Zerdeçalın Faydaları ve Besin Değerleri

Zerdeçalın Faydaları ve Besin Değerleri
Zerdeçal faydaları nelerdir? Zerdeçal nasıl kullanılır? Zerdeçalın faydaları nedir? Zerdeçal nasıl tüketilir öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi aşırı kısıtlayıcı ve sağlığa zararlı online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

 

Zerdeçal kilo verdirir mi? Zerdeçal zayıflatır mı? Öğrenmek için tıklayın.

 

Zerdeçalın Faydaları

 

Zerdeçal, var olan en etkili besin takviyesi olabilir. Zerdeçalın kalorisi ve besin değerleri (kaç kalori).

 

Pek çok yüksek kaliteli çalışma, zerdeçalın vücudunuz ve beyniniz için büyük faydaları olduğunu göstermektedir.

 

Zerdeçal faydaları nelerdir? Zerdeçal nasıl tüketilir? Zerdeçal çayı faydaları için tıklayın.

 

Zerdeçal faydaları nelerdir? Zerdeçalın faydaları nedir? Zerdeçal zayıflatır mı? İşte zerdeçalın faydaları:

 

1. Zerdeçal Güçlü Tıbbi Özelliklere Sahip Biyoaktif Bileşikler İçerir

 

Zerdeçalın faydaları nelerdir?

 

Zerdeçal köriye sarı rengini veren baharattır.

 

Hindistan'da binlerce yıldır hem baharat hem de şifalı bitki olarak kullanılmıştır.

 

Son zamanlarda bilim, Hintlilerin uzun süredir bildiklerini desteklemeye başladı. Zerdeçal gerçekten de tıbbi özelliklere sahip bileşikler içeriyor (1).

 

Bu bileşiklerin arasından en önemlisi olan, kurkuminoit olarak adlandırılan zerdeçal sarısıdır.

 

Zerdeçal sarısı, zerdeçaldaki ana etken maddedir. Güçlü bir iltihap karşıtı etkisi vardır ve çok güçlü bir antioksidandır.

 

Bununla birlikte, zerdeçaldaki zerdeçal sarısı içeriği o kadar da yüksek değildir. Ağırlık olarak bakıldığında %3 civarındadır (2).

 

Bu bitki üzerinde yapılan çalışmaların çoğunda, çoğunlukla zerdeçal sarısı içeren zerdeçal özlerini kullanılıyor ve dozajlar genellikle günde 1 gramdan daha fazla oluyor.

 

Sadece zerdeçal baharatını yiyeceklerinizde kullanarak bu seviyelere ulaşmak çok zordur.

 

Bu nedenle, etkilerini tam olarak yaşamak istiyorsanız, kayda değer miktarda zerdeçal sarısı içeren bir takviye almanız gerekir.

 

Ne yazık ki, zerdeçal sarısının kan dolaşımı sırasındaki emilimi zayıftır. Zerdeçal sarısının emilimini %2,000 artıran doğal bir madde olan piperinden içeren karabiberle beraber tüketmek emilime yardımcı olur (3).

 

En iyi zerdeçal sarısı takviyeleri, zerdeçal sarısının etkinliğini önemli ölçüde artıran piperin maddesini de içerir.

 

Zerdeçal sarısı ayrıca yağda çözünen bir maddedir. Bu yüzden yağlı bir yemekle beraber almak iyi bir fikir olabilir.

 

Özet: Zerdeçal, güçlü iltihap karşıtı ve antioksidan özelliklerine sahip bir madde olan zerdeçal sarısı içerir. Çoğu çalışmada, yüksek miktarda zerdeçal sarısı içerecek şekilde hazırlanmış zerdeçal özleri kullanılmıştır.

 

2. Zerdeçal Sarısı Doğal Bir İltihap Karşıtı Bileşiktir

 

İltihap inanılmaz derecede önemlidir.

 

Vücudunuzun yabancı istilacılara karşı savaşmasına yardımcı olur. Ayrıca hasar onarmada da rolü vardır.

 

İltihap olmadığında bakteri gibi patojenler vücudunuzu kolayca ele geçirip sizi öldürebilir.

 

Akut kısa süreli iltihaplanma faydalı olsa da, sürekli hale geldiğinde ve vücudunuzun kendi dokularına saldırdığında büyük bir problem haline gelebilir.

 

Bilim adamları, kronik düşük seviyeli iltihabın neredeyse Batı’daki her kronik hastalıkta önemli bir rol oynadığına inanıyor. Bunlar, kalp hastalıkları, kanser, metabolik sendromlar, alzheimer ve çeşitli dejeneratif durumları içinde kapsar (4, 5, 6).

 

Bu nedenle, kronik iltihapla mücadelede yardımcı olabilecek her şey, bu hastalıkların önlenmesinde ve hatta tedavisinde de potansiyel olarak büyük bir öneme sahiptir.

 

Zerdeçal sarısı güçlü bir iltihap karşıtı bileşendir. Aslında, o kadar güçlüdür ki, bazı iltihap karşıtı ilaçlarda olduğu gibi yan etkileri olmamasına rağmen aynı efektifliğe sahiptir (7, 8, 9).

 

Hücrelerinizin çekirdeklerine giren ve iltihaplanma ile ilgili genleri aktifleştiren bir molekül olan NF-kB'yi engeller. NF-kB'nin birçok kronik hastalıkta önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır (10, 11).

 

Ayrıntılara girmeden (iltihaplanma çok karmaşık bir durumdur), yapılması gereken ana çıkarım, zerdeçal sarısının moleküler düzeyde iltihapla savaşan biyoaktif bir madde olduğudur (12, 13, 14).

 

Özet: Kronik iltihaplanma birçok yaygın hastalığa katkıda bulunur. Zerdeçal sarısı, iltihaplanmada ana rol oynadığı bilinen birçok molekülü engelleyebilir.

 

Zencefil ve Zerdeçal virüsün aktive olmasını engeller' - Sağlık Haberleri

 

3. Zerdeçal, Vücudun Antioksidan Kapasitesini Önemli Ölçüde Artırıyor

 

Oksidatif hasarın, yaşlanmanın ve birçok hastalığın arkasındaki sebeplerden biri olduğuna inanılmaktadır.

 

Serbest radikalleri ve eşleştirilmemiş elektronları olan yüksek oranda reaktif molekülleri içerir.

 

Serbest radikaller, yağ asitleri, proteinler veya DNA gibi önemli organik maddelerle reaksiyona girme eğilimindedirler.

 

Antioksidanların bu kadar faydalı olmasının ana nedeni, vücudunuzu serbest radikallere karşı korumalarıdır.

 

Zerdeçal sarısı, kimyasal yapısı nedeniyle serbest radikalleri etkisiz hale getirebilen güçlü bir antioksidandır (15, 16).

 

Ek olarak, zerdeçal sarısı vücudunuzun kendi antioksidan enzimlerinin aktivitesini arttırır (17, 18, 19).

 

Bu şekilde, zerdeçal sarısı serbest radikaller ile iyice savaşır. Onları doğrudan engeller, sonra vücudunuzun kendi antioksidan savunmasını bu durum karşısında uyarır.

 

Özet: Zerdeçal sarısı, güçlü antioksidan etkilerine sahiptir. Serbest radikalleri kendi başına etkisiz hale getirir. Ancak vücudunuzun kendi antioksidan enzimlerini de konu hakkında uyarır.

 

4. Zerdeçal Sarısı, Geliştirilmiş Beyin Fonksiyonuyla Alakalı Olan ve Beyin Hastalıkları Riskini Düşüren Beyin Kaynaklı Nörotrofik Faktörü Artırıyor

 

Vakti zamanında, nöronların erken çocukluk döneminden sonra bölünemediği ve çoğalmadıkları düşünülüyordu.

 

Ancak, artık bunun yanlış olduğu bilinmektedir.

 

Nöronlar yeni bağlantılar oluşturabilirler. Ancak beynin belirli bölgelerinde de çoğalabilirler ve sayılarını arttırabilirler.

 

Bu sürecin ana itici güçlerinden biri, beyninizde çalışan bir tür büyüme hormonu olan beyin kaynaklı nörotrofik faktördür (BKNF) (20).

 

Depresyon ve alzheimer hastalığı gibi sık görülen beyin rahatsızlıkları, bu hormonun eksikliğine bağlanmıştırlar (21, 22).

 

İlginçtir ki, zerdeçal sarısı, beyindeki BKNF seviyesini artırabilir (23, 24).

 

Bunu yapmak, birçok beyin hastalığını veya yaşa bağlı beyin fonksiyonlarında azalmayı geciktirmekte, hatta direkt engellemekte etkili olabilir (25).

 

Ayrıca, hafızayı güçlendirebilir ve BKNF düzeyleri üzerindeki etkileri göz önüne alındığında sizi daha akıllı yapar. Ancak, bunu doğrulamak için insanlar üzerinde kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır (26).

 

Özet: Zerdeçal sarısı, yeni nöronların sayısı arttıran ve beyninizdeki çeşitli dejeneratif süreçlerle savaşan BKNF beyin hormonunu artırır.

 

5. Zerdeçal Sarısı Kalp Hastalığı Riskinizi Düşürür

 

Kalp hastalıkları dünya üzerindeki 1 numaralı ölüm sebepleridirler (27).

 

Araştırmacılar yıllarca çalışmış ve neden yaşandıkları hakkında pek çok şey öğrenmişlerdir.

 

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kalp hastalıkları inanılmaz derecede karmaşıktırlar. Buna çeşitli şeyler katkıda bulunur.

 

Zerdeçal sarısı, kalp hastalığı sürecindeki birçok adımı tersine çevirebilir (28).

 

Zerdeçal sarısının kalp hastalığı konusundaki asıl faydası belki de kan damarlarının iç dokusu olan endotelin fonksiyonunu iyileştirmesidir.

 

Endotel disfonksiyonunun kalp hastalıklarının en önemli sebeplerinden biri olduğu ve endotelin kan basıncını, kan pıhtılaşmasını, diğer çeşitli faktörleri düzenleme kabiliyetinden alıkonulması anlamına geldiği bilinmektedir (29).

 

Bazı çalışmalar, zerdeçal sarısının endotel fonksiyonunda iyileşmelere yol açtığını göstermektedir. Bir çalışma, zerdeçal sarısının bu konuda egzersiz yapmak kadar etkili olduğunu, bir diğeri ise Atorvastatin ilacı kadar etkili çalıştığını da göstermiştir (30, 31).

 

Ek olarak, zerdeçal sarısı, kalp hastalıklarında da rol oynayan iltihap ve oksidasyonu (yukarıda tartışıldığı gibi) azaltır.

 

Bir çalışmada, koroner arter baypas ameliyatına girecek 121 kişiye, ameliyattan birkaç gün önce rastgele olarak plasebo ya da 4 gram zerdeçal sarısı verildi.

 

Zerdeçal sarısı alan grup, hastanede kalp krizi geçirme riskinde %65 oranında azalma yaşamıştır (32).

 

Özet: Zerdeçal sarısı, kalp hastalığında rol oynadığı bilinen çeşitli faktörler üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Endotelin işlevini iyileştirir ve güçlü bir iltihap karşıtı antioksidandır.

Zerdeçalın faydaları nelerdir? Zerdeçal nedir, nerelerde kullanılır? –  Şifalı Bitkiler | Sağlıklı Yaşam | Aktar Diyarı

 

6. Zerdeçal Kanseri Engellemeye (Hatta Tedavi Etmeye Bile) Yardımcı Olabilir

 

Kanser, kontrolsüz hücre büyümesi olarak nitelendirilen korkunç bir hastalıktır.

 

Ortak yönleri olan birçok farklı kanser türü vardır. Bazıları zerdeçal sarısı takviyeleri tarafından etkilenebilir gibi görünüyor (33).

 

Zerdeçal sarısı, kanser tedavisinde faydalı bir bitki olarak gözlemlenmiştir ve kanser büyümesini, gelişimini, yayılmasını moleküler düzeyde etkilediği keşfedilmiştir (34).

 

Araştırmalar, kanserli hücrelerin ölümüne katkıda bulunabileceğini, anjiyogenezi (tümörlerde yeni kan damarlarının oluşması) ve metastazı (kanserin yayılmasını) azaltabileceğini göstermiştir (35).

 

Birçok çalışma, laboratuvarlarda yapılan testlerde zerdeçal sarısının kanserli hücrelerin büyümesini azaltabileceğini ve test hayvanları üzerinde yapılan testlerde de tümörlerin büyümesini engelleyebileceğini keşfetmiştir (36, 37).

 

Yüksek dozdaki zerdeçal sarısının (tercihen piperin gibi bir emilim arttırıcı ile) insanlarda kanseri tedavi etmeye yardımcı olup olamayacağı henüz kesin değildir.

 

Bununla birlikte, zerdeçalın, başta kalın bağırsak kanseri gibi sindirim sisteminde bulunan kanser türleri başta olmak üzere kanserin ortaya çıkmasını önleyebileceğine dair kanıtlar vardır.

 

Kalın bağırsakta doku bozulmasına sahip 44 erkek üzerinde yapılan 30 günlük bir çalışmada, günde 4 gram zerdeçal sarısı almak doku bozulmasını %40 oranında azaltmıştır (38).

 

Belki zerdeçal sarısı bir gün geleneksel kanser tedavisi için kullanılacaktır. Kesin olarak söylemek için çok erken, ancak umut verici görünüyor ve üzerinde yoğun olarak çalışılıyor.

 

Özet: Zerdeçal sarısı, kanserin önlenmesine, hatta tedavisine bile yardımcı olabilecek moleküler düzeyde değişikliklere sebep olur.

 

7. Zerdeçal Sarısı Alzheimer Hastalığının Önlenmesi ve Tedavisinde Yararlı Olabilir

 

Alzheimer hastalığı dünyadaki en yaygın nörodejeneratif hastalıktır. Aşırı bunamanın önde gelen sebeplerinden biridir.

 

Ne yazık ki, alzheimer için henüz sağlam bir tedavi mevcut değildir.

 

Bu nedenle, ilk etapta gerçekleşmesini önlemek çok önemlidir.

 

Ufukta iyi haberler olabilir. Çünkü zerdeçal sarısının kan-beyin bariyerini geçtiği gözlemlenmiştir (39).

 

İltihaplanma ve oksidatif hasarın alzheimer hastalığında rol oynadığı bilinmektedir. Zerdeçal sarısı her ikisi için de yararlı etkilere sahiptir (40).

 

Ek olarak, alzheimer hastalığının önemli bir özelliği, amiloid plaklar denilen bir karmakarışık bir protein birikmesidir. Araştırmalar zerdeçal sarısının bu plakları temizlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir (41).

 

Zerdeçal sarısının insanlarda alzheimer hastalığının ilerlemesini gerçekten yavaşlatıp yavaşlatamayacağı veya hastalığı direkt tersine çevirip çeviremeyeceği şu anda bilinmemektedir. Üzerinde yoğun bir şekilde çalışılması gerekir.

 

Özet: Zerdeçal sarısı, kan-beyin bariyerini geçebilir ve alzheimer hastalığının patolojik sürecinde çeşitli iyileştirmelere yol açtığı gözlemlenmiştir.

 

8. Eklem İltihaplanması İçin Zerdeçal Sarısı Takviyesi İyi Gelir

 

Eklem iltihaplanması, dünya genelinde yaygın bir sorundur.

 

Birçoğu eklemlerde iltihaplanmayla alakalı olan birkaç farklı tür vardır.

 

Zerdeçal sarısının güçlü bir iltihap karşıtı bileşik olması göz önüne alındığında, eklem iltihaplanmasına yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

 

Bazı çalışmalar bunun doğru olduğunu göstermekte.

 

Romatizmal eklem iltihabı hastalarında yapılan bir çalışmada, zerdeçal sarısı, iltihap karşıtı ilaçlardan daha etkiliydi (42).

 

Diğer birçok çalışma, zerdeçal sarısının eklem iltihaplanması üzerindeki etkilerini incelemiştir ve çeşitli semptomlardaki iyileşmelere dikkat çekmiştir (43, 44).

 

Özet: Birçok çalışma, zerdeçal sarısının eklem iltihaplanması semptomlarının tedavisinde yardımcı olabileceğini ve bazı durumlarda iltihap karşıtı ilaçlardan daha etkili olduğunu göstermektedir.


9. Çalışmalar Zerdeçal Sarısının Depresyona Karşı İnanılmaz Faydaları Olduğunu Gösteriyor

 

Zerdeçal sarısı, depresyonu tedavi etmek konusunda bir miktar umut vadetmiştir.

 

Kontrollü bir çalışmada, depresyonlu 60 kişi rastgele 3 gruba bölündü (45).

 

Birinci grup Prozac adlı ilacı, ikinci grup bir gram zerdeçal sarısını ve üçüncü grup hem Prozac ilacını hem de zerdeçal sarısını kullandı.

 

6 hafta sonra zerdeçal sarısının Prozac'a benzer gelişmelere yol açtığı görüldü. Hem Prozac hem de zerdeçal sarısı alan grup ise en iyi sonuçları verdi (45).

 

Bu küçük çalışmaya göre zerdeçal sarısı, neredeyse bir antidepresan kadar etkilidir.

 

Depresyon ayrıca, azalmış beyin kökenli nörotrofik faktör (BKNF) ve beyinde öğrenme, hafızada rol oynayan bir parça olan hipokampusta küçülmeye neden olur.

 

Zerdeçal sarısı, BKNF seviyelerini yükseltir. Potansiyel olarak yukarıdaki değişikliklerin bazılarını tersine çevirir (46).

 

Zerdeçal sarısının beynin sinir ileticilerindeki serotonin ve dopamin değerini artırabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır (47, 48).

 

Özet: Depresyonlu 60 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, zerdeçal sarısı, depresyonun semptomlarını hafifletme konusunda Prozac adlı antidepresan kadar etkili olabileceğini göstermiştir.

 

10. Zerdeçal Sarısı, Yaşlanmayı Geciktirmeye ve Yaşla İlgili Kronik Hastalıklarla Mücadeleye Yardım Edebilir

 

Zerdeçal sarısı, kalp hastalığının, kanserin ve alzheimerın önlenmesine gerçekten yardımcı olabilecekse, uzun yaşam süresi için belirgin yararları olmalıdır.

 

Bu nedenle, zerdeçal sarısı yaşlanma karşıtı bir katkı maddesi olarak da çok popüler hale gelmiştir (49).

 

Ancak oksidasyon ve iltihabın yaşlanmada bir rol oynadığına inanıldığı göz önüne alındığında, zerdeçal sarısı, sadece hastalığı önlemenin ötesine geçip, hastalığı engellemeye kadar uzanan etkilere sahip olabilir (50).

 

Özet: Kalp hastalığını önleme potansiyeli, alzheimer ve kanser gibi birçok olumlu sağlık etkisi nedeniyle zerdeçal sarısı uzun yaşam süresine giden bir yol olabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Zerdeçal ve özellikle en aktif bileşiği olan zerdeçal sarısı, kalp hastalığını, alzheimerı ve kanseri önleme potansiyeli gibi bilimsel olarak kanıtlanmış birçok yarara sahiptir.

 

Güçlü bir iltihap karşıtı bileşik ve antioksidandır. Ayrıca depresyon ve eklem iltihaplanması semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 

Zerdeçal sarısı emilimini %2.000 artıran bir madde olan BioPerin (piperin’in ticari adı) içeren bir ürün bulmanız da önerilir.

 

Bu madde olmadan, zerdeçal sarısının çoğu sadece sindirim kanalından geçip gider.

 

Zerdeçal ve zencefilin faydaları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler