Neden Kilo Veremiyorum? Test

Neden Kilo Veremiyorum? Test
Neden kilo veremediğinizi test edin, eğer sağlıklı beslenme bilgi düzeyiniz düşükse bazı yerlerde yanlış yapıyor olabilirsiniz. Yinede 20 nedeni sizin için sıraladık.

 

Kilo vermeye çalıştığınız zaman vücudunuz yağlarını vermemek için sizinle kıran kırana savaşır. Diyet ve egzersiz yapmaya başladığınızda kısa sürede hızlı bir şekilde kilo verirsiniz. Bir süre sonra zayıflamanız yavaşlar ve hatta tamamen durabilir.

 

Bu makalede zayıflamanın aniden durmasının 20 nedenini listeledik.

 

Ayrıca kilo vermenizi tekrar nasıl ateşleyeceğiniz hakkında ipuçları vereceğiz.

 

1. Yoksa Farkında Olmadan Mı Zayıflıyorsunuz?

 

Zayıflamanızın durduğunu düşünüyorsanız üzülmeyin ve direk olarak sonuca atlamayın.

 

Tartının birkaç gün aynı rakamları göstermesi son derece yaygındır. Bunun sebebi ise yağdan kaybettiğiniz kiloyu sudan alırsınız.

 

Aslında verdiğiniz kilolar genel olarak yediğiniz yiyeceklere, hormonlarınıza ve vücudunuzun ne kadar su tuttuğuna göre değişir(su tutma konusu kadınlarda daha yoğunlukta görünmektedir).

 

Ayrıca egzersiz yapmaya başladıysanız yağdan zayıflasanız da kas yaptığınız için kilonuzun değişmemesi mümkündür. Çünkü aynı miktarlarda kas her zaman yağdan daha ağırdır.

 

Bu aslında çok iyi bir şeydir çünkü gerçekten vücudunuzda kaybetmek istediğiniz tek şey yağdır.

 

İlerlemenizi ölçmek için tartı dışında başka bir ölçü kullanmak iyi bir fikirdir. Örneğin bel çevrenizi ve vücut yağ yüzdesini ayda bir kez ölçün.

 

Ayrıca zayıfladığınızı tartı dışında kıyafetlerinizin üzerinizde ne kadar iyi durduğu ve aynada nasıl göründüğünüz de size iyi bir fikir verebilir.

 

Kilonuzun 2 haftadan daha uzun süre aynı noktada kalmıyorsa muhtemelen hiçbir şey için endişelenmenize gerek yoktur.

 

Özet: Zayıflamanızın durması kas oranının artışıyla, sindirilmemiş yiyecekler ve vücut suyundaki dalgalanmalar ile açıklanabilir. Tartı yerinde saysa bile yağ kaybediyor olabilirsiniz.

 

2. Ne Yediğinizi Takip Etmelisiniz

 

Kilo vermeye çalışıyorsanız, farkındalık inanılmaz derecede önemlidir. Birçok insan yemeğin başına oturduğunda ne kadar yediğini bilmiyor.

 

Bunun sebebi yemek yerken kenarda televizyon izlenilmesi veya dikkatin yemek dışında başka bir yerde olması olarak değerlendiriliyor.

 

Araştırmalar diyet listenizi dikkatli bir şekilde takip etmenin kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Yemeklerini fotoğraflayan insanlar fotoğraflamayan insanlardan çok daha kısa sürede çok daha fazla kilo kaybederler ( 1 ,2).

 

Yemeğinizi diyetasistan app aracılığıyla fotoğraflayabilirsiniz.

 

Özet: Kilo vermeye çalışırken günlük olarak yediklerinizin resmini çekmeniz sizi daha farkında kılacak ve kilo verme sürecinizi hızlandıracaktır.

 

3. Yeterli Protein Yemiyorsunuz

 

Protein kilo vermek için en önemli besindir.

 

Kalorilerin% 25–30'unda protein yemek, metabolizmanın yaktığı kalori miktarını günde 80-100 kalori artırabilir ve otomatik olarak günde birkaç yüz daha az kalori tüketmenize neden olur. Aynı zamanda atıştırma isteğini de büyük ölçüde azaltacaktır (3, 4, 5, 6, 7).

 

Bu, proteinlerin iştah düzenleyici hormon olan ghrelin üzerindeki etkileri ile olur (8 , 9 ).

 

Kahvaltı yaptığınızda protein ile beslendiğinizden emin olun.

 

Araştırmalar yüksek proteinli bir kahvaltı ile beslenenlerin gün boyunca daha az aç olduklarını ve daha az atıştırmalık aradıklarını göstermektedir (10 ).

 

Yüksek protein tüketmeniz, kilo vermenin yaygın yan etkisi olan metabolik yavaşlamadan da sizi korur. Ek olarak, kilo almayı önlemeye yardımcı olur (11  , 12  , 13  ).

 

Özet: Düşük protein alımı kilo verme çabalarınızı durdurabilir. Bu zayıflama yolculuğunuzda bol miktarda protein bakımından zengin besinler yediğinizden emin olun.

 

4. Çok Fazla Kalori Tüketiyor Olabilirsiniz

 

Kilo vermekte zorlanan insanların çoğu sadece çok fazla kalori tüketiyorlar.

 

Bunun sizin için geçerli olmadığını düşünebilirsiniz, ancak araştırmaların insanların aldıkları kalorileri önemli ölçüde hafife alma eğiliminde olduklarını gösterdiğini unutmayın.(14  , 15 , 16  ).

 

Yani farkında olmadan yiyeceğiniz elinizdeki o küçük kek parçası belki de 500 kalori.

 

Zayıflamanız durdu ve uzun süredir kilo vermiyorsanız.

 

Yiyeceklerinizi tartıp bir süre kalorilerinizi izlemeyi denemelisiniz.

 

İşte bu konuda kullanabileceğiniz bir sayfamız:

 


Kalori hesaplayıcısı - Yemeğinizin kaç kalori olduğunu bulmak için bu aracı kullanabilirsiniz.

 

Özellikle kalorilerinizin %30'unu proteinden almak gibi belirli bir besinsel hedefe ulaşmaya çalışıyorsanız kalorilerinizi takip etmek daha bir önem kazanır.

 

Kalorileri saymak, hayatınızın geri kalanında her şeyi tartmak değildir. Aslında vücudunuza giren besinler hakkında sizi fikir sahibi etmektir. Sadece deneyin birkaç ayda tekrar hızlı zayıflama temponuza kavuşacaksınızdır.

 

Özet: Eğer kilo vermeniz durmuş gibi görünüyorsa çok fazla besleniyor olabilirsiniz. İnsanlar genelde aldıkları kaloriler hakkında pek fazla bir fikir sahibi değildir.

 

5. Doğal Beslenmiyor Olabilirsiniz

 

Yiyecek kalitesi çok önemlidir.

 

Sağlıklı besinler yemek size sağlık katar ve iştahınızı azaltır.

 

Doğal besinler işlenmiş paketli gıdalara nazaran çok daha uzun süre sizi tok tutar.

 

Tabi ki marketten aldığınız paketli "Doğal gıda" olarak etiketlenmiş birçok işlenmiş gıdanın gerçekten doğal olmadığını da unutmayın.

 

Özet: Diyetinizi tüm yiyeceklerin doğal olduğundan emin olun. Çok fazla işlenmiş gıda yemek kilo verme çabalarınızı mahvedebilir.

 

6. Ağırlık Kaldırmıyorsunuz

 

Kilo verirken yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, ağırlık kaldırma gibi bir tür kuvvet antrenmanı yapmaktır.

 

Bu, egzersiz yapmıyorsanız, genellikle vücut yağlarıyla birlikte yakılan kas kütlesini korumanıza yardımcı olabilir (17).

 

Ağırlıkları kaldırmak ayrıca metabolik yavaşlamayı önlemeye yardımcı olabilir. Vücudunuzun kaslı kalmasını sağlar (18).

 

Özet: Antrenman, yağ kaybetmenin etkili bir yoludur. Genellikle kilo kaybıyla ilişkili kas kütlesi kaybını önler ve uzun süreli yağ kaybını sürdürmeye yardımcı olur.

 

7. Bir Oturuşta Çok Fazla Yiyorsunuz, Sağlıklı Gıdalar Olsalar Bile

 

Aşırı yeme, diyetin yaygın bir yan etkisidir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla, hızlıca büyük miktarlarda yemek yemeyi gerektirir.

 

Bu, birçok diyetisyen için önemli bir sorundur. Bazıları abur cuburlara tıkınırken, bazıları kuru yemiş, kuru yemiş ezmesi, bitter çikolata, peynir vb. gıdalara yönelir.

 

Sağlıklı bir şey olsa bile, kalorileri hala sayılır. Hacmine bağlı olarak, tek bir seferlik aşırı yemek yemek bile genellikle diyetinizin bir haftalık besinsel değerine zarar vermekle sonuçlanır.

 

Özet: Sık sık çok yemek yiyorsanız, tartınızın neden hareket etmediğini açıklayabilir.

 

8. Kardiyo Yapmıyorsunuz

 

Aynı zamanda kardiyo veya aerobik egzersiz olarak da bilinen kardiyovasküler egzersiz, kalp atış hızınızı artıran herhangi bir egzersiz türüdür. Koşu, bisiklete binme ve yüzme gibi aktiviteleri içerir.

 

Sağlığınızı iyileştirmenin en etkili yollarından biridir. Ayrıca, göbek yağını yakmada, organlarınızda biriken ve hastalığa neden olan zararlı visseral (iç organlardaki) yağları yakmada çok etkilidir (1920).

 

Özet: Düzenli olarak kardiyo yaptığınızdan emin olun. Özellikle karın ve mide çevresindeki yağları yakmanıza yardımcı olur. Egzersiz eksikliği, zayıflama platosunun bir nedeni olabilir.

 

9. Hala Şekerli Şeyler İçiyorsunuz

 

Şekerli içecekler, bulabileceğiniz en şişmanlatıcı maddelerdir. Beyniniz, diğer gıdalardan daha az yemenizi sağlayarak, içindeki kalorileri telafi etmez (2122).

 

Bu sadece kola ve pepsi gibi şekerli içecekler için geçerli değildir. Aynı zamanda şeker yüklü ve vitaminli su gibi "sağlıklı" içecekler için de geçerlidir.

 

Meyve suları bile sorunludur ve çok miktarda tüketilmemelidir. Tek bir bardak, birkaç meyvenin tamamıyla aynı miktarda şeker içerebilir.

 

Özet: Tüm şekerli içeceklerden kaçınmak, mükemmel bir kilo kaybı stratejisidir. Genellikle insanların kalori alımının önemli bir kısmını oluştururlar.

 

10. İyi Uyku Çekmiyorsunuz

 

İyi uyku hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınız için ve kilonuz için en önemli faktörlerden biridir.

 

Çalışmalar kötü uykunun obezite için en büyük risk faktörlerinden biri olduğunu göstermektedir. Yetişkinler ve uykusu zayıf olan çocuklar sırasıyla %55 ve %89 daha fazla obez olma riskine sahiptir (23).

 

Özet: Kaliteli uyku eksikliği, obezite için güçlü bir risk faktörüdür. Ayrıca kilo verme sürecinizi de engelleyebilir.

 

11. Karbonhidrat Tüketimini Kesmiyorsunuz

 

Tip 2 diyabet veya prediyabet gibi kaybedecek ve/veya metabolik problemlere neden olacak çok fazla kilonuz varsa, düşük karbonhidrat diyeti düşünebilirsiniz.

 

Kısa süreli çalışmalarda, bu tür bir diyetin, genellikle önerilen standart "az yağlı" diyet kadar 2-3 kat daha fazla kilo kaybına neden olduğu gösterilmiştir (2425).

 

Düşük karbonhidratlı diyetler, trigliseritler, “iyi” HDL kolesterol ve kan şekeri gibi pek çok metabolik belirtilerde, iyileşmelere yol açabilir (26272829).

 

Özet: Kilo veremiyorsanız, düşük karbonhidrat diyeti uygulamayı deneyin. Birçok çalışma düşük karbonhidrat diyetinin, etkili bir kilo kaybı stratejisi olabileceğini göstermektedir.

 

12. Çok Sık Yemek Yiyorsunuz

 

Metabolizmayı artırmak ve kilo vermek için herkesin her gün çok sayıda küçük öğünler yemesi gerektiği bir efsanedir.

 

Çalışmalar aslında öğün sıklığının yağ yakma ya da kilo kaybı üzerinde çok az etkisi olduğunu ya da hiç olmadığını gösteriyor (3031).

 

Ayrıca, sağlıklı beslenmeyi çok daha karmaşık hale getirdiği için bütün gün yemek hazırlamak ve yemek yemek gülünç derecede zahmetlidir.

 

Öte yandan, aralıklı oruç adı verilen etkili bir kilo verme yöntemi, uzun süre (15–24 saat veya daha fazla) kasıtlı olarak yiyeceksiz kalmayı içerir.

 

Özet: Çok sık yemek yemek, kilo verme çabalarınızı azaltan aşırı kalori alımına neden olabilir.

 

13. Yeterli Miktarda Su İçmiyorsunuz

 

Su içmek kilo kaybına yardımcı olabilir.

 

12 haftalık bir kilo kaybı çalışmasında, yemeklerden 30 dakika önce yarım litre su içen insanlar, yemekten 30 dakika önce su içmeyenlere göre %44 daha fazla kilo vermişlerdir (32).

 

Su içmenin de 1,5 saatlik bir sürede %24–30 oranında yakılan kalori miktarını arttırdığı gösterilmiştir (3334).

 

Özet: Kalori tüketiminizi azaltmak için, yemeklerden önce bir bardak su için. Su içmek ayrıca yaktığınız kalori miktarını da artırabilir.

 

14. Çok Fazla Alkol Tüketiyorsunuz

 

Bira, şarap ve şekerli alkollü içecekler kalori bakımından çok zengindir.

 

Ayrıca, alkolün kendisinin gram başına yaklaşık 7 kaloriye sahip olduğunu ve bunun da yüksek olduğunu unutmayın.

 

Ağır alkol tüketimi, kilo alımı ile bağlantılıdır (35).

 

Özet: Alkollü içecekler genellikle kalori bakımından yüksektir ve bunlardan kaçınmanız önerilir

 

15. Dikkatli Bir Şekilde Yemek Yemiyorsunuz

 

Dikkatli yeme olarak adlandırılan bir teknik, dünyadaki en güçlü kilo verme araçlarından biri olabilir.

 

Beyninize yeterince tok olduğunuzda söyleyen doğal sinyalleri dinlerken yavaşlamayı, dikkat dağıtmadan yemek yemeyi, her ısırığın tadını çıkarmayı içerir.

 

Çok sayıda çalışma, dikkatli yemenin önemli kilo kaybına neden olabileceğini ve aşırı yeme sıklığını azaltabileceğini göstermiştir (36373839).

 

Daha dikkatli yemek için bazı ipuçları:

 

  1. Etrafınızda dikkat dağıtan şeyler olmadan yiyin. Sadece yemeğinizin olduğu bir masada oturun.
  2. Yavaş yiyin ve iyice çiğneyin. Renklerin, kokuların, lezzetlerin ve dokuların farkında olmaya çalışın.
  3. Kendinizi tok hissettiğinizde, biraz su için ve yemeyi bırakın.

 

Özet: Kilo vermeye çalışırken daima dikkatli bir şekilde yiyin. Akılsız yemek, insanların kilo vermekte zorlanmasının ana nedenlerinden biridir.

 

16. İşleri Zorlaştıran Tıbbi Bir Durumunuz Var

 

Kilo alımını artırabilen ve kilo vermeyi zorlaştıran bazı tıbbi durumlar vardır.

 

Bunlar arasında hipotiroidi, polikistik over sendromu (PKOS) ve uyku apnesi bulunur.

 

Bazı ilaçlar kilo kaybını zorlaştırabilir, hatta kilo alımına neden olabilir.

 

Bunlardan herhangi birinin sizin için geçerli olduğunu düşünüyorsanız, seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

 

Özet: Hipotiroidizm, uyku apnesi ve PKOS gibi tıbbi durumlar kilo verme çabalarınızı engelliyor olabilir.

 

17. Abur Cubur Bağımlısısınız

 

2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Kuzey Amerika ve Avrupa'daki insanların yaklaşık %19.9'u gıda bağımlılığı kriterlerini karşılamaktadır (40).

 

Bu sorunu yaşayan insanlar, abur cuburları uyuşturucu bağımlılarının uyuşturucu kullandıkları gibi kullanıyorlar (41).

 

Abur cubur bağımlısıysanız, o zaman daha az yemek yemek veya diyetinizi değiştirmek düpedüz imkansız görünebilir. Yardım almak için bir diyetisyene gitmek isteyebilirsiniz.

 

Özet: Eğer güçlü yiyecek istekleriniz veya yiyecek bağımlılığınız varsa, kilo kaybı çok zor olabilir. Profesyonel yardım aramayı düşünün.

 

18. Kendinizi Çok Uzun Süredir Aç Bırakıyorsunuz

 

Uzun süre "diyet" yapmak iyi bir fikir olmayabilir.

 

Aylardır kilo kaybediyorsanız ve bir platoya çarptıysanız, belki biraz ara vermeniz gerekir.

 

Kalori alımınızı günde birkaç yüz kalori kadar artırın, daha fazla uyuyun ve daha da güçlenip biraz kas kazanmak için biraz ağırlık kaldırın.

 

Tekrar kilo vermeye çalışmadan önce, vücut yağ seviyenizi 1-2 ay korumayı hedefleyin.

 

Özet: Zayıflama platosuna ulaştıysanız, çok uzun zamandır diyet yapmış olabilirsiniz. Belki bir mola vermenin zamanı gelmiştir.

 

19. Beklentileriniz Gerçekçi Değil

 

Kilo kaybı genellikle yavaş yürüyen bir süreçtir. Birçok kişi, amaçlarına ulaşmadan önce sabırlarını kaybeder.

 

Başlangıçta hızlı kilo vermek çoğu zaman mümkün olsa da, çok az insan haftada 1-2 veya daha fazla gibi bir oranda kilo vermeye devam edebilir.

 

Bir başka önemli sorun, birçok insanın sağlıklı bir diyet ve egzersizle nelerin başarılabileceğine dair gerçekçi olmayan beklentileri olmasıdır.

 

Gerçek şu ki, herkes bir fitness modeli veya vücut geliştiricisi gibi görünemez. Dergilerde ve diğer yerlerde gördüğünüz fotoğraflar genellikle üstünde oynanmıştır.

 

Zaten biraz kilo vermişseniz ve kendinizi iyi hissediyorsanız, ancak tartıdaki ibre daha fazla hareket etmek istiyor gibi görünmüyorsa, belki de vücudunuzu olduğu gibi kabul etmek için uğraşmaya başlamalısınız.

 

Bir noktada, kilonuz vücudunuzun rahat hissettiği sağlıklı bir ayar noktasına ulaşacak. Bunun ötesine gitmeye çalışmak, çabaya değmeyebilir ve hatta sizin için imkansız olabilir.

 

Özet: İnsanların beklentileri, kilo kaybı söz konusu olduğunda bazen gerçekçi değildir. Kilo vermenin zaman alacağını ve herkesin bir spor modeli gibi görünemeyeceğini unutmayın.

 

20. Diyete Çok Odaklandınız

 

Diyetler uzun vadede neredeyse hiç işe yaramaz. Hatta, çalışmalar aslında diyet yapan kişilerin zamanla daha fazla kilo aldıklarını gösteriyor (42).

 

Diyet zihniyetiyle kilo vermek yerine, daha mutlu, daha sağlıklı ve daha zinde bir insan olmak öncelikli hedefiniz olsun.

 

Vücudunuzu onu mahrum etmek yerine beslemeye odaklanın ve kilo kaybının doğal bir yan etki olarak gelmesine izin verin.

 

Özet: Diyet, uzun vadeli bir çözüm değildir. Kilo vermek ve uzun vadede uzak tutmak istiyorsanız, daha sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları edinmeye odaklanın.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kilo kaybı her zaman kolay değildir ve sayısız faktör bu durumu durma noktasına getirebilir.

 

En temel şekilde, kilo kaybı sürecinde yaşanan başarısızlık, aldığınız kalori miktarının, harcanan kalori miktarına eşit veya ondan daha yüksek olduğu durumlarda gerçekleşir.

 

Dikkatli yemekten yiyecek günlüğüne, daha fazla protein yemekten kuvvet egzersizlerine kadar çeşitli stratejileri deneyin.

 

Sonunda, kilonuzu ve yaşam tarzınızı değiştirmek, kendini adama, öz disiplin, azim ve değişime ayak uydurabilmeyi gerektirir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Tuba 23 Temmuz 2019

Gerçekten çok anlaşılır bir dilde yazılmış ve tam da kafama takılan soruların cevapları çok teşekkür ederim ellerinize yüreğinize sağlık
Benzer Yazılar

Uyguladığımız Diyet Neden Başarılı veya Başarısız Sonuçlar Veriyor

Diyet neden başarılı veya başarısız sonuçlar veriyor, hangi diyet daha başarılı bu çalışma tüm bu soruları katılımcılar ile cevaplıyor.

Devamı →

Hindistan Cevizi Yağı Neden En Sağlıklı Yağdır?

Hindistan cevizi yağı geçmişte şeytanlaştırıldı, doymuş yağ oranının yüksek olması nedeniyle. Ancak yeni bilimsel çalışmalar aslında çok yararı olduğunu gösteriyor.

Devamı →

Teff Tohumunun Faydaları ve Diyetinize Eklemeniz İçin 8 Neden

Teff, boyutu minnacık. Fakat işlevi o kadar da minnacık olmayan bir tahıldır.Etiyopya'da yetişen ve injera (ekşi mayalı bazlama) ekmeği yapmak için kullanılan Teff, uzun bir yararlar listesine sahip küçük bir tahıldır.Toronto'da yaşa...

Devamı →

Laktoz İntoleransı Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Laktoz İntoleransı  Nedenleri, Belirtileri ve TedavisiLaktoz intoleransı çok yaygındır.Aslında, dünya nüfusunun yaklaşık %75'ini etkilediği düşünülmektedir (1).Laktoz intoleransı olan insanlar, süt içerken sindirim sorunları ...

Devamı →

Çok Fazla Şeker Neden Kötüdür?

Aşırı şekerli yiyecek ve içecekleri tüketmek, kilo alma, kan şekeri hastalıkları ve kalp rahatsızlığı riskinin artması gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Devamı →

Neden "Mavi Bölgelerdeki" İnsanlar Dünyanın Geri Kalanından Daha Uzun Yaşıyor?

Sağlıklı ve uzun ömürlü insanların genel alışkanlıkları şöyle, çoğunlukla bitki bazlı besleniyor, düzenli egzersiz yapıyor, yeterince uyuyor, iyi ruhsal, aile ve sosyal ağlara sahipler.

Devamı →

Uzun Dönemli Kilo Vermenin Bilime Dayanan 9 Yolu

Bu dokuz stratejiyi kullanarak, yağ kaybını kalıcı hale getirmek için sağlam bir temel oluşturabilir ve verdiğiniz kiloları almadan sağlıklı güzel bir hayat yaşayabilirsiniz.

Devamı →

Mayo Klinik Diyeti: Kilo Vermek İçin Ne Kadar Etkili?

Mayo Klinik tarafından hazırlanan ve uzun yıllardır birçok kişinin uyguladığı Mayo Klinik Diyetini sizin inceledik, örnek diyet listesi ile bu makalede.

Devamı →

Çok Düşük Yağlı Diyetler ve Kilo Kaybı

Normal zayıflama diyetlerinde ve sağlıklı beslenme programlarında yağ içeriği%25-30 civarındadır. İhtiyaca göre bir miktar kısıtlanabilmektedir.Çok düşük yağlı diyetlerde diğer popüler diyetlerde olduğu gibi enerji alımı kıs...

Devamı →

Doğum Sonrası Fazla Kilolar Ne Zaman Verilir?

Anne sütü alan çocuk ilk 3-4 ayda normal bir gelişim göstermektedir. Dört aydan sonra büyüme hızı yavaşlamaya başlamaktadır. 6. aydan sonra da ek besin verilmeye başlanmaktadır.

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı