Asker Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Asker Diyet Listesi

Asker Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Asker Diyet Listesi

3 günde 5 kilo verdiren diyet olarak da adlandırılan asker diyeti nedir? Asker diyeti nasıl uygulanır? Asker diyeti yapanlarda işe yaradı mı? Asker diyeti için diyet listesi, asker diyeti listesi. Hızlı zayıflatan diyet asker diyeti nasıl yapılır? Tüm bu sorular ışığında asker diyetini sizin için inceledik.

 

Asker diyeti nedir? Asker diyetini 3 günde 5 kilo verdiren diyet ya da dondurma diyeti olarak da duymuş olabilirsiniz. Bu diyet haftanın 3 günü belirli bir diyet listesine bağlı kalmak ve diğer 4 gün boyunca sağlıklı beslenmeye dikkat ederek 1500 kaloriyi aşmadan istediğinizi yeme odaklı bir diyettir. Bağlı kalmanız gereken diyet listesinde sosisli ve dondurma gibi abur cubur sayılacak gıdaların bulunması bu diyetin sürdürülebilir sağlıklı bir diyet olmasının önüne geçmektedir. Asker diyeti yapanlar 3 günde 5 kilo verebilir ama bu yağdan değil büyük oranda sudan olacaktır. Diyet bırakıldıktan sonra muhtemelen fazlasıyla geri alınabilir.

 

Asker diyeti şu anda dünyanın en popüler "diyetlerinden" biridir. Asker diyeti yapanlar tek bir haftada 4.5 kilograma kadar hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olduğunu iddia ediyor.

 

Asker diyeti aynı zamanda ücretsizdir. Satın almanız gereken hiçbir kitap, pahalı yiyecek veya takviye yoktur.

 

Fakat bu diyet gerçekten işe yarıyor mu? Asker diyeti yapanlar kilo verebiliyor mu? Asker diyeti yapanlar yorumlarında olumlu mu? Denemeniz gereken bir şey mi? Bu makale, bu ve bunun gibi sorular ışığında asker diyeti hakkında bilmeniz gereken her şeyi asker diyeti listesi ile birlikte açıklar.

 

Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)

 

Asker Diyeti Nedir?

 

3 günde 5 kilo verdiren diyet olarak da adlandırılan asker diyeti, haftada 4.5 kilo vermenize yardımcı olabilecek bir kilo verme diyetidir.

 

Asker diyeti yapanlar 3 günlük bir yemek planından sonra 4 gün ara veriyor ve hedef kilosuna ulaşana kadar haftalık döngü tekrarlanıyor.

 

Asker diyeti yapanlar, bu diyetin ABD ordusundaki beslenme uzmanları tarafından askerleri hızlı bir şekilde en iyi şekle sokmak için tasarlandığını iddia ediyorlar.

 

Ancak gerçek şu ki bu diyet herhangi bir askeri veya devlet kurumuna bağlı değildir.

 

Amerikan asker diyeti, donanma diyeti, ordu diyeti ve hatta dondurma diyeti de dahil olmak üzere bazı farklı isimlerle de anılıyor.

 

Özet: Asker diyeti, sadece bir hafta içinde ciddi kilo kaybına neden olduğu iddia edilen düşük kalorili bir kilo verme diyetidir.

 

Asker Diyeti Nasıl Yapılır? Askeri Diyet Nasıl Yapılır?

 

Asker diyeti yapanlar şu şekilde yapıyorlar. 3 günlük asker diyeti, 7 günlük bir süre zarfında aslında 2 aşamaya ayrılıyor.

 

İlk 3 gün kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde düşük kalorili bir yemek planı uygulamalısınız. Yemekler arasında atıştırmalık yoktur.

 

Bu aşamada toplam kalori tüketimi günde yaklaşık 1.100-1.400 kaloridir.

 

Bu, ortalama bir yetişkinin kalori tüketiminden daha düşüktür. 

 

Haftanın kalan 4 günü boyunca, sağlıklı beslenmeniz ve kalori alımınızı düşük tutmaya devam etmeniz önerilir.

 

Asker diyeti yapanlar yorumları alındığında, hedef kilonuza ulaşana kadar diyeti birkaç kez tekrarlayabileceğinizi iddia ediyorlar.

 

Özet: Asker diyetinin ilk 3 günü belli bir yemek planına sahip ve kalori kısıtlaması içeriyor. Kalan 4 günde daha az kısıtlama var.

 

Asker Diyeti Listesi

 

 

İşte 3 günde 5 kilo verdiren diyet olarak da adlandırılan asker diyeti listesi:

 

1. Gün

Bu 1. gün için asker diyeti listesidir. Yaklaşık 1.400 kaloriye eşittir.

Kahvaltı:

 • 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi sürülmüş bir dilim kızarmış ekmek
 • Yarım greyfurt
 • Bir fincan kahve veya çay (isteğe bağlı)

Öğle Yemeği:

 • Bir dilim kızarmış ekmek
 • Yarım kase ton balığı
 • Bir fincan kahve veya çay (isteğe bağlı)

Akşam Yemeği:

 • Bir kase taze fasulye ile 85 gram et yemeği
 • Küçük bir elma
 • Yarım muz
 • Bir fincan vanilyalı dondurma

 

2. Gün

Bunlar yaklaşık 1.200 kalori miktarında, 2. gün için asker diyeti listesidir.

Kahvaltı:

 • Bir dilim kızarmış ekmek
 • Bir haşlanmış yumurta
 • Yarım muz
 • Bir fincan kahve veya çay (isteğe bağlı)

Öğle Yemeği:

 • Bir haşlanmış yumurta
 • Bir kase çökelek
 • 5 tuzlu kraker
 • Bir fincan kahve veya çay (isteğe bağlı)

Akşam Yemeği:

 • İki sosisli, ekmeksiz.
 • Yarım kase havuç ve yarım kase brokoli.
 • Yarım muz.
 • Yarım bardak vanilyalı dondurma.

 

3. Gün

İşte 3. gün için yaklaşık 1.100 kalori olan asker diyeti listesi.

Kahvaltı:

 • 30 gram çedar peyniri dilimi.
 • 5 tuzlu kraker.
 • Küçük bir elma
 • Bir fincan kahve veya çay (isteğe bağlı).

Öğle Yemeği:

 • Bir dilim kızarmış ekmek.
 • Bir yumurta, istediğiniz gibi pişirilmiş.
 • Bir fincan kahve veya çay (isteğe bağlı).

Akşam Yemeği:

 • Bir kase ton balığı.
 • Yarım muz.
 • 1 su bardağı vanilyalı dondurma.

 

Şeker veya krema kullanmadığınız sürece, istediğiniz kadar kahve veya çay içmekten çekinmeyin. Bol bol su için.

 

Asker Diyetinde Kalan 4 Gün

 

Haftanın geri kalanı da diyet içerir.

 

Atıştırmalıklara izin verilir ve yiyecek grubu kısıtlaması yoktur. Porsiyon boyutlarını sınırlamanız ve toplam kalori tüketimini günlük 1.500 altında tutmanız önerilir.

 

Diyetin kalan 4 günü için başka kural yoktur.

 

Özet: Diyetin ilk 3 günü belli bir asker diyet listesine sahipken, diğer 4'ü daha az kısıtlayıcıdır. Yine de sağlıklı beslenmeniz ve kalan 4 gün boyunca kalorileri sınırlandırmanız tavsiye edilir.

 

Asker Diyetinde İzin Verilen Diğer Gıdalar

 

 

Diyet kısıtlamaları olanlar için 3 günlük aşamada değişikliklere izin verilir, ancak porsiyonun aynı sayıda kalori içermesi gerekir.

 

Örneğin, bir yer fıstığı alerjiniz varsa, asker diyeti listesinde yer alan yer fıstığı ezmesini badem ezmesi ile değiştirebilirsiniz.

 

Ayrıca vejetaryenseniz 1 kase ton balığını badem ile değiştirebilirsiniz.

 

Tek önemli olan, kalorilerin aynı kalması. Yemek planını herhangi bir şekilde değiştirirseniz, kalori saymanız gerekir.

 

Asker diyeti yapanlar sıcak limonlu su içmeyi önerir. Ancak yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin kullanılmaması önemlidir. Bunun iyi bir fikir olmasının bilimsel bir nedeni yoktur.

 

Özet: Diyet kısıtlamalarınız varsa, o zaman eşit kalorili yiyecekleri tüketmenize izin verilir.

 

Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında

 

Asker Diyeti Kanıtlara Dayalı mı?

 

Asker diyeti konusunda hiçbir çalışma yapılmamıştır. Bununla birlikte, ortalama bir insanın hafta boyunca süren kalori kısıtlaması nedeniyle birkaç kilo vermesi muhtemeldir.

 

Yağ dokunuza girdiğinden daha çok yağ çıkarsa, kilo kaybedersiniz. Bu kadar basit.

 

Bununla birlikte, asker diyeti yapanlar, diyet listesindeki "yiyecek kombinasyonları" nedeniyle belirli bir kilo verme avantajına sahip olduğunu iddia ederler. Bu kombinasyonların metabolizmanızı arttırdığı ve yağ yaktığı söylenir, ancak bu iddiaların arkasında bir doğruluk payı yoktur.

 

Kahve ve yeşil çay, metabolizmayı hafifçe artırabilen bileşikler içerir, ancak bunu yapabilecek bilinen hiçbir gıda kombinasyonu yoktur (1, 2, 3, 4).

 

Ayrıca yemek planında yer alan genel yiyeceklere bakarsanız, sadece yağ yakıcı bir diyet gibi görünmüyor.

 

Protein içeriği yüksek olan yiyecekler metabolizmayı diğer yiyeceklerden daha fazla arttırır (5, 6). Fakat asker diyeti listesinin öğünlerinin çoğu protein açısından düşük ve karbonhidrat oranı yüksek, bu kilo kaybı için kötü bir kombinasyondur.

 

Bazı insanlar da bu diyetin aralıklı oruç tutmaya benzer sağlık yararları olduğunu iddia ediyor. Ancak, diyette oruç tutmak yok, bu yüzden bu yaklaşım da yanlıştır.

 

Aralıklı Oruç Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Olur? Faydaları Nelerdir? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek aralıklı oruç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Özet: Askeri diyet, kalorisi çok düşük olduğu için kilo vermenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, diğer kalori kısıtlı diyetlerden daha etkili kılan özel bir avantajı yoktur.

 

Asker Diyeti Güvenli ve Sürdürülebilir mi?

 

Asker diyeti, ortalama bir insan için güvenlidir, çünkü kalıcı zarar veremeyecek kadar kısadır.

 

Ancak, asker diyeti yapanlar olarak bu diyeti aylarca takip edecekseniz kalorilerdeki katı sınırlama sizi besin eksiklikleri riskine sokabilir.

 

Bu özellikle kalan 4 günde düzenli olarak sebze ve diğer kaliteli yiyecekleri yemiyorsanız geçerlidir.

 

Ayrıca, her hafta sosisli sandviç, kraker ve dondurma yemek metabolik sorunlara neden olma potansiyeline sahiptir. Abur cubur diyetinizin düzenli bir parçası olmamalıdır.

 

Sürdürülebilirlik açısından, bu diyeti yapmak oldukça kolaydır. Uzun süreli alışkanlık değişikliklerine dayanmaz ve sadece kısa bir süre için irade gerektirir.

 

Bunlarla beraber, muhtemelen çok uzun süre kilo vermenize yardımcı olmaz çünkü alışkanlıklarınızı değiştirmenize yardımcı olmaz.

 

Özet: Asker diyeti sağlıklı insanlar için büyük olasılıkla güvenlidir, ancak uzun süre kullanılmamalıdır. Muhtemelen kalıcı kilo kaybına yol açmaz.

 

 

Haftada Gerçekten 5 Kilo Verebilir misiniz?

 

Bu diyet popüler oldu çünkü haftada 5 kilo verebileceğinizi iddia ediyor. Bu diyetle ilgili, asker diyeti yorumlarına "asker diyeti ekşi", "asker diyeti kadınlar kulübü" şeklinde internet üzerinden aratarak ulaşabilirsiniz.

 

Teorik olarak, bu kilo kaybı oranı, kalorileri ciddi şekilde kısıtlayan aşırı kilolu insanlar için mümkündür. Bununla birlikte, kilo kaybının çoğu, yağ değil su kaybından kaynaklanacaktır.

 

Vücudun glikojen depoları azaldıkça su ağırlığı hızla düşer, bu da karbonhidrat ve kalorileri sınırladığınızda meydana gelir (7).

 

Bu ölçeklerde iyi görünüyor, ancak normal olarak tekrar yemeye başladığınızda bu kilolar geri kazanılabilir.

 

Özet: Haftada 5 kilo vermek mümkün. Bununla birlikte, bunun çoğu normal yemek yemeye başladığınızda yeniden kazanılan su ağırlığı olacaktır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Asker diyeti işe yarayabilir, ama uzun süreli değil.

 

Hızlı bir şekilde birkaç kilo vermek istiyorsanız, o zaman asker diyeti yardımcı olabilir.

 

Ancak kilolarınızı da çok hızlı bir şekilde geri kazanmanız muhtemel. Bu kalıcı kilo kaybı için iyi bir diyet değildir.

 

Kilo verip bir daha almamak konusunda ciddiyseniz, asker diyeti yapmaktan çok daha iyi olan birçok kilo verme yöntemi vardır.

 

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, kendinize sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın