Çiğ Kabak Faydaları

Çiğ Kabak Faydaları
Ticari kabak çeşitleri az riskli çiğ yemek için güvenli olmalıdır. Doğal olarak kabak, kabak ve yüksek dozlarda toksik olabilen su kabakları içerisinde bulunan bileşikler olan, kabakotinlerde seçici olarak yetiştirilirler.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kabak birçok mutfak kullanımına sahip bir tür yaz kabağıdır.

 

Yaygın olarak pişmiş servis edilmesine rağmen, birçok insan salatalıklarda, soslarda, sarımda veya düşük karbonhidratlı erişte yapmak için spiral şeklinde pişirilmiş kabakları sevdiğinden, çiğ kabak tüketirler.

 

Bununla birlikte, çiğ kabak yemenin sağlığınız için kötü olabileceği endişesi var.

 

Bu makale soruyu cevaplamaya yardımcı olur - çiğ kabak yiyebilir misin?

 

Sağlık Yararları - Çiğ Kabak Faydaları - Çiğ Kabak Zayıflatır Mı?

 

Kabak sıklıkla bir sebze olarak işlenmesine rağmen, botanik olarak meyve olarak sınıflandırılır. Diğer meyveler gibi geniş besin yelpazesi de sağlığınıza birçok yönden fayda sağlayabilir.

 

Kabak yemenin sağlığınızı iyileştirmesinin bazı yolları :

 

  • Besinlerle dolu. Kabak vitaminleri, mineralleri ve polifenoller gibi diğer faydalı bitki bileşiklerini sağlar. Bu bileşikler, hücrelerinizi serbest radikal hasarına karşı koruyan antioksidanlar olarak işlev görür ( 1 ,2 ).
  • Sağlıklı sindirimi destekler. Kabaktaki su ve hem çözünür hem de çözünmeyen lif kabızlık riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Çözünebilir lif aynı zamanda dost bağırsak bakterileriniz için bir besin kaynağı olarak da işlev görür ( 3 ,4 ).
  • Kilo kaybını teşvik edebilir. Çiğ kabak ve yoğurt zayıflatır mı? Kabak su ve lif bakımından yüksek, kalorisi düşük. Bu özellikler iştahınızı azaltabilir ve kilo vermenize yardımcı olabilir (5 , 6 ).
  • Sağlıklı kan şekeri seviyesini arttırır. Kabak, karbonhidrat ve düşük bir lif kaynağı düşüktür. Meyve ve sebzelerden elde edilen lif bakımından yüksek diyetler, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olabilir (7 ).
  • Kalp sağlığını iyileştirebilir. Kabak, hepsi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltabilecek iyi bir çözünür lif, C vitamini ve potasyum kaynağıdır (8 , 9 , 10 ).
  • Sağlıklı görmeyi teşvik edebilir. Kabak, sağlıklı görmeyi destekleyen beta-karoten ve C vitamini sunar. Ayrıca, yaşla ilgili göz bozuklukları riskini azaltabilen antioksidanlar lutein ve zeaksantini de içerirler (11 , 12 ).

 

Özet: Kabak, sindirim, kilo kaybı, sağlıklı kan şekeri düzeyleri, sağlıklı görme ve iyileştirilmiş kalp sağlığı gibi birçok sağlık yararına bağlanmıştır.

Kilo vermek istiyorum, uyguladığım hızlı kilo verme yöntemleri de hızlı kilo verdiren yiyecekleri yemekte işe yaramıyor. Sevdiğim yiyecekleri yerken ideal kiloma ulaşmak istiyorum diyorsanız eğer ihtiyacınız olan sağlıklı, dengeli ve lezzetli yiyeceklerden oluşan online diyetisyenlerin hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağınızda!).


Çiğ Kabak Zararlı Mı? Potansiyel Risk

 

Çoğu durumda, çiğ kabak hiçbir yan etkisi olmadan ya da yemek güvenlidir.

 

Ancak, ara sıra aşırı acı bir tane ile karşılaşabilirsiniz. Bu acılık, kabak, kabak ve su kabakları gibi Cucurbitaceae familyasının üyelerinde bulunan bir bileşik sınıfı olan cucurbitacins'ten gelir (13 , 14 ).

 

Kabakgillerde yüksek gıda alımı, koyun ve büyükbaş hayvanlarda zehirlenme ve ölümle ilişkilendirilmiştir. İnsanlarda, mide bulantısı, kusma, ishal, saç dökülmesi ve hatta ölümle ilişkilendirilmiştir (14 , 15 ).

 

Ancak, bu etkiler çoğunlukla ticari olarak yetiştirilmemiş çeşitler gibi bazı su kabakları gibi yüksek miktarlarda cucurbitacins içeren Cucurbitaceae familyasının üyeleriyle ilişkiliydi (16 ).

 

Saucurbitacin zehirlenmesi tehlikeli olmakla birlikte, tedarikçiler salata suyunda düşük olan mahsulleri seçici biçimde üreme eğiliminde olduklarından, mağazadan alınan kabaklardan nadir görülür. Bunun yerine, yabani kabak yerken dikkatli olun. Çünkü bu bileşiklerde yüksek olmaları daha olasıdır (15 , 17 ).

 

Bununla birlikte, kabak içini ısırırsanız, çok tatsız ve acı bir tadı varsa, kabarcıklı toksisite riskini önlemek için tüm meyveyi elden çıkarmak en iyisidir.

 

Çiğ kabak yemenin bir diğer potansiyel yan etkisi de şişkinliktir. Buna selüloz, bitki hücre duvarlarının yapısal bir bileşeni ve sağlıklı bağırsak bakterileriniz tarafından fermente edilen ve yan etki olarak gaz üreten çözünebilir lifler gibi besinler neden olur (4 ).

 

Son olarak, herhangi bir çiğ meyvede olduğu gibi, bakteri veya parazitlerden kaynaklanan potansiyel kirlenme riski vardır (18 ).

 

Gıda zehirlenmesi riskini en aza indirmek için, cildi yumuşak bir fırça ile ovalarken meyveyi soğuk suyla iyice yıkadığınızdan emin olun. Kesilmiş kabakları buzdolabında saklayın (19 , 20 ).

 

Kabağı yemeden önce yumuşak bir fırçayla ovalamak cilddeki bakterileri azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca taze ürünlerde bulunan pestisit kalıntılarını azaltabilir (21 ).

 

Özet: Çiğ kabak genellikle yemek için güvenlidir, ancak bazı durumlarda aşırı acı olabilir. Bu, toksik olabilen bileşikler olan cucurbitacinlerde yüksek olduğunu gösterir. Bununla birlikte, cucurbitacin zehirlenmesi ticari çeşitlerden pek mümkün değildir.


Çiğ Kabak Yemek Zararlımı? Çiğ Kabak Zehirlermi? Güvenlik ve Önlemler

 

Kısacası, ticari kabak çeşitleri çiğ yemek için güvenli olmalıdır.

 

Lezzetlidirler, inanılmaz derecede sağlıklıdırlar ve çeşitli şekillerde tadını çıkarabilirler.

 

Ancak, çok acı bir kabak olduğunu fark ederseniz, elden çıkarmak en iyisidir. Bu, zararlı olabilecek yüksek konsantrasyondaki cucurbitacins'in bir işaretidir.

 

Her ne kadar süpermarkette çok acı bir kabak satın almanız pek mümkün olmasa da, yaparsanız dikkat etmeden yanıltmak ve atmak en iyisidir.

 

Bununla birlikte, süpermarketlerden veya çiftliklerden satın alınan ürünlerin çoğunluğunun çiğ veya pişmiş yiyecekler için güvenli ve sağlıklı olduğu belirtildi.

 

Bakterilerden bulaşma riskini önlemek için kabakları iyice yıkadığınızdan emin olun. Ek olarak, daha sonra kullanmak üzere buzdolabında uygun şekilde sakladığınızdan emin olun.

 

Özet: Ticari çiğ kabak tipik olarak güvenli, lezzetli ve çok sağlıklıdır. Sadece gıda zehirlenmesi riskini en aza indirmek için iyice yıkadığınızdan ve uygun şekilde sakladığınızdan emin olun. Tadı çok acı bir tane bulursanız, atın.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Ticari kabak çeşitleri daha az risklidir, çiğ yemek için güvenli olmalıdır.

 

Doğal olarak kabak ve yüksek dozlarda toksik olabilen su kabakları içerisinde bulunan bileşikler olan, kabakotinlerde seçici olarak yetiştirilirler.

 

Bununla birlikte, kabakları ısırırsanız ve aşırı derecede acı olursa, tehlikeli olabilecek cucurbitacin zehirlenmesi riskini önlemek için tüm meyveyi elden çıkarmak yani tüketmemek en iyisidir.

 

Ayrıca, potansiyel olarak besin zehirlenmesine neden olabilecek doğada bulunan bakteri veya parazit izlerini gidermek için kabakları iyice yıkadığınızdan emin olun.


Kilo vermem durdu, kilo vermek istiyorum, kalori hesaplamak değil sağlığıma kavuşmak istiyorum diyorsanız eğer hayalinizdeki sağlıkı bedene kavuşmak için profesyonel bir destek almak isteyebilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler