyum, vücudunuzun birçok temel işlevinde rol oynar. Kanı dolaşımı kasları hareket ettirmek ve hormonları serbest bırakmak için vücudunuzun kalsiyuma ihtiyacı vardır. Kalsiyum ayrıca beyninizden vücudunuzun diğer bölümlerine mesajlar taşımaya yardımcı olur.

 

Kalsiyum, diş ve kemik sağlığının da önemli bir parçasıdır. Kemiklerinizi güçlü ve yoğun yapar. Kemiklerinizi vücudunuzun kalsiyum deposu olarak düşünebilirsiniz. Diyetinizde yeterince kalsiyum almazsanız, vücudunuz onu kemiklerinizden alır.

 

2. Vücudunuz Kalsiyum Üretmez

 

Vücudunuz kalsiyum üretmez, bu nedenle ihtiyacınız olan kalsiyumu almak için diyetinize güvenmeniz gerekir. Kalsiyum nelerde var? Kalsiyum oranı yüksek yiyecekler şunları içerir:

 

  • süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri
  • lahana, ıspanak ve brokoli gibi koyu yeşil sebzeler
  • kuru fasulye
  • sardalya
  • kalsiyum takviyeli ekmekler, tahıllar, soya ürünleri ve portakal suları

Kalsiyum hangi besinlerde bulunur? Öğrenmek için tıklayın (kalsiyum içeren besinler).

 

3. Kalsiyum Emilimi için D Vitaminine İhtiyacınız Var

 

Kalsiyum emilimini artıran faktörler, vücudunuzun kalsiyumu emmesi için D vitaminine ihtiyacı vardır. Bu, D vitamini seviyeniz düşükse, kalsiyum açısından zengin bir diyetten tam olarak yararlanamayacağınız anlamına gelir.

 

Kalsiyum emilimini artıran yiyecekler, somon, yumurta sarısı ve bazı mantarlar gibi belirli gıdaları tüketerek D vitamini alabilirsiniz. Kalsiyum gibi bazı gıda ürünlerinde de D vitamini bulunur. Örneğin süte sıklıkla D vitamini eklenmiştir.

 

Güneş ışığı, en iyi D vitamini kaynağınızdır. Cildiniz güneşe maruz kaldığında doğal olarak D vitamini üretir. Daha koyu tenli olanlar da D vitamini üretmezler, bu nedenle eksikliği önlemek için takviyeler gerekebilir.

 

D vitamini hangi besinlerde bulunur? Öğrenmek için tıklayın (D vitamini içeren besinler).

 

 

4. Kalsiyum Kadınlar İçin Daha da Önemlidir

 

Birkaç çalışma, kalsiyumun adet öncesi sendromun (PMS) semptomlarını hafifletebileceğini göstermektedir. Bu çalışma, PMS'li kadınların daha düşük kalsiyum ve magnezyum alımına ve daha düşük serum seviyelerine sahip olduğu sonucuna varmıştır.

 

Sağlıklı ve dengeli biçimde beslenirken, ideal kilonuza ulaşmak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!)

 

5. Önerilen Miktar Yaşınıza Bağlıdır

 

Yeterince kalsiyum alıp almadığınızı nasıl anlarsınız? Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), yetişkinlerin her gün 1.000 mg alması gerektiğini söylüyor. NIH, 50 yaşın üzerindeki kadınlar için ve hamilelik ve emzirme döneminde günde 1.200 mg önerir.

 

Bir fincan yağsız, az yağlı veya tam yağlı süt yaklaşık 300 mg kalsiyum içerir. Pek çok yaygın yiyecekte ne kadar kalsiyum olduğunu görmek için UCSF'nin yardımcı kılavuzuna bakın

 

6. Kalsiyum Eksikliği Başka Sağlık Sorunlarına Yol Açabilir - Kalsiyum Yetersizliğinde Görülen Hastalıklar

 

Kalsiyum yetersizliğinde görülen hastalıklar nedir? Kalsiyum eksikliği başka sağlık sorunlarına yol açabilir.  Kalsiyum eksikliğinde görülen hastalıklar, yetişkinler için osteoporoz veya kolayca kırılan kırılgan ve gözenekli kemikler geliştirme riski artar. Osteoporoz özellikle yaşlı kadınlarda yaygındır, bu nedenle kadınların erkeklerden daha fazla kalsiyum tüketmeleri önerilmektedir.

 

Kalsiyum, çocuklar büyüdükçe ve geliştikçe önemlidir. Yeterince kalsiyum alamayan çocuklar, tam potansiyel boylarına ulaşamayabilir veya başka sağlık sorunları geliştirebilir.

 

7. Kalsiyum Takviyeleri Doğru Miktarı Almanıza Yardımcı Olabilir

 

Yeterli kalsiyum nasıl alınır? Herkes ihtiyaç duyduğu kalsiyumu tek başına diyetle alamaz. Laktoza tahammülsüzseniz, vegan iseniz veya süt ürünlerini sevmiyorsanız, diyetinizde yeterince kalsiyum almakta zorlanabilirsiniz.

 

Kalsiyum takviyesi, diyetinize kalsiyum eklemenize yardımcı olabilir. Kalsiyum karbonat ve kalsiyum sitrat, kalsiyum takviyesinin en çok önerilen iki şeklidir.

 

Kalsiyum ne zaman alınmalı? Kalsiyum karbonat daha ucuz ve daha yaygındır. Çoğu antasit ilaçta bulunabilir. İyi çalışması için yemekle birlikte alınması gerekiyor.

 

Kalsiyum sitratın yemekle birlikte alınması gerekmez ve daha düşük mide asidi seviyelerine sahip yaşlı insanlar tarafından daha iyi emilebilir.

 

Kalsiyum takviyesi zararları, kalsiyum takviyelerinin yan etkileri olduğunu unutmayın. Kabızlık, gaz ve şişkinlik yaşayabilirsiniz. Takviyeler ayrıca vücudunuzun diğer besinleri veya ilaçları emme yeteneğini de etkileyebilir. Herhangi bir takviyeye başlamadan önce doktorunuza danışın.

 

8. Çok Fazla Kalsiyumun Olumsuz Etkileri Olabilir - Kalsiyum Fazlalığı

 

Herhangi bir mineral veya besin maddesi ile doğru miktarı almak önemlidir. Çok fazla kalsiyumun olumsuz yan etkileri olabilir.

 

Kalsiyum fazla alınırsa ne olur? Kalsiyum fazlalığında görülen hastalıklar, kabızlık, gaz ve şişkinlik gibi semptomlar çok fazla kalsiyum aldığınızı gösterebilir.

 

Ekstra kalsiyum ayrıca böbrek taşı riskinizi artırabilir. Nadir durumlarda, çok fazla kalsiyum kanınızda kalsiyum birikmesine neden olabilir. Buna hiperkalsemi denir. 

 

Bazı doktorlar, kalsiyum takviyesi almanın kalp hastalığı riskinizi artırabileceğini düşünürken, diğerleri buna katılmıyor. Şu anda, kalsiyum takviyelerinin kalp sağlığını nasıl etkilediğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kalsiyum genel sağlığınız için çok önemlidir. İhtiyacınız olan kalsiyumu birçok farklı gıdadan ve gerekirse takviyelerden alabilirsiniz. Kalsiyum, D vitamini gibi diğer besinler ile birlikte çalışır, bu nedenle dengeli bir diyet sürdürmek önemlidir. Herhangi bir mineral veya besleyici maddede olduğu gibi, çok fazla veya çok az almamak için kalsiyum alımınızı izlemelisiniz

 

Kilo vermek için uygulanan hızlı kilo verdiren kısıtlayıcı diyetler, besin kayıplarına yol açarlar. Sağlıklı ve dengeli beslenme planıyla vitamin ve mineral kaybı olmadan kilo vermek için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler