Soya Alerjisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Soya Alerjisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Soya alerjisinin belirtilerini tanımak ve reaksiyonu önlemek için önlemler almak gereklidir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 

Soya nelerde var? Soya nedir nelerde bulunur? 

 • mayonez vb.
 • doğal ve yapay tatlandırıcılar
 • sebze suları ve nişastalar
 • et ürünleri
 • tavuk kanadı gibi işlenmiş ette dolgu maddeleri
 • donmuş gıdalar
 • çoğu Asya yemeği
 • bazı tahıl markaları
 • biraz fıstık ezmesi

Soya fasülyesi nedir? Öğrenmek için tıklayın (soya fasülyesi).

 

Soya, alerjisi olan kişiler için kaçınılması en zor ürünlerden biridir.

 

Soya alerjisi, vücudun bağışıklık sistemi, soyada bulunan zararsız proteinleri istilacılarla karıştırdığında ve onlara karşı antikorlar oluşturduğunda ortaya çıkar. Bir sonraki soya ürünü tüketildiğinde, bağışıklık sistemi vücudu "korumak" için histamin gibi maddeler salgılar. Bu maddelerin salınması alerjik reaksiyona neden olur.

 

Soya alerjik midir? Soya, inek sütü, yumurta, yer fıstığı, ağaç yemişleri, buğday, balık ve kabuklu deniz ürünleri ile birlikte "Büyük Sekiz" alerjenlerinden biridir. Cleveland Clinic'e göre bunlar tüm gıda alerjilerinin yüzde 90'ından sorumludur. Soya alerjisi, yaşamın erken dönemlerinde, genellikle 3 yaşından önce başlayan ve genellikle 10 yaşında düzelen çeşitli gıda alerjilerinden biridir.

 

"Kilo vermek istiyorum, ancak besin alerjilerim nedeniyle standart diyetlere uyum sağlayamıyorum." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Soya Alerjisi Belirtileri

 

Soya alerjisinin semptomları hafif ila şiddetli olabilir ve şunları içerebilir:

 

 • karın ağrısı
 • ishal
 • mide bulantısı
 • kusma
 • burun akıntısı, hırıltılı solunum veya nefes darlığı
 • kaşıntılı ağız
 • kurdeşen ve kızarıklıklar dahil cilt reaksiyonları
 • kaşıntı ve şişlik
 • anafilaktik şok (çok nadiren soya alerjisi durumunda)


Soya Ürünleri Çeşitleri

 

Soya Lesitini

 

Soya lesitini alerji, soya lesitini, toksik olmayan bir gıda katkı maddesidir. Doğal emülgatör gerektiren gıdalarda kullanılır. Lesitin, çikolatalarda şeker kristalleşmesini kontrol etmeye yardımcı olur, bazı ürünlerde raf ömrünü uzatır ve belirli yiyecekleri kızartırken sıçramayı azaltır. Nebraska Üniversitesi Gıda Alerji Araştırması'na göre, soyaya alerjisi olan çoğu insan soya lesitini tolere edebilir. Bunun nedeni, soya lesitinin tipik olarak alerjik reaksiyonlardan sorumlu olan soya proteinini yeterince içermemesidir.

 

Soya Sütü

 

Süt alerjisi soya sütü, bebeklerde soya alerjisi durumundan bahsetmek gerekirse inek sütüne alerjisi olan bebeklerin yaklaşık yüzde on beşinin de soyaya alerjisi olduğu tahmin edilmektedir. Bir çocuk formülde ise, ebeveynler hipoalerjenik bir formüle geçmelidir. Kapsamlı olarak hidrolize formüllerde proteinler parçalandı, bu nedenle alerjik reaksiyona neden olma olasılıkları azaldı. Temel formüllerde, proteinler en basit biçimdedir ve bir reaksiyona neden olma olasılığı düşüktür.

 

Soya Sosu

 

Soyaya ek olarak, soya sosu genellikle buğday içerir ve bu da alerjik semptomların soya veya buğdaydan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamayı zorlaştırabilir. Alerjen buğday ise soya sosu yerine tamari kullanmayı düşün. Tamari nedir? Soya sosuna benzer, ancak genellikle buğday ürünleri eklenmeden yapılır. Herhangi bir alerjik semptomun arkasında hangi alerjenin (varsa) olduğunu belirlemek için cilt testi veya başka bir alerji testi kullanılmalıdır.

 

Soya sosu gluten içerir mi? Öğrenmek için tıklayın (soya sosu).

 

Soya sosu nasıl yapılır? Öğrenmek için tıklayın (soya sosu tarifi).

 

Soya fasulyesi yağı tipik olarak soya proteinleri içermez ve genellikle soya alerjisi olanlar için tüketilmesi güvenlidir. Ancak yine de tüketmeden önce doktorunuzla konuşmalısınız.

 

Uzmanlara göre, soya alerjisi olan kişilerin yalnızca soyaya alerjisi olması alışılmadık bir durum. Soya alerjisi olan kişilerde genellikle yer fıstığı, inek sütü veya huş ağacı polenine de alerjileri vardır.

 

Soya fasulyesinde tespit edilen alerjiye neden olabilecek en az 28 protein vardır. Bununla birlikte, çoğu alerjik reaksiyona sadece birkaçı neden olur. Soya alerjiniz varsa tüm soya türlerinin etiketlerini kontrol edin. Aşağıdakiler dahil çeşitli soya türlerini görebilirsiniz:

 


Teşhis ve Test - Soya Alerjisi Nasıl Anlaşılır? Soya Alerjisi Testi 

 

Soya ve diğer gıda alerjilerini doğrulamak için birkaç test mevcuttur. Doktorunuz soya alerjiniz olduğundan şüphelenirse aşağıdakilerden birini veya birkaçını kullanabilir:

 

 • Deri testi. Şüpheli alerjenden bir damla cilde sürülür ve cildin üst katmanına bir iğne batırılır, böylece çok az miktarda alerjen cilde girebilir. Soya alerjiniz varsa, diken yerinde sivrisinek ısırığına benzer kırmızı bir yumru görünecektir.
 • Deri içi deri testi. Bu test, daha büyük miktarda alerjenin bir şırınga ile deri altına enjekte edilmesi dışında, deri testine benzer. Bazı alerjileri tespit etmede deri testinden daha iyi bir iş çıkarabilir. Diğer testler net cevaplar sağlamazsa da kullanılabilir.
 • Radioallergosorbent testi (RAST). Bebeklerde soya alerjisinden şüpheleniliyorsa bu test yapılır. Kan testleri bazen bir yaşından küçük bebeklere yapılır, çünkü derileri de batma testlerine tepki vermez. Bir RAST testi, kandaki IgE antikorunun miktarını ölçer.
 • Yiyecek yükleme testi. Bir gıda sorunu, gıda alerjilerini test etmenin en iyi yollarından biri olarak kabul edilir. Semptomları izleyebilecek ve gerekirse acil tedavi sağlayabilecek bir doktorun doğrudan gözetimi altındayken size artan miktarda şüpheli alerjen verilir.
 • Eliminasyon diyeti. Bir eliminasyon diyetiyle, şüpheli bir yiyeceği birkaç hafta boyunca yemeyi bırakırsınız ve ardından herhangi bir semptomu kaydederken yavaşça diyetinize geri eklersiniz.

 

Tedavi Seçenekleri

 

Soya alerjisinin tek kesin tedavisi soya ve soya ürünlerinden tamamen kaçınmaktır. Soya alerjisi olan kişiler ve soya alerjisi olan çocukların ebeveynleri, soya içeren malzemeleri tanımak için etiketleri okumalıdır. Ayrıca restoranlarda servis edilen ürünlerdeki malzemeleri de sormalısınız.

 

Probiyotiklerin alerji, astım ve egzamayı önlemedeki potansiyel rolüne ilişkin araştırmalar devam etmektedir. Laboratuvar çalışmaları umut vericiydi, ancak insanlarda henüz uzmanların herhangi bir özel tavsiyede bulunabileceği yeterli sayıda kaynak yok.

 

Probiyotiklerin sizin için mi yoksa çocuğunuz için mi yararlı olabileceği konusunda alerji uzmanınızla konuşun. Probiyotik besinler için tıklayın (probiyotik gıdalar).

 

"Zayıflamak için hızlı kilo verdiren yöntemleri deniyorum, zayıflama suları hazırlıyorum ama sonuç alamıyorum." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Hayalindeki Sağlıklı Bedene Kavuş!).

 

Uzun Lafın Kısası

 

Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji'ne göre, soya alerjisi olan çocuklar bu durumu 10 yaşına kadar aşabilir. Soya alerjisinin belirtilerini tanımak ve reaksiyonu önlemek için önlemler almak gereklidir. Soya alerjisi genellikle diğer alerjilerin yanında ortaya çıkar. Nadir durumlarda, soya alerjisi, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir reaksiyon olan anafilaksiye neden olabilir.
Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler