Kore Diyeti İle Zayıflama: K-Pop Diyeti İşe Yarar Mı?

Kore Diyeti İle Zayıflama: K-Pop Diyeti İşe Yarar Mı?
Kore diyeti ve diyet listesi dengeli olmasına rağmen, bu diyetin fiziksel görünüm üzerindeki güçlü ve gereksiz vurgusu sağlıksız beslenme riskinizi artırabilir.

Diyet Puanı: 5 üzerinden 3,5

 

K-pop Diyeti olarak da bilinen Kore Zayıflama Diyeti, geleneksel Kore mutfağından esinlenilmiş ve Doğu ve Batılılar arasında popüler olan, tüm yiyeceklere dayalı bir diyet.

 

Kilo vermenin ve Güney Kore'den gelen popüler bir müzik türü olan K-pop'un yıldızlarına benzemenin etkili bir yolu olarak tanıtıldı.

 

Ayrıca cildinizi temizlemeye ve uzun süreli sağlığınızı arttırmaya yardımcı olduğunu iddia eder.

 

Bu makale Kore Zayıflama Diyetiyle ilgili bilmeniz gereken her şeyi içermektedir.

 

 • Genel Puan: 3.5
 • Hızlı Kilo Kaybı: 3
 • Uzun Süreli Kilo kaybı: 4
 • Takip Etmesi Kolay: 3
 • Beslenme Kalitesi: 4

 

Özet: Kore Zayıflama Diyeti veya K-pop Diyet, geleneksel Kore mutfağından esinlenilmiş, hakiki gıdalara dayalı bir diyettir. Diyetinizi ve egzersiz alışkanlıklarınızı değiştirerek kilo vermenize yardımcı olabilir.

 

Kore Zayıflama Diyeti Nedir?

 

Kore Zayıflama Diyeti, geleneksel Kore mutfağından ilham almıştır.

 

Öncelikle, tam, az işlenmiş gıdalara dayanır. İşlenmiş, yağ açısından zengin ya da şekerli gıdaların tüketimini en aza indirir.

 

Diyet, en sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmeden, diyet ve egzersiz alışkanlıklarınızı değiştirerek kilo vermenize yardımcı olmaya söz verir. Ayrıca cildinizi temizlemeye ve uzun süreli sağlığınızı optimize etmeye yardımcı olur.

 

Beslenmeye odaklanmasına ek olarak, Kore Zayıflama Diyeti, egzersiz üzerinde eşit derecede güçlü bir vurgu yapar ve hatta özel K-pop egzersiz programı sunar.

 

Özet: Kore Zayıflama Diyeti, kilo vermenize, daha pürüzsüz bir cilt elde etmenize ve genel sağlığınızı geliştirmenize yardımcı olmak için tasarlanmış bir diyet ve egzersiz programıdır.

 

Kore Zayıflama Diyet Nasıl Takip Edilir?

 

Kore Zayıflama Diyeti, çoğunlukla geleneksel Kore yemeklerini içeren bir beslenme düzenine dayanmaktadır.

 

Aşırı işlenmiş gıda tüketiminizi sınırlarken, asgari miktarda işlenmiş yiyecekleri yemeyi destekler. Ayrıca buğday, süt ürünleri, rafine şekerler ve fazla yağ içeren yiyeceklerden kaçınılmasını önerir.

 

Yemekler genellikle çeşitli sebzeler, pirinç ve bazı et, balık veya deniz ürünleri içerir. Ayrıca Kore mutfağında temel bir ürün olan mayalanmış lahana yemeği olan kimchiyi bol bol yiyebilirsiniz.

 

Ek Diyet Kuralları

 

Bu diyette başarılı olmak için, birkaç ek kural uygulamanız teşvik edilir:

 

 1. Daha Az Kalori Tüketin: Bu diyet porsiyon büyüklüğünü veya günlük bir kalori sınırını belirtmez. Bunun yerine, aç kalmadan kalorileri kesmek için Kore tariflerine, çorbalara ve bol miktarda sebzeye güvenmeyi öneriyor.
 2. Düzenli Egzersiz: Bu amaçla K-pop antremanları verilmektedir.
 3. Daha Az Yağ Tüketin: Yağlı yiyecekleri sınırlamanız, mümkün olduğunda sos, yağ ve baharatlardan kaçınmanız önerilir. Dışarıda yemek yemek de sınırlı olmalı.
 4. İlave Şekerleri En Aza İndirin: Sodayı su ve kurabiye, tatlılar, dondurma ve diğer unlu mamuller ile taze meyvelerle değiştirmeye teşvik edilirsiniz.
 5. Atıştırmalıklardan Kaçının: Atıştırmalıklar bu diyet için gereksiz olarak kabul edilir, bunlardan kaçınılmalıdır.

 

Diyet çok esnek ve sürdürülebilir olacağa benziyor. Diyetinizi zevkinize göre ayarlamak için hangi Kore yemeklerini en çok sevdiğinizi seçmeniz teşvik edilir.

 

Özet: Kore Zayıflama Diyeti, minimal işlenmiş gıdalara dayanan Kore yemekleri yemeyi teşvik eder. Kilo kaybını optimize etmek için, buğday, süt ürünleri, ilave şeker, fazla yağ ve atıştırmalık yiyecek alımını en aza indirir.

 

Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

 

Kore Zayıflama Diyeti muhtemelen çeşitli nedenlerle kilo kaybına yardımcı olur.

 

İlk olarak, geleneksel Kore yemekleri, çok fazla lif içeren sebzeler açısından doğal olarak zengindir. Lif bakımından zengin diyetler, açlık ve istek duygularını azaltarak, tokluk duygularını teşvik ederek kilo vermenize yardımcı olabilir (1, 2, 3).

 

Ek olarak, bu diyet aperatifleri, yağlı yiyecekleri ve ilave şekerler, buğday veya süt ürünleri içerenleri sınırlayarak genel kalori alımınızı daha da azaltır. Ayrıca, yaktığınız kalori miktarını artırmak için düzenli egzersizi teşvik eder.

 

Son olarak, hala tok ve tatmin hissederken kilo vermenize izin veren yiyecek miktarını bulana kadar yavaş yavaş daha az yiyerek porsiyon boyutlarınızı azaltmanız önerilir.

 

Bu faktörlerin tümü, yaktığınızdan daha az kalori almanıza yardımcı olabilir. Bu tür kalori eksikliklerinin, yemek yemeyi seçtikleri gıdalardan bağımsız olarak insanların kilo vermesine yardımcı olduğu sürekli olarak gösterilmiştir (4, 5, 6, 7).

 

Özet: Kore Zayıflama Diyeti doğal olarak lif açısından zengindir. Atıştırmayı sınırlar ve şeker ve yağ açısından zengin gıdaları azaltır. Aynı zamanda düzenli fiziksel aktiviteyi teşvik eder. Bu faktörlerin kilo vermenize yardımcı olması muhtemeldir.

 

Diğer Avantajlar

 

Kore Zayıflama Diyeti birkaç ek fayda sağlayabilir.

 

Genel Sağlığınızı İyileştirebilir

 

Kore Zayıflama Diyeti, bol miktarda meyve ve sebze yemenizi teşvik eder. Sürekli olarak sağlığı teşvik ettiği, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik koşullara karşı koruduğu gösterilen iki yiyecek grubu (8, 9).

 

Dahası, fermente lahana veya diğer sebzelerden yapılan popüler bir Kore garnitürü olan bolca kimchi içerir. Araştırma kimchinin düşük kan basıncı, kan şekeri ve total ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerine yardımcı olabileceğini gösterir (10, 11).

 

Kimchi gibi fermente gıdalar, probiyotikler olarak da bilinen yararlı bağırsak bakteri sayınızı artırarak bağırsak sağlığına da yarar sağlar (12).

 

Buna karşılık, bu probiyotikler, atopik dermatit, irritabl barsak sendromu (IBS), ishal ve obezite gibi çeşitli hastalıkların önlenmesine veya tedavi edilmesine yardımcı olabilir (13).

 

Sivilce Azaltabilir

 

Kore Zayıflama diyetinin süt tüketiminizi sınırlayarak sivilce ile mücadeleye yardımcı olduğu söylenir. Bu iddiayı destekleyecek bazı kanıtlar olabilir.

 

Süt, her ikisi de akne oluşumunda rol oynayabilen, insülin ve insülin benzeri büyüme faktörü (IGF-1) salınımını uyarmaktadır (14, 15, 16).

 

Bir inceleme, diyetleri süt bakımından en zengin olan kişilerin, en az miktarda süt tüketenlere göre akne yaşamaya oranla yaklaşık 2.6 kat daha yüksek olduğunu belirtti (17).

 

Benzer şekilde, başka bir derleme, herhangi bir süt türünü tüketen ergenlerin ve genç yetişkinlerin, süt içermeyen diyetleri yiyenlere göre sivilce yaşama ihtimalinin %25 daha fazla olabileceğini göstermektedir (18).

 

Besin Bakımından Zengin ve Muhtemelen Sürdürülebilir

 

Kore Zayıflama Diyeti, yemek yeme ve egzersiz yapma şeklinde sürdürülebilir, uzun vadeli değişiklikler yapmaya büyük önem vermektedir.

 

Genellikle besleyici, minimal olarak işlenmiş gıdaları teşvik eder ve kalori yoğun fakat besin açısından fakir abur cubur alımını sınırlar.

 

Ne kadar tüketileceği konusunda kesin yönergeleri yoktur ve yiyecek porsiyonlarınızı ölçmenizi önermez. Bunun yerine, sizin için doğru olan porsiyon boyutlarını keşfetmenizi teşvik eder.

 

Ayrıca, vejeteryan, vegan ve glutensiz seçenekler dahil, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli Kore yemek tarifleri sunar.

 

Bu faktörlerin tümü, bu diyetin yüksek besin içeriğine katkıda bulunur.

 

Özet: Kore Zayıflama Diyeti, sürdürülebilir değişiklikler yapmayı teşvik eder. Sağlığınıza fayda sağlayabilecek besleyici ve fermente gıdaları destekler. Ayrıca aknelere karşı bir miktar koruma sağlayabilecek şekilde süt ürünlerini de sınırlar.

 

Potansiyel Olumsuz Taraflar

 

Olumlu yanlarına rağmen, Kore Zayıflama Diyeti bazı olumsuzluklarla birlikte geliyor.

 

Gereksiz Fiziksel Görünüme Vurgu

 

Bu diyet, en sevdiğiniz K-pop ünlüleri gibi görünmek için kilo vermeye güçlü bir vurgu yapıyor.

 

Sosyokültürel görünüm standartlarını kilo verme motivasyonu olarak kullanmak, gençler gibi belirli insan gruplarını, düzensiz yeme davranışları geliştirme riskini arttırabilir (19, 20).

 

Rehberlik Eksikliği

 

Bu diyet dengeli yemeklerin nasıl oluşturulacağı konusunda çok az rehberlik sunar.

 

Bazıları, hangi yemeklerin kendilerine en uygun olduğunu seçme esnekliğini bir fayda olarak görse de, diğerleri, besin açısından zengin Korece tariflerini, besin açısından fakir olanlardan ayırmakta zorlanabilir.

 

Bu, bazı kişilerin aşırı tuzlu tarifler seçmesine veya günlük besin ihtiyaçlarını karşılamada başarısız olmalarına neden olabilir.

 

Bilim Temelli ve Çelişkili Kurallar

 

Kore Zayıflama Diyeti, bazı insanların diyetlerine aperatifler eklerken daha fazla kilo verdiklerini gösteren araştırmalara rağmen, aperatiflerden kaçınmanızı önerir (21, 22).

 

Dahası, web sitesinde sunulan yemek planları ve reçete önerileri, kızarmış yiyecekler, buğday ve süt ürünleri gibi diyetin önlenmesini önerdiği yiyecekleri veya içerikleri içerir.

 

Özet: Kore Zayıflama Diyetinin dış görünüme, rehberlik eksikliğine ve bilime dayalı olmayan ve çelişkili kılavuzlara olan güçlü vurgusu olumsuz olarak değerlendirilebilir.

 

Yemek

 

Kore Zayıflama diyeti, aşağıdaki yiyecekleri yemeye teşvik eder:

 

 • Sebzeler: Hiçbir sebze yasak değildir. Bunları kimchi gibi çiğ, pişmiş veya fermente yiyebilirsiniz. Çorbalar daha fazla sebze yemek için başka bir harika yoldur.

 

 • Meyveler: Her türlü meyveye izin verilir. Tatlılar için harika bir doğal alternatif olarak kabul edilirler.

 

 • Protein Bakımından Zengin Hayvansal Ürünler: Bu kategori yumurta, et, balık ve deniz ürünlerini içerir. Öğünlerin çoğuna küçük porsiyonlar eklenmelidir.

 

 • Et İdameleri: Tofu, kurutulmuş shiitake ve kral istiridye mantarları Kore tariflerinde etin yerine kullanılır. Kore tariflerini vejetaryen veya vegan diyetleri için uygun hale getirebilirler.

 

 • Pirinç: Beyaz pilav ve pirinç eriştesi, bu diyette kullanılan Kore tariflerinin çoğuna dahil edilmiştir.

 

 • Diğer Buğday İçermeyen Tahıllar: Maş fasulyesi, patates veya tapyoka nişastasından yapılan köfte, krep veya erişte, pilav yerine tüketebileceğiniz harika alternatifler oluşturur.

 

Porsiyon büyüklüğünüzü aşırı aç veya düşük enerji hissetmeden kilo vermenize yardımcı olacak yiyecek miktarına göre belirlemeniz önerilir.

 

Özet: Kore Zayıflama Diyeti, çoğunlukla, tamamen işlenmiş yiyeceklere ve daha az miktarda tahıl, et, balık, deniz ürünü veya et yerine dayanan gıdalara dayanmaktadır.

 

Kaçınılması Gereken Yiyecekler

 

Kore Zayıflama Diyeti, aşağıdaki yiyecekleri alımınızı minimuma indirir.

 

 • Buğday İçeren Yiyecekler: Ekmek, makarna, kahvaltı gevrekleri, hamur işleri veya her türlü buğday bazlı unlar

 

 • Süt Ürünleri: Süt, peynir, yoğurt, dondurma ve süt içeren fırın ürünleri

 

 • Yağlı Yiyecekler: Yağlı etler, kızarmış yiyecekler, soslar, yağlı baharatlar veya yağda pişirilmiş yiyecekler

 

 • İşlenmiş veya Şekerli Yiyecekler: Şeker, alkolsüz içecekler, unlu mamuller veya ilave şeker içeren diğer yiyecekler

 

Bu diyet, bu yiyecekleri tamamen kesmenizi gerektirmez. Ancak alımınızı büyük ölçüde azaltmanızı önerir. Ancak, öğünler arasında atıştırma yapmak kesinlikle yasaktır.

 

Özet: Kore Zayıflama Diyeti, buğday ve süt içeren yiyeceklerin alımını engellemektedir. Aynı zamanda işlenmiş, aşırı yağlı veya şekerli yiyeceklere karşı uyarır ve öğünler arasında atıştırma yapılmasını engeller.

 

Diyet Listesi

 

İşte Kore Zayıflama Diyetinde olanlar için uygun 3 günlük bir diyet listesi:

 

1. Gün

 

Kahvaltı: Sebzeli omlet

 

Öğle Yemeği: Tofu ile kimchi-sebze çorbası

 

Akşam Yemeği: Kızarmış pilav ve sebzeler

 

2. Gün

 

Kahvaltı: Sebze, shiitake veya deniz ürünleri ile doldurulmuş Kore pankekleri

 

Öğle Yemeği: Bibmbap, yumurta, sebze ve et veya tofu ile yapılan bir Kore pirinç yemeği

 

Akşam Yemeği: Japchae, Kore usulü cam erişte tavada kızartma

 

3. Gün

 

Kahvaltı: Mandoo, pirinç ve tapyoka unu ile yapılan Kore et veya sebze köfte

 

Öğle Yemeği: Baharatlı Kore lahana salatası

 

Akşam yemeği: Kimbap, Kore suşi ruloları olarak da bilinir. Seçtiğiniz sebze, avokado, karides veya tofu ile doldurulur

 

Bununla birlikte, kızartılmış gıdalar, buğday veya mandıra gibi bu diyette uzak durulması gerekilen gıdalar veya bileşenler içerebileceklerini unutmayın.

 

Özet: Kore Zayıflama diyeti, genelde sebzelerce zengin ve ilave şeker veya yağ oranı düşük olan çeşitli minimal işlenmiş Kore tarifleri içerir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kore Zayıflama Diyeti, en az miktarda işlenmiş gıdalara odaklanmaktadır.

 

Kilo kaybına yardımcı olabilir ve cildinizi ve genel sağlığınızı iyileştirebilir.

 

Sürdürülebilir ve besleyici olarak dengeli olmasına rağmen, bu diyetin fiziksel görünüm üzerindeki güçlü ve gereksiz vurgusu bozuk yeme riskinizi artırabilir.

 

Ayrıca, çelişkili ve bazen de yetersiz kılavuz ilkeler bazı insanların besin ihtiyaçlarını karşılamalarını zorlaştırabilir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

DASH Diyeti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yüksek tansiyon hastaları için tasarlanmış olan DASH diyeti hakkında bilmeniz gereken her şey, yararları, diyet listesi örneği ve haftalık beslenme detayı.

Devamı →

Mayo Klinik Diyeti: Kilo Vermek İçin Ne Kadar Etkili?

Mayo Klinik tarafından hazırlanan ve uzun yıllardır birçok kişinin uyguladığı Mayo Klinik Diyetini sizin inceledik, örnek diyet listesi ile bu makalede.

Devamı →

Anti Kanser Diyeti: Kanserle Savaşan Besinler

Tahminlere göre nüfusumuzun yarısı yaşamı boyunca en az bir kanser türüne yakalanacak. Neyse ki kanser karşıtı bir diyet uygulamak, çoğu kanseri önleyecek, hatta tersine çevirecektir.

Devamı →

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır Kilo Vermek Mümkün Mü?

Sıvı diyeti son yıllarda özellikle smoothie yaygınlaşınca daha popüler olmaya başladı. Bugün sıvı diyeti nasıl yapılır, kilo vermeye etkileri nelerdir sizin için inceledik.

Devamı →

Sıfır Karbonhidrat Diyeti Nedir ve Hangi Yiyecekleri Yiyebilirsiniz?

Sıfır karbonhidrat diyeti nedir, nasıl uygulanabilir, kilo vermeye yardımcı olur mu, yararları, örnek menü ve bilmeniz gereken her şey burada.

Devamı →

Asker Diyeti Bir Haftada 5 Kilo Verin

3 günlük diyet olarak adlandırılan asker diyeti bedir, nasıl uygulanır, kilo vermenize yardımcı olur mu? Tüm bu sorular ışığında diyeti sizin için inceledik.

Devamı →

5 Lokma Diyeti İncelemesi: 5 Lokmada Hızlı Zayıflama Nasıl Olur?

5 lokma diyeti, kilo verme ameliyatına bir alternatif olarak pazarlanan bir diyettir, güvenli ve etkili olup olmadığını ve kilo kaybı için etkilerini gözden geçirdik.

Devamı →

Paleo Diyeti Nedir Örnek Diyet Listesi

Paleo diyetine ilişkin ayrıntılı bir başlangıç ​​kılavuzu. Paleo diyeti nedir, nasıl çalışır, ne yenir, hangi yiyeceklerden kaçınılmalı ve bir örnek paleo diyet listesi bu yazımızda...

Devamı →

Salatalık Diyeti

Salatalık diyeti, hızlı kilo vermek için lanse edilen kısa süreli bir diyettir. Bu makale salatalık diyetinin yararlarını ve olumsuz yönlerini ve kilo verme için iyi bir diyet olup olmadığını incelemektedir.

Devamı →

Düşük Karbonhidrat Diyeti Yapmanın En Popüler 8 Yolu

Düşük karbonhidratlı diyetler son yıllarda popüler hale gelmiş ve birçok farklı yöntemi mevcuttur. Düşük karbonhidrat diyeti yapmanın en popüler 8 yolunu sizin için inceledik.

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı