Koronavirüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Koronavirüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Coronavirüsler tipik olarak insanlar da dahil olmak üzere kuşların ve memelilerin solunum yollarını etkileyen virüs türleridir. Doktorlar onları soğuk algınlığı, bronşit, zatürree ve şiddetli akut solunum sendromu (SARS) ile ilişkilendirir ve bağırsakları da etkileyebilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Coronavirüsler tipik olarak insanlar da dahil olmak üzere kuşların ve memelilerin solunum yollarını etkileyen virüs türleridir. Doktorlar onları soğuk algınlığı, bronşit, zatürree ve şiddetli akut solunum sendromu (SARS) ile ilişkilendirir ve bağırsakları da etkileyebilir.

 

Bu virüsler tipik olarak ciddi hastalıklardan daha çok soğuk algınlığından sorumludur. Bununla birlikte, koronavirüsler de bazı daha ciddi salgınların arkasındadır.

 

Son 70 yılda, bilim adamları koronavirüslerin farelere, sıçanlara, köpeklere, kedilere, hindilere, atlara, domuzlara ve sığırlara bulaşabileceğini buldular. Bazen, bu hayvanlar koronavirüsleri insanlara iletebilir.

 

En son olarak, yetkililer Çin'de şimdi diğer ülkelere ulaşan yeni bir koronavirüs salgını belirlediler. 2019 koronavirüs hastalığı veya COVID-19 adını taşır.

 

Bu yazıda, farklı insan koronavirüs tiplerini, semptomlarını ve insanların bunları nasıl ilettiğini açıklıyoruz. Ayrıca koronavirüslere bağlı yayılan özellikle tehlikeli üç hastalığa da odaklanıyoruz: COVID-19, SARS ve MERS.

 

Koronavirüs Nedir?

 

Hapşırırken ağzın kapatılması koronavirüslerin yayılmasını durdurmaya yardımcı olabilir.

Araştırmacılar ilk olarak 1937'de bir koronavirüs izole ettiler. Kanatlı hayvan stoklarını tahrip edebilen kuşlarda enfeksiyöz bir bronşit virüsünden sorumlu bir koronavirüs buldular.

 

Bilim adamları ilk olarak 1960'larda soğuk algınlığı olan insanların burnunda insan koronavirüslerinin (HCoV) kanıtlarını buldular. İki insan koronavirüsü, soğuk algınlığının büyük bir kısmından sorumludur: OC43 ve 229E.

 

“Koronavirüs” adı, yüzeylerindeki taç benzeri çıkıntılardan gelir. Latince "Corona", "halo" veya "taç" anlamına gelir.

 

İnsanlar arasında, koronavirüs enfeksiyonları en çok kış aylarında ve ilkbaharın başlarında görülür. İnsanlar düzenli olarak bir koronavirüs nedeniyle soğuk algınlığına yakalanır ve yaklaşık 4 ay sonra aynı şeyi yakalayabilir.

 

Çünkü koronavirüs antikorları uzun süre dayanmaz. Ayrıca, bir koronavirüs suşu için antikorlar, bir diğerine karşı etkisiz olabilir.

 

Belirtiler

 

Soğuk veya grip benzeri semptomlar genellikle bir koronavirüs enfeksiyonundan 2-4 gün sonra ortaya çıkar ve tipik olarak hafiftir. Bununla birlikte, semptomlar kişiden kişiye değişir ve virüsün bazı formları ölümcül olabilir.

 

Belirtiler şunları içerir :

 

 • hapşırma
 • burun akması
 • yorgunluk
 • öksürük
 • nadir durumlarda ateş
 • boğaz ağrısı
 • alevlenmiş astım

Bilim adamları, soğuk algınlığının bir başka nedeni olan rinovirüsün aksine, insan koronavirüslerini laboratuvarda kolayca geliştiremezler. Bu, koronavirüsün ulusal ekonomiler ve halk sağlığı üzerindeki etkisini ölçmeyi zorlaştırmaktadır.

 

Tedavisi yoktur, bu nedenle tedaviler kişisel bakım ve tezgah üstü (OTC) ilaçları içerir. İnsanlar aşağıdakiler dahil birkaç adım atabilir:

 

 • dinlenme ve aşırı zorlamadan kaçınma
 • yeterince su içmek
 • sigara ve dumanlı alanlardan kaçınmak
 • ağrı ve ateş için asetaminofen, ibuprofen veya naproksen almak
 • temiz bir nemlendirici veya serin bir buhar buharlaştırıcı kullanarak

Bir doktor, burundan mukus veya kan gibi bir solunum sıvısı örneği alarak sorumlu virüsü teşhis edebilir.

 

Türleri

 

Coronavirüsler, Coronaviridae familyasındaki Coronavirinae alt familyasına aittir.

 

Farklı insan koronavirüs tipleri, ortaya çıkan hastalığın ne kadar şiddetli olduğuna ve ne kadar yayılabildiklerine göre değişir.

 

Doktorlar şu anda insanları enfekte edebilen yedi tip koronavirüs tanımaktadır.

 

Ortak tipler şunları içerir:

 

 • 229E (alfa koronavirüs)
 • NL63 (alfa koronavirüs)
 • OC43 (beta koronavirüs)
 • HKU1 (beta koronavirüs)

Daha ciddi komplikasyonlara neden olan daha nadir suşlar arasında Ortadoğu solunum sendromuna ( MERS ) neden olan MERS-CoV ve ciddi akut solunum sendromundan ( SARS ) sorumlu virüs SARS-CoV bulunur.

 

2019'da SARS-CoV-2 adı verilen tehlikeli bir yeni tür dolaşmaya başladı ve bu da COVID-19 hastalığına neden oldu.

 

Bulaşma

 

HCoV'nin bir kişiden diğerine nasıl yayıldığı konusunda sınırlı araştırma mevcuttur.

 

Bununla birlikte, araştırmacılar virüslerin solunum sisteminde mukus gibi sıvılar yoluyla bulaştığına inanıyor.

 

Coronavirüsler aşağıdaki şekillerde yayılabilir:

 

 • Ağzı kapatmadan öksürme ve hapşırma, damlacıkları havaya dağıtabilir.
 • Virüsü olan bir kişiyle dokunmak veya el sıkışmak virüsü bireyler arasında geçirebilir.
 • Virüsü olan bir yüzey veya cisimle temas etmek ve sonra burun, göz veya ağza dokunmak.
 • Kedi koronavirüsü (FCoV) gibi bazı hayvan koronavirüsleri, dışkı ile temas yoluyla yayılabilir. Bununla birlikte, bunun insan koronavirüsleri için de geçerli olup olmadığı belirsizdir.

Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), birkaç grup insanın COVID-19 nedeniyle komplikasyon gelişme riski en yüksek olduğunu göstermektedir. Bu gruplar şunları içerir:

 

 • küçük çocuklar
 • 65 yaş ve üstü insanlar
 • hamile kadınlar

Coronavirüsler çoğu insanı yaşamları boyunca bir zamanda enfekte edecektir.

 

Coronavirüsler etkili bir şekilde mutasyona uğrayabilir, bu da onları bulaşıcı hale getirir.

 

Bulaşmayı önlemek için, semptomlar aktifken insanlar evde kalmalı ve dinlenmelidir. Ayrıca diğer insanlarla yakın temastan kaçınmalıdırlar.

 

Öksürme veya hapşırma sırasında ağzın ve burnun bir mendille veya mendille örtülmesi de bulaşmayı önlemeye yardımcı olabilir. Kullandıktan sonra dokuları atmak ve evin etrafında hijyeni korumak önemlidir.

 

COVID-19

 

2019 yılında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), şimdi COVID-19 olarak bilinen solunum yolu hastalığına neden olan yeni bir koronavirüs olan SARS-CoV-2'nin ortaya çıkmasını izlemeye başladı. Yetkililer virüsü ilk olarak Wuhan, Çin'de tanımladılar.

 

Çin'de 74.000'den fazla insan virüsü kaptı. Sağlık yetkilileri, Amerika Birleşik Devletleri'nde de dahil olmak üzere, dünya çapında COVID-19'u olan başka birçok kişiyi tanımladılar. 31 Ocak 2020'de virüs ABD'de bir kişiden diğerine geçti

 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) COVID-19 ile ilgili bir halk sağlığı acil durumu ilan etti.

 

O zamandan beri, bu tür çeşitli ABD sakinlerinde teşhis edildi. CDC, daha fazla insana yayılma olasılığının yüksek olduğunu belirtmiştir. COVID-19 en az 25 ülkede daha bozulmaya neden oldu.

 

COVID-19'u olan ilk insanlar bir hayvan ve deniz ürünleri pazarına bağlandı. Bu gerçek, hayvanların başlangıçta virüsü insanlara aktardığını ileri sürdü. Bununla birlikte, daha yeni bir teşhisi olan kişilerin, piyasa ile herhangi bir bağlantısı veya maruziyeti yoktu, bu da insanların virüsü birbirine geçebileceğini doğruladı.

 

Virüs hakkında bilgi şu anda azdır. Geçmişte, SARS ve MERS gibi koronavirüslerden gelişen solunum koşulları yakın temaslar yoluyla yayılmıştır.

 

17 Şubat 2020'de DSÖ Genel Müdürü, doğrulanmış bir teşhisi olan 44.000 kişiden alınan verileri kullanarak COVID-19 semptomlarının ne sıklıkta şiddetli veya ölümcül olduğuna dair aşağıdaki güncellemeleri içeren bir medyada sunum yaptı :

 


Genel Direktör ayrıca ciddi komplikasyon riskinin yaşla birlikte arttığını belirtti. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, bunun nedenlerini hala araştırmasına rağmen, çok az çocuk COVID-19 alıyor.

 

Bununla birlikte, bazı virüsler oldukça bulaşıcı olsa da, koronavirüslerin ne kadar hızlı yayılacağı daha az açıktır.

 

Semptomlar COVID-19 ile kişiden kişiye değişir. Az veya hiç belirti üretmeyebilir. Bununla birlikte, ciddi hastalığa da yol açabilir ve ölümcül olabilir. Yaygın semptomlar şunları içerir:

 

 • ateş
 • nefes
 • öksürük

Bir kişinin enfeksiyondan sonra semptomları fark etmesi 2-14 gün sürebilir.

 

COVID-19 için şu anda bir aşı mevcut değildir. Ancak, bilim adamları şimdi virüsü çoğalttılar. Bu, virüsü olan ancak henüz semptom göstermeyen kişilerde erken tespit ve tedaviye izin verebilir.

 

SARS

 

SARS, SARS-CoV koronavirüsü enfeksiyonundan sonra gelişen bulaşıcı bir hastalıktı. Tipik olarak, hayatı tehdit eden bir pnömoni formuna yol açtı.

 

Kasım 2002 boyunca, virüs güney Çin'in Guangdong Eyaletinde başladı ve sonunda Hong Kong'a ulaştı. Oradan, dünya çapında hızla yayıldı ve 24'ten fazla ülkede enfeksiyonlara neden oldu.

 

SARS-CoV hem üst hem de alt solunum yollarını enfekte edebilir.

 

SARS semptomları bir hafta boyunca gelişir ve ateşle başlar. Durumun başlarında, insanlar grip gibi semptomlar geliştirir, örneğin:

 

 • kuru öksürük
 • titreme
 • ishal
 • nefes
 • ağrıları

Şiddetli akciğer enfeksiyonu olan pnömoni genellikle gelişir. En ileri aşamasında SARS, akciğerlerin, kalbin veya karaciğerin başarısızlığına neden olur.

 

CDC'ye göre, yetkililer 8.098 kişiyi SARS ile sözleşme yapmış olarak işaretledi. Bunlardan 774 enfeksiyon ölümcüldür. Bu, % 9.6'lık bir ölüm oranına eşittir.

 

Komplikasyonlar yaşlı erişkinlerde daha olasıdır ve 65 yaşın üzerindeki hasta olanların yarısı hayatta kalamamıştır. Yetkililer sonunda SARS'ı Temmuz 2003'te kontrol ettiler.

 

MERS

 

MERS, MERS-CoV olarak bilinen koronavirüs nedeniyle yayıldı. Bilim adamları bu şiddetli solunum hastalığını ilk kez Suudi Arabistan'da ortaya çıktıktan sonra 2012'de tanıdılar. O zamandan beri, diğer ülkelere yayıldı.

 

Virüs ABD'ye ulaşırken, Arap Yarımadası dışındaki en büyük salgın 2015 yılında Güney Kore'de meydana geldi.

 

MERS belirtileri ateş, nefes darlığı ve öksürüğü içerir. Hastalık, zaten enfeksiyonu olan insanlarla yakın temas yoluyla yayılır. Bununla birlikte, tüm MERS vakalarının yakın zamanda Arap Yarımadası'na seyahatten dönen bireylerle bağlantıları vardır.

 

MERS üzerine yapılan bir 2019 araştırması, hastalığa yakalananların % 35.2'sinde hastalığın ölümcül olduğunu buldu.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler