Neden Kilo Veremiyorum? Test

Neden Kilo Veremiyorum? Test
Neden kilo veremediğinizi test edin, eğer sağlıklı beslenme bilgi düzeyiniz düşükse bazı yerlerde yanlış yapıyor olabilirsiniz. Yinede 20 nedeni sizin için sıraladık.Kilo vermeye çalıştığınız zaman vücudunuz yağlarını vermemek için sizinle kıran kırana savaşır. Diyet ve egzersiz yapmaya başladığınızda kısa sürede hızlı bir şekilde kilo verirsiniz. Bir süre sonra zayıflamanız yavaşlar ve hatta tamamen durabilir.

Bu makalede zayıflamanızın aniden durmasının 20 nedenini listeledik.

Ayrıca kilo vermenizi tekrar nasıl ateşleyeceğiniz hakkında ipuçları vereceğiz.


Yoksa Farkında Olmadan Mı Zayıflıyorsunuz?


Zayıflamanızın durduğunu düşünüyorsanız üzülmeyin ve direk olarak sonuca atlamayın.

Tartının birkaç gün aynı rakamları göstermesi son derece yaygındır. Bunun sebebi ise yağdan kaybettiğiniz kiloyu sudan alırsınız.

Aslında verdiğiniz kilolar genel olarak yediğiniz yiyeceklere, hormonlarınıza ve vücudunuzun ne kadar su tuttuğuna göre değişir(su tutma konusu kadınlarda daha yoğunlukta görünmektedir).

Ayrıca egzersiz yapmaya başladıysanız yağdan zayıflasanız da kas yaptığınız için kilonuzun değişmemesi mümkündür. Çünkü aynı miktarlarda kas her zaman yağdan daha ağırdır.

Bu aslında çok iyi bir şeydir çünkü gerçekten vücudunuzda kaybetmek istediğiniz tek şey yağdır.

İlerlemenizi ölçmek için tartı dışında başka bir ölçü kullanmak iyi bir fikirdir. Örneğin bel çevrenizi ve vücut yağ yüzdesini ayda bir kez ölçün.

Ayrıca zayıfladığınızı tartı dışında kıyafetlerinizin üzerinizde ne kadar iyi durduğu ve aynada nasıl göründüğünüz de size iyi bir fikir verebilir.

Kilonuzun 2 haftadan daha uzun süre aynı noktada kalmıyorsa muhtemelen hiçbir şey için endişelenmenize gerek yoktur.


Özet: Zayıflamanızın durması kas oranının artışıyla, sindirilmemiş yiyecekler ve vücut suyundaki dalgalanmalar ile açıklanabilir. Tartı yerinde saysa bile yağ kaybediyor olabilirsiniz.

2. Ne Yediğinizi Takip Etmelisiniz

Kilo vermeye çalışıyorsanız, farkındalık inanılmaz derecede önemlidir. Birçok insan yemeğin başına oturduğunda ne kadar yediğini bilmiyor. 
Bunun sebebi yemek yerken kenarda televizyon izlenilmesi veya dikkatin yemek dışında başka bir yerde olması olarak değerlendiriliyor.
Araştırmalar diyet listenizi dikkatli bir şekilde takip etmenin kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Yemeklerini fotoğraflayan insanlar fotoğraflamayan insanlardan çok daha kısa sürede çok daha fazla kilo kaybederler ( 1 ,2).
Yemeğinizi diyetasistan app aracılığıyla fotoğraflayabilirsiniz.

Özet: Kilo vermeye çalışırken günlük olarak yediklerinizin resmini çekmeniz sizi daha farkında kılacak ve kilo verme sürecinizi hızlandıracaktır.

3. Yeterli Protein Yemiyorsunuz

Protein kilo vermek için en önemli besindir.
Kalorilerin% 25–30'unda protein yemek, metabolizmanın yaktığı kalori miktarını günde 80-100 kalori artırabilir ve otomatik olarak günde birkaç yüz daha az kalori tüketmenize neden olur. Aynı zamanda atıştırma isteğini de büyük ölçüde azaltacaktır (3,
4, 5, 6, 7).
Bu, proteinlerin iştah düzenleyici hormon olan ghrelin üzerindeki etkileri ile olur ( , 9 ).
Kahvaltı yaptığınızda protein ile beslendiğinizden emin olun. 
Araştırmalar yüksek proteinli bir kahvaltı ile beslenenlerin gün boyunca daha az aç olduklarını ve daha az atıştırmalık aradıklarını göstermektedir (10 ).
Yüksek protein tüketmeniz, kilo vermenin yaygın yan etkisi olan metabolik yavaşlamadan da sizi korur. Ek olarak, kilo almayı önlemeye yardımcı olur (11  , 12  , 13  ).

Özet: Düşük protein alımı kilo verme çabalarınızı durdurabilir. Bu zayıflama yolculuğunuzda bol miktarda protein bakımından zengin besinler yediğinizden emin olun.

4. Çok Fazla Kalori Tüketiyor Olabilirsiniz

Kilo vermekte zorlanan insanların çoğu sadece çok fazla kalori tüketiyorlar.
Bunun sizin için geçerli olmadığını düşünebilirsiniz, ancak araştırmaların insanların aldıkları kalorileri önemli ölçüde hafife alma eğiliminde olduklarını gösterdiğini unutmayın.(14  , 15  , 16  ).
Yani farkında olmadan yiyeceğiniz elinizdeki o küçük kek parçası belki de 500 kalori.
Zayıflamanız durdu ve uzun süredir kilo vermiyorsanız.
Yiyeceklerinizi tartıp bir süre kalorilerinizi izlemeyi denemelisiniz.

İşte bu konuda kullanabileceğiniz bir sayfamız:


Kalori hesaplayıcısı - Yemeğinizin kaç kalori olduğunu bulmak için bu aracı kullanabilirsiniz.

Özellikle kalorilerinizin %30'unu proteinden almak gibi belirli bir besinsel hedefe ulaşmaya çalışıyorsanız kalorilerinizi takip etmek daha bir önem kazanır. 
Kalorileri saymak, hayatınızın geri kalanında her şeyi tartmak değildir. Aslında vücudunuza giren besinler hakkında sizi fikir sahibi etmektir. Sadece deneyin birkaç ayda tekrar hızlı zayıflama temponuza kavuşacaksınızdır.

Özet: Eğer kilo vermeniz durmuş gibi görünüyorsa çok fazla besleniyor olabilirsiniz. İnsanlar genelde aldıkları kaloriler hakkında pek fazla bir fikir sahibi değildir.

5. Doğal Beslenmiyor Olabilirsiniz


Yiyecek kalitesi çok önemlidir.

Sağlıklı besinler yemek size sağlık katar ve iştahınızı azaltır. 

Doğal besinler işlenmiş paketli gıdalara nazaran çok daha uzun süre sizi tok tutar.

Tabi ki marketten aldığınız paketli "Doğal gıda" olarak etiketlenmiş birçok işlenmiş gıdanın gerçekten doğal olmadığını da unutmayın. 


Özet: Diyetinizi tüm yiyeceklerin doğal olduğundan emin olun. Çok fazla işlenmiş gıda yemek kilo verme çabalarınızı mahvedebilir.
Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı