Şeker Pancarı ve Şeker Kamışı Hangisi Daha Sağlıklı? Şeker Pancarı ve Şeker Kamışı Arasındaki Fark

Şeker Pancarı ve Şeker Kamışı Hangisi Daha Sağlıklı? Şeker Pancarı ve Şeker Kamışı Arasındaki Fark

Şeker pancarı ve şeker kamışı tadı biraz farklıdır. Pişirme işlemlerinde farklılık görülebilir.

 

Hem pancar hem de şeker kamışı, tatlılar, işlenmiş gıdalar, unlu mamuller ve gazlı içecekler de dahil olmak üzere çeşitli yiyeceklerde ve içeceklerde bulunur.

Bununla birlikte, birkaç ayrım bu iki yaygın şeker türünü birbirinden ayırır.

Bu makale, birinin daha sağlıklı olup olmadığını belirlemek için şeker pancarı ve şeker kamışı arasındaki farkları gözden geçirmektedir.

Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)

 

Şeker Pancarı Nedir?

 

 

Pancar şekeri, pancar ve pazı ile yakından ilişkili bir kök sebzesi olan şeker pancarı bitkisinden elde edilir ( 2 ).

Şeker kamışının yanı sıra şeker pancarı, beyaz şeker üretiminde kullanılan en yaygın bitkiler arasındadır ( 3 ).

Şeker pancarından ne yapılır? Şeker pancarı, melas ve kahverengi şeker gibi diğer rafine şeker türlerini üretmek için de kullanılır (4).

Bununla birlikte, şekerin kaynağı her zaman gıda ürünlerinde ve etiketlerde açıklanmadığından, pancar mı, şeker kamışı mı içerdiğini belirlemek zor olabilir.

Özet: Pancar şekeri, şeker pancarı bitkisinden yapılır. Şeker kamışı ile birlikte, piyasadaki en yaygın rafine şeker türlerinden biridir.

 

Çok fazla şeker neden kötüdür? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Çok Fazla Şeker Neden Kötüdür?).

 

Üretimdeki Farklılıklar - Pancar ve Şeker Kamışı

 

Pancar ve şeker kamışı arasındaki en büyük farklardan biri, işleme ve üretim yöntemleridir.

Pancar şekeri, doğal şeker suyunu çıkarmak için ince dilimlenmiş şeker pancarı içeren bir işlem kullanılarak yapılır.

Meyve suyu saflaştınlır ve konsantre bir şurup oluşturmak için ısıtılır. Bu granül şekeri oluşturmak için kristalize edilir.

Kamış şekeri, benzer bir yöntem kullanılarak üretilir. Ancak bazen hayvanların kemiklerini çekerek yapılan bir bileşen olan kemik kömürü kullanılarak işlenir. Kemik kömürü ağartmaya ve beyaz şekeri filtrelemeye yardımcı olur ( 5 ).

Nihai üründe kemik kömürü bulunmamasına rağmen, hayvansal ürünler kullanılarak yapılan yiyecek alımını azaltmak isteyen insanlar ( veganlar veya vejeteryanlar gibi) bunu dikkate almak isteyebilirler.

Kömür bazlı aktif karbon gibi diğer ürünlerin genellikle beyaz şekerin işlenmesinde kemik kömürüne alternatif bir vegan olarak kullanıldığını unutmayın (6 ).

Özet: Pancar şekeri, kamış şekerini ağartmak ve filtrelemek için kullanılabilen kemik kömürü veya kömür bazlı aktif karbon kullanımını içermez.

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi aşırı kısıtlayıcı ve sağlığa zararlı online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

 

 

Tariflerde Farklı Şekilde Kullanılırlar

 

Şeker kamışı ve pancar şekeri besin içeriği açısından neredeyse aynı olmasına rağmen, tariflerde farklı şekilde kullanılırlar.

Bu, en azından kısmen, tat cinsindeki farklılıklar nedeniyle, şeker türlerinin tabaklarınızın lezzetini nasıl değiştirdiğini etkileyebilir.

Şeker pancarı tadı, pancar şekerinin topraksı, oksitlenmiş bir aroması ve hafif yanmış şeker gibi ağızda kalan tadı varken, şeker kamışı daha tatlı ağızda kalan tat ve daha meyvemsi bir aroma ile karakterizedir (7 ).

Ayrıca, bazı şefler ve fırıncılar, farklı şeker türlerinin, bazı tariflerde nihai ürünün yapısını ve görünümünü değiştirdiğini fark eder.

En önemlisi, şeker kamışının daha kolay karamelize olduğu ve pancar şekerinden daha homojen bir ürünle sonuçlandığı söylenir. Öte yandan, pancar şekeri daha gevrek bir doku oluşturabilir ve bazı unlu mamullerde iyi sonuç veren benzersiz bir tada sahiptir.

Özet: Pancar şekeri ve şeker kamışı tat bakımından hafif farklılıklar gösterir ve tariflerde farklı şekilde çalışabilir.

 

Benzer Besin Bileşimi

 

Şeker kamışı ve pancar şekeri arasında çeşitli farklılıklar olabilir. Ancak besleyici olarak ikisi neredeyse aynıdır.

Kaynağa bakılmaksızın, rafine şeker, esas olarak saf sukroz, glikoz ve fruktoz moleküllerinden oluşan bir bileşiktir ( 8 ).

Bu nedenle, fazla pancar tüketimi, yüksek miktarda pancar veya şeker kamışı tüketmek kilo alımına ve diyabet, kalp hastalığı ve karaciğer sorunları gibi kronik rahatsızlıkların gelişmesine katkıda bulunabilir (9 ).

Günde ne kadar şeker tüketilmeli? Günde ne kadar şeker almalıyız? Amerikan Kalp Derneği gibi sağlık kuruluşları, eklenen şeker alımınızı kadınlar için günde 6 çay kaşığı (24 gram) ve erkekler için günde 9 çay kaşığı (36 gram) ile sınırlandırmanızı önerir (10).

Bu, beyaz şeker, esmer şeker, melas, turbinado ve şekerlemeler, alkolsüz içecekler ve tatlılar gibi birçok işlenmiş gıdada bulunan şeker dahil olmak üzere her türlü şeker kamışı ve pancar şekeri anlamına gelir.

Özet: Hem şeker kamışı hem de pancar şekeri, esasen sakaroz olup, yüksek miktarlarda tüketildiğinde zararlı olabilir.

 

Genellikle Genetiği Değiştirilmiş

 

Birçok tüketici, genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO'lar) ile ilgili endişelerinden dolayı şeker pancarı yerine şeker kamışı tercih eder.

ABD'de, şeker pancarlarının yaklaşık %95'inin genetik olarak değiştirildiği tahmin edilmektedir (11 ).

Bazı insanlar, böceklere, herbisitlere veya aşırı hava koşullarına karşı oldukça dirençli, sürdürülebilir bir gıda kaynağı olarak genetiği değiştirilmiş mahsulleri tercih ediyor (12 ).

Bazıları ise antibiyotik direnci, gıda alerjileri ve sağlık üzerindeki diğer olası olumsuz etkiler nedeniyle GDO'lardan kaçınmayı tercih ediyor (13 ).

GDO zararlı mı? GDO zararları, bazı hayvan çalışmaları, GDO tüketiminin karaciğer, böbrek, pankreas ve üreme sistemi üzerinde toksik etkilere yol açabileceğini bulsa da, insanlar üzerindeki etkileri konusundaki araştırmalar hala sınırlıdır (14 ).

Bununla birlikte, diğer çalışmalar, insanların GDO'lu ürünleri güvenli bir şekilde yiyebileceklerini ve geleneksel ürünlerle karşılaştırılabilir bir besin profili içerdiklerini gözlemlemişlerdir (15 , 16 ).

GDO'lu ürünler hakkında endişe duyuyorsanız, GDO maruziyetini en aza indirmeye yardımcı olmak için şeker kamışı veya GDO olmayan pancar şekeri seçmek en iyisidir.

Özet: ABD'deki şeker pancarlarının çoğu genetik olarak değiştirilirken, şeker kamışı genellikle GDO lu değildir.

 

Şeker yerine ne kullanılabilir? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Şeker Yerine Ne Kullanılabilir? Şeker Yerine Kullanılan 9 Doğal Şeker).

 

Uzun Lafın Kısası

 

Şeker pancarı, şeker pancarı bitkisinden elde edilir ve en yaygın rafine şeker türlerinden biridir.

Şeker kamışı ise şeker kamışı bitkisinden elde edilir ve genellikle kemik kömürü kullanılarak işlenir.

Tat açısından, şeker pancarı hafif topraksı bir aromaya sahiptir, şeker kamışı ise daha tatlı ve meyvemsi bir aroma içerir.

Tariflerde farklı şekilde kullanılırlar, çünkü şeker kamışı daha kolay karamelize olurken, pancar şekeri bazı tariflere benzersiz bir tat ve doku katar.

Besin içeriği açısından neredeyse aynıdırlar, ancak her ikisi de fazla tüketildiğinde sağlık sorunlarına neden olabilir.

Şeker pancarı genellikle genetiği değiştirilmişken, şeker kamışının genetik değişikliğe uğramadığı düşünülmektedir.

Sonuç olarak, şeker pancarı ve şeker kamışı arasında farklılıklar olsa da, her iki şeker türünü de sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak ölçülü tüketmek önemlidir.

 

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için şeker gibi diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek ya da tek bir gıdayı şeytanlaştırmak yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!)

 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın