Diyabetli İnsanlar Mantar Yiyebilir Mi?

Diyabetli İnsanlar Mantar Yiyebilir Mi?

Diyabetiniz varsa, mantarlar güvenlidir. Çünkü düşük GI ve GL içerikleri kan şekeri seviyenizi artırmaz. Ayrıca, B vitamini ve polisakkarit içeriği, gelişmiş kan şekeri ve kolesterol kontrolü de dahil olmak üzere diyabetli kişiler için özellikle önemli olan ek sağlık yararları sunabilir.

 

Diyabet nedir? Diyabet ne demek? Diyabet hastalığı halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığıdır. Şeker hastalığı olan kişilerin beslenme düzenine dikkat etmeleri gerekmektedir. Peki diyabet hastasıysanız ve mantar sote, mantar çorbası gibi mantar yemeklerini seviyorsanız eğer rahatça tüketebilir misiniz? Mantar çeşitleri benzer besin değerlerine sahiptir. Düşük şeker ve yağ içerirler. Düşük glisemik indekse sahip olmaları nedeniyle rahatça tüketilebilirler.

Diyabetin yüksek kan şekeri seviyeleri ile karakterize edildiği göz önüne alındığında, kan şekerini yönetmeye yardımcı olan sağlıklı bir diyetin takip edilmesi tedavi için gereklidir (1 ).

Bununla birlikte, bu söylenenden daha kolay olabilir, diyabetli insanlar hangi yiyeceklerin yiyecek ve kaçınılacağına karar vermekte zorlanabilirler.

Mantarlar karbonhidrat ve şeker bakımından düşüktür ve anti-diyabetik özelliklere sahip olarak kabul edilir.

Bu makale, diyabetiniz varsa mantarların neden mükemmel bir seçim olduğunu açıklar.

 

Mantar Besin Değerleri - Mantar Besin Ögeleri

 

Geleneksel düğme veya beyaz mantar, shiitake, portobello ve istiridye mantarları da dahil olmak üzere birçok mantar türü vardır.

Değişen görünüm ve lezzetlerine rağmen, hepsi düşük şeker ve yağ içeriği ile karakterize edilen benzer beslenme profillerine sahiptir.

Mantar kaç kalori? Mantar kalorisi ne kadar? Bir bardak (70 gram) çiğ mantar aşağıdakileri sağlar ( 2 ):

 

 • Mantar Kalorisi: 15
 • Karbonhidrat: 2 gram
 • Şeker: 1 gram
 • Mantar Protein: 2 gram
 • Yağ: 0 gram
 • Vitamin B2 , veya riboflavin : Günlük Değerinin% 22 (DV)
 • B3 Vitamini veya Niasin: DV'nin% 16'sı
 • Selenyum: DV'nin% 12'si
 • Fosfor: DV'nin% 5'i

 

Mantarlar selenyum ve bazı B vitaminleri bakımından zengindir. B vitaminleri, iyileştirilmiş beyin fonksiyonuna güçlü bir şekilde bağlı olan sekiz suda çözünen vitamin grubudur. Bu arada, selenyum tiroid fonksiyonunda önemli bir rol oynayan güçlü bir antioksidandır (3 , 4 ).

Özet: Mantarlar, diyabet dostu bir diyetle alınabilecek düşük kalorili, düşük karbonhidratlı bir besindir. Ayrıca yüksek miktarda selenyum ve bazı B vitaminleri sağlarlar.

 

Mantarların Glisemik İndeksi ve Glisemik Yükü - Mantar Glisemik İndeks

 

Glisemik indeks nedir? Gl ne demek? Glisemik indeks (GI) ve glisemik yük (GL), karbonhidrat içeren gıdaların kan şekerini nasıl etkilediğini değerlendirmeye yardımcı olan iki sınıflandırma sistemidir.

Her ikisi de popüler stratejilerdir ve diyabet gibi kronik hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır (5 , 6 , 7 ).

GI yöntemi, yiyecekleri 0-100 arasında sıralar ve kan şekeri seviyenizi üç kategoriye atayarak nasıl etkileyebileceklerini size söyler (8 ):

 

 • düşük GI : 1–55
 • orta GI: 56–69
 • yüksek GI: 70–100

 

Düşük GI'li yiyecekler muhtemelen kan şekeri seviyenizi daha düşük bir hızda yükseltir. Buna karşılık, yüksek GI'li olanlar, ani yükselmelerine neden olur.

Alternatif olarak, yiyecekler, bir yiyeceğin GI'sini, karbonhidrat içeriğini ve porsiyon boyutunu dikkate alan GL'lerine göre kategorize edilebilir. GI'yi belirli bir porsiyon boyutundaki karbonhidrat içeriği ile çarpıp sonucu 100'e bölerek belirlenir (9 ).

GL sistemi ayrıca gıdaları üç kategoriye ayırır (10 ):

 

 • düşük GL: 10 ve altı
 • orta GL: 11–19
 • yüksek GL: 20 ve üstü

 

GI'ye benzer şekilde, düşük bir GL, bir yiyeceğin kan şekeri seviyenizi sadece biraz etkilediğini söylerken, yüksek bir GL daha önemli bir etkiyi gösterir.

Mantarlar teknik olarak mantar olmasına rağmen, soğan ve sarımsak gibi beyaz sebzeler olarak kabul edilirler, 10-15 GI düşük ve bardak başına 1'den az (GL), yani kan şekeri seviyenizi yükseltmeyeceklerdir. ( 11 ).

Özet: Mantar kan şekerini yükseltir mi? Mantarlar düşük GI ve düşük GL gıda olarak kabul edilir. Bu da kan şekeri seviyenizi artırmayacakları anlamına gelir.

 

Bağışıklık sistemini güçlendiren mantarlar hakkında bilgi edinmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Bağışıklık Sisteminizi Çok Güçlendiren 6 Mantar).

 

Diyabetli İnsanlar İçin Potansiyel Faydalar - Mantar ve Diyabet - Diyabet Mantar Yiyebilirmi?

 

Mantarlar belirli diyabet türlerine fayda sağlayabilir.

Araştırmalar, mantar ve diğer vitamin açısından zengin gıdalar gibi sebzeler açısından zengin bir diyet tüketmenin, dünyadaki gebeliklerin yaklaşık % 14'ünü etkileyen ve hem anneyi hem de çocuğu etkileyen gestasyonel diyabetten korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir (12 , 13 , 14 , 15).

Yüksek B vitamini içeriği sayesinde, mantarlar ayrıca B vitamini eksikliği olan yaşlı erişkinlerde ve ayrıca kan şekeri seviyelerini kontrol etmek için metformin ilacı alan diyabetlilerde azalmış zihinsel işlev ve bunamaya karşı koruma sağlayabilir (16 ,17 ).

B vitaminlerine ek olarak, mantarlardaki ana biyoaktif bileşikler - polisakkaritler - anti-diyabetik özelliklere sahip olabilir.

Tip 2 diyabetli hayvanlarda yapılan araştırmalar, polisakkaritlerin kan şekeri düzeylerini düşürebileceğini, insülin direncini artırabileceğini ve pankreatik doku hasarını azaltabileceğini gösteriyor (18 ,19 ,20 ,21 ).

Ayrıca, mantarlarda bulunan polisakkarit tiplerinden biri olan çözünür lif beta glukan, sindirimi yavaşlatır ve şeker emilimini geciktirir. Böylece bir yemekten sonra kan şekeri seviyenizi kontrol eder (22 ,23 ,24 ).

Polisakkaritler ayrıca kan kolesterol seviyelerini düşürebilir. Bu da yönetilmeyen diyabetle ilişkili kalp hastalığı ve inme riskini azaltabilir (25 ,26 ,27 ).

Bununla birlikte, mantarlardaki B vitaminleri ve polisakkaritlerin diyabetli insanlara nasıl fayda sağlayabileceğini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kilo vermek istiyorum ancak şeker hastalığım var her yiyeceği rahatça yiyemiyorum diyorsanız eğer online diyetisyenlerimizin kişiye özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın alabilirsiniz. Aklınıza takılan konularla ilgi instagram ve whatsapp üzerinden diyetisyenlerimizle iletişime geçebiilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

Özet: Mantarlardaki B vitaminleri, polisakkaritler, diyabet, komplikasyonlarının yönetimine ve önlenmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bunu doğrulamak için daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

 

Diyetinize Mantar Ekleme

 

Çok çeşitli mantarlar göz önüne alındığında, onları çiğ, ızgara, kavrulmuş, sote veya bir sos veya çorbada yemek de dahil olmak üzere diyetinize eklemenin birçok yolu vardır.

Onları yemeklerinize eklemek için yeni ve lezzetli yollar arıyorsanız, mantar yemekleri içinden bu düşük karbonhidratlı mantar ve karnabahar pirinç tavalarını deneyin.

Mantar yemekleri, mantar nasıl yapılır? Diyette mantar tarifi, Bu tarif için aşağıdakilere ihtiyacınız var:

 

 • 1,5 su bardağı (105 gram) dilimlenmiş mantar
 • 1,5 su bardağı (200 gram) karnabahar pirinci
 • 1 su bardağı (30 gram) ıspanak
 • 1/4 su bardağı (40 gram) soğan, doğranmış
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 kereviz çubuğu, dilimlenmiş
 • 1 küçük diş sarımsak, kıyılmış
 • 3 yemek kaşığı (45 ml) sebze suyu
 • Tuz, karabiber ve soya sosu

 

Orta ateşte büyük bir tava yerleştirin ve zeytinyağını ekleyin. Soğan ve kerevizi ekleyin, 5 dakika pişirin. Sonra sarımsak ekleyin ve birkaç saniye pişirin.

Sonra, mantarları ekleyin ve pişene kadar sote edin. Sonra karnabahar pirinci ve malzemelerin geri kalanını - ıspanak eksi - ekleyin ve yumuşayıncaya kadar pişirin. Son olarak, ıspanak ekleyin ve servis yapmadan önce tuz ve karabiber ekleyin.

Bu tarif iki kişiliktir ve öğle veya akşam yemeğinize harika bir katkı sağlar.

Özet: Mantarlar çok yönlü ve lezzetli bir malzemedir ve bunları yemeklerinize eklemek avantajlarından yararlanmanıza izin verir.

 

Tip 2 diyabet ne yemeli?  Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Tip 2 Diyabet Ne Yemeli? Tip 2 Diyabet için En İyi Alışveriş Listeleri).

 

Uzun Lafın Kısası

 

Diyabet hastaları ne yemeli? Diyabetiniz varsa, mantarlar güvenlidir. Çünkü düşük GI içerikleri kan şekeri seviyenizi artırmaz.

Ayrıca, B vitamini ve polisakkarit içeriği, gelişmiş kan şekeri ve kolesterol kontrolü de dahil olmak üzere diyabetli kişiler için özellikle önemli olan ek sağlık yararları sunabilir.

Anti-diyabetik özelliklerinin yanı sıra, mantarlar ekstra karbonhidrat ve kalori olmadan yemeklerinize lezzet katabilir.

Kan şekerini artırmayan yiyecekler nelerdir? Merak ediyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

Hayalinizdeki bedene kavuşmak için kendinizi saatlerce aç bırakıp 10 kilo verdiren diyetler gibi aşırı kısıtlayıcı diyetler mi yapmaya çalışıyorsunuz? Kısıtlayıcı diyetler verilen kiloyu beslenme biçimini düzeltmediğiniz sürece geri almanıza neden olur. Dengeli ve sağlıklı beslenmek alışkanlığı kazanarak zayıflamak için onlinne diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Hayalindeki Sağlıklı Bedene Kavuş!).

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın