Kabartma Tozu Yoksa Ne Yapılır? 4 Alternatif

Kabartma Tozu Yoksa Ne Yapılır? 4 Alternatif

Kabartma tozu olmadan kendinizi tarifin ortasında bulursanız, çeşitli değiştirme seçenekleri vardır.

Kabartma tozu nedir? Kabartma tozu ne işe yarar? Kabartma tozu, hem tecrübeli hem de amatör fırıncıların dolaplarında bulunan temel bir maddededir.

Resmi olarak sodyum bikarbonat olarak bilinen bu ürün, öncelikle kekler, krepler, kurabiyeler ve diğer ekmek türleri gibi pişmiş ürünlerde bir mayalama veya kabartma maddesi olarak kullanılır.

Kaabartma tozu nasıl kabartır? Kabartma tozu neden kabartır? Kabartma tozu çok alkali veya bazik bir maddedir. Limon suyu veya krem tartar gibi asidik bir bileşenle birleştirilmesi, pişmiş ürünlerin genişlemesine ve yükselmesine izin vererek karbondioksit gazı oluşturur, bu da onlara yumuşak ve kabarık bir doku verir ( 1 ).

Birçok tarif bu malzemeyi gerektirir, ancak kendisini bulamazsanız panik yapmayın. Bir tutam kabartma tozu yerine koymak için çeşitli bileşenler ve teknikler kullanılabilir.

İşte kabartma tozu için 4 akıllıca alternatif.

"Zayıflama kürlerinden de zayıflama sularından da sonuç alamıyorum, artık kilo vermek istiyorum, ideal kiloma ulaşmak istiyorum." diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz. Sorularınız için instagram ve whsatsapp üzerinden diyetisyenlerimize ulaşabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

1. Karbonat

Karbonat nedir? Karbonat ne işe yarar? Karbonat ne için kullanılır? Kabartma tozu gibi karbonat, nihai ürünün kabarmasını veya mayalanmasını teşvik etmek için fırında sıklıkla kullanılan bir maddedir.

Karbonat, isimleri, işlevleri ve fiziksel görünümlerindeki benzerlikler nedeniyle kabartma tozu için genellikle karıştırılır. Ancak, bunlar tamamen farklı ürünlerdir.

Aslında kabartma tozu, karbonat ve krem tartarın bir kombinasyonudur. Sıvı ve ısıya maruz kaldığında, pişmiş ürünlerin kabarmasına neden olan karbondioksit gazı oluşur (2 ).

Kabartma tozu yerine karbonat kullanılır mı? Kabartma tozu yerine karbonat olur mu?Kabartma tozu yerine karbonat kullanilirmi?

Karbonat, kabartma tozu yerine kullanılabilir. Yine de mayalama gücü sade kabartma tozu kadar güçlü değildir. Sonuç olarak, aynı nihai ürünü elde etmek için daha fazla miktarda karbonat kullanmanız gerekir.

Sonuçlar değişse de, kabartma tozu yerine  kullanacağınız karbonat miktarını üç katına çıkarmalısınız.

Örneğin, bir tarif 1 çay kaşığı kabartma tozu gerektiriyorsa, alternatif olarak 3 çay kaşığı karbonat kullanın.

Bu ikamenin, amaçlanan orijinal tariften biraz daha tuzlu ve daha asidik bir lezzet ile sonuçlanabileceğini unutmayın.

Tarifiniz zaten tuz istiyorsa, tattaki potansiyel değişikliği hesaba katmak için miktarı en az yarıya indirmek iyi bir fikir olabilir.

Ek olarak, kabartma tozu zaten bir asit (krem tartar) içerdiğinden, tarifteki diğer daha asidik bileşenlerin bir kısmını nötr bir şeyle azaltmayı veya değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Özet: Karbonat kabartma tozu yerine kullanılabilecek başka bir mayalama faktörüdür, ancak etkisi o kadar güçlü değildir. Kabartma tozu miktarının yaklaşık üç katı kadar karbonat kullanın.


2. Potasyum Bikarbonat ve Tuz

Kabartma tozu yerine ne kullanabiliriz? Sıklıkla bir besin takviyesi olarak kullanılmasına rağmen, potasyum bikarbonat aynı zamanda kabartma tozu için de etkili bir alternatiftir.

Bu takas, potasyum bikarbonat sodyum içermediğinden, sodyum alımını azaltmaya çalışanlar için özellikle kullanışlıdır ( 3 ).

Kabartma tozu için 1:1 oranında kullanılabilir. Yine de, düşük tuz içeriği nedeniyle, yemeğinizin tadında bir değişiklik fark edebilirsiniz.

Sodyum alımından endişe etmiyorsanız, lezzetteki değişikliği hesaba katmak için tarifinize daha fazla tuz eklemeyi düşünebilirsiniz - ancak bu adım isteğe bağlıdır.

Eklemeniz gereken tam tuz miktarı, bireysel tarife bağlıdır ve doğru olması için biraz deneme yapılması gerekebilir. Her çay kaşığı potasyum bikarbonat için kabaca 1/4–1/2 çay kaşığı tuz ile başlamak iyi bir seçim olabilir.

Özet: Potasyum bikarbonat, kabartma tozu için etkili bir alternatiftir ve 1:1 oranında değiştirilebilir. Normal kabartma tozu gibi sodyum içermediğinden, lezzetteki değişiklikleri hesaba katmak için tarifinize daha fazla tuz eklemek isteyebilirsiniz.


3. Fırıncı Amonyak

Amonyum karbonat nedir? Fırıncı amonyak - veya amonyum karbonat - kabartma tozu için bir başka pratik ikamedir.

13. yüzyılda kullanılan ana kimyasal mayalanma maddelerinden biri olduğu için bazı tarihsel önemi vardır (4).

Modern fırıncılık uygulamalarında nihayetinde kabartma tozu ve karbonat ile değiştirildi, ancak bugün hala kullanılmaktadır.

Amonyum karbonat ne ise yarar? Fırıncı amonyağının, ince, gevrek kurabiye veya kraker gibi bazı şekerlemelerde özellikle istenen, pişmiş ürünlere belirgin gevreklik kazandırdığı bilinmektedir.

Fırıncı amonyağı kabartma tozu için 1:1 oranında kolayca değiştirilebilir, ancak tüm tarifler için uygun olmayabilir.

Isı ve asit ile birleştirildiğinde, fırıncı amonyak karbondioksit ve amonyak üretir. Amonyak güçlü, hoş olmayan bir koku yaratabilir ( 5 ).

Hafif, ince bir dokuya sahip pişmiş ürünlerde, amonyak sonucu olumsuz etkilemeden kolayca dağılır.

Bununla birlikte, kek ürünlerinde, amonyak hoş olmayan bir koku bırakabilir.

Özet: Fırıncı amonyak, kabartma tozu yerine 1:1 oranında kullanılabilir. Yine de, sadece kurabiye ve kraker gibi ince ve gevrek pişmiş ürünler için kullanılmalıdır.


4. Kendiliğinden Kabaran Un

Kabartma tozu yerine ne kullanilir? Kendiliğinden kabaran un, kabartma tozunu değiştirmek için başka bir seçenektir, ancak bu yöntemi kullanan gerekli reçete ayarlamaları biraz daha karmaşıktır ve acemi fırıncı için uygun olmayabilir.

Kendiliğinden kabaran un nedir? Kendi kendine kabaran un, çok amaçlı un, kabartma tozu ve tuzun bir kombinasyonunu içerir. Her fincan (120 gram) kendi kendine kabaran un yaklaşık 1 1/2 çay kaşığı kabartma tozu ve 1/4 çay kaşığı tuz içerir.

Tarifiniz karbonat gerektiriyorsa, muhtemelen karbonatın reaksiyona girmesi için asidik bir bileşen içerir.

Kendiliğinden kabaran un zaten asit (pişirme toz) içerir, dengeli tatlar yakalamak için daha nötr bir şeyle orijinal tarifteki asit içeriğini değiştirmek isteyebilirsiniz.

Örneğin, tarifiniz asit olarak ayran kullanıyorsa, normal sütle değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Sürecin bu kısmı, takip ettiğiniz tarife bağlı olarak biraz zor olabilir, ancak deneme yanılma, ev fırıncısı olarak becerilerinizi geliştirmek için harika bir yoldur.

Özet: Kendi kendine yükselen un kabartma tozu ve tuz içerir, bu nedenle bazı tariflerde kabartma tozu yerine kullanılabilir. Belirli malzemeleri ayarlamanız gerekeceğini unutmayın.

Mayalamayı Geliştirmek İçin Diğer İpuçları

Pişirme söz konusu olduğunda, istediğiniz sonucu elde etmek için uygun mayalama gereklidir.

Kabartma tozu yoksa, karbonat gibi benzer bir fonksiyonel bileşenle değiştirmeniz önemlidir.

Bununla birlikte, tarifinizin artan kapasitesini daha da arttırmak için kullanabileceğiniz başka ince ayarlar da var.

Kabartması için yapılır? Kabarması için ne yapılmalı? Çırpılmış yumurta akı veya krema, mekanik mayalama maddeleri olarak işlev görebilir ve bu bileşenleri içeren bazı fırınlanmış ürünlere ekstra kabarma sağlar.

Tarifiniz yumurta içeriyorsa, yumurta sarısını beyazlardan ayırın ve beyazları bir çırpma teli veya elektrikli karıştırıcı ile kabarıncaya kadar çırpın. Havadar, hafif bir doku değişikliği yapmak için çırpılmış beyazlara sarıyı daha sonradan ekleyin.

Benzer şekilde, tarifiniz yoğun krema gerektiriyorsa, kremaya batırmadan önce çırpmak için bir çırpma teli veya elektrikli karıştırıcı kullanın. Bunu yapmak, pişmiş ürünlerinizi ekstra kabarık tutmanıza yardımcı olabilir. Hamuru aşırı karıştırmamaya dikkat edin, aksi takdirde nihai ürünün kabarmasını sınırlayabilir.

Özet: Yumurta akını ve kremayı pişirme hamurunuza eklemeden önce çırpmak, tarifin mayalama gücünü artırabilir.

Uzun Lafın Kısası

Kabartma tozu, nihai ürüne mayalanmaya ve hacim eklemeye yardımcı olduğu için birçok ekmek tarifinde hayati bir bileşendir.

Kabartma tozu olmadan kendinizi tarifin ortasında bulursanız, çeşitli değiştirme seçenekleri vardır.

Değişikliklere uyum sağlamak için orijinal tarifinizde bazı ayarlamalar yapmanız gerekebilir, ancak deneme yanılma süreci bir ev fırıncısı olarak becerilerinizi geliştirebilir.


"Hızlı kilo verdiren sporlardan sonuç alamadım, Kilo vermek istiyorum." diyorsanız eğer hayalinizdeki sağlıklı bedene kavuşmak ve zayıflamak için online diyetisyenlerin hazırlamış olduğu online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın