Mantar Dondurulur Mu?

Mantar Dondurulur Mu?

Özellikle bir seferde kullanabileceğinizden daha fazla mantar satın aldıysanız, mantarların raf ömrünü uzatmak ve gıda israfını azaltmak için dondurabilirsiniz.

Doku ve lezzeti en üst düzeye çıkarmak için mantarlar ideal olarak taze kullanılmalıdır.

Bununla birlikte, bazen satın aldığınız tüm mantarları kötüleşmeden kullanmak mümkün değildir.

Mantarları daha uzun süre saklamak için onları dondurabilirsiniz. Bununla birlikte, dondurmanın kalitelerini nasıl etkileyebileceğini anlamak önemlidir.

Bu makale, mantarları dondurmanın onları nasıl etkilediğini, lezzetlerini ve dokularını mümkün olduğunca korumak için dondurmanın en iyi yollarını gözden geçirmektedir.

Dondurmanın Mantarlara Etkileri


Taze mantarların çoğu, yumuşak, kahverengi veya yapışkanlık gibi son kullanma tarihlerine yaklaştıklarını göstermeden önce buzdolabında yaklaşık 1 hafta saklanabilirler.

Mantarları dondurabilirken, bunun kalitesini olumsuz etkileyebileceğini unutmayın.

Dondurulmuş ürünler zamanla besin değerinin bir kısmını kaybetme eğilimindedir. Mantarlar B vitaminleri, bakır, potasyum ve D vitamini gibi iyi bir besin kaynağıdır (1 , 2 , 3 ,4 ).

Donma gıdaların kalorisini, lifini veya mineral içeriğini etkilemezken, riboflavin, niasin ve folat gibi suda çözünen vitaminlerin içeriğini azaltabilir. Taze ürünlerin de zaman içinde besin maddelerini kaybettiğini unutmayın ( 2 , 3 ).

Doku da aynı şekilde etkilenebilir. Yüksek su içeriği göz önüne alındığında çiğ mantarları dondurabilirken, çözüldüklerinde peltemsi hale gelebilirler. Bu çorbalar, güveçler veya karışık yemekler için kullanılabilir, ancak başka şeyler için yumuşak mantar istemeyebilirsiniz.

Neyse ki bazı ön dondurma hazırlama yöntemleri mantarların tazeliklerini, dokularını ve besinlerini korumalarına yardımcı olabilir.

Özet: Mantarları dondurmak raf ömrünü uzatabilir ve gıda israfını azaltabilir. Bununla birlikte, süreç besin kompozisyonunu, dokusunu ve lezzetini olumsuz yönde etkileyebilir.

Kilo vermek istiyorum ancak hızlı kilo verdiren yiyecekleri değil sevdiğim yiyecekleri tüketmek istiyorum. Zayıflama kürleri de işe yaramıyor diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın alarak çeşitli, sağlıklı ve lezzetli yemekleri yiyerek motivasyonunuzu da kaybetmeden kilo verebilirsiniz (DiyetAsistan ile  Zayıfla!).


Mantar Nasıl Dondurulur? Mantar Dondurucuya Nasıl Atılır?

Taze mantarlar onları dondurduğunuzda, dondurucuda daha uzun süre iyi kalırlar. Taze mantarlar katı bir dokuya ve hoş bir toprak kokusuna sahiptir. Ayrıca, peltemsi veya koyu lekeler içermezler.

Bazen taze mantar satın almak için en iyi yer yerel çiftçinin pazarıdır, ancak marketinizde yerel olarak yetiştirilen mantarlar da bulabilirsiniz.

Mantarları dondurmadan önce, görünen kirleri temizleyin. Birçok insan mantarları dondurmadan önce yıkamayı uygun görürler ancak bu pişirildiklerinde daha peltemsi eğilimde olmalarına neden olur.

Mantarları çiğ dondurmayı seçerseniz, saplarını kesin ve dondurucu güvenli bir plastik torbaya koyun. Torbayı kapatmadan ve dondurucuya yerleştirmeden önce fazla havayı mümkün olduğunca sıkarak çıkarın.

Çiğ mantar dondurmak istemiyorsanız, dondurmadan önce hazırlanması için önerilen iki yöntem aşağıdadır.

Mantarı Buharla Haşlama


Buharla haşlama, ürünün dondurulmadan önce korunmasına yardımcı olan hızlı bir pişirme işlemidir. Gıdaların bozulma hızını artırabilecek enzimleri yok ederek çalışır (5 ).

Buharla haşlamanın ek bir yararı, iki yaygın gıda kaynaklı bakteri olan Listeria ve Salmonellayı etkisiz hale getirerek mantarların dondurulmadan önce güvenliğini arttırmasıdır (6 ).

Ayrıca, haşlama ürünün besin maddelerinin korunmasına yardımcı olabilir (7 , 8 ).

Haşlama süreleri mantarın büyüklüğüne bağlı olarak değişir, bu nedenle buharda pişirmeden önce bunları boyuta göre sıralamak veya benzer boyutlu parçalara ayırmak iyi bir fikirdir.

Haşlama işlemi sırasında renk bozulmasını önlemek için, önce taze mantarlarınızı 5-10 dakika boyunca 2 bardak (480 mL) su ve 1 çay kaşığı (5 mL) limon suyu içeren bir karışıma batırın.

Alternatif olarak, mantarlarınızı 4 fincan (960 mL) su ve 1 çay kaşığı (5 mL) limon suyu karışımı kullanarak buğulayabilirsiniz.

Mantarlarınızı buharla haşlamak için bir tencereye su kaynatın ve içine bir buharlama yapacağınız aleti yerleştirin. Mantarları ekleyin ve 3-5 dakika buğulayın.

Ardından, mantarları çıkarın ve hemen buharda pişirdiğiniz süre boyunca bir buzlu su banyosuna yerleştirin. Suyu süzün, mantarları hava geçirmez, dondurucu güvenli torbalara koyun ve dondurucuda saklayın.

Mantarları Soteleme


Sote, yiyecekleri hızlı bir şekilde yumuşatmak ve kahverengi yapmak için az miktarda yağ ve nispeten yüksek sıcaklık kullanan bir kuru ısı pişirme yöntemidir.

Bu şekilde susuz pişirmek, B vitaminlerinin kaybını önleyebilir. Ek olarak, yağ ile pişirmek antioksidanların ve diğer bitki bileşiklerinin emilimini artırabilir (9 , 10 , 11 ,12 ).

Büyük bir tavada taze mantar ve az miktarda sıcak yağ veya tereyağı ekleyin ve orta-yüksek ısıya getirin. Neredeyse tamamen pişene kadar yaklaşık 5 dakika pişirin. Mantarlar yumuşak olmalı, ama yumuşacık olmamalıdır.

Mantarlarınızı tavadan çıkarın ve soğuması için bir kağıt havlu veya tabağa koyun. İyice soğutulduktan sonra, hava geçirmez, dondurucu güvenli bir torbaya koyun ve dondurucuda saklayın.

Bu yöntemlerden herhangi biri kullanılarak hazırlanan dondurulmuş mantarlar birçok şekilde kullanılabilir. Soğuk yenmek yerine pişirilecek yemeklere eklenirse daha iyi olabilir.

Özet: Mantarları çiğ olarak dondurabilir ya da beslenme, lezzet ve doku gibi nitelikleri korumaya yardımcı olmak için önce buharla haşlayarak veya sote ederek dondurmaya hazırlayabilirsiniz.

Kilo verme süreci uzun ve zorlu bir süreçtir. Hızlı kilo verdiren sporlar ve zayıflama sularının işe yaramadığına tanık olduğunuzda motivasyon kaybı hissedeceksiniz. Ancak sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak tahmin ettiğiniz kadar zor değil. Online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın alabilir, aklınızdaki tüm sorular için instagram ve whatsapp üzerinden diyetisyenlerimizle iletişime geçebilirsiniz

(Hayalindeki Sağlıklı Bedene Kavuş!).

Dondurulmuş Mantarlar Nasıl Çözülür?


Mantar dondurucuda çoğunlukla 9-12 ay saklanır.

Dondurulmuş mantarlar, çorba, güveç gibi pişirilecek yemekler veya pizza malzemesi olarak kullanılabilir.

Ayrıca, pişmesi gereken ancak makarna, pirinç veya kinoa gibi fırında olmayan yemeklere dondurulmuş mantarları pişirirken ekleyebilirsiniz.

Dondurulmuş mantarları iyice ısıtmak ve pişirmek için yeterince uzun süre pişirecek bir tabak yapmıyorsanız, yumuşatmak için bir gece buzdolabına aktararak önce çözdürün.

Özet: Mantarları 12 aya kadar dondurucuda saklayabilirsiniz. İyice pişireceğiniz yemeklere eklenebilirler. Alternatif olarak, kullanılacak kadar yumuşayana kadar buzdolabında çözülmelerine izin verin.

Uzun Lafın Kısası

Özellikle bir seferde kullanabileceğinizden daha fazla mantar satın aldıysanız, mantarların raf ömrünü uzatmak ve gıda israfını azaltmak için dondurabilirsiniz.

Mantarları dondurmak bazı besin kayıplarına ve doku değişikliklerine neden olabilir, ancak bunlar hafiftir ve mantarların birçok şekilde kullanılmasına izin verir. Bu, uygun şekilde hazırlandığı sürece mantarları dondurmak iyi bir seçenek haline gelir.

Mantarlar hava geçirmez, dondurucu güvenlikli bir torbaya konulmadan önce kesilmiş ve çiğ, buharla haşlanmış veya hızlı sote edilebilir ve soğutulabilir.

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak istiyorsanız mantarlar sağlıklı beslenme programınızın bir parçası olabilirler. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın