Kabızlığa Ne İyi Gelir? Kabızlığı Giderebilecek 5 Vitamin

Kabızlığa Ne İyi Gelir? Kabızlığı Giderebilecek 5 Vitamin
Kabızlık herkesin başına gelebilir. Çoğu durumda, birkaç gün sonra düzelir. Bu vitaminlerden birini tedavi seçeneği olarak denerseniz, sonuçları görmeniz 3-5 gün sürebilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kabızlık seyrek bağırsak hareketleri veya dışkılama sorunlarınız olduğunda meydana gelir. Haftada üçten az bağırsak hareketi varsa, muhtemelen kabızlık vardır.

 

Çoğu durumda, ara sıra kabızlığa yaşam tarzı değişiklikleri veya reçetesiz (OTC) çareler uygulayabilirsiniz. Örneğin, daha fazla su içmek, daha fazla lifli gıda tüketmek, daha fazla egzersiz yapmak yardımcı olabilir.

 

Reçetesiz müshil veya kabızlık giderici ilaç da rahatlama sağlayabilir.

 

Bazı vitaminler ayrıca kabızlığınızı kolaylaştırmanıza yardımcı olabilir. Birçok vitamin doğal kabızlık giderici ilaç olarak çalışır. Zaten günlük olarak alıyorsanız, alımınızı artırmak yardımcı olmayabilir. Bununla birlikte, günlük rutininize belirli vitaminleri eklemek, henüz almadıysanız rahatlama sağlayabilir.

 

Kabızlığa ne iyi gelir? Kabızlığa anında çözüm arayanlar blog yazımızı okumaya devam edebilir. Bu vitaminleri almak kabızlığınızı kolaylaştırmanıza yardımcı olabilir:

 

C Vitamini


C vitamini suda çözünür bir vitamindir. Emilmeyen C vitamini sindirim sisteminizde ozmotik bir etkiye sahiptir. Bu, suyu bağırsaklarınıza çekmesi anlamına gelir, böylece dışkınız yumuşar.

 

Ancak çok fazla C vitamini zararlı olabilir. İshal, mide bulantısı ve mide kramplarına neden olabilir. Ayrıca bazı insanların yiyeceklerinden çok fazla demir emmesine neden olabilir. Diğer yan etkiler arasında bu kabızlığınızı daha da kötüleştirebilir.

 

Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) göre, yetişkin tolere C vitamini üst sınırı 2.000 miligram’dır (mg). 18 yaşın altındaki çocuklar için üst sınır, yaşlarına bağlı olarak 400 ila 1.800 mg'dır.

 

Önerilen günlük dozaj çok daha düşüktür. C vitaminin faydaları ve eksikliğinde neler görülür? Merak ediyorsanız okumaya devam edebilirsiniz (Oku) (Oku).

 

B-5 Vitamini

 

B-5 Vitamini aynı zamanda pantotenik asit olarak da adlandırılır. 1982’de yapılan bir araştırma B-5 vitamininin bir türevi olan dekspantenolun kabızlığı azaltabileceğini buldu. Sindirim sisteminizde kas kasılmasını uyarabilir. Bu da dışkıyı bağırsaklarınızdan geçirmenize yardımcı olur.

 

Ancak, daha yeni bir araştırma yok. Mevcut kanıtlar B-5 vitaminini kabızlığın rahatlaması ile ilişkilendirmek için yetersizdir. Neredeyse tüm bitki ve hayvan bazlı yiyecekler pantotenik asit içerir. Bu nedenle ek bir ilaç almak gerekmez.

 

Bununla birlikte, çoğu yetişkin için önerilen günlük alım miktarı günde 5 mg'dır. Hamile insanlar 6 mg'a çıkabilirken, emziren kadınların çoğu günde 7 mg almalıdır.

 

18 yaşın altındaki çocuklar genellikle yaşlarına bağlı olarak günlük 1.7 ile 5 mg arasında tüketmelidir.

 

Folik Asit


Folik asit ayrıca folat veya B-9 vitamini olarak da bilinir. Sindirim asitlerinin oluşumunu uyararak kabızlığınızı kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

 

Sindirim asidi seviyeleriniz düşükse, yükseltmek sindiriminizi hızlandırmanıza ve dışkıyı kolonunuzdan geçirmenize yardımcı olabilir.

 

Mümkün olduğunda folik asit takviyesi almak yerine folat yönünden zengin yiyecekleri yemeyi hedefleyin. Folat bakımından zengin besinler de lif bakımından zengindir. Bu da bağırsaklarınızın hareket etmesine yardımcı olabilir.

 

Folat yönünden zengin besinler şunları içerir:

 

 • Ispanak
 • Börülce
 • Takviyelenmiş kahvaltı gevrekleri
 • Takviyelenmiş pirinç

 

Çoğu insan günlük diyetlerinden bol miktarda folik asit alır. Ama siz, bir takviye de almak isteyebilirsiniz.

 

Folik Asit Nelerde Var Bolca Barındıran 15 Gıda konu başlıklı blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Çoğu yetişkinin tolere edebileceği üst sınır günde 400 mikrogram (mcg) folik asittir. Sadece hamile olan biri daha fazlasını tolere edebilir.

 

1 ila 18 yaş arasındaki çocukların çoğu, yaşlarına bağlı olarak günlük 150 ila 400 mcg kadar tüketmelidir.

 

Folik asit eksikliği belirtileri hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

B12 Vitamini


B-12 vitamini eksikliği, kabızlığa neden olabilir. Kabızlığınız düşük B-12 seviyelerinden kaynaklanıyorsa, bu besinin günlük tüketimini artırmak belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

Bir takviye almak yerine, bu vitamin bakımından daha zengin yiyecekleri yemeyi tercih edebilirsiniz. B-12 bakımından zengin yiyecek örnekleri:

 

 • Sığır karaciğeri
 • Alabalık
 • Somon
 • Ton balığı

B12 Vitamini İçeren En İyi 12 Gıda blog yazımızı ziyaret ederek B12 bakımından zengin yiyeceklere daha fazla örnek görebilirsiniz.

 

Yetişkinlerin çoğunun günde 2,4 mcg B-12 vitamini tüketmesi önerilir. 18 yaşın altındaki çocuklar yaşlarına bağlı olarak 0,4 ile 2,4 mcg tüketebilir.

 

B12 faydaları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

B-1 Vitamini

 

B-1 Vitamini veya tiamin sindirime yardımcı olur. Tiamin seviyeleriniz düşük olduğunda, sindiriminiz yavaşlayabilir. Bu kabızlığa neden olabilir.

 

Çoğu kadın günde 1.1 mg tiamin tüketmelidir. Çoğu erkek günde 1.2 mg tüketmelidir. 1 ile 18 yaş arasındaki çocuklar yaşlarına bağlı olarak 0,5 ile 1 mg arasında olmalıdır.

 

Tiamin Açısından Zengin Gıdalar Ve Eksikliğinin 11 Belirtisi konu başlıklı blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Kabızlığı Daha Da Kötüleştirebilecek Vitaminler

 

Bazı vitamin takviyeleri kalsiyum ve demir minerallerini içerir. Bu kabızlık geliştirme şansınızı gerçekten artırabilir. Laktoz veya talk gibi vitamin tabletleri oluşturmak için kullanılan bileşenlerin bazıları da kabızlığa neden olabilir.

 

Günlük vitamin dozunuzun kabızlığa neden olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuzla konuşun. Vitamin takviyesi almayı bırakmanızı, başka bir türe geçmenizi veya dozajınızı düşürmenizi tavsiye edebilir.

 

Kronik bir sağlık durumu için vitamin alıyorsanız, önce doktorunuzla konuşmadan bunları almayı bırakmayın.

 

Yan Etkiler

 

Bazı vitaminler, özellikle diğer vitaminlerle, takviyelerle veya ilaçlarla karıştırıldığında istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

 

Bazı vitaminler önceden var olan tıbbi koşulları da kötüleştirebilir. Kabızlık giderici herhangi bir vitamin almadan önce doktorunuzla konuşun. Herhangi bir yan etki yaşarsanız onlara bildirin.

 

Vitamin Tüketmemesi Gereken İnsanlar

 

Vitaminler uygun dozajda alındığında çoğu insan için güvenlidir. Ancak bazı insanların belirli vitaminlerden uzak durmaları gerekebilir. Bazı vitaminler ayrıca kabızlığınızı daha da kötüleştirebilir.

 

Tüm OTC takviyelerinde olduğu gibi, yeni bir vitamin almadan veya dozajınızı artırmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız. Doktorunuz ve eczacınız güvenli ve etkili bir vitamin rejimi planlamanıza yardımcı olabilir.

 

Vitaminler, aşağıdaki insanlar için güvenli veya etkili olmayabilir:

 

Yenidoğanlar ve Bebekler


Bebeğinize, vitaminler veya diğer takviyeler de dahil olmak üzere her türlü kabızlık tedavisi vermeden önce bebeğinizin çocuk doktoru ile konuşun.

 

Gastrointestinal Koşulları Olan İnsanlar

 

Mide-bağırsak sorunları geçmişiniz varsa, vitaminler ve diğer OTC tedavi seçenekleri sizin için etkili olmayabilir.

 

Kronik Hastalıkları Olan Kişiler

 

Kronik bir sağlık durumunuz varsa, kabızlık yaşarsanız doktorunuza söyleyin. Durumunuzun veya tedavi planınızın bir yan etkisi olabilir. Aynı zamanda daha büyük bir sorunun belirtisi olabilir.

 

Bazı durumlarda, bazı vitaminleri almak sağlık durumunuzu kötüleştirebilir. Bazı vitaminler, durumunuzu tedavi etmek için kullanabileceğiniz bazı ilaçlar ve takviyelerle de etkileşime girebilir.

 

Önleme

 

Kabızlığı önlemek için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

 

Diyetinize Lif Ekleyin


Lif açısından zengin olan bu gıdalar gibi:

 

 • Fasulyeler
 • Kepekli tahıllar
 • Meyve
 • Sebzeler

 

Lif dışkıya hacim kazandırır. Bu da sindirim sisteminizden geçirmenize yardımcı olur.

 

Yüksek Lifli Gıdalar

 

Daha Fazla Sıvı Tüketin

 

Bol miktarda sıvı, özellikle de su için. Vücudunuzda yiyecekleri sindirmek için yeterli sıvı varsa, dışkının geçişini kolaylaştırabilir.

 

Egzersiz


Düzenli egzersiz yaparak sindirim sisteminizi harekete geçirin ve dışkınızın geçişini kolaylaştırın. Mahallenizde yapacağınız düzenli yürüyüşler bile hazmı teşvik eder.

 

Stresi Azaltın

 

Sindiriminizi etkileyebilecek stresi azaltmak için adımlar atın. Örneğin, yaygın stres tetikleyicilerinden kaçının, rahatlama teknikleri uygulayın ve eğlendiğiniz aktiviteler için zaman ayırın.

 

Sağlıklı bir yaşam tarzı, çoğu kabızlık vakasını önlemenize ve tedavi etmenize yardımcı olabilir. Bir haftadan daha uzun bir süre kabızlık yaşarsanız, yaşam tarzı değişiklikleri veya OTC tedavileri konusunda rahatlama bulamazsanız, doktorunuzu görmek için bir randevu alın. Ek yardıma ihtiyacınız olabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kabızlık herkesin başına gelebilir. Çoğu durumda, birkaç gün sonra düzelir. Bu vitaminlerden birini tedavi seçeneği olarak denerseniz, sonuçları görmeniz 3-5 gün sürebilir.

 

Hala rahatlama bulamazsanız, uyarıcı bir müshil denemenin veya diğer seçenekler hakkında doktorunuzla konuşmanın zamanı gelmiş olabilir. Nadir durumlarda, kronik kabızlık, rektal doku veya hemoroidinizdeki yırtıklar dahil olmak üzere komplikasyonlara yol açabilir.

 

Bütün bunların yanı sıra Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler