Diyet Kahvaltı Önerileri

Diyet Kahvaltı Önerileri
Diyet kahvaltı ile başlar ve güne nasıl devam edeceğiniz kahvaltı tercihleriniz ile doğrudan alakalıdır. Sağlıklı kahvaltı tercihleri ile diyetinizi kolaylaştırabilirsiniz.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kilo vermeye çalıştığınızda, kahvaltı günün geri kalanında nasıl devam edeceğinizi belirleyebilir.

 

Diyete yanlış yiyecekleri tüketerek başlamak, açlığı artırabilir. Henüz gün başlamadan sizi başarısızlığa sevk edebilir.

 

Öte yandan, doğru yiyecekleri tüketmek, isteklerinizi azaltabilir ve atıştırmayı en aza indirir ve kilo kaybını arttırarak için öğle yemeğine kadar tok hissetmenizi sağlar.

 

Diyet kahvaltı tarifleri, diyet kahvaltı tabakları ve diyet kahvaltı nefis yemek tarifleri için blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

 

Kilo Vermenize Yardımcı Olabilecek 14 Sağlıklı Kahvaltı Yemeği

 

1. Yumurta

 

Protein bakımından zengin ve selenyum ve riboflavin gibi önemli vitamin ve mineral zengini, yumurta gerçek bir kahvaltılık besindir. ( 1 )

 

Yüksek protein içeriği sayesinde yumurta, kahvaltıda tüketildiğinde kilo kaybına ciddi bir destek vermek için iştahı azaltabilir.

 

Örneğin, 30 kilolu kadının katıldığı bir çalışmada, kahvaltı için yumurta yemenin, bir simit yemeye kıyasla, günün ilerleyen saatlerinde doygunluk hissi arttığını ve tekrar bir şeyler yeme isteğinin azalttığını göstermiştir. ( 2 )

 

Benzer şekilde, 152 yetişkin ile yapılan başka bir çalışmada, kahvaltıda simit yerine yumurtayı tercih eden katılımcıların sekiz haftalık bir süre zarfında %65 daha fazla kilo kaybı ve %34 bel çevresinde daha fazla azalma gösterdikleri tespit edilmiştir. ( 3 )

 

Haşlamadan, omlet, çılbır gibi yumurtanın tadını çıkarmanın birçok farklı yolu vardır. Mükemmel haşlanmış yumurta nasıl pişirilir? merak ediyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Herhangi bir tarzda bir veya iki yumurta pişirmeyi deneyin. Ardından besleyici ve lezzetli bir kahvaltı için en sevdiğiniz sebzelerden oluşan bir porsiyonla birleştirin. İşte size sağlıklı bir kahvaltı tabağı...

 

Özet: Yumurtalar protein bakımından zengindir ve doygunluğu arttırdığı, günün ilerleyen saatlerinde yiyecek alımını azalttığı ve kilo kaybını arttırdığı gösterilmiştir.

 

Yumurtalı Diyet Kahvaltı Tarifleri

 

 

Menemen Soğanlı Zeytinyağlı

 

Bir porsiyon: 140 kcal 168.50 Gram

 • Yumurta, 150 Gram, 214.5 kcal
 • Domates Çiğ, 330 Gram, 59.4 kcal
 • Zeytinyağı, 26 Gram, 229.84 kcal
 • Yeşil Biber, 92 Gram, 18.4 kcal
 • Soğan, 70 Gram, 28 kcal
 • Pul Biber, 2 Gram, 6.36 kcal
 • Tuz, 3 Gram, 0 kcal
 • Karabiber, 1 Gram, 2.51 kcal

Menemen soğanlı zeytinyağlı, tüm besin değerleri

 

Çılbır, Yoğurtlu Yumurta

 

Bir porsiyon: 273.33 kcal 155.25 Gram

 • Tereyağlı Pul biber Sos, 17 Gram, 103.9363 kcal
 • Yoğurt, Tam Yağlı, 38.25 Gram, 26.3925 kcal
 • Sıcak Suda Pişirilmiş Yumurta, 100 Gram, 143 kcal

Çılbır tüm besin değerleri

 

Karatay Kahvaltı Tabağı

 

Bir porsiyon: 593.80 kcal 495.00 Gram

 • Turp, 15 Gram, 2.4 kcal
 • Taze Nane, 5 Gram, 3.5 kcal
 • Kırmızı Tatlı Biber Çiğ, 40 Gram, 12.4 kcal
 • Maydanoz, 5 Gram, 1.8 kcal
 • Salatalık, 52 Gram, 7.8 kcal
 • Domates Çiğ, 149 Gram, 26.82 kcal
 • Zeytin, 44 Gram, 50.6 kcal
 • Ceviz, 25 Gram, 163.5 kcal
 • Beyaz Peynir Tam Yağlı, 50 Gram, 154.5 kcal
 • Haşlanmış Yumurta, 110 Gram, 170.5 kcal

Karatay kahvaltı tabağı tüm besin değerleri

 

Sebzeli Omlet

 

Bir porsiyon: 193.46 kcal 246.10 Gram

 • Tuz, 1.5 Gram, 0 kcal
 • İstiridye Mantarı, 15 Gram, 4.95 kcal
 • Kırmızı Tatlı Biber Çiğ, 80 Gram, 24.8 kcal
 • Yeşil Biber, 25 Gram, 5 kcal
 • Zeytin Yağı, 10 Gram, 88.4 kcal
 • Maydanoz, 5.5 Gram, 1.98 kcal
 • Karabiber, 0.2 Gram, 0.502 kcal
 • Domates Çiğ, 175 Gram, 31.5 kcal
 • Süt Tam Yağlı, 30 Gram, 15.3 kcal
 • Yumurta, 150 Gram, 214.5 kcal

Sebzeli omlet tüm besin değerleri

 

2. Buğday Ruşeymi

 

Buğday ruşeymi veya ruşeym, manganez, tiamin ve selenyum dahil olmak üzere konsantre miktarda vitamin ve mineral içeren bir buğday tanesi bileşenidir.

 

Ayrıca lif oranı yüksektir ve her 28 gram porsiyonda yaklaşık 4 gram lif bulunur. ( 4

 

Çalışmalar tahıllardan lif alımını arttırmanın kilo kaybına neden olabileceğini göstermektedir.

 

Bir çalışmada, yüksek lifli tahıl yemek, iştah ve gıda alımını azaltmada, ayrıca bir yemekten sonra kan şekeri stabilize etmede etkili olmuştur. ( 5

 

Ancak buğday ve rafine buğday ürünlerinin glisemik indeksinin çok yüksek olduğunu unutmayın. Bu nedenle porsiyon kontrolu çok önemlidir. Örneğin günde 2 ince dilim ekmekten fazlasını tüketmeyin, daha yüksek lifli ekmekleri tercih edin. 

 

Başka bir çalışma, sekiz yıl boyunca 27.000'den fazla erkeği takip etti ve daha yüksek lifli  tahıl tüketmenin, daha düşük kilo alma riski ile ilişkili olduğunu buldu. ( 6 )

 

Buğday ruşeymini, yulaf ezmesi veya yoğurt ile birlikte tüketebilirsiniz. Böylece kahvaltınıza daha fazla lif eklemiş olursunuz.

 

Özet: Buğday ruşeymi lif bakımından yüksektir. Araştırmalar, tahıl lifinin iştahı, kilo alma riskini azalttığını ve kan şekeri seviyesini sabit tuttuğunu göstermektedir.

 

3. Muz

 

Lif oranı yüksek ve kalorisi düşük olan muz, sabahları ilk olarak tatlı dişlerinizi tatmin etmek için şekerli kahvaltı gevreklerine mükemmel bir alternatiftir.

 

Bir orta boy muzun 100'den fazla kalorisi vardır. Ancak 3 gram diyet lifi içerir - günlük lif ihtiyacınızın %12'sini bir kerede karşılar. ( 7 )

 

Lif, isteklerinizi azaltmak ve daha uzun süre daha tok hissetmenizi sağlamak için midenizin boşalmasını yavaşlatmaya yardımcı olur. ( 8 )

 

Birçok araştırma, meyve ve sebzelerden lif alımını arttırmanın kilo kaybının artmasıyla ilişkili olduğunu bulmuştur. ( 9, 10 )

 

Ek olarak, olgunlaşmamış muzlar iyi bir kompleks karbonhidrat kaynağıdır, kompleks karbonhidratlar mide ve ince bağırsakların çok azını sindirebildiği karbonhidratlardır.

 

Araştırmalar, kompleks karbonhidratlar gıda alımını azaltmaya ve göbek yağını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. (11 , 12 )

 

Muz, tek başına ya da yoğurt, peynir ya da yulaf ezmesi ile birlikte tüketilebilir. Sizi daha uzun süre tok tutacak ve kompleks karbonhidratlar açısından zengin olan muzu sabah kahvaltılarına ekleyebilirsiniz.

 

Muzun faydaları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Özet: Muzlar lif bakımından yüksektir, bu da sizi daha uzun süre daha tok hissetmenizi sağlar. Olgunlaşmamış muzlar ayrıca gıda alımını ve karın yağını azaltmaya yardımcı olabilecek dirençli nişasta içerir.

 

4. Yoğurt

 

Lezzetli ve doyurucu yoğurt , kilo verme diyetinize mükemmel bir katkı sağlar.

 

Türk mutfağında önemli bir yeri olmasına karşın kahvaltıda pek tercih edilmez. Ancak özellikle Türkiye’nin doğusunda yoğurt iyi bir kahvaltılıktır.

 

Özellikle, ev yapımı yoğurdu her porsiyonu sizi tok tutar ve protein ihtiyacınızı karşılar. Bu da onu ideal bir kilo kaybı kahvaltı yemeği yapar.

 

20 kadının katıldığı bir araştırma, atıştırmalık olarak yoğurt yemenin, çikolata ve kraker gibi sağlıksız atıştırmalıklarla karşılaştırıldığında, açlık seviyelerini düşürdüğünü ve yiyecek alımını gün içinde 100 kalori azalttığını buldu. ( 13 )

 

8,516 kişiden oluşan bir başka çalışma, her hafta en az yedi porsiyon yoğurt yiyenlerin, düzenli olarak yoğurt tüketmeyenlere kıyasla daha fazla kilolu ya da obez olma riskinin daha düşük olduğunu göstermiştir. ( 14 )

 

Özellikle besleyici bir kahvaltı için bir bardak (285 gram)  yoğurdu karışık meyveler, chia tohumları veya buğday tohumu ile birleştirmeyi deneyin.

 

Yoğurdun faydaları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Özet: Yoğurt, protein bakımından yüksektir ve açlığın azalması ve yiyecek alımının yanı sıra düşük kilo alma riski ile ilişkilendirilmiştir.

 

5. Meyveler

 


Çilek, yaban mersini, böğürtlen ve ahududu gibi meyve çeşitlerinin hepsi inanılmaz derecede sağlıklı besinlerdir. Yani kalorileri düşüktür. Fakat gerekli besinlerle doludur.

 

Pek çok önemli vitamin ve mineral sağlamanın yanı sıra, bu meyveler lif açısından zengin olup açlığı ve yiyecek alımını azaltabilir. (15 )

 

12 kadının katıldığı bir araştırma, rafine atıştırmalalıklar yerine bir porsiyon karışık meyveli öğün tüketmenin, günün ilerleyen saatlerinde kalori alımını ortalama 133 kalori azalttığını buldu. ( 17 )

 

133.468 erişkin ile yapılan bir başka çalışma, meyvelerin her günlük porsiyonunun dört yıllık bir süre zarfında 0.5 kilo kaybı ile ilişkili olduğunu göstermiştir. ( 18 )

 

Meyvelerin eşsiz kilo verme faydalarından yararlanmak için sabahları kahvaltınız, yulaf ezmesi veya yoğurt ile birlikte çilek, yaban mersini, böğürtlen ve ahududu tüketin.

 

Özet: Meyveler besleyici, vitamin ve minerallerle doludur ayrıca lif açısından yüksektir. Araştırmalar, meyveleri yemenin kalori alımını azaltabileceğini ve kilo kaybına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

6. Greyfurt

 

Greyfurt, iyi bir sebepten dolayı birçok diyet ve kilo verme programının popüler bir bileşenidir.

 

Kalorisi düşük olmasının yanı sıra, greyfurt, her ikisi de kilo kaybına yardımcı olabilecek, yüksek su ve lif içeriğine sahiptir. ( 19, 20 )

 

91 obez yetişkinin katıldığı bir çalışmada, yemeklerden önce yarım greyfurt yemenin, kontrol grubuna kıyasla anlamlı kilo kaybı ile sonuçlandığını göstermiştir.

 

12 haftalık başak bir çalışmada, greyfurt yiyen katılımcılar ortalama 1,6 kilo kaybetti - kontrol grubundan yaklaşık beş kat daha fazla. ( 21 )

 

85 kişilik bir çalışmada, 12 hafta boyunca yemekten önce greyfurt veya greyfurt suyu tüketmek ve düşük kalorili bir diyetle eşleştirmek, vücut yağ kütlesini %1,1 düşürdüğü, %7,1 kilo almayı %7,1 ve kaloriyi almayı %20-29 azalttığı bulunmuştur. ( 22 )

 

Taze greyfurt dilimleri ile çok yönlü bir kahvaltının tadını çıkarabilir. Ayrıca sebze veya meyve salatalarına greyfurt ile yeni tatlar ekleyebilirsiniz.

 

Bununla birlikte, herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, greyfurt yemeden önce doktorunuza veya eczacınıza danışın. Bazı ilaçlar greyfurt ile etkileşime girerek potansiyel olarak bazı olumsuz etkilere neden olabilir. ( 23 )

 

Özet: Greyfurt düşük kalorili, yüksek miktarda su içerir ve lif bakımından zengindir. Araştırmalar kilo kaybını artırabileceğini, kalori alımını ve vücut yağını azalttığı gösteriyor.

 

7. Kahve

 

Bazı çalışmalar, sabah büyük bir fincan kahvenin kilo kaybı yararları getirebileceğini keşfetti.

 

Kafein içeriği nedeniyle kahve, metabolizmayı ve yağ yakımını artırarak kilo kaybına yardımcı olabilir.

 

Sekiz erkeğin katıldığı küçük bir çalışmaya göre, kafein tüketimi metabolizmayı %13 attırdığını ve yağ yakımını hızlandırdığını göstermiştir. ( 24 )

 

58,157 yetişkin ile yapılan bir başka çalışma, kahvenin uzun süreli kilo kontrolüne yardımcı olabileceğini göstermiştir. Çünkü artan kahve alımı 12 yıllık bir süre içinde daha az kilo alımı ile ilişkilendirilmiştir. ( 25 )

 

Kahve başlı başına dengeli bir kahvaltı olmasa da, sabah yemeğinizi iyileştirmek için en sevdiğiniz sağlıklı kahvaltı yiyecekleriyle kolayca tüketebilirsiniz.

 

Daha fazla bilgi için Kahvenin faydaları ve yan etkileri başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 

Kahvenin bazı sağlık açısından potansiyel özelliklerini azalttıklarından şeker veya krema eklememeye ve  fazla tüketmemeye dikkat edin.

 

Süper sağlıklı kahve yapma yollarını merak ediyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Özet: Kahvenin metabolizmayı ve yağ yakmayı arttırdığı gösterilmiştir. Uzun süreli kahve tüketimi kilo kontrolüne de yardımcı olabilir.

 

8. Kivi

 

C vitamini, K vitamini ve potasyum bakımından yüksek olan kivi etkileyici bir besin profili sunar.

 

Aynı zamanda mükemmel bir lif kaynağıdır - sadece bir bardak (177 gram) günlük lif  ihtiyaçlarınızın %21'ini karşılar ( 26 ).

 

83 kadın ile yapılan bir çalışmada, yüksek lifli, kalori kısıtlı bir diyetin iştahı azaltma ve sürekli yeme isteğinin yanı sıra vücut ağırlığını, vücut yağını ve bel çevresini azaltmada etkili olduğunu göstermiştir. ( 15 )

 

Dahası, kivi, tokluk hissini arttırdığı, iştahı azalttığı ve kilo kaybını arttırdığı gösterilen pektin adı verilen belirli bir tür lif içerir. ( 27, 28 )

 

Aynı zamanda, geçici olarak su ağırlıklarını kaybetmenize yardımcı olmak için sindirim sisteminizin hareketini uyararak doğal bir müshil görevi görürler. ( 29 )

 

Dilimlenmiş kivi mükemmel bir kahvaltı destekleyicisidir. Bunları ayrıca yoğurt ve salatalara da ekleyebilirsiniz.

 

Özet: Kivi, iştahı azaltabilecek ve kilo kaybını artırabilecek lif bakımından yüksektir. Bu yeşil meyve ayrıca su ağırlığını geçici olarak azaltmaya yardımcı olmak için doğal bir müshil görevi görür.

 

9. Yeşil Çay

 

Hemen hemen her diyet hapı veya yağ yakıcı takviyedeki malzemelere bir göz atığınızda yeşil çayı görebilirsiniz.

 

Yeşil çay, metabolizma üzerine etkileri ve yağ yakma kapasite özellikleri yoğun bir şekilde araştırılmıştır.

 

Örneğin, 23 kişiden oluşan küçük bir çalışma, üç kapsül yeşil çay özü almanın sadece 30 dakika içinde yağ yakma oranını %17 artırdığını buldu. ( 30 )

 

10 yetişkin ile yapılan bir başka çalışma, yeşil çay ekstraktının metabolizmayı hızlandırdığı ve 24 saatlik bir süre içinde kalori yakma oranının %4 artırdığını gösterdi. ( 31 )

 

Benzer şekilde, 31 yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, üç gün boyunca günde üç kez yeşil çay içinde bulunan kafein, kalsiyum ve bazı bileşikleri içeren bir içeceğin tüketilmesinin, günde yakılan kalori sayısını 106 kalori artırdığını tespit etmiştir. ( 32 )

 

Sabahları yeşil çayın tadını çıkarmanın birçok yolu var. Limon suyu ekleyerek, bir miktar bal, zencefil veya nane ile demleyerek sevdiğiniz bir tat bulabilirsiniz

 

Yeşil çayın faydaları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Özet: Yeşil çay ve bileşenlerinin yağ yakma ve kilo kaybına yardımcı olabileceği ve yakılan kalori miktarını arttırdığı araştırmalar ile gösterilmiştir.

 

10. Chia Tohumları

 

Küçük ama güçlü, chia tohumları mükemmel bir kahvaltı destekçisidir.

 

Lif açısında yüksektir ve daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olmak için midenizde genişleyen bir jel oluşturmak için suyu emebilirler. ( 33 )

 

Ayrıca midenizin boşalmasını yavaşlatan ve açlığın uyarılmasından sorumlu olan hormon ghrelin seviyelerini azaltan protein bakımından zengindirler. ( 34 )

 

11 yetişkin ile yapılan bir çalışmada, chia tohumu yemenin hem iştah hem de kan şekeri seviyesini azalttığını tespit etmiştir. ( 35 )

 

19 kişiden oluşan 12 haftalık bir çalışma, günlük 35 gram chia unu vücut ağırlığını ve bel çevresini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. ( 36 )

 

Bir kase veya bir bardak (245 gram) yoğurtla 28 gram chia tohumunu karıştırarak chia tohumlu bir kahvaltı hazırlayın.

 

Tohumların şişmesini sağlamak için karışımın yaklaşık 30 dakika boyunca ıslanmasına izin verin, sonra en sevdiğiniz meyveler ile (74 gram) doldurun. İşte size mükemmel bir kahvaltı.

 

Chia tohumunun faydaları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Özet: Protein ve lif bakımından yüksek olan chia tohumlarının kilo kaybını arttırdığı, iştahı azalttığı ve kan şekeri seviyelerini dengelediği gösterilmiştir.

 

11. Yulaf Ezmesi

 

Yulaf ezmesi, özellikle kilo vermek istiyorsanız, sağlıklı ve lezzetli bir kahvaltı seçeneğidir.

 

Yulafın kalorisi düşüktür ayrıca  lif ve protein oranı yüksektir. Lif ve protein iştah ve kilo kontrolünü etkileyen iki önemli makro besindir.

 

Özellikle, yulaf ezmesi, bağışıklık fonksiyonundan kalp sağlığına kadar her şeyi etkilediği gösterilen bir tür lif olan beta-glukan için mükemmel bir kaynağıdır. ( 37 )

 

Araştırmalar beta-glukanın kan şekeri seviyelerini dengeleyebileceğini, iştahınızı artırabilecek artırabilecek faktörleri önlemeye çalıştığını gösteriyor. ( 38 )

 

Fazla kilolu 14 erişkin üzerinde yapılan küçük bir çalışma, daha yüksek miktarlarda beta-glukanın tüketilmesinin, iştahı azaltarak gıda alımını düzenleyen bir hormon olan yüksek seviyede peptid YY'ye yol açtığını göstermiştir. ( 39, 40 )

 

Bir bardak (235 gram) pişmiş yulaf ezmesini yarım bardak (74 gram) çilek, bir çorba kaşığı (7 gram) öğütülmüş keten tohumu ve bir avuç dolusu badem ile birleştirerek mükemmel bir kahvaltı hazırlayın.

 

Özet: Yulaf ezmesi kalorisi düşüktür. Fakat lif ve protein bakımından yüksektir, bu kilo kaybını arttırmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda hem kan şekeri hem de iştahı azaltabilen beta-glukan içerir.

 

12. Keten Tohumu

 

Keten tohumu, bağırsaklarınızda bir jel oluşturmak için suyu emen bir tür çözünür lif olan viskoz lif ile doludur.

 

Araştırmalar, çözünür lifin sindirimin yavaşlatılmasında özellikle etkili olduğunu, iştahın azalmasına ve kilo kaybına yardımcı olmak için düşük kalori alımına yardımcı olabileceğini göstermektedir. (41, 42 )

 

Araştırmalar, diyetinize keten tohumu ilavesinin kilo kaybı ve iştah kontrolü üzerinde güçlü bir etkisi olabileceğini göstermektedir.

 

Küçük bir çalışma, keten tohumu ile yapılan bir içeceğin tüketilmesinin, şekerli bir içeceğe kıyasla doygunluk hissini ve iştahı azalttığını buldu. ( 43 )

 

Benzer şekilde, 18 erkek ile yapılan bir çalışma, keten tohumu lifi eklenmiş ekmek çöreklerinin iştahı bastırdığını ve doygunluğu normal çöreklerdekinden daha fazla arttırdığını gösterdi. ( 44 )

 

Keten tohumu çok yönlüdür ve tadını çıkarmak kolaydır. Öğütülmüş keten tohumu mısır gevreği üzerine serpilebilir, yoğurt ile beraber tüketebilir veya lif alımını artırmak için suya bile karıştırılabilir.

 

Özet: Keten tohumlarının çözünür lif bakımından yüksek olduğu ve doygunluk hislerini arttırdığı ve iştahı azalttığı araştırmalar ile ortaya konulmuştur.

 

13. Kuru Yemişler

 

Ceviz, badem, fındık ve fıstık çeşitleri sağlıklı yağlar, protein ve lif ile dolu mükemmel besinlerdir.

 

Kuru yemişler, lif, protein ve kalp sağlığına uygun yağların mükemmel dengesini sağlar ve bu sayede kahvaltılara kayda değer bir katkı sağlar.

 

169 kişiden oluşan bir yıllık bir çalışma, bir Akdeniz diyetine fındık ilavesinin, kontrol grubuna kıyasla bel çevresini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. (45 )

 

65 erişkin üzerinde yapılan başka bir çalışmada, günde 84 gram badem içeren düşük kalorili bir diyetin kompleks karbonhidrat içeren düşük kalorili bir diyetle etkilerini karşılaştırmıştır.

 

Her iki diyet de eşit miktarda kalori ve protein içeriyordu. Yine de, 24 haftalık çalışmanın sonunda, badem tüketen kişiler, kompleks karbonhidrat tüketenlere göre %62 daha fazla kilo ve %56 daha fazla vücut yağı kaybetti. ( 46 )

 

Kuru yemişlerin çok kalori içerdiğini unutmayın. Bu nedenle kalori birikmesini önlemek için alımınızı bir seferde yaklaşık 28 gram ile sınırlandırın.

 

Kahvaltınızı beslenme açısından bir üst seviyeye çıkarmak için bir porsiyon kuru yemiş ilave edin.

 

Özet: Kuru yemiş, lif, protein ve sağlıklı yağlar bakımından yüksektir. Araştırmalar diyetinize kuru yemiş eklemenin kilo kaybını artırabileceğini gösteriyor.

 

14. Süzme Peynir

 

Süzme peynir harika bir kahvaltı yemeğidir.

 

Metabolizmayı artıran, doygunluk hissi veren ve açlık hormonu ghrelin seviyelerini azaltan protein açısında içeriği yüksektir.

 

Aslında, süzme peynirin yumurta kadar doyurucu ve tatmin edici olduğu gösterilmiştir. ( 47 )

 

Tam yağlı süzme peynir ayrıca kilo kaybına neden olabilecek konjuge linoleik asit (CLA) içerir.

 

Bir bardak süzme peynir, etkileyici bir 25 gram protein sağlar.

 

Özet: Süzme peynir, protein ile doludur. Bu da doygunluk hissini arttırır ve metabolizma hızınızı arttırır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Güne doğru yiyecekle başlamak kilo kaybı söz konusu olduğunda fark yaratan bir durum ortaya koyabilir. Nasıl başlarsanız öyle devam edersiniz. Güne sağlıklı tercihler ile başlayın.

 

Sağlıklı kahvaltı yiyecekleri yemek, iştahınız dizginleyebilir ve böylece kilo verme hedeflerinize sadık kalabilirsiniz.

 

Kilo verme diyetini takip etmenin sağlıklı bir kahvaltıyla bitmediğini unutmayın. Sağlığınızı iyileştirmek ve hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olmak için diyetinizi gün boyunca besleyici gerçek yiyeceklerle doldurduğunuzdan emin olun.

 

Daha sağlıklı tercihler için aşağıdaki sayfaları da ziyaret edebilirsiniz.

 


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler