Yumurta Sarısı Kaç Kalori

Yumurta Sarısı Kaç Kalori

322 kcal 100 gram(g)
Miktar Birim

Besinin Sağlık Puanı

Zayıflamak İçin:
Dengeli Beslenmek İçin:
Kilo Almak İçin:

İyi: "Yumurta Sarısı" Protein, Vitamin A, Vitamin D, Riboflavin (B2), Vitamin B12, Folat, Pantotenik Asit, Selenyum, Fosfor için iyi bir besin kaynağıdır.

Kötü: "Yumurta Sarısı" yüksek Doymus Yağ A., Kolestrol nedeniyle dikkatli tüketilmelidir.

Besin Denge Skoru

41 Denge Skoru

Besin Denge Skoru için kullanılan besin yoğunlukları, gıdaların 1000 kalorili kısmında bulunan Günlük Değerlerinin yüzdelerinden elde edilir.

Daha yüksek Besin Denge Skoru için çabalamak iyi bir fikirdir, ancak bu sayıya takıntılı olmayın. Unutmayın ki bu puan gıdadaki 1.000 kaloride bulunan besin maddelerine dayanmaktadır. Tek bir günde, muhtemelen bu miktarın iki katını tüketmeniz olasıdır, bu yüzden diyetiniz için toplam Besin Denge Skoru 100'ün altında olsa bile tam olarak beslenmeniz mümkündür.

Tokluk Faktörü

2.14
2.14
0 5

Tokluk Faktörü hemen hemen her tür diyet veya gıda listesi ile birlikte kullanılabilir. Daha yüksek Tokluk Faktörü olan yiyecekleri seçerek, daha az kalori tüketme şansınızı artırırken, aynı zamanda açlığınızı en aza indirirsiniz. Tokluk Faktörü gıdanın 100 gramında bulunan kalori, protein, lif ve yağ miktarları üzerinden yapılan hesaplama ile oluşur ve 0 ile 5 arasında bir değer alır. Daha Fazla...

Kalori Dağılımı

%5 %75 %20
Karbonhidrat Yağ Protein

(*) Bu gıdadaki kalorinin büyük bir kısmı Yağ'dan geliyor.

322 Kaloriyi Nasıl Yakarım?

Yumurta Sarısı kaç kaloridir, yumurta sarısı besin değeri, yumurta sarısı protein, yumurta sarısı kalori yumurta sarısı kalorisi, haşlanmış yumurta sarısı kalori, haşlanmıl yumurta sarısı protein, 1 yumurta sarısı kaç kalori? Haşlama yumurta sarısı kaç kalori? 100 gram Yumurta Sarısı içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir.


Bütün bunların yanı sıra kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Yumurta Sarısı Besin Değeri ve Kalori

Protein yumurtanın sarısında mı? Yumurta sarısı da akı da bol miktarda protein içeriyor. Ancak yağ ve karbonhidratın büyük çoğunluğu yumurta sarısında bulunuyor.

 

İhtiyacım olan 61 gram protein için 390 gram yumurta sarısı tüketmeliyim. Bu kadar yumurta sarısı için 10 adet yumurtanın sadece sarısını tüketmem gerekir. Ancak 10 adet yumurta sarısı 1255 kalori, 14 gram karbonhidrat ve 103,5 gram yağ içeriyor. Doymuş yağ oranı ise 37,25 gram. Bu yağ oranları tüketmeniz gereken günlük yağ oranlarından çok fazladır.

 

Protein alalım derken daha çok yağ tüketmiş oluruz. Bu veriler yumurta akının sarısından daha iyi olduğunu gösteriyor. Ama günde yirmi adet yumurta akı pek mantıklı gelmiyor.

 

Yumurtanın Kolesterole Etkisi

Sağlıklı yetişkinlerin çoğu için, yumurtalar tarafından sağlanan kolesterol kan kolesterol düzeyinizi önemli ölçüde yükseltmez. Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley, Sağlık web sitesi şöyle diyor. "Diyetinizdeki doymuş yağ ve trans yağ miktarının toplamı LDL veya "kötü" kolesterol üzerine daha büyük bir etkisi vardır." Zaten yüksek kolesterolünüz varsa, yumurta yemek kolesterolü daha fazla artırabilir, ancak yalnızca bütün yumurtayı tüketirseniz; herhangi bir yumurta türünde kolesterolün büyük bir kısmı yumurta sarısında yoğunlaşır.

 

Yumurta ve kolesterol arasındaki ilişkiyle ilgili daha fazla bilgi için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).

 

Düşük kolesterollü yumurta hazırlamanızı sağlayacak şef metotları için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).

 

Sürdürülebilir diyetler hakkında bilgi sahibiyim ama yine de kilo veremiyorum, kilo vermek için hızlı kilo verme yöntemleri (zayıflama kürleri, 10 kilo diyeti vb.) deniyorum yine de başarılı olamıyorum diyorsanız, kalori hesabına göre online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


 

Yumurta İçin Tavsiye Edilen Tüketim Miktarı Ne Kadardır?

 

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri, normal kan kolesterolü olan ve hiçbir kalp hastalığı belirtisi olmayan sağlıklı erkeklerin ve kadınların haftada dört yumurtadan fazlasını tüketmemesi gerektiğini bildirmektedir. Kalp hastalığı veya şeker hastalığı olan bireyler kendilerini hafta üç yumurta ile sınırlandırmalıdır. Kolesterol içermeyen faydalar için, tariflerinizde tüm yumurta yerine sadece yumurta akı kullanın. Bir büyük yumurta yerine iki yumurta akı kullanarak yemeklerinizin eski lezzetini koruyabilirsiniz.

 

Günlük Protein İhtiyacı İçin En İyi Besinler

 

Tavuk Göğsü Kavrulmuş

 •  200 gram tavuk göğsü = 330 kalori + 62,04 gram protein + 7,14 gram yağ ve 0 gram karbonhidra

Acı Bakla (Termiye)

 • 170 gram acı bakla = 630 kalori + 61,44 gram protein + 16,56 gram yağ ve 68,63 gram karbonhidrat

Soya Fasulyesi

 • 370 gram soya fasulyesi = 640 kalori + 61,57 gram protein + 33,19 gram yağ ve 36,74 gram karbonhidrat

Tavuk Taşlık Haşlanmış

 • 200 gram tavuk taşlık haşlanmış = 308 kalori + 60,78 gram protein + 5,36 gram yağ ve 0,0 gram karbonhidrat

Dana Kuşbaşı (Gerdan)

 • 190 gram dana kuşbaşı (gerdan) = 363 kalori + 61,58 gram protein + 12,96 gram yağ ve 0,0 gram karbonhidrat

Ton Balığı Taze Pişmiş

 • 205 gram taze ton balığı = 377 kalori + 61,32 gram protein + 12,87 gram yağ ve 0,0 gram karbonhidrat

Hamsi Konserve

 • 210 gram hamsi konserve = 441 kalori + 60,67 gram protein + 20,39 gram yağ ve 0,0 gram karbonhidrat


Hindi Bütün Kavurma

 • 210 gram hindi bütün kavurma = 406 kalori + 61,38 gram protein + 15,89 gram yağ ve 0,0 gram karbonhidrat

Dana Yürek Pişmiş

 • 215 gram dana yürek, pişmiş = 354 kalori + 61,23 gram protein + 10,17 gram yağ ve 0,0 gram karbonhidrat

Günümüzde yumurta çok bilinen ve faydalı bir seçenek olduğu için yumurta diyeti yapan kişiler dahi bulunmaktadır. Yumurta diyeti hakkında daha fazla bilgi için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Yumurta Diyeti). Tek tip diyetlerin uzun süreli etki etmeyeceğini ve bir beslenme düzeni oluşturmanız gerektiğini unutmayın. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından günlük alınması gereken besin değerlerinize göre hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 


1 Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori? 1 Adet Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori?
 • Orta boy haşlanmış yumurta kalori: 85.25 kaloridir. Orta boy haşlanmış yumurta 55.00 gramdır.
 • Büyük boy haşlanmış yumurta kalori: 93.00 kaloridir.Büyük boy haşlanmış yumurta 60.00 gramdır.

Yumurta kalorisi dışında yumurta tüketimi hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını blog yazılarımızda bulabilirsiniz.

 • Yumurtadaki protein miktarı ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz 'Günlük Alınması Gereken Protein Miktarını Kaç Yumurta Karşılar' konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).
 • Yumurta faydaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz 'Yumurta Yemenin Faydaları' konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).
 • Çiğ yumurta besin değeri dışında 'Çiğ Yumurta Yemek Güvenli Mi?' sorusunun cevabını öğrenmek istiyorsanız Çiğ Yumurta Yemek Güvenli Mi?' konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).

 

Günlük protein ihtiyacınızı kaç yumurtanın karşılayacağı konusunda bilgi sahibi oldunuz. Dilerseniz Günlük Ne Kadar Karbonhidrat, Protein, Yağ Almalıyım? sayfamızı ziyaret ederek günlük alınması gereken protein karbonhidrat ve yağ miktarı hesaplama konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • 1 büyük Yumurta Sarısı 54.74 kcal 17.00 Gram
 • 1 su bardağı Yumurta Sarısı 782.46 kcal 243.00 Gram
 • *Alerjen: Yumurta Sarısı içerir.

Benzer Gıdalar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Harcanan Kalori Hesaplama

Sitene Ekle