Kilo Vermek İçin Hangi Vitaminler Kullanılır?

Kilo Vermek İçin Hangi Vitaminler Kullanılır?
Kilo vermeye yardımcı olduğunu iddia eden vitaminler veya diğer takviyeler için para harcamak, genellikle bel ölçünüzden ziyade cüzdanınızın boyutunu küçültür.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kilo kaybı bir takviye almak kadar kolay olsaydı, takviye tüm işi yaparken kanepeye uzanıp Netflix'i izleyebilirdik.

 

Gerçekte ise zayıflamak o kadar basit değil. 

 

Kilo verme süreci zorlu bir süreçtir ve hemen sonuç bekleyebilirsiniz, haliyle zayıflama suları veya zayıflama kürleri denemeye başlarsınız. Ancak kalıcı çözüm beslenme düzeninizi değiştirmekten geçer. Diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu diyet listeleriyle yeni bir başlangıç yapmak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).


Büyük İddialar

 

Metabolizma hızlandırmak için hangi vitaminler alınır? Metabolizma hızlandırıcı vitaminler nelerdir? Kilo verdiren vitamin takviyeleri nelerdir? Hangi vitamin metabolizmayı hızlandırır? Kilo aldırmayan vitamin takviyesi, kilo vermeyi hızlandıran vitaminler nelerdir? Diyet yaparken hangi vitamin kullanılmalıdır?

 

Eczanenizdeki takviye raflarını taradığınızda, birçok ürünün kilo verme faydası ile birlikte lanse edildiğini görebilirsiniz. Örneğin, bazı insanlar B12 vitamini, kalsiyum, omega-3 yağ asitleri ve yeşil çay takviyelerinin kilo vermenize yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

 

Sözde faydalar, "metabolizmanızı hızlandırmaktan" "hücrelerinize yağ yakmaları için sinyal göndermeye" kadar uzanır. Bununla birlikte, bilim adamları bu kilo kaybı iddialarını desteklemek için çok az kanıt bulmuşlardır.

 

Metabolizma Hızı Nedir Nasıl Hesaplanır Metabolizma Nasıl Hızlandırılır? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek metabolizmanızı hızlandırma hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

B12 Vitamini

 


İster hap ister enjeksiyon olsun, metabolizmanızı hızlandıracak ve yağları yakacak bir B12 vitamini takviyesi beklemeyin. Şu anda kilo vermeyi destekleyeceğine dair bir kanıt yoktur.

 

Vücudunuzun sinirlerinizin ve kan hücrelerinizin işlevini desteklemek ve DNA üretmek için B12 vitaminine ihtiyacı vardır. Günlük dozunuzu almak amacıyla Diyet Takviyeleri Ofisi (ODS), diyetinize B12 vitamini içeren yiyecekleri eklemenizi önerir.

 

Örneğin, kahvaltıda tam tahıllı gevrek, öğle yemeğinde ton balıklı salatalı sandviç ve akşam yemeğinde yumurtalı frittata tüketin. Sığır karaciğeri ve istiridye de zengin B12 kaynaklarıdır.

 

Anemi öykünüz varsa, katı bir vejetaryenseniz, obezite ameliyatı geçirdiyseniz veya Metformin gibi bazı ilaçları kullanıyorsanız daha fazla B12'ye ihtiyacınız olabilir.

 

B Vitamini İçeren 13 Sağlıklı Gıda konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek B vitamini içeren besinleri öğrenebilirsiniz.

 

D Vitamini

 


Vücudunuzun kalsiyumu emmesi ve kemiklerinizi güçlü tutması için D vitaminine ihtiyacı vardır. Ancak uzmanlar, kilo vermenize yardımcı olacağı konusunu desteklememektedir.

 

American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan bir 2014 araştırması, aşırı kilolu postmenopozal, D vitamini takviyesi alan ve bu besin maddesinin sağlıklı seviyelerine ulaşan kadınların, bu seviyelere ulaşamayan kadınlardan daha fazla kilo verdiğini buldu.

 

Ancak bu sonuçları test etmek ve D vitamini takviyelerinin fazla kilolu diğer insanları nasıl etkileyebileceğini öğrenmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Ringa balığı, uskumru ve ton balığı gibi yağlı balıklar da mütevazı dozlarda D vitamini sağlar. Cildiniz güneş ışığı ile temasa geçtiğinde D vitaminini üretir.

 

Biraz güneş ışığı almak ve egzersiz yapmak için mahallenizde düzenli yürüyüşler yapmayı düşünün. Ancak, çok fazla güneşe maruz kalmanın güneş yanığı ve cilt kanseri riskinizi artırabileceğini unutmayın. Güneşte geçirdiğiniz zamanı sınırlayın ve dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullandığınızdan emin olun.

 

D Vitamini Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri? konu başlıklı blog yazımızı ziyaret ederek D vitamini hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Omega-3 Yağ Asitleri

 


Bazı araştırmalar, omega-3 yağ asitlerinin kilo vermeyi desteklediğini öne sürüyor. Ancak bir sonuca varmak için henüz çok erken.

 

Kilo verme konusunda sonuca varmak için çok erken olsa bile, omega-3 yağ asitleri diyetinize harika bir katkı sağlar. Amerikan Kalp Derneği'ne göre, kalbinizi ve kan damarlarınızı hasarlardan ve hastalıklardan koruyabilirler. Somon, uskumru, ringa balığı, göl alabalığı, sardalya ve ton balığı bu besin maddesinin zengin kaynaklarıdır.


Sağlıklı beslenme planınızın bir parçası olarak bu balıkları haftada birkaç kez yemeyi düşünün. Kızartmak yerine ızgara yapmayı veya fırında pişirmeyi deneyin.

 

Balık Yağı Tüketmenin 13 Yararı ve Omega 3 Faydaları Bilimsel Araştırmaların Işığında konu başlıklı blog yazılarımızı inceleyerek omega 3 faydaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Kalsiyum

 


Kalsiyum takviyeleri kilo vermenize yardımcı olur mu? Çoğu kanıt hayır cevabına işaret ediyor. Bazı savunucular, kalsiyumun hücrelerinizdeki yağ parçalanmasını artırdığını iddia ediyor. Bazıları ise, vücudunuzun yediğiniz gıdalardaki yağı emme kabiliyetine müdahale edebileceğini öne sürüyor.

 

Ancak ODS'ye göre, çoğu klinik deney kalsiyum tüketimi ile kilo kaybı arasında hiçbir bağlantı bulamadı.

 

Kemiklerinizin, kaslarınızın, sinirlerinizin ve kan damarlarınızın sağlığını desteklemek için vücudunuzun kalsiyuma ihtiyacı vardır.

 

ODS tarafından önerilen günlük miktarı karşılamak için düşük yağlı süt ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve tofu gibi kalsiyum açısından zengin yiyecekler tüketin. Bu yiyecekler yağ bakımından düşüktür, ancak içerdiği besinler bakımından yüksektir. Bu da kilo verme stratejiniz için akıllıca bir katkı yapar.

 

Kalsiyum Ne İşe Yarar? Kalsiyum Eksikliğinde Ne Olur? Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek kalsiyum hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Yeşil Çay

 


İyi bir kitap ve bir fincan yeşil çay ikilisi zaman geçirmek ne kadar cazip gelse de tempolu bir yürüyüş veya bisiklet sürmek, göbek yağını eritmek için daha fazlasını yapacaktır.

 

Yeşil çay, kalbinizi korumaya yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir. Ancak, Cochrane Database of Systematic Reviews'da yayınlanan 2012 araştırmasına göre, yeşil çay takviyelerinin kilo vermeyi teşvik etme potansiyeli küçük ve istatistiksel olarak önemsiz görünüyor.

 

Yeşil Çayın Faydaları konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek yeşil çayın faydaları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kilo vermeye yardımcı olduğunu iddia eden vitaminler veya diğer takviyeler için para harcamak, genellikle bel ölçünüzden ziyade cüzdanınızın boyutunu küçültür.

 

Bu ürünleri satın almak yerine spor salonu üyeliğine, yeni bir yürüyüş ayakkabısı setine, veya bir dizi bahçe aletine yatırım yapmayı düşünün. Bahçıvanlık iyi bir egzersizdir. Besin açısından zengin sebzelerle dolu bir arsayı ekerken, ayıklarken ve sularken kalori yakabilirsiniz.

 

Bütün bu alternatiflerin dışında sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (DiyetAsistan ile Zayıfla!)

 

Daha fazla egzersiz yapmak ve düşük kalorili ancak besin açısından zengin yiyecekler yemek, kilo verme hedeflerinize ulaşmanın harika yollarıdır.

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler