Domates Suyu İçmek Neye İyi Gelir? Kan Basıncınızı Düşürür mü?

Domates Suyu İçmek Neye İyi Gelir? Kan Basıncınızı Düşürür mü?
Günlük domates suyu içmek, düşündüğünüzden daha fazla sağlık yararına sahip olabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Uçakta domates suyu içmek ya da rüyada domates suyu içmekten bahsetmiyoruz. Uçakta domates suyu içmek de çeşitli araştırmalara konu olmuştur ve domates suyu, havadayken, yerdekine göre daha farklı bir lezzet veriyor sonucuna varılmıştır. Ama konumuz bu değil. Her gün domates suyu içmek, düşündüğünüzden daha fazla sağlık yararına sahip olabilir. Domates suyu içmek faydalı mı? Domates suyu içmek neye iyi gelir? Sorularına ayrıntılı bir bakış sunacağız.

 

Yeni araştırmalar, her gün bir bardak tuzsuz domates suyu içmenin kan basıncını düşürmenin ve kalp hastalığı riskini azaltmanın basit bir yolu olduğunu iddia ediyor.

 

Daha iyi kalp sağlığı, her gün bir bardak tuzsuz domates suyunun tadını çıkarmak kadar basit olabilir.

 

Japon araştırmacılar, Food Science & Nutrition'daki yeni bir raporda, bir yıl boyunca süren bir araştırmanın, her gün ortalama bir fincan tuzsuz domates suyu içen bazı katılımcıların 12 ay boyunca kan basıncını düşürdüğünü gösterdiğini ortaya koydu.

 

Bu seçkin katılımcı grubu ayrıca, genellikle kalp hastalığı ve arterlerde plak oluşumu ile ilişkili olan LDL (kötü) kolesterollerini de düşürdü.

 

Kalp Hastalığı Kadınları Farklı Etkiliyor: Bu Konuda Ne Yapabiliriz? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek kalp hastalılarının kadınlar üzerindeki etkisi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


Bu olası sağlıklı sonuçların her ikisi de, bir kişinin insanlarda önde gelen ölüm nedeni olan kardiyovasküler hastalık (CVD) riskini azaltabilir.

 

Her yıl 610.000'den fazla insan kalp hastalığı nedeniyle ölüyor. Kardiyovasküler hastalıklar her 4 ölümden 1'ini oluşturur. Bu nedenle araştırmacılar, domates suyu gibi kolay beslenme seçenekleri de dahil olmak üzere her zaman hastalara yardımcı olabilecek alternatif tedaviler arıyorlar.

 

 

Tokyo Tıp ve Diş Üniversitesi ve Tucson Bitki Islah Enstitüsünden olan öğrenciler, çalışmaya 184 erkek ve 297 kadın kattı.

 

Katılımcıların yıl boyunca istedikleri kadar tuzsuz domates suyu içmelerine izin verildi. Onlardan sadece ne kadar içtiklerini kaydetmeleri ve ardından bu günlükleri her üç ayda bir araştırmacılara iade etmeleri istendi.

 

Çalışmanın sonunda, araştırmacılar, çalışmanın başında tedavi edilmemiş prehipertansiyon veya hipertansiyonu olan katılımcıların 94'ünün kan basıncı sayılarında bir düşüş gördüğünü ortaya çıkardı.

 

Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey ve Yüksek Tansiyon Nedir? Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler konu başlıklı blog yazılarımız inceleyerek hipertansiyon hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.


Ortalama sistolik kan basıncı (en üst sayı) 141,2'den 137,0 mmHg'ye ve ortalama diyastolik kan basıncı (en alt sayı) 83,3'ten 80,9 mmHg'ye düştü.

 

Amerikan Kalp Derneği'ne göre bu çok fazla görünmeyebilir, ancak hipertansiyon aşamalarını ilerletmek için yeterli.

 

Ortalama ilk rakamlar, bir kişiyi 2. aşama hipertansiyonun sınırına getirir. Aşağıya doğru bu ince kaymalarla, kişi 1. aşamaya geçer.

 

Aynı daha küçük çalışma katılımcıları grubu, çalışmanın başlangıcındaki 155.0'dan sonunda 149.9 mg / dL'e olan toplam kolesterol sayılarında bir düşüş gösterdi.

 

Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)


Domates Suyu Gerçekten İşe Yarıyor mu? Önemli Bir Not

 

Bir şişe domates suyunu içmeye başlamadan önce, bu çalışma bazı önemli uyarılarla birlikte geliyor.

 

İlk olarak, araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri'nde çeşitli soya sosları ürettiği bilinen Kikkoman Corporation tarafından finanse edildi. Asya'da, diğer şeylerin yanı sıra tuzsuz domates suyu yapan bir sebze markası olan Del Monte'nin tüm özel pazarlama haklarına da sahipler.

 

Kikkoman, aynı bilim adamlarının 2015 yılı çalışması için de ödeme yaptı. Bu rapor, orta yaşlı kadınlarda tuzsuz domates suyunun, sekiz haftalık bir çalışmada, kandaki bir tür yağ olan trigliserit düzeylerinin düşmesine yardımcı olduğunu buldu.

 

Tesadüfen, bu yıl süren çalışma, çalışmanın başlangıcında yüksek trigliserit sayılarına sahip olan çalışma katılımcıları arasında bile, trigliseridlerde veya HDL (iyi) kolesterolde hiçbir değişiklik göstermedi.

 

Araştırmacılar ayrıca çalışma katılımcılarının diyet analizi yapmadı. Hipertansif veya prehipertansif olduklarını bilen yetişkinlerin, sağlıklarını daha iyi hale getirmek için bir yıl boyunca adımlar atmış olabileceği makul bir varsayımdır.

 

Diyet analizi olmadan, değişikliklerin meyve suyu veya diğer faydalı diyet değişiklikleri yüzünden mi olduğunu bilmek zor.

 

Araştırmacılar, çalışma katılımcılarının yarısından fazlasından bir yaşam tarzı ve tıbbi tedavi anketi almadan çalışmalarını tamamladılar.

 

Yine, yıl boyunca süren çalışma sırasında meydana gelen değişiklikler, bilim insanlarının bulduğu sonuçları etkileyebilecek diğer potansiyel faktörlere işaret edebilir. Bu bilgi olmadan düzgün bir inceleme yapmak zordur.

 

Dahası, araştırmacıların bir karşılaştırma çalışması da yoktu. Domates suyunu içmeyen başka bir grup birey de benzer sonuçlar yaşayabilir. Yan yana çalışma olmadan, meyve suyunun yarattığı gerçek etkiyi bilmek imkansız.

 

Son olarak, araştırmacılar genel olarak daha büyük grupta KVH riskindeki bu değişiklikleri bulamadılar. Sonuçların gösterdiği şey, odaklarını önceden var olan hipertansiyon veya prehipertansiyonu olan insanlara daralttığında ortaya çıktı. Bu tür post-hoc analiz genellikle akademik araştırmalarda hoş karşılanmaz çünkü özellikle güvenilir olarak görülmemektedir.

 

Kalp Krizi Belirtileri Ve Önlemleri konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek kardiyovasküler hastalık (KVH) ile ilgili birçok komplikasyondan biri olan kalp krizi hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

Domateslerin Başka Birçok Sağlık Yararı Vardır


Domates, burgerde lezzet katarak, salata malzemesi olarak ya da sadece dilimlenip taze mozzarella peyniri ile servis edilmesinin yanı sıra, bir besin merkezidir.

 

Kolesterolü ve kan basıncını gerçekten düşürsünler ya da düşürmesinler - onay için daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulacak - onlarca yıllık araştırmalarla desteklenen pek çok faydası var.

 

Kaliforniya, Santa Monica'daki Providence Saint John's Sağlık Merkezi'nde kardiyolog olan Dr. Nicole Weinberg, "Birçok sebzede olduğu gibi, domates suyu da vitamin ve mineral bakımından zengindir" dedi . "Potasyumun yanı sıra C vitamini ve B vitamini bakımından da yüksektir."

 

Domatesin Faydaları Ve Besin Değerleri konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek domatesin faydaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Domates Suyu Sizin İçin Faydalı Mı? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek domates suyu içmenin faydaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Antioksidanlar Açısından Zengin

 

Domatesler, birçok sağlık yararına sahip olduğu gösterilen karotenoidler adı verilen biyoaktif bileşikler açısından zengindir. Bir tür karotenoid olan likopenin, kanseri önlemeye yardımcı olabilecek güçlü antioksidan aktiviteye sahip olduğu düşünülmektedir.

 

KVH Risk Faktörlerini İyileştirebilir


MyEasyVeganDiet.com'un kurucusu olan Allie Gregg, "Potasyum, kan basıncını düşürmek ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirmekle ilişkili bir mineraldir" dedi. "Meyve suyunu oluşturmak için sıkılması gereken büyük miktarda domates düşünüldüğünde, meyve suyundaki vitamin ve mineral konsantrasyonu daha yüksek."

 

Doğurganlık Artırıcı Olarak Hareket Edebilir

 

Üreme sağlığına odaklanan diyetisyen ve Erkek Doğurganlığını Beslemek’in yazarı Lauren Manaker, "Günlük tüketilen domates suyu erkeklerin doğurganlıklarını desteklemelerine yardımcı olabilir" dedi. “12 hafta boyunca her gün domates suyu içen erkeklerle antioksidan takviyeyi karşılaştıran bir çalışma, çalışma süresinden sonra daha iyi doğurganlık parametreleri gösterdi. Bunun nedeni, domates suyunda doğal olarak bulunan yüksek antioksidan likopen konsantrasyonu olabilir. "

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kalbinizin sağlığına yardımcı olması umuduyla biraz domates suyunu yudumlamak istiyorsanız, yapmamanız için hiçbir sebep yok. Sadece tuzsuz tükettiğinizden emin olun. Aynı zamanda dengeli beslenme ve düzenli egzersiz dahil olmak üzere kalp sağlığınızı iyileştirmenin başka yollarını arayın.

 

Ayrıca, başka bir güç merkezi bileşeni eklemeyi düşünün: zeytinyağı.

 

Klinik beslenme uzmanı ve Vahşi Akdeniz’in yazarı Stella Metsovas "Kalp koruyucu sağlık yararları için tuzsuz domates suyunu yudumlarsanız, araştırmalar bitki besinleri açısından zengin yiyeceklerin en iyi sağlıklı yağlarla emildiğini de gösterdiğinden, bir çay kaşığı soğuk preslenmiş sızma zeytinyağı eklemenizi şiddetle tavsiye ederim" diyor.

 

Domates sebze midir meyve midir? tartışması şöyle dursun domates gibi sayısız sağlıklı gıda bulunmaktadır. Bu sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun ücreti ile diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet listesi satın alın. (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler