Kabartma Tozu Yoksa Ne Yapılır ? Kabartma Tozu Yerine Kullanılan 10 Alternatif

Kabartma Tozu Yoksa Ne Yapılır ? Kabartma Tozu Yerine Kullanılan 10 Alternatif
Kabartma tozu, mayalanmaya ve birçok tarife hacim eklemeye yardımcı olan önemli bir bileşendir. Ancak, bunun yerine kullanabileceğiniz başka birçok alternatif vardır. Bunlar, pişmiş ürünlerin dokusunu iyileştirmek için mayalama faktörleri ile aynı şekilde hareket eder.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kabartma tozu ile poğaça veya kabartma tozu ile pişi gibi birçok lezzetli hamur işi tarif hazırlanır. Ancak bazen kabartma tozunuz olmayabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ne yapabilirsiniz? Kabartma tozu yerine ne kullanılabilir? Kabartma tozu yerine ne kullanılır? Ayran, yoğurt, pekmez, sirke gibi malzemeleri kabartma tozu yerine kullanabilirsiniz. 

 

Kabartma tozu, hacim eklemek ve pişmiş ürünlerin dokusunu hafifletmek için kullanılan yaygın bir bileşendir.

 

Ancak kabartma tozu her zaman bulunmayabilir. Neyse ki, bunun yerine kullanabileceğiniz çok sayıda malzeme var.

 

Bu makale, kabartma tozu yerine kullanabileceğiniz alternatif maddeleri içermektedir. 

 

Kabartma Tozu Nedir?

 

Kabartma tozu, fırında sıklıkla kullanılan bir mayalama maddesidir.

 

Kimyada bir baz olarak bilinen, krem tartar gibi bir asitle eşleştirilmiş sodyum bikarbonattan oluşur. Ayrıca mısır nişastası gibi bir katkı maddesi içerebilir.

 

Su ile birleştirildiğinde asit, asit-baz reaksiyonunda sodyum bikarbonat ile reaksiyona girer ve karbondioksit gazı salar.

 

Bu, kabarcıkların oluşumuna yol açar, karışımın genişlemesine neden olur, bu da keklere, ekmeklere ve pişmiş ürünlere hacim katar (1 ).

 

Kabartma tozu genellikle sadece sodyum bikarbonattan oluşan ve asit bileşeni eksik olan karbonat ile karıştırılır. Bu nedenle, kabartma tozu ile aynı mayalama etkisine sahip olmak için bir asitle birleştirilmelidir (2 ).

 

İşte kabartma tozu yerine geçebilecek 10 harika alternatif.

 

Kilo vermem durdu fakat ideal kiloma henüz ulaşamadım hala kilo vermek istiyorum, zayıflama çayları deniyorum ama sonuç alamıyorum  diyorsanız zayıflamak için yapılan sağlıksız yöntemler yerine günlük almanız gereken kalori hesabına göre online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

1. Ayran


Ayran, genellikle sade yoğurtla karşılaştırıldığında ekşi, hafif keskin bir tada sahip fermente bir süt ürünüdür.

 

Eski moda ayran, tatlı kremayı tereyağına karıştırmanın bir yan ürünü olarak oluşur. Çoğu ticari ayran, süte bakteriyel kültürler ekleyerek ve fermantasyona izin vererek, şekerleri asitlere bölerek oluşur (3 , 4 ).

 

Asitliği nedeniyle, ayranı karbonat ile birleştirmek kabartma tozu ile aynı mayalama etkisini üretebilir.

 

1 çay kaşığı (5 gram) kabartma tozu yerine kolay bir ikame için 1/2 bardak (122 gram) ayran ve 1/4 çay kaşığı (1 gram) karbonat ekleyin.

 

Nihai pişmiş ürününüzün istenen dokusunu ve kıvamını korumak için, eklenen ayran miktarını telafi etmek için reçetenize eklediğiniz diğer sıvı miktarını azalttığınızdan emin olun.

 

Örneğin, 1/2 bardak (122 gram) ayran eklerseniz, tarifinize eklenen diğer sıvıların miktarını aynı miktarda azaltmalısınız.

 

Özet: 1 çay kaşığı (5 gram) kabartma tozu için 1/2 su bardağı (122 gram) ayran ve 1/4 çay kaşığı (1 gram) karbonat koyun. İstenilen kıvamı korumak için tarifinizdeki diğer sıvıları azaltın.

 

2. Sade Yoğurt

 

Ayran gibi, yoğurt sütün fermantasyonu ile üretilir.

 

Fermantasyon işlemi şekeri parçalar ve laktik asit konsantrasyonunu arttırır, pH'ı etkili bir şekilde düşürür ve yoğurdun asitliğini arttırır (5 ).

 

Bir çözeltinin pH'ı, hidrojen iyonlarının konsantrasyonunun bir ölçüsüdür. Düşük pH değerine sahip maddeler asidik olarak kabul edilirken, yüksek pH değerine sahip maddeler bazik kabul edilir.

 

Sade yoğurt, asitli bir pH'a sahiptir, bu da kabartma tozu ile karıştırıldığında kabartma tozu için mükemmel bir alternatiftir.

 

Sade yoğurt, diğer çeşitlere göre en iyi şekilde işe yarar, çünkü lezzet katmadan mayalama için gerekli asitliği sağlar.

 

Bir tarifte 1 çay kaşığı (5 gram) kabartma tozunu 1/4 çay kaşığı (1 gram) karbonat ve 1/2 bardak (122 gram) sade yoğurt ile değiştirebilirsiniz.

 

Tıpkı ayranda olduğu gibi, tarifteki sıvı miktarı ne kadar sade yoğurt eklendiğine bağlı olarak azaltılmalıdır.

 

Özet: 1 çay kaşığı (5 gram) kabartma tozunu bir tarifte değiştirmek için 1/2 bardak (122 gram) sade yoğurt artı 1/4 çay kaşığı (1 gram) karbonat kullanın. Sıvı miktarı, yoğurt ilavesini dengelemek için azaltılmalıdır.

 

3. Pekmez

 

Bu tatlandırıcı şeker üretiminin bir yan ürünü olarak oluşur ve genellikle rafine şekerin yerine kullanılır.

 

Pekmez, kabartma tozu yerine de kullanılabilir.

 

Çünkü pekmez, kabartma tozu ile birleştiğinde asit-baz reaksiyonuna neden olacak kadar asidiktir.

 

1 çay kaşığı (5 gram) kabartma tozunun yerine 1/4 bardak (84 gram) pekmez artı 1/4 çay kaşığı (1 gram) karbonat kullanın.

 

Pekmezden eklenen sıvıyı telafi etmek için sıvı miktarını azaltmanın yanı sıra, pekmezin şekeri yüksek olduğu için tarifin geri kalanındaki tatlandırıcı miktarını azaltmayı da düşünebilirsiniz.

 

Özet: 1 çay kaşığı (5 gram) kabartma tozu yerine 1/4 bardak (84 gram) pekmez ve 1/4 çay kaşığı (1 gram) karbonat kullanabilirsiniz. Telafi etmek için tarifinizdeki diğer sıvıları ve şekeri azaltın.

Kilo vermem durdu, kilo vermek istiyorum diyorsanız eğer online diyetisyenlerin sizin için hazırladığı uygun online diyet ücretlerine sahip diyet listesi satın almak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

4. Krem Tartar

 

Potasyum hidrojen tartarat olarak da bilinen krem tartar, şarap yapımının bir yan ürünü olarak oluşturulan asidik beyaz bir tozdur.

 

En yaygın olarak yumurta akı ve kremlerini stabilize etmek ve şeker kristallerinin oluşumunu önlemek için kullanılır.

 

Aynı zamanda kabartma tozu için kolay ve kullanışlı bir alternatiftir ve çoğu markette baharat koridorunda bulunabilir.

 

En iyi sonuç için 2:1 oranında krem tartar karbonata eklenir.

 

1 çay kaşığı (5 gram) kabartma tozunu 1/4 çay kaşığı (1 gram) karbonat ve 1/2 çay kaşığı (2 gram) krem tartar ile değiştirin.

 

Özet: 1 çay kaşığı (5 gram) kabartma tozu yerine 1/4 çay kaşığı (1 gram) karbonat ile 1/2 çay kaşığı (2 gram) krem tartar kullanın.

 

5. Ekşi Süt

 

Ekşi hale getirilmiş süt kabartma tozunun yerine kullanılabilir.

 

Bunun nedeni, ekşi sütün asitlenme olarak bilinen ve pH seviyelerinde bir azalmaya neden olan bir işleme maruz kalmasıdır.

 

Ekşi sütün asitliği karbonat ile reaksiyona girerek kabartma tozu ile aynı mayalama etkisini üretir.

 

1 çay kaşığı (5 gram) kabartma tozunu değiştirmek için 1/2 bardak (122 gram) ekşi süt ve 1/4 çay kaşığı (1 gram) karbonat tozu kullanın.

 

Ekşi sütten gelen ekstra sıvıyı hesaba katmak için tarifinizdeki sıvı miktarını eklenen miktarla azaltmayı unutmayın.

 

Özet: 1 çay kaşığı (5 gram) kabartma tozunu değiştirmek için 1/2 bardak (122 gram) ekşi süt ve 1/4 çay kaşığı (1 gram) karbonat kullanın. Tutarlılığı ve dokuyu korumak için tarifteki diğer sıvıyı azaltın.

 

Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!).


6. Sirke


Sirke, alkolün bakteriler tarafından asetik aside dönüştürüldüğü fermantasyon yoluyla üretilir (6 ).

 

Güçlü ve ayırt edici lezzetine rağmen, sirke birçok pişmiş üründe yaygın bir bileşendir.

 

Aslında, sirkenin asidik pH'ı kabartma tozunun yerini almak için mükemmeldir.

 

Sirke, keklerde ve kurabiyelerde karbonat ile eşleştirildiğinde mayalayıcı bir etkiye sahiptir.

 

Her türlü sirke işe yarasa da, beyaz sirke en nötr tada sahiptir ve son ürününüzün rengini değiştirmez.

 

Her bir çay kaşığı (5 gram) kabartma tozunu 1/4 çay kaşığı (1 gram) karbonat ve 1/2 çay kaşığı (2.5 gram) sirke ile değiştirin.

 

Özet: Her çay kaşığı (5 gram) kabartma tozu, 1/4 çay kaşığı (1 gram) karbonat  ve 1/2 çay kaşığı sirke ile değiştirilebilir.

 

7. Limon Suyu


Limon suyu yüksek miktarda sitrik asit içerir ve çok asidiktir (7 ).

 

Bu nedenle, pişmiş mallarda karbonat  ile eşleştirildiğinde asit-baz reaksiyonunu tetiklemek için gereken asidin sağlanmasına yardımcı olabilir.

 

Bununla birlikte, çok güçlü bir tadı olduğu için, nispeten az miktarda kabartma tozu gerektiren tariflerde kullanılır. Bu şekilde son ürünün tadını değiştirmekten kaçınabilirsiniz.

 

1 çay kaşığı (5 gram) kabartma tozunu değiştirmek için 1/4 çay kaşığı (1 gram) karbonat ve 1/2 çay kaşığı (2.5 gram) limon suyu kullanın.

 

Özet: 1 çay kaşığı (5 gram) kabartma tozunu 1/2 çay kaşığı (2.5 gram) limon suyu ve 1/4 çay kaşığı (1 gram) karbonat ile değiştirin. Limon suyu en iyi güçlü aroması nedeniyle az miktarda kullanılır.

 

8. Soda

 

Soda, sodyum bikarbonat veya karbonat içeren karbonatlı bir içecektir.

 

Bu nedenle, soda, tariflerde genellikle kabartma tozu kullanmadan pişmiş ürünlere hacim sağlayabilen bir mayalama etkeni olarak hareket etmek için kullanılır.

 

Bununla birlikte, sodada bulunan sodyum bikarbonat miktarı minimumdur, bu yüzden en iyisi sadece biraz ek hacim gerektiren tariflerde kullanılır.

 

Soda, örneğin kabarık ve nemli krepler oluşturmak için yaygın olarak kullanılır.

 

En iyi sonuçlar için, tarifinizdeki herhangi bir sıvıyı değiştirmek için soda kullanın. Bu özellikle süt veya suyu değiştirirken iyi çalışır ve ekstra hafiflik ve hacim ekleyebilir.

 

Özet: Soda, ekstra hacim eklemek için tariflerde süt veya suyu değiştirmek için kullanılabilir.

Kilo verdiren diyetler, kilo verdiren kürler yapıyorum ama istediğim sonucu alamıyorum diyorsanız eğer zayıflamak için zayıflama çaylarını bırakıp dengeli ve sağlıklı beslenerek kilo vermeye başlayabilirsiniz. Online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak için tıklayın (Şimdi Değilse Ne Zaman?)

9. Kendiliğinden Kabaran Un

 

Hem karbonat hem de kabartma tozu yoksa, kendi kendine kabaran un iyi bir alternatif olabilir.

 

Kendiliğinden kabaran un, çok amaçlı un, kabartma tozu ve tuzun bir kombinasyonundan yapılır, bu nedenle pişmiş ürünlerin kabarmasına yardımcı olmak için ihtiyacınız olan her şeyi içerir.

 

Bu nedenle, paketlenmiş kek karışımlarında, bisküvilerde ve hızlı ekmeklerde yaygın bir bileşendir.

 

Tarifinizdeki normal unu kendi kendine kabaran un ile değiştirin. Kabartma tozunu ve karbonatı atlayarak tarifin geri kalanını talimatlara uygun olarak izleyin.

 

Özet: Kendiliğinden kabaran un kabartma tozu içerir ve pişmiş malların kabarmasına yardımcı olmak için bir tarifte çok amaçlı unun yerini alabilir.

 

10. Çırpılmış Yumurta Beyazı

 

Birçok pişmiş ürün, hafif ve havadar dokularını kabartma tozu yerine yumurta akılarına borçludur.

 

Bunun nedeni yumurta beyazlarını çırpma işleminin hacmi ve hafifliği artıran küçük hava kabarcıkları yaratmasıdır.

 

Bu yöntem çoğunlukla sufle, krep, beze ve belirli kek türlerinde kullanılır. Elinizde kabartma tozu veya karbonat yoksa iyi bir seçenek olabilir.

 

Kullanmanız gereken miktar tarife göre değişir. Örneğin melek gıda keki, 12 yumurta akı gerektirebilirken bir grup krep sadece iki veya üçe ihtiyaç duyabilir.

 

Yumurta beyazlarınızı mükemmel bir şekilde hafif ve kabarık hale getirmek için, köpüklenene kadar düşük bir hızda çırpın ve sonra çırpılmış yumurtaları yumuşak tepeler oluşturana kadar hızı artırın.

 

Kalan malzemelerinizi çırpılmış yumurta aklarına yavaşça ekleyin.

 

Özet: Çırpılmış yumurta akı, birçok pişmiş ürüne hacim eklemek için kullanılabilir. Gereken miktar, tarifin türüne göre değişir.

 

En İyi Alternatif Nasıl Seçilir? 

 

En iyi kabartma tozu ikamesini seçmek için, bitmiş fırınlanmış ürününüzün lezzet profilini akılda tutmak önemlidir.

 

Örneğin, sirke keskin, ekşi bir tat ekleyebilir ve muhtemelen en az miktarda kabartma tozu gerektiren tariflerde kullanımı en uygunudur.

 

Pekmez, çok şekerli bir tada sahiptir ve tatlı ekmeklere daha iyi bir katkı yapar.

 

Buna ek olarak, reçetenizdeki diğer malzemeleri, ikame olarak kullanmaya karar verdiklerinize göre ayarlamanız gerekebilir.

 

Kabartma tozu için sıvı alternatif kullanıyorsanız, telafi etmek için tarifteki diğer sıvıların miktarını azalttığınızdan emin olun. Bu, uygun doku ve kıvamı korumanıza yardımcı olacaktır.

 

Güçlü bir lezzete sahip bir ikame seçerseniz, istediğiniz lezzeti elde etmek için tarifinizdeki diğer bileşenlerin miktarlarını ayarlamak isteyebilirsiniz.

 

Özet: Bazı kabartma tozu ikameleri, belirli tarif türleri için daha uygundur. Hangi ikame maddesini seçtiğinize bağlı olarak tarifinizdeki diğer malzemeleri ayarlamanız gerekebilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kabartma tozu, mayalanmaya ve birçok tarife hacim eklemeye yardımcı olan önemli bir bileşendir.

 

Ancak, bunun yerine kullanabileceğiniz başka birçok alternatif vardır. Bunlar, pişmiş ürünlerin dokusunu iyileştirmek için mayalama faktörleri ile aynı şekilde hareket eder.

 

Bunları kullanmak için tek yapmanız gereken tarifinizde birkaç değişiklik yapmaktır.

 

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak sevdiğim lezzetleri tüketerek zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

pei 17 Eylül 2020

Cok iyi anlatim, tesekkurler...
Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler