Sıfır Şeker Kola ve İçecekler Sağlıklı Mı? Coca-Cola Zero veya Pepsi Black!

Sıfır Şeker Kola ve İçecekler Sağlıklı Mı? Coca-Cola Zero veya Pepsi Black!
Diyet kolalar, Coca Cola Zero ve Pepsi black gerçekten sıfır kalori içeriyorlar mı? Sağlık riskleri nelerdir? Kilo aldırır mı? Diyeti bozar mı?
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Sıfır şeker ya da kalori içermeyen kola sağlıklı mı? Coca-Cola Zero ya da çok benzer şekilde diğer diyet kolalar daha çok tatlandırılmış diyet sodasıdır. Bu, kilo vermeye çalışan veya şekerden kaçınmayı deneyen bireyler için popüler bir seçim olmasına rağmen, ürün içindeki bazı bileşenler, bazı bireyler için sağlık riski oluşturabilir. Coca Cola Zero'nun sağlığınızı nasıl etkileyeceğinden endişe ediyorsanız doktora danışın. 

 

Aspartam

 

Aspartam yaygın olarak Nötr Şeker olarak bilinir. Coca Cola Zero dahil olmak üzere birçok kalorisiz, şekersiz soda bu tatlandırıcıyı içerir. Avrupa Ramazzini Vakfı tarafından yürütülen 2005 tarihli bir Avrupa araştırması, aspartam ve kanser arasında bir bağlantı olabileceğini keşfetti, ancak ABD Gıda ve İlaç Dairesi ve FDA bu çalışmanın geçerliliğini sorguladığını ve aspartamın güvenli olduğunu ileri sürmektedir. FDA, bu tatlandırıcıdan PKU Hastalığı (Fenilketonüri) olanların uzak durması gerektiğini açıklamaktadır.

 

 

Besin Değerleri

 

Bu kolalar herhangi bir kalori, yağ, karbonhidrat, kolesterol veya şeker içermez, aynı zamanda besinsel bir fayda sağlamaz. İçecek herhangi bir protein, lif, C vitamini, A vitamini, kalsiyum veya demir içermez. 

 

Diyet Kolaların Zayıflamaya veya Kilo Alımına Etkileri

 

Araştırma çelişkili olsa da, diyet soda içmeniz kilo almanıza neden olabilir. Coca Cola Zero gibi tatlandırıcı içeren içecekler, diğer tatlı yiyecekler için iştahınızı canlandırabilir veya vücudunuzun harcadığınız kalori miktarını doğru bir şekilde tahmin edebilme yeteneğini ortadan kaldırabilir. Harvard Halk Sağlığı Okulu web sitesinde böyle yorumlar mevcut. Bu içeceklerin diyetinizi nasıl etkileyeceğini doğru bir şekilde belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu arada, Coca Cola Zero veya Pepsi Black’i (Pepsi Max) düzenli olarak tüketmeye karar verirseniz, kendi ağırlığınızı ve iştahınızı dikkatle izlemelisiniz. Herhangi bir değişiklik fark ederseniz veya bu konuyla ilgili herhangi bir endişeniz varsa doktorunuzla konuşun.

 

Kafein

 

Diyet kolalarındaki kafein de belirli sağlık riskleri doğurabilir. Bu kafein miktarının bir fincan kahve ile karşılaştırıldığında nispeten küçük olmasına rağmen, bazı kişiler kafeinin etkilerine karşı hassas olabilir ve istenmeyen yan etkilere maruz kalabilir. Bunlar, hamile kadınları ve vücudun kafeinleri normalden daha yavaş metabolize etmesine neden olan bazı tıbbi rahatsızlıkları olan bireyleri içerir. Bu bireyler, çok fazla tüketmekten kaçınmak için dikkatli kullanmalı ve genel olarak kafein alımını dikkatle izlemelidir. Kafein, özellikle fazla tüketildiğinde, huzursuzluk, sinirlilik ve uyku güçlüğü gibi hoş olmayan yan etkilere neden olabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Tamam elimizde bu içeceklerin zararlarına yönelik net bir araştırma ve delil yok. Ayrıca gerçekten sıfır kalori olduklarını doğrulayan bir araştırma da yok. Ancak bu aynı zamanda yararlı olduğuna dair de net bir bilgi olmadığı anlamına geliyor.

Bu nedenle çok fazla tüketmeden önce iki kez düşünmelisiniz. Mümkün olduğunca daha sağlıklı içecek seçeneklerine göz atın. Unutmayın su her zaman ve koşulda en iyi seçimdir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler