C Vitamini Alerjiye İyi Gelir mi?

C Vitamini Alerjiye İyi Gelir mi?
C vitamini, vücudunuzun bir alerjene yanıt olarak ürettiği histamin miktarını azaltarak doğal bir antihistamin görevi görür.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

C vitamininin vücudunuzda birçok önemli görevi vardır. Bağışıklık sisteminizi desteklemesi muhtemelen en iyi bilinen görevidir.

 

Bazı insanlar, C vitamininin, çevrenizdeki maddelere karşı bağışıklık reaksiyonları gösterdiğiniz alerjilere yardımcı olup olmadığını merak ediyor (1).

 

C vitamini takviyesi alerji yönetmeniz konusunda nasıl yardımcı olabilir? C vitamini alerjiye iyi gelir mi? Bu makale, C vitamininin etkinliğini, C vitaminin kullanımını ve alerjileri tedavi etmek veya önlemek için alınacak önlemleri kanıtlarıyla beraber inceliyor.

 

Kilo vermek istiyorum diyorsanız zayıflamak için günlük almanız gereken kalori hesabına göre ekibimizdeki diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

C Vitamini Alerjiden Korur mu?

 

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamininin bazı alerjilere yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var.

 

C vitamini, doğal bir antihistaminik ve antioksidan görevi görür. Çalışmalar, alerjik reaksiyon bölgesinde meydana gelen iltihabı, şişliği ve ilgili semptomları azaltabileceğini göstermiştir (1, 2).

 

Alerji semptomları, bağışıklık sisteminiz alerjen adı verilen yabancı bir istilacıya tepki gösterdiğinde ortaya çıkar.

 

Yaygın alerjenler arasında polen, evcil hayvan tüyü ve bazı gıdalardaki proteinler bulunur. Bağışıklık sisteminizdeki mast hücreleri adı verilen hücreler aktive edilir ve istilacının engellenmesine yardımcı olmak amacıyla histamin salgılar.

 

Histamin, aşağıdaki alerji semptomlarını tetikleyebilir (3):

 


  • burun akıntısı
  • hapşırma
  • kırmızı, sulu gözler
  • kaşıntı
  • döküntü
  • astım
  • kusma veya ishal
  • şişlik
  • anafilaksi, solunum sisteminde nadir fakat yaşamı tehdit eden bir şişlik

 

Hafif mevsimsel veya çevresel alerjiler için antihistamin ilaçlar histamin ve etkilerini engelleyebilir, ancak kendi başlarına istenmeyen yan etkilere sahip olabilirler (4).

 

C vitamini, antihistaminik ilaçlardan farklı davranır ve antihistamin reseptörlerini bloke etmek yerine ürettiğiniz antihistamin miktarını azaltır. Araştırmalar, bir kişi 2 gram C vitamini aldıktan sonra histamin seviyelerinin yaklaşık %38 oranında düşebileceğini göstermektedir (3, 4, 5).

 

Damar yoluyla daha yüksek dozda C vitamini almak daha etkili olabilir.

 

Alerjisi veya bulaşıcı hastalığı olan 89 kişide yapılan küçük bir çalışma, damar yoluyla (intravenöz) 7.5 gram C vitamini infüzyonu alanların kanlarında yaklaşık %50 daha az histamin olduğunu gösterdi (6).

 

Çalışma, alerjisi olan kişilerin, bulaşıcı hastalıkları olanlara göre histaminde daha büyük bir azalmadan yararlandığını buldu (6).

 

Başka bir gözlemsel çalışma, ciltte veya solunum sisteminde alerjik semptomları olan kişilere intravenöz (IV) C vitamini infüzyonu vermenin etkilerini inceledi.

 

Damar yoluyla 7.5 gramlık bir dozun, alerjisi olan kişilerin %97'sinde burun akıntısı, hapşırma, kaşıntı, huzursuzluk ve uyku problemleri gibi alerji semptomlarında azalma ile ilişkili olduğu bulundu. 71 kişiden yalnızca 1'i yan etki bildirdi (7).

 

Yüksek kaliteli bir çalışma, hapşırma ve burun akıntısı da dahil olmak üzere alerji semptomları olan 60 kişide, C vitamini içerikli burun spreyi kullanımı test etti. Çalışma, uygulamanın semptomları %74 oranında iyileştirdiğini buldu (8).

 

C vitamininin alerji üzerindeki etkilerine bakan araştırma grubu nispeten küçüktür. Bilim adamlarının bunu daha ayrıntılı araştırmak için insanlarda daha kaliteli çalışmalar yapması gerekiyor.

 

Özet: Alerji semptomları, vücudunuz bir alerjene yanıt olarak histamin salgıladığında ortaya çıkar. C vitamini, birkaç küçük çalışmanın alerji semptomlarını azaltabileceğini gösterdiği doğal bir antihistamindir.

 

C Vitamini Hangi Alerjilere Fayda Sağlayabilir?

 

C vitamini, mevsimsel veya çevresel alerjilerin neden olduğu üst solunum yolu semptomlarını azaltıyor gibi görünmektedir. Yaygın alerjenler polen, küf, toz ve evcil hayvan tüylerini içerebilir (2, 3, 9).

 

Bu alerjenlerle, histamin reaksiyonu burunda veya sinüslerde meydana gelir. Alerjik rinit; burun akıntısı, hapşırma, tıkanıklık ve kırmızı, sulu gözlerle sonuçlanır. Alerjenler ayrıca akciğerlerinizde astıma yol açabilecek bir reaksiyonu tetikleyebilir (2, 3, 9, 10).

 

Solunum sisteminizdeki kan damarlarında histamin üreten yüksek konsantrasyonlarda mast hücresi bulunduğundan, C vitamininin antihistaminik özellikleri alerjik rinit ve astımı azaltmaya yardımcı olabilir (9).

 

Bazı araştırmalar ayrıca C vitamininin antioksidan özelliklerinin, akciğerlerinizdeki hücreleri oksidatif hasardan koruyarak akciğer fonksiyonunu koruyabileceğini ileri sürmektedir (11).

 

Yine de, C vitamininin mevsimsel veya çevresel alerjileri önleyebileceğine dair bir kanıt yoktur.

 

Mevsimsel veya çevresel alerjilerle karşılaştırıldığında, gıda alerjileri daha ciddi bir reaksiyona neden olma eğilimindedir. Sindirim sisteminizi, cildinizi, gözlerinizi ve boğazınızı ve ayrıca solunum yolunuzu etkileyebilir.

 

Ciddi durumlarda, bir gıda alerjisi, alerjisi olan ve alerjene maruz kalmış bir kişide, çok küçük bir miktar da olsa ölümcül bir anafilaktik reaksiyona neden olabilir.

 

C vitamininin gıda alerjisini önleyebileceğine veya tedavi edebileceğine dair hiçbir kanıt yoktur. Size veya ailenizden birine gıda alerjisi teşhisi konduysa, reaksiyona neden olan gıdalardan kaçınmak çok önemlidir. Bir sağlık uzmanına görünmeyi de düşünmelisiniz.

 

Özet: C vitamini, alerjik rinit, sinüs tıkanıklığı ve astım gibi semptomları olan mevsimsel veya çevresel alerjilerin tedavisine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bunları önleyebileceğine veya ilaçların yapabileceği kadar etkili bir şekilde tedavi edebileceğine dair hiçbir kanıt yoktur.

 

Çeşitli gıdalara alerjiniz varsa sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak sizin için daha da zor olabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek amacıyla diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi başlamak için size özel hazırlanmış, uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (DiyetAsistan ile Zayıfla!)

 

Alerjiler için C Vitamini Dozajı

 

Alerjik rinit için en yaygın olarak kullanılan C vitamini dozu günde 2.000 mg'dır (9).

 

Günlük C vitamini ihtiyacı ne kadardır? C vitamini için Önerilen Günlük Besin Alım Miktarı (RDA) erkekler için günde 90 mg ve kadınlar için günde 75 mg'dır (12).

 

Bu vitamin vücudunuzda depolanmadığından, minimum toksisite riski vardır. Bu nedenle, ek formda daha yüksek dozlar almak oldukça güvenlidir. Vücudunuz idrarınızla birlikte C vitamini fazlalığını dışarı atar (12).

 

İhtiyacınız Olan C Vitamini Miktarı Nedir? konu başlıklı blog yazımızı ziyaret ederek günlük alınması gereken C vitamini miktarı hakkında ayrıntılı bir incelemeye C Vitamini Vücutta Depolanır Mı? C Vitamini Fazla Alınırsa Ne Olur? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek de C vitamini fazlalığı hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Bazı insanlar için 2.000 mg'ın üzerindeki C vitamini dozlarının mide bulantısı, kusma veya ishale neden olabileceğini unutmayın. Gastrointestinal (GI) sisteminiz emdiği C vitamini miktarını sınırlar. Bu nedenle fazla miktarların müshil etkisi olabilir (12).

 

Bu yan etkilerin riskinden dolayı önerilen üst sınır günde 2.000 mg'dır (9, 12).

 

Yan etkiler konusunda endişeleniyorsanız, ne kadar iyi tolere ettiğinizi görmek için dozu birkaç gün içinde yavaş yavaş artırın.

 

Günde birkaç kez daha küçük dozlarda da alabilirsiniz. Bu aynı zamanda daha fazla emmenize yardımcı olabilir. 1.000 mg'lık bir oral dozda, C vitamini takviyesinin yalnızca %50'sini emersiniz (12).

 

Bazı sağlık uzmanları, C vitamini IV infüzyonlarını uygular.

 

Doğrudan kan dolaşımına C vitamini vermenin bu yolu, GI sisteminizi atlar. Sağlık uzmanları, Gastrointestinal yan etkiler olmadan çok yüksek dozlarda damardan infüzyon olarak C vitamini verebilir.

 

Özet: Sağlık uzmanlarının alerjik rinit için en yaygın olarak kullandıkları C vitamini dozu günde 2.000 mg'dır. C vitamini çok düşük toksisite riskine sahiptir, ancak bundan daha yüksek dozlar gastrointestinal yan etkilere neden olabilir.

 

C Vitamini Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Şiddetli semptomlara neden olan herhangi bir alerjiniz varsa, sağlık uzmanınızla birlikte çalışmak ve bunları yönetmek için yalnızca C vitaminine güvenmemek önemlidir.

 

Yine de tamamlayıcı bir terapi olarak C vitamini kullanmayı kesinlikle sorabilirsiniz.

 

Uzmanlar, C vitamini takviyelerinin çoğunun insanın kullanması için güvenli olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, bazı ilaçlarla etkileşime girebileceklerini unutmayın.

 

Spesifik olarak, C vitamini radyasyon, kemoterapi ve bazı kolesterol düşürücü ilaçların etkinliğini azaltabilir (12).

 

C vitamini demirin emilimini artırır. Bu çoğu insan için sorun değildir.

 

Bununla birlikte, vücudunuzda çok fazla demir biriken hemokromatozis denen bir durumunuz varsa bu bir sorun olabilir. Bu durumda çok fazla C vitamini tüketmek, daha fazla demir biriktirmenize ve demirin fazla birikmesi de dokulara zarar vermesine neden olabilir (12).

 

Son olarak, böbrek rahatsızlığınız varsa veya böbrek taşları oluşumuna yatkınsanız, C vitamini takviyeleri konusunda dikkatli olmalısınız. Yüksek bir C vitamini alımı, böbrek taşı oluşumuna potansiyel olarak katkıda bulunabilir (12).

 

Yüksek dozda C vitamini veya başka bir besin takviyesi almadan önce, sağlık uzmanınızla artılarını ve eksilerini görüşmek her zaman iyi bir fikirdir.

 

Özet: C vitamini çoğu insan için güvenli bir tamamlayıcı olsa da belirli ilaçları kullanıyorsanız veya belirli sağlık sorunlarınız varsa sizin için doğru bir tercih olmayabilir. Bir sağlık uzmanıyla takviyeler konusunda konuşmak her zaman akıllıca olacaktır.

C Vitamini Nelerde Var? C Vitamini Bakımından Zengin 20 Gıda

 

Uzun Lafın Kısası

 

C vitamini, vücudunuzun bir alerjene yanıt olarak ürettiği histamin miktarını azaltarak doğal bir antihistamin görevi görür.

 

Alerjik rinit nedeniyle hapşırma, burun akıntısı, tıkanıklık ve gözde sulanma gibi hafif semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca akciğer fonksiyonunuzu korumaya ve astım atakları riskini azaltmaya da yardımcı olabilir.

 

Çok fazla C vitamini alma riski çok azdır ve çoğu insan günde 2.000 mg'a kadar alabilir. Bununla birlikte bundan daha yüksek oral dozların, mide bulantısı veya ishal gibi gastrointestinal yan etki olasılığı vardır.

 

C vitamini veya herhangi bir besin takviyesi almadan önce, herhangi bir potansiyel sorun olmadığından emin olmak için sağlık uzmanınızla konuşmak her zaman iyi bir fikirdir.

 

Zayıflamak için zayıflama ilacı, zayıflama kürleri, zayıflama çayları kesin çözüm değildir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz diyet listelerini uygun diyet ücreti ile satın alın (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler