Havucun Faydaları Nelerdir? Havucun Zararı Var mı?

Havucun Faydaları Nelerdir? Havucun Zararı Var mı?

Havuç mükemmel atıştırmalıktır. Gevrek, besin dolu, az kalorili ve tatlı. Kalp ve göz sağlığı, gelişmiş sindirim, hatta kilo kaybı ile ilişkilidirler.

 

Havuç lezzetli bir kök sebzedir. Bu nedenle havuç tarator, havuç topları gibi tatlıların yanı sıra havuç çorbası, havuç salatası gibi tariflerde de kullanılır. Havucun faydaları denilince ilk aklımıza gelen göze olan etkisidir. Ancak havuç faydaları bununla sınırlı değildir. Havuç kanser riskini azaltırken, kolesterolü düşürür ve kilo verme konusunda yardımcınızdır. Havuçta hangi vitaminler var? A vitamini, K1 vitamini, biotin, potasyum ve B6 vitamini içerir.

 

Havuç meyve mi sebze mi? Havuç (Daucus carota), genellikle mükemmel sağlık faydaları olduğu iddia edilen bir kök sebzesidir.

 

Çıtır çıtır, lezzetli ve oldukça besleyicidir. Havuç özellikle iyi bir beta karoten, lif, K1 vitamini, potasyum ve antioksidan kaynağıdır (1).

 

Ayrıca bir dizi sağlık yararları var. Havuçlar kilo kaybı dostu bir besindir, düşük kolesterol seviyelerine ve gelişmiş göz sağlığına bağlanmıştır.

 

Dahası, karoten antioksidanları, kanser riskinin azalmasıyla bağlantılıdır.

 

Havuçlar sarı, beyaz, turuncu, kırmızı ve mor gibi birçok renkte bulunur.

 

Turuncu havuç, parlak rengini vücudunuzun A vitaminine dönüştürdüğü bir antioksidan olan beta karotenden alır.

 

Havucun ne gibi faydaları var? Havucun zararı var mı? Havucun faydaları nelerdir? Havuç nelere iyi gelir? Havuç yemek ne işe yarar? Bu makale, bu ve bunun gibi sorular ışığında size havuçlar hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor.

 

Sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek yerine sağlıklı bir beslenme programı çok daha etkili olacaktır. Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. (Tıkla ve Sağlıklı Beslen!)

 

Havuç Hangi Besin İçerir? Havuç Besin Değeri

 

Havucun su içeriği %86-95 arasında değişir ve yenilebilir kısım yaklaşık %10 karbonhidrattan oluşur (1, 2).

 

Havuç çok az miktarda yağ ve protein içerir (3).

 

Havuç kaç kalori? Havuç protein mi karbonhidrat mı? Havuçta karbonhidrat var mı? İki küçük ve orta boy çiğ havuç (100 gram) için besin değerleri şunlardır:

 

 • Havuç Kalori: 41
 • Su: % 88
 • Protein: 0.9 gram
 • Karbonhidrat: 9,6 gram
 • Şeker: 4.7 gram
 • Lif: 2.8 gram
 • Yağ: 0,2 gram

 

Karbonhidrat

 

Havuçta karbonhidrat var mı? Havuç karbonhidrat içerir mi? Havuç karbonhidrat mı?

 

Havuç esas olarak su ve karbonhidrattan oluşur.

 

Karbonhidratlar nişasta, sükroz ve glikoz gibi şekerler içerir (1).

 

Aynı zamanda nispeten iyi bir lif kaynağıdır, orta büyüklükte bir havuç (61 gram) 2 gram lif içerir.

 

Havuç, yiyeceklerin yemekten sonra kan şekerini ne kadar hızlı yükselttiğinin bir ölçüsü olan glisemik indekste (GI) genellikle alt sıralarda yer alır.

 

GI değerleri, çiğ havuçlar için en düşük 16-60, pişmiş olanlar için biraz daha yüksek ve püreler için en yüksek olacak şekilde değişmektedir. (4, 5).

 

Düşük glisemik indeksli besinler tüketmek sayısız sağlık yararı ile bağlantılıdır ve diyabetli insanlar için özellikle faydalı olduğu düşünülmektedir (6, 7).

 

 

Lif

 

Havuç lifli mi? Havuç lif içerir mi?

 

Pektin, havuçlardaki çözünür liflerin ana şeklidir (8).

 

Çözünebilir lifler, şeker ve nişastanın sindirimini yavaşlatarak kan şekeri seviyesini düşürebilir.

 

Ayrıca bağırsaklarınızdaki dost bakterileri de besleyebilirler. Bu da sağlığı iyileştirebilir ve hastalık riskini azaltabilir (9, 10, 11).

 

Dahası, belirli çözünür lifler, kolesterolün sindirim sisteminizden emilimini engelleyerek kan kolesterolünü düşürür (12, 13).

 

Havuçtaki başlıca çözünmeyen lifler selüloz, hemiselüloz ve lignindir. Çözünmeyen lifler kabızlık riskinizi azaltabilir ve düzenli bağırsak hareketlerini artırabilir (1, 14).

 

Özet: Havuç, nişasta, lif ve basit şekerlerden oluşan yaklaşık %10 karbonhidrattır. Yağ ve protein açısından son derece düşüktürler.

 

Havuçta Hangi Vitaminler Var? Vitaminler ve Mineraller

 

Havuçta hangi vitamin var? Havuç, pek çok vitamin ve mineral kaynağıdır, havuçtaki vitaminler özellikle biyotin, potasyum ve A vitamini (beta karoten), K1 (filokinon) ve B6.

 

 • A Vitamini: Havuç, vücudunuzun A vitaminine dönüştürdüğü beta karoten bakımından zengindir. Bu besin iyi görüşü destekler ve büyüme, gelişme ve bağışıklık fonksiyonu için önemlidir (15).
 • Biotin (Biyotin): Eskiden H vitamini olarak bilinen bir B vitamini olan biotin, yağ ve protein metabolizmasında önemli bir rol oynar (16).
 • K1 Vitamini: Ayrıca fillokinon olarak da bilinir, K1 vitamini kan pıhtılaşması için önemlidir ve kemik sağlığını artırabilir (17, 18).
 • Potasyum: Esansiyel bir mineral olan potasyum, kan basıncı kontrolü için önemlidir. 
 • B6 Vitamini: Bir grup ilgili vitamin olan B6, gıdanın enerjiye dönüştürülmesinde rol oynar.

 

Özet: Havuç, beta karoten şeklinde mükemmel bir A vitamini kaynağıdır. Ayrıca birkaç K vitamininin yanı sıra potasyum için de iyi bir kaynaktır.

 

Hızlı kilo verdiren diyetler adı altında zayıflamak için yapılan 10 kilo verme diyeti gibi diyetler yapanların yaşayacağı sorunlardan biri de vitamin ve mineral kayıplarıdır. Sağlık sorunu olan kişiler için tehlikeli olan bu kısıtlayıcı diyetleri uygulamak önerilmez. Sağlıklı ve dengeli beslenme düzeniyle diyetisyenlerimizden size özel hazırlanan online diyet listesi satın alarak zayıflayabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!).

 

Diğer Bitki Bileşikleri

 

Havuç, karotenoidler dahil olmak üzere birçok bitki bileşiği sunar.

 

Bunlar, gelişmiş bağışıklık fonksiyonuna, kalp hastalığı, çeşitli dejeneratif hastalıklar ve belirli kanser türleri de dahil olmak üzere birçok hastalığın riskini azaltma ile bağlantılı güçlü antioksidan aktiviteye sahip maddelerdir (1).

 

Havuçtaki ana karoten olan beta karoten, vücudunuzdaki A vitaminine dönüştürülebilir.

 

Ancak, bu dönüştürme işlemi kişiye göre değişebilir. Havuçla yağ tüketmek, daha fazla beta karoten emmenize yardımcı olabilir (19).

 

Havuçtaki ana bitki bileşikleri:

 

 • Beta karoten: Turuncu havuç beta karoten bakımından çok zengindir. Havuçlar pişirilirse, daha iyi emilir (6.5 kata kadar) (20, 21, 22).
 • Alfa karoten: Beta karoten gibi kısmen vücudunuzda A vitaminine dönüşen bir antioksidandır.
 • Lutein: Havuçta en yaygın antioksidanlardan biri olan lutein, ağırlıklı olarak sarı ve turuncu havuçlarda bulunur, göz sağlığı için önemlidir (23).
 • Likopen: Kırmızı ve mor havuçlar da dahil olmak üzere birçok kırmızı meyve ve sebzede bulunan parlak kırmızı bir antioksidan olan likopen kanser ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilir (24).
 • Poliasetilenler: Son araştırmalar, havuçlarda lösemi ve diğer kanserlere karşı korunmaya yardımcı olabilecek biyoaktif bileşikleri tanımlamıştır (1, 25, 26).
 • Antosiyaninler: Koyu renkli havuçlarda bulunan güçlü antioksidanlardır.

 

Özet: Havuç birçok bitki bileşiğinin, özellikle beta karoten ve lutein gibi karotenoidlerin harika bir kaynağıdır.

 

 

Havuç Neye İyi Gelir? Havuç Yararları - Havucun Faydaları

 

Havuç araştırmalarının çoğu, karotenoidlere odaklanmıştır.

 

Azalan Kanser Riski

 

Karotenoidler bakımından zengin diyetler, çeşitli kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olabilir.

 

Buna prostat, kolon ve mide kanserleri de dahildir (27, 28, 29).

 

Dolaşımdaki karotenoid seviyeleri yüksek olan kadınlarda meme kanseri riski de daha düşük olabilir (30).

 

Eski tarihli araştırmalar karotenoidlerin akciğer kanserine karşı koruma sağlayabileceğini öne sürdü, ancak daha yeni çalışmalar bir korelasyon belirlemedi (31, 32).

 

Düşük Kan Kolesterolü

 

Yüksek kan kolesterolü kalp hastalığı için iyi bilinen bir risk faktörüdür.

 

Havuç alımı düşük kolesterol seviyelerine bağlanmıştır (12, 13).

 

Kilo Kaybı

 

Havuç kilo aldırır mı? Havuç kilo verdirir mi? Havuç yiyerek zayıflanır mı?

 

Düşük kalorili bir yiyecek olarak havuç, sonraki öğünlerde tokluğu artırabilir ve kalori alımını azaltabilir (33).

 

Bu nedenle, etkili bir kilo verme diyetine faydalı bir katkı olabilirler.

 

Beslenme düzenim çok bozuk, kilo vermek istiyorum şimdiye kadar uyguladığım zayıflama kürleri ve zayıflama sularından sonuç alamadım diyorsanız zayıflamak için eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak TekTık Uzağında!).

 

Göz Sağlığı

 

Havucun göze faydası var mı? Havuç gerçekten göze iyi gelir mi? Havucun göze faydaları nelerdir?

 

A vitamini düzeyi düşük olan bireylerin, havuç veya A vitamini veya karotenoidler açısından zengin diğer yiyecekleri yiyerek azalan bir durum olan gece körlüğü yaşama olasılığı daha yüksektir (34).

 

Karotenoidler ayrıca yaşa bağlı maküler dejenerasyon riskinizi de azaltabilir (35, 36, 37).

 

Özet: Havuç yemek, kanser ve kalp hastalığı riskinin azalmasına ve ayrıca göz sağlığının iyileştirilmesine bağlıdır. Ek olarak, bu sebze etkili bir kilo verme diyetinin değerli bir bileşeni olabilir.

 

Havuç Yetiştiriciliği - Organik ve Geleneksel Olarak Yetiştirilen Havuç

 

Organik tarım, mahsul yetiştirmek için doğal yöntemler kullanır.

 

Organik ve geleneksel olarak yetiştirilmiş havuçları karşılaştıran çalışmalar, karotenoidlerin veya antioksidan içerik ve kalite miktarında herhangi bir fark bulamadı (38, 39, 40, 41, 42).

 

Bununla birlikte, geleneksel olarak yetiştirilen havuç pestisit kalıntıları içerir. Düşük dereceli pestisit alımının uzun vadeli sağlık etkileri belirsizdir. Ancak bazı bilim adamları endişelerini dile getirdi (43).

 

Özet: Hiçbir kanıt, organik havuçların geleneksel olarak yetiştirilenlerden daha besleyici olduğunu göstermese de, organik çeşitlerin böcek ilacı barındırması daha az olasıdır.

 

Bebek Havuçlar - Baby Havuç

 

Bebek havuçlar giderek daha popüler olan aperatif yiyeceklerdendir.

 

Bebek havuç olarak adlandırılan iki çeşit havuç yanıltıcı olabilir.

 

Öte yandan, tercih edilen boyda makineyle kesilmiş, sonra soyulmuş ve bazen az miktarda klor ile yıkanmış büyük havuçlardan parçalar olan bebek kesilmiş (baby-cut) havuçlar vardır.

 

Normal ve bebek havuçlar arasındaki besinlerde çok az fark vardır ve bunlar aynı sağlık etkilerine sahip olmalıdır.

 

Özet: Bebek havuçları, genişlemeden önce hasat edilmiş havuçlardır. Oysa kesilmiş havuçlar, makineyle kesilmiş, soyulmuş, cilalanmış ve ambalajlanmadan önce yıkanmış büyük havuç parçalarındandır.

 

Havucun Zararı Var mı? Bireysel Endişeler

 

Havuç genellikle yemek için güvenli olarak kabul edilir. Ancak bazı insanlarda olumsuz etkileri olabilir.

 

Ek olarak, çok fazla karoten tüketmek, cildinizin biraz sarı veya turuncu olmasına neden olabilir. Ancak bu zararsızdır.

 

Havuç Alerjisi Belirtileri - Havuç Alerjisi

 

Bir araştırmaya göre havuç, gıda alerjisi olan bireylerin %25'ine kadar polenle ilişkili alerjik reaksiyonlara neden olabilir (44).

 

Havuç alerjisi, bazı meyvelerdeki veya sebzelerdeki proteinlerin, bazı polen türlerinde bulunan proteinlerle benzerliklerinden dolayı alerjik bir reaksiyona neden olduğu çapraz reaktivite örneğidir.

 

Huş ağacı polenine veya misk otu polenine duyarlıysanız, havuçlara tepki verebilirsiniz.

 

Bu, ağzınızın karıncalanmasına veya kaşınmasına neden olabilir. Bazı insanlarda boğazın şişmesini veya ciddi bir alerjik şoku (anafilaksi) tetikleyebilir (45, 46, 47).

 

Kontaminasyon - Bulaşma

 

Kirlenmiş toprakta yetişen veya kirli suya maruz kalmış havuçlar, güvenlik ve kalitelerini etkileyebilecek daha fazla miktarda ağır metal barındırabilir (48).

 

Özet: Havuç polenlere alerjisi olan insanlarda reaksiyona neden olabilir. Ek olarak, kirlenmiş topraklarda yetişen havuçlar, güvenlik ve kalitelerini etkileyen daha fazla miktarda ağır metal içerebilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Havuç mükemmel atıştırmalıktır. Gevrek, besin dolu, az kalorili ve tatlı.

 

Kalp ve göz sağlığı, gelişmiş sindirim, hatta kilo kaybı ile ilişkilidirler.

 

Bu kök sebze hepsi sağlıklı bir diyete harika katkılar sağlayan çeşitli renk, boyut ve şekillerde olabilir.

 

Kilo vermem durdu, hızlı kilo verdiren diyetleri denediğim halde kilo veremiyorum veya kısa sürede tekrar kilo alıyorum diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin uygun online diyet ücretleriyle size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Şimdi Zayıflamak İçin Adım At!).

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın