Gizli Şeker Belirtileri Nelerdir? Tip 2 Diyabet İçin Uyarı İşaretleri Nasıl Anlaşılır?

Gizli Şeker Belirtileri Nelerdir? Tip 2 Diyabet İçin Uyarı İşaretleri Nasıl Anlaşılır?
Gizli Şeker Belirtileri Nelerdir, son araştırmalar ışında nasıl tespit edilebilir ve nasıl tedavi edilebilir, ne kadar sürede tip 2 diyabete dönüşebilir?
New Life B12 Plus 60 Tablet

Yeni bir çalışma, tip 2 diyabetin erken uyarı bulguları olduğuna dair kanıtlar sunmaktadır.

 

Halk arasında “gizli şeker hastalığı” olarak bilinen “prediyabet” tip 2 diyabete giden yolun son aşamaları anlamına gelir.

 

Doktorlar diyabet için tanı konmadan yıllar önce uyarı işaretleri verdiğini belirtiyor. Takip edilirse tip 2 diyabetin geliştiğini gösteren belirtiler bulunabilir. 

 

Endokrin Derneği Dergisi'nde yayınlanan ve Berlin'deki Avrupa Diyabet Çalışmaları Birliği (EASD) Yıllık Toplantısı'nda sunulan bir araştırma, prediyabete tanı konabileceğini ve potansiyel olarak tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabileceğini gösteren sonuçlar veriyor.

 

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 422 milyon kişi diyabet ile yaşıyor. 1980’den bu yana 300 milyondan fazla kişi bu rakamlara eklendi. Yalnız Amerika’da,100 milyondan fazla insan tip 2 diyabet veya bir önceki hali olan prediyabet ile yaşıyor.

 

Maryland merkezli bir birinci basamak doktoru ve internist olan Dr. Matthew Mintz daha da netleştiriyor: 30 milyon Amerikalı tip 2 diyabet hastasıyken, 80 milyonu hastalığın öncüsü olan prediyabet ile yaşıyor.

 

Ek olarak, “körlük, böbrek yetmezliği, kalp krizi ve inme” dahil olmak üzere diyabet komplikasyonları ölüme yol açabilir: 2015 yılında Dünya çapında 1,6 milyon ölümün sebebinin diyabet olduğu tahmin edilmekte.

 

Türkiye Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında tip 2 diyabet hastalığında ilk sırada yer alıyor.

 

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye’de 2000 yılında yaklaşık 3 milyon diyabetli olduğunu raporlamış ve diyabetli sayısının 2030 yılında 6,5 milyona ulaşacağını tahmin etmiş.

 

Ancak 2030 için tahmin edilen bu rakamlar 2014 yılında aşılmış ve ülkemizdeki diyabetli sayısı 7 milyonun üstüne çıkmıştır. 

 

Son rakamlara göre Türkiye’de 7,5 milyon diyabetli hasta var.

 

Ülkemizde her 10 yılda bir diyabetli sayısı ikiye katlanıyor.

 

Hastalıktan etkilenen insan sayısına rağmen, tam olarak tip 2 diyabet teşhisinin uyarı işaretleri hakkında çok az şey bilinmektedir.

 

Şimdi Japonya'da Matsumoto ve Tokyo'da yapılan yeni bir çalışma bunu değiştirebilir.

 

Çalışma Neler Buldu?

 

Araştırma ekibi, 2005-2016 arasında, diyabeti olmayan 27.000'den fazla yetişkini takip ederek, genellikle tip 2 diyabet ile ilişkili birkaç faktöre baktı. Bunlar arasında açlık kan glukoz seviyeleri, vücut kitle indeksi (BKİ) ve insülin duyarlılığı bulunuyor.

 

Araştırmacılar, her katılımcıya, prediyabet veya tip 2 diyabet teşhisi konana kadar veya hangisi önce gelirse, çalışmanın sonuna kadar izlemişler.

 

Çalışmanın 11 yılı boyunca 4.800 katılımcıya prediyabet tanısı konurken, bunların yaklaşık 1.100’ün de tip 2 diyabet gelişti. Prediyabet tanısı konulan neredeyse her 4 kişiden 1’inde tip 2 diyabet hastalığı gözlenedi.

 

Prediyabet ve tip 2 diyabet geliştiren katılımcılar da erken dönemde benzer risk faktörlerine sahipti.

 

Tip 2 diyabetin gelişmesinin sona evrelerde ve teşhis konulmadan 5 ve 10 yıl önce yine bu hastalar yüksek risk barındıran grupta idi.

 

Diyabet gelişmeyen katılımcılar, tüm çalışma boyunca ortalama açlık kan şekerleri 94 mg / dL seviyesini korumuşlardır.

 

Diyabet gelişenlerde, bu sayı tanıdan 10 yıl önceki ortalama 101,5 mg / dL'den tanıdan sadece bir yıl önce 110 mg / dL'ye yükselmiştir.

 

Aynı uyarı işaretleri, prediyabet tanısından önce ve 10 yıl sonra daha küçük bir seviyede gelişenlerde de gözlendi.

 

Sadece bu çalışma yükselen açlık kan glikoz seviyelerinin prediyabet için bir haberci olduğunu ortaya koyamadı. Diğer birçok çalışmalar, vücuttaki anormal glikoz regülasyonunun prediyabet tanısı için haberci olduğunu göstermiştir.

 

Tipik olarak bir prediyabet teşhisi ile tip 2 diyabet teşhisi arasında “kabaca 10 ila 15 yıl” olduğunu söylenebilir. Ancak durumun beş yıldan daha kısa bir sürede ilerleyebileceğini söyleyebiliriz.

 

 

Gizli Şeker (Prediyabet) Nedir?

 

Adından da anlaşılacağı gibi, prediyabet “diyabetin ilk aşaması” olarak tanımlanır.

 

Çalışmanın baş araştırmacısı Matsumoto'daki Aizawa Hastanesinden Dr. Hiroyuki Sagesaka, Berlin'deki sunumunda “Tip 2 diyabet hastalarının büyük çoğunluğunun prediyabet aşamasından geçtiğini” söyledi.

 

Bununla birlikte, “hastalık süreci açısından bakıldığında, aralarında çok fazla fark yok” dedi. Prediyabetli kişilerde, rahatsızlığı olanlara kıyasla sadece biraz yükselmiş kan şekeri bulunurken, bu düzeyler tip 2 diyabetlilerde çok daha yüksektir.

 

Şimdi, araştırmacılar, yükselen kan glikoz seviyelerinin, bir kişinin teşhis edilmesinden 10 yıl öncesinden bile daha erken görülebileceğini varsayıyor - çok daha erken.

 

Sagesaka, “Bulgularımız diyabet için artmış metabolik belirteçlerin tanıdan 20 yıldan daha uzun bir süre önce tespit edilebileceğini gösteriyor” dedi.

 

Bu çalışmadan çıkacak iyi haber iki yönlüdür:

 

Gizli şeker için belirteçler tanıdan çok daha erken ortaya çıkabilir. Bu da hastalara ve doktorlarına bu durumla başa çıkma fırsatı verir.

 

Prediyabetin mutlaka tip 2 diyabette ilerlemesi gerekmez. Aslında, “Prediyabet tersine çevrilebilir” diye aktarıyor doktorlar.

 

Bu çalışmanın sonuçları büyük oranda açlık kan glukoz seviyelerine odaklanırken, diğer faktörler de unutulmamalıdır.

 

Dr. Matthew Mintz “Tip 2 diyabet için ana risk faktörü obezitedir. Bununla birlikte, obez hastaların hepsi diyabet olmaz. Sadece biraz fazla kilolu olan bazı hastalar diyabet hastası olur. Bu nedenle, özellikle genetik gibi başka faktörler de var. ”

 

Ailede diyabet geçmişi varsa riskinizi arttırdığı unutmayın.

 

Diğer faktörler arasında yaş (“65 yaşın üzerindeki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 25'i diyabet alacaktır” dedi Dr. Mintz) ve hamilelikte gebelik diyabeti.

 

Dr. Mintz, “Yıllar boyunca yapılan yanlış tercihler pankreasta insülin üreten hücrelerde hasar meydana getiriyor. Diyabete yol açabiliyor. Hastaların kilo vermeleri, diyet ve egzersiz yapmaları, prediyabetin diyabete dönüşmesini engelleyebilecek ilaçlar hakkında doktorlarıyla konuşmaları çok önemlidir.” dedi.

 

Dr. Sagesaka, Berlin'de de benzer şeyler söyledi: “Prediyabet aşamasından çok daha erken müdahale etmemiz gerekebilir” ve “ilaç ya da yaşam tarzıyla ilgili çok daha erken bir müdahale yolunun garantili olduğunu” söyledi.

 

Gizli Şekerin Belirtileri Nelerdir?

 

Gizli şekerin belirgin semptomları yoktur. Bazı insanlar, polikistik over sendromu ve akantoz nigrisanları gibi cildin koyu, kalın ve çoğu zaman kadifemsi lekelerinin gelişimini içeren insülin direnci ile ilişkili koşullar yaşayabilir. Bu renk değişikliği genellikle vücudun şu kısımlarında meydana gelir:

 

 • Dirsekler
 • Dizler
 • Boyun
 • Koltuk altı
 • Eklemler

 

Bu belirtiler ortaya çıkmışsa doktorunuza danışmanız önemlidir.

 

Aşağıdaki belirtiler de gizli şeker ile ilişkilendirilir:

 

 • Artan susuzluk
 • Özellikle geceleri idrara çıkmada artışı
 • Yorgunluk
 • Bulanık görüş
 • Geç iyileşen yaralar veya kesikler

 

Bunlar tip 2 diyabetin tipik belirtileridir ve gizli şekerin tip 2 diyabete ilerlediğini gösterebilir. Doktorunuz bunu onaylamak için bir dizi test yapabilir.

 

Gizli Şekerin Sebepleri Nelerdir?

 

Pankreas, yemek yedikten sonra insülin adı verilen bir hormon salgılar. Böylece kandaki şeker hücrelere taşınır ve enerji için kullanılır. İnsülin kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Gizli şeker durumunda, hücreler insüline tam olarak yanıt veremez. Buna insülin direnci denir.

 

İnsülin direncinin nedenleri açık değildir. Mayo Clinic'e göre gizli şeker, yaşam tarzı faktörleri ve genetik ile güçlü bir şekilde bağlantılıdır.

 

Fazla kilolu ve hareketsiz olan insanlar gizli şeker için daha yüksek riski altındadır.

 

Prediyabet için risk faktörleri

 

Prediyabet herkeste ortaya çıkabilir. Ancak bazı faktörler şansınızı artırır. 45 yaşın üzerindeyseniz veya vücut kitle indeksiniz (BKİ) 25’ten fazla ise, gizli şeker taraması yaptırmanız önemli.

 

Birkaç ayda bir aile doktorunuzda yaptıracağınız basit bir kan tahlili ile sizde açlık şeker seviyenizi takip edebilirsiniz.

 

Diğer bir risk faktörü bel çevresinde, kalçalardan fazla yağ depolanması sayılabilir. Bu risk faktörünü, erkekler için bel çevresinin 102 cm, kadınlarda bel çevresinin 89 cm den fazla olup olmadığını kontrol ederek ölçebilirsiniz.

 

Prediyabet için bir diğer risk faktörü hareketsizliktir.

 

Gizli Şeker Nasıl Tedavi Edilir?

 

Gizli şekerin tedavi edilmesi, tip 2 diyabetin önlenmesi olarak da düşünebilirsiniz. Doktorunuz size prediyabet tanısı koyarsa, bazı yaşam tarzı değişikliklerini önereceklerdir. 

 

Diyabet Önleme Programı adlı bir çalışmada, uzun vadede bu değişikliklere ayak uyduran kişilerin yaklaşık yüzde 58’inde şeker seviyelerinde azalma olduğu görülmüştür.

 

Prediyabet tedavisinin en yaygın yolları:

 

 • Lif bakımından zengin bir diyet sürdürmek
 • Düzenli egzersiz
 • Kilo vermek
 • Doktorunuz ilaç almanızı isterse ilaç tedavisi

 

Düşük karbonhidrat diyeti

Birçok çalışma, düşük karbonhidratlı bir diyetin kan şekeri kontrolünü, insülin direncini ve kiloyu iyileştirdiğini öne sürmektedir. 

 

Birçok insan günde 21-70 gram karbonhidrat alımını düşük karbonhidrat diyeti olarak kabul eder. Ancak standart bir tanım yoktur. Daha düşük seviyelerde karbonhidrat tüketmek tip 2 diyabet hastalarına yardımcı olabilir. Ancak verilerin çoğu kısa süreli çalışmalardan geliyor. Özel olarak prediyabet ele alınmasa da, aynı şeyin doğru olacağını varsaymak doğru olabilir prediyabetli olanlar.

 

Düşük karbonhidratlı diyetler, yüksek kolesterol, böbrek veya kalp hastalığı olan kişiler için önerilmeyebilir. Diyetinizde büyük değişiklikler yapmadan önce doktorunuzla konuşun.

 

Dipnot

Japonya’da yapılan bu çalışma, tip 2 diyabet için risk faktörlerinin tanıdan 15 yıldan daha fazla bir süre önce tespit edilebileceğini göstermiştir.

 

Prediyabet tanısını önlemek ve özellikle prediyabetin tip 2 diyabete ilerlemesini önlemek için, kilo almamak ve yaşlandıkça sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapmak çok önemlidir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Şeker İçeriğini Öğrenince Şok Olacağınız 18 Yiyecek ve İçecek: Gizli Şeker Kaynakları

Rafine şeker, pek çok yiyecek ve içeceğe, hatta sağlıklı olarak kabul edilenlerde bile gizlenir. İşte şeker oranı şaşırtıcı derecede yüksek 18 yiyecek ve içecek.

Devamı →

Sıfır Şeker Kola ve İçecekler Sağlıklı Mı? Coca-Cola Zero veya Pepsi Black!

Diyet kolalar, Coca Cola Zero ve Pepsi black gerçekten sıfır kalori içeriyorlar mı? Sağlık riskleri nelerdir? Kilo aldırır mı? Diyeti bozar mı?

Devamı →

Şekerden Kurtulma Zamanı

Aşırı şeker tüketimi vücudumuzda nasıl hasarlar oluşturuyor biliyor musunuz? Depresyon, kaygı, üzüntü, mental sağlık ve daha fazlası yazımızda.

Devamı →

Hamilelikte Şeker Ve Beslenme

Hamilelikte şeker diyeti ve hamilelikte şeker nasıl düşürülür veya şekerin yükselmesi bebeğe zarar verir mi? Uzman görüşleri bu yazımızda.

Devamı →

Meyve Şekeri vs Beyaz Şeker: İkisi Arasında Fark Var Mı?

Meyvelerde de şeker var, tatlılarda da ben ihtiyacım olan şekeri tatlılardan alıyım diyenler olabilir size kötü bir haberim var öyle değil.

Devamı →

Mısır Şurubu veya Şeker Bilin Bakalım Hangisi Daha Zararlı?

Uzun zamandır, işlenmiş gıdalarda tatlandırıcı olarak mısır şurubu kullanıldı.Mısır şurubu içeriğinde bolca bulundurduğu fruktoz nedeniyle sağlığınız için çok zararlıdır. Hatta birçok bilim adamı işlenmiş şekerler...

Devamı →

Şekersiz Fıstık Ezmesi ve Faydaları

Fıstık ezmesi satın alırken ilave şeker ve yağ içermeyen türleri tercih edin. Fıstık ezmesinin kilo verme üzerine etkileri ve hakkında her şey bu yazıda.

Devamı →

Kan Şekeri Değerlerini Sağlıklı Düzeylerde Tutma İpuçları

Kan şekerinin ani yükselmelerini önlemek ve olası hastalıklara yakalanma ihtimalini düşürmek için yapmanız gereken 12 basit şeyi sizin için bir araya getirdik.

Devamı →

Bal Mı, Şeker Mi Aralarındaki Fark Nedir?

Bal - Şeker: Hangi Tatlandırıcıyı Kullanmalıyım?Bal Mı? Şeker Mi?Bir bardak sıcak çay hazırladığınızda eliniz hangisine gidiyor? Bala mı, şekere mi? Her ikisi de içeceğinize tatlılık katabilsede, besinsel yararları değişkenli...

Devamı →

Sağlığa Zararlı Olabilecek 8 Farklı Şeker ve Tatlandırıcı

Şeker ve tatlandırıcılar yemek ve içeceklerimizin çoğunun tadını değiştirmek için kullanılır. Peki, bunlar ne kadar sağlıklı veya hangisi daha iyi...

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı