Aspartam Nedir Zararları Nelerdir? Hangi Gıdalarda Kullanılıyor?

Aspartam Nedir Zararları Nelerdir? Hangi Gıdalarda Kullanılıyor?
Aspartam en çok kullanılan yapay tatlandırıcı ve en çok tartışılan katkı maddesidir. Aspartam üzerine yapılan son araştırmayı sizin için derledik.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Aspartam Nedir?

 

Aspartam bugün kullanımda olan en yaygın yapay tatlandırıcılardan biridir. Aspartam, aspartik asit ve fenilalanin amino asitlerini bir araya getirerek yapılır. Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır ve birçok gıdada doğal olarak bulunurlar.

 

Aspartam pek çok yiyecek ve içecekte kullanılır çünkü şekerden yaklaşık 200 kat daha tatlıdır, aynı oranda tatlılık vermek için daha az kullanılır. Buda gıda endüstrisi için karlı bir ürün olduğunu gösterir. Aynı zamanda nötr şeker olarak bilindiği için ekelenen gıdaların kalorilerini yükseltmez.

 

Aspartam, 1980'lerin başından beri kullanılmaktadır. Artık binlerce farklı gıda ürününde kullanılmaktadır. Aspartam yaygın olarak yapay tatlandırıcı olarak, hazır yiyecek ve içeceklerde ve çok fazla ısı gerektirmeyen tariflerde (ısı aspartamı parçaladığı için) kullanılır. 

 

Bazı ilaçlarda tatlandırıcı olarak da kullanılmaktadır.

 

Vücutta, aspartam fenilalanin, aspartik asit ve metanole ayrılır.

 

Metanol yüksek miktarlarda toksik olabilir, ancak aspartamın parçalanmasından kaynaklanan miktarlar, birçok meyve suyu gibi birçok “doğal” gıdada bulunandan daha düşüktür.

 

Aspartamın kanser de dahil olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açtığını iddia eden söylentiler, yıllarca tartışıldı. Bunların bir  çoğu internette dolaşmaya devam ediyor. 

 

Ancak 2015 te yapılan bir çalışma kanser ile ilişkisini ortaya koydu. Bu durum karşısında Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA) aspartam ile ilgili bu araştırmayı incelediği raporunu sizin için derledik. İşte çıkarılan sonuçlar.

 

EFSA yeni aspartam çalışmasını değerlendiriyor ve güvenliğini tekrar teyit ediyor

 

Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA), Avrupa Ramazzini Vakfı tarafından İtalya'nın Bologna kentinde yürütülen aspartamın kanserojen etkileri hakkındaki uzun vadeli çalışmayı değerlendirdi. Bugün yayınlanan bildiriye göre, EFSA şu anda mevcut olan tüm kanıtlara dayanarak, aspartamın güvenliğini daha fazla gözden geçirme ve aspartam için önceden kabul edilmiş Kabul Edilebilir Günlük Alım’ı gözden geçirme ihtiyacının olmadığı sonucuna varmıştır. Kabul edilebilir günlük alım miktarı 40 mg / kg vücut ağırlığı. Yani her bir kilogram için en fazla 40 mg alınmasını tavsiye ediyor. 80 kg bir kişiye günluk en fazla 3,2 gram almayı tavsiye ediyor. Panel ayrıca, Avrupa'da aspartam alımının günde ortalama 0,8 gram seviyelerinde olduğunu, bunun da kabul edilebilir günlük alımın oldukça altında olduğunu da kaydetmiştir.

 

Yoğun bir tatlandırıcı olan Aspartam, dünyada birçok ülkede 20 yıldan fazla bir süredir gıdalarda ve şeker yerine tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

Geçmişte yapılan bir dizi güvenlik değerlendirmesine ek olarak, Gıda Bilimsel Komitesi (SCF), 2002 yılında aspartam ile ilgili tüm orijinal ve daha yeni çalışmaların gözden geçirilmesini gerçekleştirmiş ve aspartamın insan tüketimi için güvenli olduğunu tekrar teyit etmiştir. 

 

Bununla birlikte, piyasaya sürüldüğünden, aspartamın güvenliği tartışmalı bir konu olmuştur. 2005 yılında, Avrupa Ramazzini Vakfı, fareler üzerinde yapılan aspartamın etkilerine yönelik uzun süreli bir çalışmanın yeni bulgularını yayınladı. Avrupa Ramazzini Vakfı'ndan bilim adamları, yaptıkları çalışmaların sonuçlarının aspartamın kansere neden olabildiğini ve tatlandırıcının kullanımı ve tüketimine ilişkin güncel kılavuzların yeniden değerlendirilmesi gerektiğini gösterdi. 

 

EFSA hemen yeni bulguların değerlendirmesini üstlendi ve Avrupa Ramazzini Vakfı'nın değerlendirme için gerekli tüm çalışma ayrıntılarını paylaşmasını istedi. Avrupa Komisyonu çalışmayı değerlendirme ihtiyacını doğruladı ve bu çalışmaya verilen yüksek önceliği destekledi.

 

Avrupa Ramazzini Vakfı tarafından EFSA'ya sunulan aspartam hakkındaki yeni çalışmadan kapsamlı verileri değerlendirdi. Fareler üzerinde gerçekleştirilen bu uzun süreli çalışma sonucunda aşağıdaki sonuçlar paylaşıldı.

 

Aspartam verilen farelerde görülen lenfoma ve lösemi olarak bilinen kanserlerin hafif artışın aspartam ile ilişkili olmadığı ve büyük olasılıkla akciğerdeki inflamatuvar değişikliklerine bağlı olduğu düşünülmüştür. 

 

Ayrıca dişi farelerde görülen böbrek, üreter ve mesane bulguları, aspartama özgü değildir ve yüksek doz seviyelerinde farelere verilen bazı kimyasallarla ilişkili olabileceği gözlemlenmiştir. Bu değişiklikler normal olarak, sıçanlara özgü kalsiyum metabolizmasındaki tahriş veya dengesizliklerin bir sonucudur ve insanlarla için hiçbir ilgisi yoktur.

 

Periferik sinirlerin malign tümörleri ile ilgili olarak, tümörlerin sayısı, geniş bir doz aralığında belirgin bir doz-yanıt ilişkisi ihtimali düşüktü. Bu tümörlerin tanısı konusunda da belirsizlik vardır. Bu bulgunun yalnızca ilgili dokuların bağımsız bir akran değerlendirmesiyle tam olarak değerlendirilebileceğini belirtmiştir.

 

Son olarak, Kurul, bugüne kadar mevcut olan tüm verilere dayanarak, aspartamın güvenliği hakkındaki önceki bilimsel görüşün daha fazla gözden geçirilmesinin veya aspartamının Kabul Edilebilir Günlük Alımının revize edilmesinin gerekmediği sonucuna varmıştır. 

 

Heyetinin risk değerlendirmesi hakkında yorum yapan EFSA Vekili Yürütme Direktörü Dr. Herman Koëter şunları söyledi: “EFSA, bu yeni çalışmanın sonuçlarının aspartam üzerindeki etkisini, gıdalardaki kullanımını yeniden gözden geçirmek için bilimsel bir temel sağlamadığını düşünüyor. Gelecekte yeni bir bilgi mevcut olursa, EFSA bunları öncelikli olarak gözden geçirecektir. ”

 

Aspartam Hangi Gıdalarda Bulunur?

 

Bir ürün “Sıfır Şeker” olarak etiketlendiğinde, genellikle şeker yerine yapay bir tatlandırıcıya sahip olduğu anlamına gelir. Tüm şeker içermeyen ürünler aspartam içermese de, hala en popüler tatlandırıcılardan biridir. Çok sayıda ambalajlanmış üründe yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Aspartam içeren ürünlerin bazı örnekleri şöyle sıralanabilir:

 

Coca cola zero

Pepsi black

Diyet kola

Diyet soda

Şekersiz dondurma

Kalorisi azaltılmış meyve suyu

Sakız

Yoğurt

Şekersiz şeker

 

Diğer tatlandırıcıları kullanmak, aspartam alımınızı sınırlandırmanıza yardımcı olabilir. Ancak, aspartamdan tamamen kaçınmak isterseniz, paketlenmiş ürünlere dikkat etmeniz gerekir. Aspartam ürün etiketlerinde çoğunlukla fenilalanin olarakta isimlendirilir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler