Coronavirus Salgını Sırasında Seyahat Ederken Kendinizi Nasıl Korursunuz?

Coronavirus Salgını Sırasında Seyahat Ederken Kendinizi Nasıl Korursunuz?
CDC tüm insanların halka açık yerlerde, diğerlerinden 6 metrelik bir mesafeyi korumasını ve maske takmayı öneriyor.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

  • Seyahat ederken bile koronavirüs maruziyetini en aza indirmenin yolları vardır. Virüsün bulaşmasını sınırlamaya yardımcı olmak için, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) zorunlu olmayan tüm seyahatlerden kaçınılması tavsiyede bulunuyor.
  • COVID-19 virüsü Çin'de ilk kez Aralık 2019'da tespit edildiğinden, orada 75.000'den fazla enfeksiyon vakası doğrulandı. Bireysel seyahat edenler, iyi el hijyeni uygulayarak, hasta olan insanlarla teması en aza indirgeyerek ve enfeksiyon riskini yönetmeye yardımcı olmak için başka adımlar atarak COVID-19 ve diğer virüs bulaşmasını sınırlamaya yardımcı olabilir.
  • CDC tüm insanların halka açık yerlerde, diğerlerinden 6 metrelik bir mesafeyi korumasını ve maske takmayı öneriyor.
  • Bu, virüsün semptomları olmayan kişilerden veya virüsü kaptığını bilmeyen insanlar yoluyla yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olacaktır.
  • Fiziksel mesafeyi uygulamaya devam ederken yüz maskeleri takılmalıdır. 

 

Not: Sağlık çalışanlarına cerrahi maskeler ve N95 solunum maskeleri ayırmak önemlidir.

Bir epidemiyog corona virüs ve maskeler hakkında soruları cevaplandırıyor. Merak ettikleriniz için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).


Tüm veriler ve istatistikler, halka açık olan verilere dayanmaktadır. 

 

Bu ayın başlarında, 10 yolcuya yeni COVID-19 teşhisi konduktan sonra, Diamond Princess yolcu gemisinde binlerce kişi karantinaya alındı.

 

Sonraki haftalarda, gemideki 3.700 yolcu ve mürettebatın 600'den fazlasının test sonucu pozitif çıktı.

 

Yolcuların bazıları kendi ülkelerindeki karantinaya alınan tesislere nakledilirken, diğerleri hala ülkelerine geri gönderilmeyi bekliyor.

 

Bu, birçok insanı yolcu gemisi veya diğer yollarla seyahat etmenin güvenliği hakkında soru ve endişelerle bıraktı.

 

Potansiyel gezginler, virüsün bulaşma riski ve ayrıca yolcuları hastalanırsa yabancı bir limanda karantinaya alınma ihtimali konusunda endişelenebilir.

 

“Seyir operatörleri, arama portları ve halk sağlığı otoriteleri alarmdalar.” dedi Dr Louis Morledge.

 

“Salgın, taramalarını hızlandırılmışken ve son zamanlarda Çin'den yolcular geri çevrilmeye başladığından beri agresif bir şekilde yayılıyordu” dedi.

 

Bireysel seyahat edenler ayrıca, iyi el hijyeni uygulayarak, hasta insanlarla teması en aza indirgeyerek ve enfeksiyon riskini yönetmeye yardımcı olmak için başka adımlar atarak COVID-19 ve diğer virüslerin bulaşmasını sınırlamaya yardımcı olabilir.

 

Risk Toleransınızı Düşünün

 

COVID-19 virüsü Çin'de ilk olarak Aralık 2019'da tespit edildiğinden, orada 77.000'den fazla vaka doğrulandı.

 

Çin dışında binden fazla vaka da teyit edildi ve bu vakaların çoğu Doğu ve Güneydoğu Asya ülkelerinde meydana geldi.

 

İletimi sınırlamaya yardımcı olmak için CDC, Çin'e zorunlu olmayan tüm seyahatlerden kaçınılmasını tavsiye ediyor. 

 

Nashville'deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi'nde bulaşıcı bir hastalık uzmanı olan Dr. William Schaffner’a göre Çin dışında virüs bulaşmasının mutlak riski “oldukça dar” kalıyor.

 

Ancak insanlar bölgedeki diğer ülkelere seyahat edip etmemeye karar verirken, kişisel risk toleranslarını dikkate almalıdır.

 

Riske toleransı düşük olanlar için, seyahatlerini ertelemek veya başka bir yere gitmeyi seçmek daha rahat olabilir.

 

“Güney Amerika'ya mı seyahat ediyorsunuz? Karayipler'de mi seyahat ediyorsunuz? Akdeniz'i mi seyrediyorsunuz? Sorun değil, en azından koronavirüs açısından değil, ”dedi Schaffner.

 

“Güneydoğu Asya'ya gidilebilir mi? Belki gelecek yıl ”dedi.

 

Kronik hastalığa sahipseniz coronavirüs korkusuyla nasıl başa çıkabilirsiniz? Öğrenmek için blog yazımızı okuyabilirsiniz (Oku).


Hasta Olan İnsanlara Maruz Kalmayı Sınırlayın

 

Hasta olan kişilerle yakın teması sınırlamak, COVID-19 veya grip gibi bir solunum yolu enfeksiyonu geçirme riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Ancak, bir uçakta, yolcu gemisinde veya başka bir toplu taşımada seyahat ederken bunu yapmak zor olabilir.

 

Purdue Üniversitesi'nden bir hava kalitesi uzmanına göre, yolcu gemilerindeki klima sistemleri virüsleri filtrelemek için tasarlanmamıştır.

 

“Yolcu gemilerinin klima sistemlerinin enerji tasarrufu için dış havayı iç hava ile karıştırması standart bir uygulamadır. Sorun, bu sistemler parçacıkları daha küçük 5000'den nanometre filtre olamaz yani” dedi Qingyan Chen makine mühendisliği profesörü.

 

“Koronavirüs, 120 nanometre çapında SARS ile hemen hemen aynı boyuttaysa, klima sistemi virüsü her kabine taşıyacaktır” diye devam etti.

 

Uçaklar daha etkili hava filtrasyon sistemlerine sahiptir, ancak öksürme veya hapşırma yapan bir yolcunun yakınında oturan insanlar hala havadaki mikroplara maruz kalabilirler.

 

Başka bir yolcudan solunum yolu enfeksiyonu geçirmekten endişe ediyorsanız, yüz maskesi takmak riski azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Morledge “Yüz maskeleri, hasta olduğu halde gezenler için solunum mikroplarının yayılmasını azaltmaya yardımcı olur. Hasta maske takmaya tahammül edemediğinde, solunum semptomları olan hastanın yakınında oturan insanlar için de maske düşünülebilir” dedi.

 

T.C Sağlık Bakanlığı koronavirüs açıklamasını öğrenmek için tıklayın (Oku).

 

İyi El Hijyeni Uygulayın

 

İyi el hijyeni uygulamak, seyahat ederken solunum yolu enfeksiyonu veya diğer bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

 

“El yıkama en önemli enfeksiyon kontrol önlemidir,” diyor Morledge.

 

“Ağzınıza, gözlerinize ve burnunuza yıkanmamış veya eldivenli ellerle dokunmaktan kaçının” dedi.

 

Özellikle gezginleri, hasta olan herhangi birine yardım ettikten veya dokunduktan sonra en az 20 saniye ellerini sabun ve suyla yıkaması için teşvik ediyor.

 

Vücut sıvılarına veya mikroplarla kontamine olabilecek yüzeylere dokunduktan sonra ellerinizi yıkamanız da önemlidir.

 

Sabun ve su yoksa, CDC, alkol içeriği olan bir el dezenfektanı kullanmanızı öneriyor. Bu % 60 ila 95 oranında olmalı.

 

Koronavirüs, grip, soğuk algınlığı arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir? Öğrenmek için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).


Önerilen Aşıları Yaptırın

 

İster yurt dışına seyahat edin, ister evde kalın, Schaffner solunum yolu hastalığı riskinizi azaltmak için grip aşısı yapmanın önemini vurgular.

 

Grip aşısı COVID-19'a karşı koruma sağlamaz, ancak çok daha yaygın grip virüsüne yakalanma şansınızı azaltacaktır.

 

Schaffner, “Dünyanın hemen her yerinde solunum hastalığına neden olan baskın virüs griptir” dedi.

 

“Biraz geç oldu, ama eğer aşılanmadıysanız, aşı olun” dedi.

 

Uluslararası bir seyahat yapıyorsanız, doktorunuz sizi başka aşılar yaptırmaya da teşvik edebilir. Nereye seyahat ettiğinizi onlara bildirin ve almanız gereken herhangi bir aşı olup olmadığını sorun.

 

Koronavirüs hakkında bilinmesi gereken her şey için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).

 

Hasta Olduğunuzu Doğru Kişilere Bildirin

 

Seyahat ederken bir solunum yolu hastalığı veya başka bir hastalık belirtileri geliştirirseniz, mümkünse diğer gezginlerden uzak durmanız önemlidir. Yolcu gemisi ile seyahat ediyorsanız, mürettebata bildirin.

 

“Yolcu gemilerinde iyi eğitimli sağlık personeli vardır ve herhangi bir hastalığı idare etmek için donanımlıdırlar,” dedi Morledge.

 

“Eğer ateşiniz yükseldiğini hissetmeye başlarsanız veya özellikle Çin'den (son zamanlarda seyahat ettiyseniz) başka hastalık belirtileri veya semptomları geliştirirseniz, derhal hastaneyi veya ilgili numaraları arayıp kendinizi izole edin ve etrafınızdaki kişileri bilgilendirin” dedi.

 

Tüm bunların yanı sıra sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler