Düşük Karbonhidrat Diyetinin ve Ketojenik Diyetin Faydaları

Düşük Karbonhidrat Diyetinin ve Ketojenik Diyetin Faydaları

Beslenme biliminde düşük karbonhidrat diyetleri ve ketojenik diyetlerin muazzam sağlık yararları kanıtlanmıştır.

Ketojenik diyet nedir? Düşük karbonhidrat diyetini yapmanın birbirinden farklı yöntemleri vardır. Bunlardan biri de ketojenik diyettir. Düşük karbonhidratlı diyetlerden biri olan ketojenik diyet temel bir anlatım olarak alınan karbonhidrat miktarının kısıtlanması anlamına gelmektedir. Peki düşük karbonhidrat diyetinin ya da ketojenik diyetin faydaları nelerdir? Öncelikle düşük karbonhidrat tüketimi iştahınızı azaltır. Karın bölgenizden daha fazla yağın azalmasına yardımcı olur, iyi kolesterol seviyelerinin artmasını sağlar, kan şekeri ve insülin değerlerinde azalma sağlar, tansiyonu düşürebilir, başta epilepsi olmak üzere beyin hastalıklarının iyileştirilmesinde kullanılmaktadır.

Düşük karbonhidrat diyetleri onlarca yıldır tartışılıyor.

Bazı insanlar, bu diyetlerin yüksek yağ içeriği nedeniyle kolesterolü yükselttiğini ve kalp hastalığına neden olduğunu iddia ediyor.

Bununla birlikte, çoğu bilimsel çalışmada, düşük karbonhidrat diyetleri, sağlıklı ve yararlı olarak gösterilmektedir.

Düşük karbonhidrat diyeti nedir? Düşük karbonhidrat diyeti nasıl yapılır? sorularının cevaplarını merak ediyorsanız yapmanız gereken tek şey 'Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır? En Popüler 8 Yol' konu başlıklı blog yazımızı ve 'Düşük Karbonhidratlı Diyet Listesi Yemek Planı Ve Menü' konu başlıklı blog yazımızı incelemek olacaktır. 

Düşük karbonhidratlı beslenmenin bir çeşidi olan 'Ketojenik Diyet' hakkında 'Ketojenik diyet nedir? Ketojenik diyet nasıl yapılır? Ketojenik diyet listesinde neler vardır? gibi sorulara cevap bulmak isterseniz 'Ketojenik Diyet Nedir, Ne Yenir Ne Yenmez? Örnek Ketojenik Diyet Listesi' konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

İşte düşük karbonhidrat diyetinin ve ketojenik diyetin faydaları. Kanıtlanmış 10 fayda.

1. Düşük Karbonhidrat Diyetleri İştahınızı Azaltır

Açlık, diyetin en kötü yan etkisi olma eğilimindedir.

Birçok insanın kendini mutsuz hissetmesi ve sonunda pes etmesinin ana nedenlerinden biridir.

Bununla birlikte, düşük karbonhidratlı yemek iştahta otomatik bir azalmaya yol açar (1).

Araştırmalar, insanların karbonhidratı kestiklerinde ve daha fazla protein ve yağ yediklerinde, çok daha az kalori tükettiklerini gösteriyor (1).

Özet: Çalışmalar, karbonhidrat kesmenin iştahınızı ve kalori alımınızı otomatik olarak azaltabileceğini göstermektedir.

2. Düşük Karbonhidrat Diyetleri İlk Başta Daha Fazla Kilo Kaybına Yol Açar

Karbonhidratı kesmek, kilo vermenin en basit ve etkili yollarından biridir.

Araştırmalar, düşük karbonhidrat diyeti ile zayıflayan kişilerin, düşük yağlı diyetler ile zayıflayan kişilerden daha fazla kilo verdiklerini göstermektedir.

Bunun nedeni, düşük karbonhidrat diyetlerinin vücudunuzdaki fazla suyu atması, insülin seviyelerini düşürmesi ve ilk iki haftada hızlı kilo kaybına yol açmasıdır (2,3 ).

Düşük karbonhidratlı ve az yağlı diyetleri karşılaştıran çalışmalarda, karbonhidratlarını kısıtlayan insanlar aç olmadan bazen 2-3 kat daha fazla kilo kaybederler ( 4 , 5 ).

Obez yetişkinlerde yapılan bir çalışmada, düşük karbonhidrat diyetinin geleneksel kilo kaybı diyetine kıyasla altı aya kadar daha etkili olduğu bulunmuştur. Bundan sonra, diyetler arasındaki kilo kaybındaki fark önemsizdi (6).

Düşük yağlı veya düşük karbonhidratlı diyetlerde 609 aşırı kilolu yetişkinde bir yıl süren bir çalışmada, her iki grup da benzer miktarlarda kilo vermiştir (7).

Özet: Neredeyse istisnasız olarak düşük karbonhidrat diyetleri, düşük yağlı diyetlerden daha kısa süreli kilo kaybına yol açar. Bununla birlikte, düşük karbonhidrat diyetleri uzun vadede düşük yağlı diyetlere avantajlarını kaybediyor gibi görünmektedir.

3. Karnınızdan Daha Fazla Yağ Kaybı Sağlanır


Vücudunuzdaki tüm yağlar aynı değildir.

Yağın depolandığı yer, sağlığınızı ve hastalık riskinizi nasıl etkilediğini belirler.

İki ana tip, cildinizin altında bulunan deri altı yağ, karın boşluğunuzda biriken ve çoğu kilolu erkek için tipik olan viseral yağdır.

Viseral yağ organlarınızın etrafında kalma eğilimindedir. Aşırı viseral yağ, inflamasyon ve insülin direnci ile ilişkilidir. Bugün Batı'da çok yaygın olan metabolik disfonksiyonu tetikleyebilir ( 8 ).

Düşük karbonhidratlı diyetler, bu zararlı karın yağını azaltmada çok etkilidir. Aslında, düşük karbonhidratlı diyetlerde kaybedilen yağların daha büyük bir kısmı karın boşluğundan geliyor gibi görünüyor (9).

Zamanla bu, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskini büyük ölçüde azaltmalıdır.

Özet: Düşük karbonhidrat diyetlerinde kaybedilen yağın büyük bir yüzdesi, ciddi metabolik problemlere neden olduğu bilinen zararlı karın yağı olma eğilimindedir.

4. Trigliseritlerde Büyük Düşme Eğilimi

Trigliseritler kan dolaşımınızda dolaşan yağ molekülleridir.

Yüksek açlık trigliseridlerinin - bir gecede açlıktan sonra kandaki seviyelerin - güçlü bir kalp hastalığı risk faktörü olduğu iyi bilinmektedir ( 10 ).

Hareketsiz insanlarda yüksek trigliseritlerin ana nedenlerinden biri karbonhidrat tüketimidir - özellikle basit şeker fruktozudur (11,12,13).

İnsanlar karbonhidratı kestiğinde, kan trigliseritlerinde çok çarpıcı bir azalma yaşama eğilimindedirler ( 14 ,15).

Öte yandan, az yağlı diyetler genellikle trigliseritlerin artmasına neden olur ( 16 ,17).

Özet: Düşük karbonhidrat diyetleri, kalp hastalığı riskinizi artıran yağ molekülleri olan kan trigliseritlerini düşürmede çok etkilidir.

5. 'İyi' HDL Kolesterol Seviyelerinin Artırılması

Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) genellikle “iyi” kolesterol olarak adlandırılır.

HDL seviyeleriniz “kötü” LDL'ye göre ne kadar yüksek olursa, kalp hastalığı riskiniz o kadar düşük olur ( 18 , 19 , 20 ).

“İyi” HDL seviyelerini artırmanın en iyi yollarından biri yağ tüketmektir ve düşük karbonhidrat diyetleri çok fazla yağ içerir (21, 22, 23).

Bu nedenle, HDL seviyelerinin sağlıklı, düşük karbonhidratlı diyetlerde çarpıcı bir şekilde artması ve düşük yağlı diyetlerde yalnızca orta derecede artma veya hatta düşüş eğiliminde olması şaşırtıcı değildir (24, 25).

Özet: Düşük karbonhidrat diyetleri yağ bakımından yüksek olma eğilimindedir ve bu da “iyi” HDL kolesterolün kan seviyelerinde etkileyici bir artışa yol açar.

6. Kan Şekeri ve İnsülin Seviyelerinde Azalma


Düşük karbonhidrat ve ketojenik diyetler, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen diyabet ve insülin direncine sahip kişiler için özellikle yararlı olabilir ( 29 , 30 ).

Araştırmalar, karbonhidrat tüketimini kesmenin hem kan şekerini hem de insülin seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğünü kanıtlıyor (31,32).

Düşük karbonhidratlı diyete başlayan bazı diyabet hastalarının insülin dozajlarını hemen hemen %50 azaltması gerekebilir ( 33 ).

Tip 2 diyabetli kişilerde yapılan bir çalışmada, %95'i altı ay içinde glikoz düşürücü ilaçlarını azaltmış veya kullanımı bırakmıştır (34 ).

Kan şekeri ilacı alırsanız, karbonhidrat alımınızda değişiklik yapmadan önce doktorunuzla konuşun, çünkü dozunuzun hipoglisemiyi önlemek için ayarlanması gerekebilir.

Özet: Kan şekeri ve insülin seviyelerini düşürmenin en iyi yolu, tip 2 diyabeti tedavi edebilen ve hatta tersine çevirebilen karbonhidrat tüketimini azaltmaktır.

7. Tansiyonu Düşürebilir

Yüksek kan basıncı veya hipertansiyon, kalp hastalığı, inme ve böbrek yetmezliği gibi birçok hastalık için önemli bir risk faktörüdür.

Düşük karbonhidrat diyetleri, bu hastalık riskinizi azaltmanın ve daha uzun yaşamanıza yardımcı olacak kan basıncını düşürmenin etkili bir yoludur (34, 35).

Özet: Karbonhidrat tüketimini kesmek, kan basıncında önemli bir azalmaya yol açar ve bu da birçok yaygın hastalık riskinizi azaltmalıdır.

8. Metabolik Sendroma Karşı Etkili

Metabolik sendrom, diyabet ve kalp hastalığı riskinizle yüksek oranda ilişkili bir durumdur.

Aslında, metabolik sendrom aşağıdakileri içeren bir semptom topluluğudur:

  • Abdominal obezite
  • Yüksek kan basıncı
  • Yüksek açlık kan şekeri seviyeleri
  • Yüksek trigliseritler
  • Düşük “iyi” HDL kolesterol seviyeleri

Bununla birlikte, düşük karbonhidrat diyeti, bu semptomların beşinin de tedavisinde inanılmaz derecede etkilidir ( 36 ,37).

Böyle bir diyet altında, bu koşullar neredeyse ortadan kaldırılır.

Özet: Sağlıklı düşük karbonhidrat diyetleri, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskinizi artıran ciddi bir durum olan metabolik sendromun beş anahtar semptomunun tümünü etkili bir şekilde tersine çevirir.

9. 'Kötü' LDL Kolesterol Seviyelerine Etkisi

“Kötü” LDL'si yüksek olan kişilerin kalp krizi geçirme olasılığı daha yüksektir ( 38 , 39 ).

Bununla birlikte, parçacıkların boyutu önemlidir. Daha küçük partiküller daha yüksek kalp hastalığı riskine, daha büyük partiküller ise daha düşük bir riske bağlıdır ( 40 , 41 , 42 ).

Düşük karbonhidrat diyetlerinin “kötü” LDL partiküllerinin boyutunu artırdığı ve kan dolaşımınızdaki toplam LDL partiküllerinin sayısını azalttığı ortaya çıkıyor (43).

Bu nedenle, karbonhidrat alımınızı düşürmek kalp sağlığınızı artırabilir.

Özet: Düşük karbonhidrat diyeti yediğinizde, “kötü” LDL partiküllerinizin boyutu artar ve bu da zararlı etkilerini azaltır. Karbonhidrat tüketiminin kesimi kan dolaşımınızdaki toplam LDL partiküllerinin sayısını da azaltabilir.

10. Çeşitli Beyin Hastalıkları için Terapötik


Beyninizin glikoza ihtiyacı vardır, çünkü bazı kısımları sadece bu şekeri yakabilir. Bu yüzden karbonhidrat tüketmiyorsanız karaciğeriniz proteinden glikoz üretir.

Bununla birlikte, beyninizin büyük bir kısmı açlık sırasında veya karbonhidrat alımı çok düşük olduğunda oluşan ketonları da yakabilir.

Bu, ilaç tedavisine cevap vermeyen çocuklarda epilepsiyi tedavi etmek için yıllardır kullanılan ketojenik diyetin arkasındaki mekanizmadır ( 44 ).

Birçok durumda, bu diyet epilepsi çocuklarını tedavi edebilir. Bir çalışmada, ketojenik bir diyet uygulayan çocukların yarısından fazlası nöbet sayısında %50'den fazla azalma yaşarken, %16'sı nöbetsiz hale geldi ( 45 ).

Çok düşük karbonhidratlı diyetler ve ketojenik diyetler şu anda Alzheimer ve Parkinson hastalığı dahil olmak üzere diğer beyin rahatsızlıkları için de incelenmektedir (46).

Özet: Düşük karbonhidrat diyeti ve ketojenik diyetlerin çocuklarda epilepsi tedavisinde yararlı olduğu kanıtlanmıştır ve diğer beyin durumları üzerindeki etkileri açısından araştırılmaktadır.

Uzun Lafın Kısası

Beslenme biliminde düşük karbonhidrat diyeti ve ketojenik diyetlerin muazzam sağlık yararları kanıtlanmıştır.

Bu diyetler sadece kolesterolünüzü, kan basıncınızı ve kan şekerinizi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda iştahınızı ve trigliseritlerinizi azaltır, kilo kaybını artırır.

Sağlığınızı arttırmayı merak ediyorsanız, bu diyetlerden biri düşünülmeye değer olabilir.

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın