Soya Menopoz Belirtilerine Yardımcı Olur mu?

Soya Menopoz Belirtilerine Yardımcı Olur mu?
Soya ile ilişkili potansiyel riskler konusunda da bazı tartışmalar vardır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Menopoz Semptomlarına Ne Sebep Olur?

 

Menopoz nedir? Menopoz ne demek? Menopoz, vücudun kademeli olarak östrojen üretimini durdurduğu ve her ay bir yumurta bıraktığı zamanı ifade eder. Östrojendeki bu düşüş, aşağıdakiler dahil çeşitli semptomlara neden olabilir. Menopoz etkileri, menopozun belirtileri:


 • sıcak basması
 • gece terlemeleri
 • ruh hali
 • odak eksikliği
 • yorgunluk
 • vajinal kuruluk
 • uyku problemi

Menopoz nedir? Daha fazla bilgi için tıklayın (menopoz belirtileri). (menopoz belirtilerini azaltma).

Menopoz hakkında bilmeniz gereken her şey için tıklayın (menopoz).

 

Hormon tedavisi, bu semptomları gidermenin bir yoludur. Menopoz sırasında östrojendeki doğal düşüşe karşı koymak için östrojen almayı içerir. Yöntem çok etkili olmakla birlikte bazı riskleri de beraberinde getirmektedir.

 

Östrojen almak - özellikle uzun süre - kan pıhtılaşması, felç veya meme veya rahim kanseri riskinizi artırabilir. Östrojen, sağlıklarına ve aile sağlığı geçmişine bağlı olarak birçok kadın için bir seçenek olmayabilir.

 

Bazıları menopoz semptomlarını daha az riskle yönetmek için soya gibi doğal alternatiflere yöneldi. Soya, tofu ve soya sütü gibi yiyeceklerde ve takviyelerde bulunur. Bazı östrojen benzeri etkilere sahip olan izoflavon adı verilen kimyasal bileşikler içerir.

 

"Zayıflamak için hızlı kilo verdiren sporlardan, zayıflama çaylarına kadar birçok yolu denedim ama sonuç alamadım." diyorsanız eğer kilo verme için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

 

İzoflavon Nedir? İzoflavon Ne İşe Yarar?

 

İzoflavonlar, fitoöstrojenler adı verilen bir grup bitki bazlı kimyasalın bir parçasıdır. Bu kimyasallar vücutta daha zayıf bir östrojen formu gibi davranır.

 

İzoflavon içeren besinlerden biri de soyadır. Soyadaki ana izoflavonlar, genistein ve daidzein'dir. Soya yediğinizde, bağırsaklarınızdaki bakteriler onu daha aktif formlarına ayırır.

 

Soya izoflavonları vücudunuza girdikten sonra östrojen ile aynı reseptörlere bağlanır. Reseptörler, hücrelerin yüzeyindeki yerleştirme istasyonları gibidir. İzoflavonlar bazı reseptörlere bağlandığında, östrojenin etkilerini taklit ederler. Diğer reseptörlere bağlandıklarında östrojenin etkilerini engellerler.

 

İzoflavon faydaları, izoflavonlar östrojeni taklit ettiğinde, sıcak basmaları ve diğer menopoz semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilirler.


Araştırma Ne Gösteriyor?

 

Düzinelerce küçük çalışma, soyanın menopoz semptomları, özellikle sıcak basmaları ve gece terlemeleri üzerindeki etkilerine baktı. Şimdiye kadar, sonuçlar karışık.

 

Soya Takviyeleri - Soya Takviyesi

 

19 çalışmanın 2012 analizinde, soya izoflavon takviyeleri, bir plaseboya kıyasla, sıcak basmaların şiddetini yüzde 26'nın biraz üzerinde azalttı. 2013 tarihli bir Cochrane incelemesi, diyet soya veya izoflavon takviyelerinin sıcak basmaları hafiflettiğine dair kesin bir kanıt bulamadı. Ancak soyadaki ana izoflavonlardan biri olan genistein bakımından yüksek olan takviyelerden bir fayda buldu.

 

10 çalışmanın 2015 analizi, soya ve diğer kaynaklardan elde edilen bitki izoflavonlarının sıcak basmaları yüzde 11 azalttığını buldu.

 

Pek çok çalışma, soya ve soya izoflavonlarının sıcak basmaların sayısını ve şiddetini makul ölçüde azaltabildiğini gösterse de, hormon replasman tedavisi kadar hızlı çalışmıyor gibi görünüyor.

 

Soya ürünlerinin maksimum faydaya ulaşması birkaç hafta veya daha uzun sürebilir. Örneğin, 2015 yılında yapılan bir inceleme soya izoflavonlarının maksimum etkilerinin yarısına ulaşmasının 13 haftadan fazla sürdüğünü buldu. Öte yandan geleneksel hormon tedavisinin aynı faydayı göstermesi yaklaşık üç hafta sürer.

 

Vücudunuzun izoflavonları nasıl işlediği de bu ilacın sizin için işe yarayıp yaramadığını belirleyebilir. Soyanın temel besin maddesi olduğu Asya'da büyüyen insanlar, Amerikalılara göre çok daha düşük ateş basması oranlarına sahipler. Ek olarak, Asyalı kadınların yarısından fazlası, equol adı verilen daha aktif izoflavon formunu üretir. Amerikalı kadınların üçte birinden daha azı equol üretiyor.

 

Soya Bazlı Yiyecekler - Soya Bazlı Gıdalar

 

Bazı araştırmalar soya fasulyesi, soya unu ve soya fıstığı gibi soya açısından zengin gıda kaynaklarının potansiyel faydalarına da baktı. Ancak konuyla ilgili 10 araştırmanın 2010 tarihli bir incelemesi, gıda kaynaklarından gelen soyanın sıcak basmaları, vajinal kuruluğu veya diğer menopoz semptomlarını azalttığına dair çok az kanıt buldu.


Soya Başka Faydalar Sağlıyor Mu? Soya Faydalı Mı? Soya Faydaları

 

Jüri, menopozla ilişkili semptomların tedavisinde soyanın ne kadar etkili olduğu konusunda kararsızken, soyanın başka potansiyel sağlık yararları da var.

 

Menopoz diyeti hakkında dahha fazla bilgi için tıklayın (menopoz diyeti).

 

Besin Değeri Yüksek

 

Soya, doymuş yağ ve kalori bakımından düşüktür. Bu yararlı besinler açısından da yüksektir:

 

 • lif
 • protein
 • omega-3 yağlı asitler
 • antioksidanlar

 

Kilo verme sürecinde bazen hızlı sonuç almak için hızlı kilo verdiren diyetler uygulamak isteyebilirsiniz. Ancak kısıtlayıcı diyetler besin değeri kayıplarına ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenirken zayıflamak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Kalp Hastalığı Riskinizi Azaltmaya Yardımcı Olabilir

 

Haftada birkaç kez tofu ve diğer soya bazlı yiyecekleri yemek, doymuş yağ ve kolesterol açısından yüksek olan biftek veya hamburger gibi bazı hayvansal protein kaynaklarını azaltmanıza yardımcı olabilir.

 

Doymuş yağ ve kolesterolü düşürmek, menopoza girdikçe artan kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.

 

Kemiklerinizi Güçlendirebilir

 

Östrojen, kemik gücünün korunmasında rol oynar. Bu nedenle, menopoz sırasında osteoporoz gelişme riskiniz artar. Ancak bazı araştırmalar, soyanın menopoza girmiş kişilerde kemik sağlığını korumaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

 

Bazı İyi Soya Kaynakları Nelerdir? Soya Kaynağı Besinler

 

Soyanın potansiyel sağlık yararlarını keşfetmekle ilgileniyorsanız, bu gıdalardan bazılarını diyetinize eklemeyi düşünün:

 

 • olgunlaşmamış soya fasulyesi
 • soya unu
 • miso çorbası
 • tempeh
 • soya peyniri
 • soya sütü
 • soya yoğurdu

 

Soya izoflavonlarını ek formda da alabilirsiniz. Menopoz Derneği, günde 50 miligramlık bir dozla başlamayı önermektedir. Faydalanmak için dozu artırmanız gerekebilir. Menopoz belirtilerinizde herhangi bir değişiklik fark etmeye başlamanızın birkaç hafta ila aylar sürebileceğini unutmayın.

 

Soya fasulyesi faydaları hakkında daha fazla bilgi için tıklayın (soya fasulyesi).

Soya alerjisi hakkında daha fazla bilgi için tıklayın (soya alerjisi).


Uzun Lafın Kısası

 

Mevcut araştırmalardan bazıları ümit verici olsa da soyanın menopoz semptomlarını azaltmak için ne kadar iyi çalıştığı belirsiz. Bazı kadınlar için fayda sağlıyor gibi görünürken, bazılarında yaramıyor. Soya ile ilişkili potansiyel riskler konusunda da bazı tartışmalar vardır. Yine de, hormon tedavisine alternatifler arıyorsanız soya denemeye değer olabilir.

 

Bununla birlikte, ailenizde veya kişisel meme kanseri geçmişiniz varsa, soya takviyelerinden uzak durmak isteyebilirsiniz. Doktorunuzla konuşun. Halihazırda hormon tedavisi yapıyorsanız soya takviyeleri de önerilmez. Göğüs kanseri öyküsü olanlar veya hormon tedavisi görenler için soya takviyelerinin güvenliği konusunda bazı belirsizlikler vardır.


Meme kanseri belirtileri hakkında daha fazla bilgi için tıklayın (meme kanseri belirtileri).

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler