Sıfır Şeker Kola ve İçecekler Sağlıklı Mı? Coca-Cola Zero veya Pepsi Black!

Sıfır Şeker Kola ve İçecekler Sağlıklı Mı? Coca-Cola Zero veya Pepsi Black!
Diyet kolalar, Coca Cola Zero ve Pepsi black gerçekten sıfır kalori içeriyorlar mı? Sağlık riskleri nelerdir? Kilo aldırır mı? Diyeti bozar mı?
Organik Kinoa 450 Gr

 

Aspartam

 

Aspartam yaygın olarak Nötr Şeker olarak bilinir. Coca Cola Zero dahil olmak üzere birçok kalorisiz, şekersiz soda bu tatlandırıcıyı içerir. Avrupa Ramazzini Vakfı tarafından yürütülen 2005 tarihli bir Avrupa araştırması, aspartam ve kanser arasında bir bağlantı olabileceğini keşfetti, ancak ABD Gıda ve İlaç Dairesi ve FDA bu çalışmanın geçerliliğini sorguladığını ve aspartam’ın güvenli olduğunu ileri sürmektedir. FDA, bu tatlandırıcıdan PKU Hastalığı (Fenilketonüri) olanların uzak durması gerektiğini açıklamaktadır.

 

 

Besin Değerleri

 

Bu kolalar herhangi bir kalori, yağ, karbonhidrat, kolesterol veya şeker içermez, aynı zamanda besinsel bir fayda sağlamaz. İçecek herhangi bir protein, lif, C vitamini, A vitamini, kalsiyum veya demir içermez. 

 

Diyet Kolaların Zayıflamaya veya Kilo Alımına Etkileri

 

Araştırma çelişkili olsa da, diyet soda içmeniz kilo almanıza neden olabilir. Coca Cola Zero gibi tatlandırıcı içeren içecekler, diğer tatlı yiyecekler için iştahınızı canlandırabilir veya vücudunuzun harcadığınız kalori miktarını doğru bir şekilde tahmin edebilme yeteneğini ortadan kaldırabilir. Harvard Halk Sağlığı Okulu web sitesinde böyle yorumlar mevcut. Bu içeceklerin diyetinizi nasıl etkileyeceğini doğru bir şekilde belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu arada, Coca Cola Zero veya Pepsi Black’i (Pepsi Max) düzenli olarak tüketmeye karar verirseniz, kendi ağırlığınızı ve iştahınızı dikkatle izlemelisiniz. Herhangi bir değişiklik fark ederseniz veya bu konuyla ilgili herhangi bir endişeniz varsa doktorunuzla konuşun.

 

Kafein

 

Diyet kolalarındaki kafein de belirli sağlık riskleri doğurabilir. Bu kafein miktarının bir fincan kahve ile karşılaştırıldığında nispeten küçük olmasına rağmen, bazı kişiler kafeinin etkilerine karşı hassas olabilir ve istenmeyen yan etkilere maruz kalabilir. Bunlar, hamile kadınları ve vücudun kafeinleri normalden daha yavaş metabolize etmesine neden olan bazı tıbbi rahatsızlıkları olan bireyleri içerir. Bu bireyler, çok fazla tüketmekten kaçınmak için dikkatli kullanmalı ve genel olarak kafein alımını dikkatle izlemelidir. Kafein, özellikle fazla tüketildiğinde, huzursuzluk, sinirlilik ve uyku güçlüğü gibi hoş olmayan yan etkilere neden olabilir.

 

Sonuç

 

Tamam elimizde bu içeceklerin zararlarına yönelik net bir araştırma ve delil yok. Ayrıca gerçekten sıfır kalori olduklarını doğrulayan bir araştırma da yok. Ancak bu aynı zamanda yararlı olduğuna dair de net bir bilgi olmadığı anlamına geliyor.

Bu nedenle çok fazla tüketmeden önce iki kez düşünmelisiniz. Mümkün olduğunda daha sağlıklı içecek seçeneklerine göz atın. Unutmayın su her zaman ve koşulda en iyi seçimdir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Göbeği Sıfırlayan Diyet Zero Belly

Göbeği sıfırlayan diyet planını, Uzman Doktor David Zinczenko'nun geliştirdiği son diyet planı ve kitabını bu yazıda artıları ve eksileriyle sizinle için inceledik.

Devamı →

Sıfır Karbonhidrat Diyeti Nedir ve Hangi Yiyecekleri Yiyebilirsiniz?

Sıfır karbonhidrat diyeti nedir, nasıl uygulanabilir, kilo vermeye yardımcı olur mu, yararları, örnek menü ve bilmeniz gereken her şey burada.

Devamı →

Sıfır Şeker ve Diyet Gazlı İçecekler Sağlığınız İçin İyi Mi Kötü Mü?

Tüketilmesi tartışmalı olan besin veya içecekleri en aza indirmek her zaman en mantıklı seçenektir. Sıfır kalorili tatlandırıcılar çok yeni ve etkilerinin görülmesi zaman alabilir.

Devamı →

Şekerden Kurtulma Zamanı

Aşırı şeker tüketimi vücudumuzda nasıl hasarlar oluşturuyor biliyor musunuz? Depresyon, kaygı, üzüntü, mental sağlık ve daha fazlası yazımızda.

Devamı →

Hamilelikte Şeker Ve Beslenme

Hamilelikte şeker diyeti ve hamilelikte şeker nasıl düşürülür veya şekerin yükselmesi bebeğe zarar verir mi? Uzman görüşleri bu yazımızda.

Devamı →

Meyve Şekeri vs Beyaz Şeker: İkisi Arasında Fark Var Mı?

Meyvelerde de şeker var, tatlılarda da ben ihtiyacım olan şekeri tatlılardan alıyım diyenler olabilir size kötü bir haberim var öyle değil.

Devamı →

Mısır Şurubu veya Şeker Bilin Bakalım Hangisi Daha Zararlı?

Uzun zamandır, işlenmiş gıdalarda tatlandırıcı olarak mısır şurubu kullanıldı.Mısır şurubu içeriğinde bolca bulundurduğu fruktoz nedeniyle sağlığınız için çok zararlıdır. Hatta birçok bilim adamı işlenmiş şekerler...

Devamı →

Şekersiz Fıstık Ezmesi ve Faydaları

Fıstık ezmesi satın alırken ilave şeker ve yağ içermeyen türleri tercih edin. Fıstık ezmesinin kilo verme üzerine etkileri ve hakkında her şey bu yazıda.

Devamı →

Gizli Şeker Belirtileri Nelerdir? Tip 2 Diyabet İçin Uyarı İşaretleri Nasıl Anlaşılır?

Gizli Şeker Belirtileri Nelerdir, son araştırmalar ışında nasıl tespit edilebilir ve nasıl tedavi edilebilir, ne kadar sürede tip 2 diyabete dönüşebilir?

Devamı →

Kan Şekeri Değerlerini Sağlıklı Düzeylerde Tutma İpuçları

Kan şekerinin ani yükselmelerini önlemek ve olası hastalıklara yakalanma ihtimalini düşürmek için yapmanız gereken 12 basit şeyi sizin için bir araya getirdik.

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı