IBS ile Seyahat İçin 11 İpucu

IBS ile Seyahat İçin 11 İpucu
Seyahat ederken istediğiniz her şeyi yemenize izin vermek çok caziptir. Ama bütün gece mutsuz hissetmeye veya ertesi gün her 20 dakikada bir tuvalete gitmenize değmez.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Seyahat etmek ömür boyu güzel anılara sahip olmanızı sağlar ve aşırı yıpranmış hissettiğiniz anlar için mükemmel bir panzehir etkisindedir. Ne yazık ki, benim gibi irritabl bağırsak sendromu (IBS) olan insanlar için büyük zorluklar olabilir. Yeni gıdalar, bilinmeyen ortamlar ve seyahatle ilgili yaşadığım stres IBS'mi kötüleştirebilir. Ama bu seyahat etmediğim anlamına gelmiyor, evden uzaktayken daha dikkatli davranıyorum.

 

IBS ile seyahat etmek biraz daha fazla dikkatli olmayı gerektirse de buna değer. IBS'nizin dünyayı görme yolunda size engel olmasına  izin vermeyin. İşte IBS'niz varsa seyahat etmek için en iyi ipuçları.

 

1. Koridor Kenarında Bir Koltuğu Seçin

 

Hepimiz en iyi koltuğun pencere kenarındaki koltuk olduğunu biliyoruz. Dünyayı yukarıdan görmeyi ve yola erken bir bakış atmayı sevsem de uzun uçuşlar için koridor kenarındaki

koltukları tercih ederim. İhtiyacım olduğunda kalkabileceğim ve banyoya gidebileceğim için beni rahat hissettiriyor ve her geçtiğimde birini uyarmak zorunda kalmıyorum.

 

2. Kendi Yemeğinizi Getirin

 

Uçak yemekleri genel olarak risklidir. Her zaman kısa uçuşlar için atıştırmalıklar getiririm. Eğer daha uzun bir uçuşsa ya da her zamanki yemek saatimde bir yolculuk olsa da yemek getiririm.

 

İndiğim zaman yolculuk boyunca atıştırmalıkları elimde tutuyorum. Bu beni dışarıdayken kaçınmam gereken yiyeceklerin herhangi birini yemekten koruyacaktır. Yurt dışına seyahat ederken, genellikle bana tüm gezi boyunca bana yetecek birkaç favori yiyeceği yerel bir marketten tedarik ediyorum.

 

3. Yeniden Kullanılabilir Bir Su Şişesi 

 

Su şişemi güvenlikten geçer geçmez ve binmeden önce tekrar dolduruyorum. Böylece tüm uçuş boyunca su içmeyi ihmal etmiyorum. Bir kez indiğimde her yere götürüyorum. Su içmek IBS ile seyahat ederken özellikle önemlidir ve bir şişe taşımak, daha sık su içmeyi hatırlatan kolay bir yoldur.

 

Su içmenin faydaları nelerdir? Su içmeyi hatırlamanın kolay yolları nelerdir? Su orucu nedir? Konulu tüm merak ettikleriniz için blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz (Oku) (Oku) (Oku) (Oku


4. Sakin Olun

 

Anksiyete mide rahatsızlığına neden olduğu için kötüdür ve IBS için de tetikleyici olabilir . Seyahat, özellikle yabancı bir yere gittiğinizde, doğal olarak stres yapmanıza neden olabilir. Özellikle seyahat kaygısına eğilimliyim. Seyahate çıkacağım kişilerle kaygılarımı paylaşmak, seyahat kaygımı yönetmemi ve IBS'nin raylardan çıkmasını önlememi kolaylaştırıyor. Aynı zamanda beklentilerin belirlenmesini sağlayarak seyahat ettiğiniz insanların neye ihtiyacınız olduğu hakkında fikirleri olmasını, dikkatli olmalarını da etkiliyor.

 

Reflü ve anksiyete arasındaki ilişkiyi öğrenmek için blog yazımızı okuyabilirsiniz (Oku). 

 

Meditasyon uygulamaları da zihninizi sakinleştirmek için yararlı olabilir, benim için en iyi hilelerden biri çünkü odaklanmamı değiştiriyor. Evden uzakta olmak ya da akşam yemeği için ne yiyebileceğim konusunda endişelenmek yerine, gezinin en iyi kısımlarına ya da keşfetmek için sabırsızlanacağım yerlere odaklanıyorum.

 

5. Rutininizi Koruyun

 

Evde olmamanız normal rutininizi tamamen değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmez. Farklı bir saat diliminde olsanız bile normal beslenme programınızı koruyun. Bulunduğunuz yere göre ayarlayın, böylece yemeklerinizi hala evdeki düzeninizdeki gibi yiyin.

 

Her zamanki aralıklarla yemek yemek midemi sağlıklı tutmama yardımcı olur. Aşırı derecede tok bir mideyle uyuyamam. İspanya'da kültürel normları yakaladığım ve akşamları evde olduğum gibi akşam yemeği yediğim zaman kendimi daha iyi hissederdim. 

 

Aloe vera suyu IBS'yi tedavi edebilir mi? Öğrenmek için blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

6. Mutfağı Olan Bir Yerde Kalın

 

Seyahat ederken kendi yemeğinizi yapabilmek paha biçilmezdir. Yeni alanlar keşfetmeyi ve yeni yiyecekleri denediğim bir yer tanımayı seviyorum.

 

Mutfak olması bana huzur veriyor ve gerektiği kadar 'evde' yemek yapmamı sağlıyor. Genellikle bir hafta sonu için seyahat ederken günde en az iki yemek yapmak yeterli oluyor.

 

7. Ne Yiyemeyeceğinizi ve Nasıl Açıklayacağınızı Bilin

 

Bir restoranda yemek yemek IBS ile her yerde zor olabilir. Ancak yabancı bir ülkede özellikle göz korkutucu bir etkiye sahiptir. İhtiyacınız olan şeyi istemek daha utanç verici olur. Ancak ne yiyemediğinizi bilmek ve herhangi bir dilde açıklayabilmek, IBS ile rahat bir seyahat için anahtardır.

 

Ne yiyebileceğiniz hakkında bir fikir edinmek için ayrılmadan önce yerel yiyeceklerle ilgili biraz araştırma yapın. Kaçınılması gerekeni nasıl söyleyeceğinizi ezberleyin veya alerji kartlarından cümleleri kaydırın ve dil becerilerinize güvenmediğinizde garsonlara gösterin veya kendiniz ayırın. 

 

IBS nedir? İBS'li insanlar patlamış mısır yiyebilir mi? Merak ediyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

8. Menü Dışı Sipariş Vermek

 

Menüde hiçbir şey yiyemiyor musunuz? Bunun yerine kendi yemeğinizi yapın. Yemeklerin yanlarına ve diğer bileşenlerine bakın veya her restoranın pirinç ve buharda pişmiş sebzeler veya en sevdiğiniz soslar ile basit bir salata gibi yapabileceği temel bir şey isteyin.

 

9. Banyoyu Bulabilmek

 

Banyo için nasıl sormanız gerektiğini bilin ve işaretlere aşina olun. Şehir merkezlerinde daima değişir. 


10. Belirtileri Görmezden Gelmeyin

 

IBS'nizin alevlendiğini düşünüyorsanız, görmezden gelmeyin ve normal şekilde devam edin. Gerekirse diyetinizi ayarlayın, günü biraz daha yavaş alın, banyoya daha yakın kalın veya biraz daha fazla uyuyun. Kendinize iyi davranın ve kendinize karşı nazik olun.

 

IBS hakkında daha fazla bilgi almak için blog yazımızı okuyabilirsiniz (Oku).

 

11. Ilımlı Olun

 

Seyahat ederken istediğiniz her şeyi yemenize izin vermek çok caziptir. Ama bütün gece mutsuz hissetmeye veya ertesi gün her 20 dakikada bir tuvalete gitmenize değmez. Akıllı olun. İnanın, jet lag zaten mide bulandırıcı olduğundan dolayı öğle yemeği için kızartma gibi ağır şeyler yemeyin.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Egzersiz yapmaya ve yediklerime, banyodan uzakta uzun süreler geçirirken özellikle dikkat ediyorum. Ertesi gün sahilde şişkinlikten dört ay hamile görüneceğimi veya müzede yürümek yerine banyoda daha fazla zaman geçireceğimi düşündüğümde hareketlerime daha çok özen gösteriyorum.

 

Aynı zamanda, bir veya iki ısırık sizi öldürmeyecek ve bölgesel yiyeceklerin tadının ne gibi olduğunu bileceksiniz. Her ısırıktan endişelenmeniz, yemeseniz bile semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir. Unutmayın, tatiliniz rahatlatıcı olmalı!

 

Tüm bunların yanı sıra sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!)


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler