Bebek Kabızlığı Nasıl Giderilir? Erik Suyu ve Kabızlık

Bebek Kabızlığı Nasıl Giderilir? Erik Suyu ve Kabızlık
Kabızlığı gidermek için çocuğunuza verirken kuru erik suyu dozlarını dikkatlice ölçtüğünüzden emin olun.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kabızlık nedir? Kabızlık ne demek? Kabızlık, vücudun dışkıyı geçmekte zorlandığı zamandır. Bebeklerde kabızlık belirtileri bu şu şekilde olabilir:

 

 • kuru, sert bağırsak hareketleri
 • haftada üç defadan az bağırsak hareketine sahip olmak
 • dışkıyı çıkarmak için zorluyormuş gibi hissetmek
5 yaşın altındaki çocuklar genellikle kabızlık yaşarlar. Çocukların doktorlarını ziyaret etmelerinin yaygın bir nedenidir.

 

Ancak yeni yürümeye başlayan çocuklar ve bebekler nasıl iletişim kuracaklarını bilemeyebilecekleri - hatta bağırsak hareketlerinde zorluk yaşadıklarının farkında olmayabilecekleri için, yakalanması daha zordur.

 

Ebeveynler ve veliler, aşağıdakileri içeren kabızlık semptomlarına dikkat etmelidir:

 

 • zorlama
 • ağrı
 • seyrek bağırsak hareketleri
 • kanlı veya kuru dışkı

 

Kuru erik suyu kabızlık ilişkisi nasıldır? Kuru erik suyu, sindirim sistemini uyarma özelliği nedeniyle kabızlığı gidermek için uzun süredir kullanılmaktadır. Kuru erik suyu her çocuk için işe yaramaz ve kabızlık tedavisi olarak sınırlamaları olduğunu kabul etmek önemlidir.

 

Çocuğunuzdaki kabızlığı tedavi etmek için kuru erik suyu kullanmayı ve çocuk doktorunu ne zaman görmenin zamanı geldiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Kabızık sadece bebeklikte değil büyüyünce de ortaya çıkmaya devam eden bir sağlık sorudur. Kabızlık sorunundan kurtulmak ve kilo vermek için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Erik Suyu Kabızlığa İyi Gelir? Bebek Kabızlığı İçin Kuru Erik Suyu

 

Kuru erik suyu birkaç nedenden dolayı kabızlığı tedavi eder. Erik suyunun yapıldığı kuru erik, yüksek sorbitol içeriğine sahiptir. Bu maddenin müshil ve idrar söktürücü özellikleri vardır.

 

Kuru erik ve kuru erik suyundaki fenolik bileşikler de etkili müshillerdir.

 

Çocuğunuz üzerinde 1 yaşındaki ise, rahatlatmak kabızlık küçük miktarlarda onlara kuru erik suyu vermek genelde güvenlidir.

 

Bununla birlikte, tıbbi olarak belirtilmedikçe, 1 yaşından küçük bebekler için meyve suyu tavsiye edilmez. Herhangi bir meyve suyu vermeden önce bebeğinizin çocuk doktoru ile konuşun.

 

Kuru erik suyu ve erik alerjilerinin çok az insanda ortaya çıktığını unutmayın. Sorbitol ayrıca şişkinliğe ve gaza neden olabilir.

 

Bu nedenlerden dolayı, erik suyunu, kabızlığı tedavi etmek için kullanıyorsanız, kademeli olarak ve küçük dozlarda ekleyin. İdeal olarak, çocuğunuz, bir tedavi seçeneği olarak kullanmak zorunda kalmadan önce, erik suyunu deneyecek yaşta olacaktır.


Bebeklerde Kabızlık Nasıl Geçer? Yeni Doğanlar İçin Kuru Erik Suyu

 

Yenidoğanlar 2 aylıktan küçüktür. Ağlama, hırıltı gerginlik ve gaz olması sıradışı değil, ama bu mutlaka kabız oldukları anlamına gelmez. Büyük olasılıkla bağırsak hareketine sahip olma mekanizmasını çözüyorlardır.

 

Emzirilen yenidoğanlar, mama tüketen bebeklere göre daha uzun süren bağırsak hareketlerine sahiptir.

 

Bir bebek 2 aylıktan küçükse, bağırsak hareketi olmaksızın beş günden fazla kalması alışılmadık bir durum değildir.

 

Bu yaş grubunda kabızlık yaygın değildir. Bebeğinizin kabız olduğundan şüpheleniyorsanız, kontrol için çocuk doktoruyla konuşun.

 

Bebekler İçin Kuru Erik Suyu

 

Bebekler 2 ila 12 aylık arasında değişir. Bebeğiniz bu aşamadayken, doktoru tarafından onaylanmadıkça ona meyve suyu vermeniz hala tavsiye edilmez.

 

Bebeğinizin çocuk doktoru onay verirse, bebeğinize ne kadar kuru erik suyu vermenin güvenli olduğu konusunda rehberlik edebilir. İyi bir pratik kural, günlük maksimum 118 ml dozu ile her ay 29 ml kuru erik suyudur.

 

Kabızlığı gidermeye yardımcı olmak için kuru erik suyunu günde en fazla iki kez uygulayın. Bebeğinizin sıvı almasına yardımcı olmak için suyu suyla seyreltmek de isteyebilirsiniz. Normalde yaptığınız gibi mama vermeye veya emzirmeye devam edin.

 

Çocuğunuz bardak kullanmıyorsa şırıngayla veya kaşıkla kuru erik suyu verin.


Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar İçin Kuru Erik Suyu

 

Çocuğunuz ilk doğum gününü geçtikten sonra yürümeye başlayan çocuk olarak kabul edilir. Küçük çocuklar için kabızlık, özellikle tuvalet eğitimi sırasında yaygındır.

 

Yeni yürümeye başlayan çocukluk döneminde kuru erik suyu, kabızlığı gidermek için daha büyük dozlarda verilebilir, ancak yine de kabızlığı günde bir fincandan daha azıyla sınırlandırın. Bundan daha fazlası çocuğunuzun midesini tahriş edebilir.

 

Erik Suyu Nereden Alınır?

 

Bebek veya yürümeye başlayan çocuk aralığında bir çocuğunuz varsa, kabızlığı tedavi etmek için kuru erik suyunu hazır bulundurmayı düşünün. Vaktinden önce sahip olmak size onu kullanmak için en iyi fırsatı verecektir.

 

Erik suyunu birçok marketlerde bulabilirsiniz. Kuru erik suyunun pastörize edildiğinden emin olun. Bu işlem, E. coli ve Salmonella gibi tüm zararlı bakterileri öldürür.

 

Kabızlığı gidermek için erik suyu nasıl kullanılır? Blog yazımızı inceleyebilirsiniz (erik suyu).

 

Bebek Kabızlığa Ne İyi Gelir? Bebek Kabızlığı İçin Diğer Tedaviler - Bebek Kabızlığına Çözüm

 

Bebek kabız olursa, kabızlık çeken bir bebeğe veya yürümeye başlayan bir bebeğe bakıyorsanız, erik suyu evde tedavi seçeneğiniz değildir.

 

Yeni doğanlar, bebekler ve küçük çocuklar rahatlatıcı ve sıcak bir banyodan yararlanabilir. Çocuğunuza banyo yaptırmak, kaslarını gevşetmesine ve bağırsak hareketlerini serbest bırakmasına yardımcı olabilir.

 

6 aylık ve daha büyük bebeklere içmeleri için su verilebilir. Sindirim sistemini nemlendirmek, işleri hareket ettirmenin ve dışkıyı yumuşatmanın basit bir yoludur.

 

Çocuğunuzun midesine saat yönünde hareketle masaj yapmak veya çocuğunuzun dizlerini bir arada tutmak ve bacaklarını nazikçe yukarı itmek gazı serbest bırakabilir ve dışkıyı geçmeye yardımcı olabilir.

 

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz kabızsa, sertleşmiş dışkıyı çıkarmak için tuvalette birkaç farklı pozisyon denemesi gerekebilir. Bu pozisyonu elde etmelerine yardımcı olmak için çocuğunuzun ayaklarının altına küçük bir yükseklik eklemeyi veya bacaklarını yukarı kaldırmayı deneyin.

 

Çocuğunuza bağırsak hareketini yapması için bolca zaman verin ve bunu ona söyleyin. Tuvalette gergin olmak, yeni yürümeye başlayan çocuklar için yaygındır ve kabızlık semptomlarının daha uzun sürmesine neden olabilir. Vakit geçirmek ve eğlenmek için en sevdikleri kitaplardan bazılarını banyoya getirin.

 

Kabızlığa ne iyi gelir? Blog yazımızı inceleyebilirsiniz (kabızlık).


 

Bebeklerde Kabızlık Neden Olur? Bebeklerde Kabızlık Nedenleri

 

Bebeklerde ve küçük çocuklarda kabızlık çoğunlukla aşağıdakilerden birinden gelişir:

 

 • bebek mamasına karşı duyarlılıklar
 • yüksek sütlü diyet
 • düşük lifli diyet
 • yeterince su içmemek

 

Kabızlık, çocuğunuz tuvalet eğitimine başladığında da ortaya çıkabilir. Çocuğunuzu tuvalet eğitimi vermeye çalışırken sık sık kabız oluyorsa, bir veya iki hafta durmanız ve semptomlar geçtikten sonra süreci yeniden başlatmanız gerekebilir.

 

Bebek Kabızlığı Nasıl Tespit Edilir?

 

Bebeklerde ve yeni yürümeye başlayan çocuklarda kabızlık yaygın olduğu için, yapabileceğiniz en iyi şey kabızlık semptomları konusunda tetikte olmaktır. Dikkat edilmesi gereken belirtiler şunları içerir:

 

 • bağırsak hareketlerinden korkma veya kaçınma
 • bağırsak hareketleri sırasında ağrı veya zorlanma
 • bağırsak hareketleri arasında çocuğunuzun bezinde veya iç çamaşırında bulunan sıvı benzeri maddeler
 • emzirilmemiş bir bebek için haftada üçten az bağırsak hareketi
 • büyük çaplı dışkı
 • karın ağrısı
 • sert dışkı ile birlikte aşırı ağlama

 

Bir Çocuk Doktoruna Ne Zaman Gidilmeli?

 

Çoğu kabızlık vakası, yukarıda bahsedilen ilaçlarla evde tedavi edilebilir. Ancak tekrarlayan veya kronik kabızlık tıbbi tedavi gerektirir.

 

Aşağıdakileri fark ederseniz, tavsiye için çocuğunuzun çocuk doktorunu arayın:

 

 • yenidoğanda şüpheli kabızlık
 • dışkıda kan
 • karın şişmesi
 • kusma
 • 24 saatten uzun süren ateş
 • ani kilo kaybı

 

Acil bir durum olup olmadığından emin değilseniz veya çocuk doktorunuzla temasa geçemiyorsanız, acil bakım merkezini ziyaret edin.


 

Bebeklerde Kabızlığın Önlenmesi

 

Bebeğiniz sadece anne sütüyle besleniyorsa, kabız olma ihtimali çok düşüktür. Bebeğin anne sütünü sağlayan sizseniz, bol miktarda su içtiğinizden emin olun.

 

İlaçlar veya bebek formülündeki bileşenlere karşı hassasiyet nedeniyle bebekler kabız olabilir. Bunun bir olasılık olduğuna inanıyorsanız çocuğunuzun çocuk doktoruna danışın.

 

Sık sık kabızlık yaşayan bebekler ve küçük çocukların daha fazla su içmesi veya diyetlerine daha fazla lif eklenmesi gerekebilir.

 

Çocuğunuzun her gün aynı saatte tuvalete oturması da bu rutine alıştıkça vücudunu düzenlemeye yardımcı olabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Bebeklerde kabızlık ilacı, kuru erik suyu, küçük çocuklarda kabızlığı tedavi etmek için etkili ve düşük riskli bir ev ilacı olabilir.

 

Çocuğunuz 1 yaşından küçükse veya gıda alerjisi öyküsü varsa, dikkatli olun ve kuru erik suyunu denemeden önce bir doktora görünün.

 

Kabızlığı gidermek için çocuğunuza verirken kuru erik suyu dozlarını dikkatlice ölçtüğünüzden emin olun. Çok fazla kuru erik suyu sindirim sistemlerini bozabilir ve daha fazla rahatsızlığa neden olabilir.

 

Kabızlık sadece bebeklik ve çocukluk çağında değil yetişkinlik döneminde de yaşanabilir. Çözümü sağlıklı beslenme düzeninden geçer. Kabızlık sorunundan kurulmak ve zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağında).

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler